Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jest może w internecie dostępny taki arkusz Excela?. Z chęcią bym go zobaczył.

Mój jest zrobiony pod moją instalację. Nie da się skopiować.

 

Potrzebujesz Δ liczydeł 1.8.0 i 2.8.0 od początku półrocza do np. końca bieżącego miesiąca. Robię tabelkę gdzie obliczam sobie przyrosty. Potem wyniku z niej używam do obliczenia pozostałych kWh. Nawiasy dla zwiększenia czytelności.

 

Aby obliczyć ilość kWh za które trzeba będzie zapłacić w I półroczu = Δ1.8.0-(Δ2.8.0*0,8 )

 

Aby obliczyć ilość kWh do odebrania za darmo w II półroczu = (Δ2.8.0*0,8 )-Δ1.8.0

 

Dla taryf robisz tak samo i masz ilość do odebrania/zapłaty za każdą taryfę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam arkusz w Excelu w którym po wstawieniu danych z liczników pokazuje mi się ile muszę jeszcze oddać energii żeby wyjść na zero w I półroczu. Dla II półrocza mam podobny, w którym widzę ile energii w danej taryfie mogę za darmo do końca roku odebrać. Spisy liczników robię co miesiąc.

 

Witam!

Ja nie mam problemu z przeliczeniem. Robię to "ręcznie". Też odczytuję co miesiąc, a nawet częściej. Te 869,3 kWh jest już z uwzględnieniem mnożnika 1.25

Oczywiści przy założeniu, że nic nie pobieram. Jeśli pobiorę z sieci 160 kWh, to muszę "wpompować" jeszcze 200 kWh.

Instalacja musi mi jeszcze wyprodukować na potrzeby własne plus-minus 700 kWh, które skonsumuję bezpośrednio z inwerterów.

Moim założeniem przy budowie PV było, wyprodukowanie tyle, by niedobór był tylko w II taryfie, nie większy niż 1000 kWh. Kasiora dla ZE to: abonament (opłaty stałe) oraz około 300 zł.

W tym roku obrachunkowym chyba będzie "prawie, prawie" abonament.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osób, które zainstalowały FV - czy konieczne-obowiązkowe są przeglądy okresowe instalacji(np. ze względu na warunki gwarancji, ubezpieczenia itp.)?

Jeśli tak to jakie to są koszty w skali roku?

 

.Czy obowiązkowe nie wiem ,Firma która instalowała w styczniu 2016r była 1 raz po roku pracy PV . Zapłaciłem 50 zeta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konserwacji nie trzeba, ale...

 

Raz na rok myję panele.

Powinienem też sprawdzić cęgówką czy prądy na wszystkich stringach są podobne. Różnica może wskazywać na problemy.

 

Prąd na poszcegolnych stringach pokazuje inwerter. A jak mamy stringi w roznych kierunkach to zawsze będzie różnica w pradach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd na poszcegolnych stringach pokazuje inwerter. A jak mamy stringi w roznych kierunkach to zawsze będzie różnica w pradach.

Ja mam np. 9 stringów zgrupowanych po trzy dla separacji diodami i potem znowu w jeden, podłączonych do jednego wejścia falownika. Nic nie pokaże.

Drugi i trzeci falownik ma podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pytanie: czy zgłoszenie wpięcia instalacji FV skutkuje podpisaniem całkowicie nowej umowy z dostawcą (u mnie akurat Energa), czy tylko aneksem regulującym sprawy związane z FV?

Pytam bo, od kilku lat, co jakiś czas, handlowcy Energi próbują mnie namówić na zmianę umowy, na "korzystniejszą" z gwarancją ceny, przy czym za każdym razem okazuje się, że ta nowa umowa wiąże się z wprowadzeniem tzw. opłaty handlowej, której nie płacę obecnie w ogóle, mimo zapowiedzi, że będę ją płacił jeśli nie podpiszę. Ponadto w porównaniu np. do 2016 r. cena za kWh zmalała o ok 3%, więc całe to gadanie o gwarancji ceny mnie nie przekonuje ;)

Natomiast, gdyby się okazało że przy zgłoszeniu PV jest podpisywana nowa umowa i pojawia się nowa opłata stała-handlowa albo zmieniają stawki za kWh to wolałaby wiedzieć jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo, od kilku lat, co jakiś czas, handlowcy Energi próbują mnie namówić na zmianę umowy, na "korzystniejszą" z gwarancją ceny...

 

To jest umowa, gdzie korzysta tylko ZE. Mało tego - ZE pobiera dodatkową opłatę. Czyli podpisując "lojalkę" płacisz, "jak za zborze".

Z tego typu umowy Ty masz tylko wyższe rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest umowa, gdzie korzysta tylko ZE. Mało tego - ZE pobiera dodatkową opłatę. Czyli podpisując "lojalkę" płacisz, "jak za zborze".

Z tego typu umowy Ty masz tylko wyższe rachunki.

 

O to chodzi żeby nałapać jak najwięcej jeleni, jest jeszcze zapis jakbyś chciał wcześniej zerwać umowę."Opłata jednorazowa za wcześniejsze wypowiedzenie

Umowy bądź Cennika, pobierana za każdy miesiąc o jaki

został skrócony okres obowiązywania Cennika" -25zł:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pytanie: czy zgłoszenie wpięcia instalacji FV skutkuje podpisaniem całkowicie nowej umowy z dostawcą (u mnie akurat Energa), czy tylko aneksem regulującym sprawy związane z FV?

 

U mnie przysłali aneks, a później nową umowę, ale również na czas nieokreślony, bez abonamentów/hydraulików/elektryków itp.

A co do nagabywania na umowy z gwarancją ceny, to przeważnie miałem nasilone kontakty z ich strony na krótko przed zmianą cennika - oczywiście cena spadała. Wycofałem zgodę na marketing, przy okazji nowej umowy również nie wyraziłem żadnej zgody na marketing i mam spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...