Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Biedna chłopina...

Nie zaakceptuje...

No to... się go zmieni a następca pierwsze co zrobi to - zaakceptuje.

Ostatnio tak to jakoś lata...

 

Adam M.

 

Eh, no nie byłbym aż takim pesymistą.... W tym temacie rozpętała się niezła burza, stowarzyszenia branżowe aktywnie działają w tym temacie. Oficjalne stanowiska otrzymało URE i ME. Poza tym, to własnie ME nic nie wiedziało o planowanych zmianach, URE tym bardziej. Nie przedłożono żadnych oficjalnych dokumentów w tym temacie. Przyznano to oficjalnie podczas konferencji prasowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150L wody dziennie podgrzanej prądem o 40C, to 2500KWh w skali roku.

Dom 150m2 o zapotrzebowaniu nawet 40KWh/m2 to kolejne 6000KWh ciepła.

 

Ciekawe rzeczy wychodzą z tych wyliczeń ;)

Mieszkam od 16 lat w domu 170 m2, teraz 5 domowników. Ogrzewam wodę grzałką (bojler 80l) przez 6 m-cy (pozostałe eko-groszek) w roku. Za ostatnie 2 lata średnie zużycie roczne prądu w całej chałupie to 3500 kWh

Po przeanalizowaniu kilku ofert FV (najtańsza 18,9 tys. za 3,92 kW) okazuje się, że okres zwrotu (przy uwzględnieniu kosztów kapitału) to 13 lat. Na razie czekam na programy z dofinansowaniem i wstrzymuje się z inwestycją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu kilku ofert FV (najtańsza 18,9 tys. za 3,92 kW) okazuje się, że okres zwrotu (przy uwzględnieniu kosztów kapitału) to 13 lat. Na razie czekam na programy z dofinansowaniem i wstrzymuje się z inwestycją.

 

No, niestety tak to jest. Dolicz jeszcze w wariancie pesymistycznym zmiany prawa. Jakieś nowe podatki, rozbudowę PV o układy sterowania Twoją mocą ze strony ZE.

Bombardowani jesteśmy reklamami, że jak założy się PV, to prąd będzie za darmo.

Przecież wiadomo, że od zawsze prąd za darmo ma Złodziej.

Jeśli posiadacz PV będzie miał prąd za darmo, to czy czymś różni się od Złodzieja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sporo słów krytycznych na temat opłacalności paneli tutaj się pojawia, ja chciałbym podzielić się informacjami, które uzyskałem w moim miejscu zamieszkania. Punkt gastronomiczny + 3-4 pokoje do wynajęcia poprzez dotację zakupił panele, łącznie koszt ok 110 tys., dotacja 30%, rachunki w zeszłym roku były po 4.000 zł (lipiec/sierpień) a w tej chwili otrzymują 600 zł za prąd/pół roku. Właściciele chwalą sobie inwestycję. Lokal ogrzewany jest oprócz tego ekogroszkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu od zawsze i wszyscy pisali, że bez dotacji to PV sensu ekonomicznego nie ma.

 

Adam M.

 

Ejże ADAMIE - to jednak się opłaca? I to z dotacją? . No nie może być. Trzy lata temu pisałeś inaczej a teraz zmiana kierunku. OK lepiej późno niż wcale. Szkoda że zajęło ci to 3 lata. I to nie jest złośliwe z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rafalleg

Zawsze tak było.... Jak jest tort, to znajdą się chętni do spróbowania. Ale bywa, że i dla obdarowanego coś zostanie...

Może to ciężko zrozumieć, jak się dysponuje gotówką, że trzeba zaprosić do skosztowania też Bank (zwłaszcza Bank).

 

Nie wiem czego tak ganisz kredyt. Może teraz jest inaczej. Ja brałem w pierwszym naborze i było super. Na 4 lata odsetki całkowite to 499zeta. Już zasuwa 3 rok spłaty

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kredyt to zło tego świata. Tworzy niewolników zasuwających nadgodziny ile wlezie. Mała sraczka życiowa lub gospodarcza i katastrofa gotowa.

 

Brałem kredyt bo był tani 4% na 4 lata, czyli 1% na rok . ( nigdy nie biorę więcej kredytów niż mam środków własnych na ich jednorazową spłatę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kredyt to zło tego świata. Tworzy niewolników zasuwających nadgodziny ile wlezie. Mała sraczka życiowa lub gospodarcza i katastrofa gotowa.

Wzięcie kredytu nieadekwatnego do zdolności zarobkowych oraz brak dużych rezerw antysraczkowych to nie wyraz tego że sam kredy to zło, ale wyraz ludzkiej głupoty i zachłanności. Mierz siły na zamiary, myśl perspektywicznie, Hope for the best and prepare for the worst. Pracownik banku który ma premie od sprzedaży Twojego kredytu, nie nauczy Cię rozsądku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem kredyt bo był tani 4% na 4 lata, czyli 1% na rok . ( nigdy nie biorę więcej kredytów niż mam środków własnych na ich jednorazową spłatę)

 

Ale mało kto tak robi. Większość przejada to co zarobi i nie umie organizować budżetu. Dla mnie każdy kredyt jest zły chyba że na "lodówkę"0% lub taki na którym zarobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomału biorę się za wiatę gilową na którą pójdzie 5 paneli połączonych równolegle.

1.Teraz pytanie czy można połączyć do nich równolegle małą turbinę wiatrową oczywiście panele i turbina były by odiodowane. Coś w rodzaju takiej dupereli http://allegro.pl/mini-elektrownia-turbina-wiatrowa-m300-nowa-m350-i7122468073.html tylko na 24V. Jeden problem co widzę to że ma to wbudowany regulator ładowania a kablami leci to znowu do regulator ładowania solarnego.

2. Jaki jest najbardziej optymalny kąt zimowy (październik-marzec) bo będę również przerabiał mocowanie paneli na elewacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mało kto tak robi. Większość przejada to co zarobi i nie umie organizować budżetu.

I to wina kredytów jako takich, że ludzie liczyć nie potrafia? To trochę jakby winić browar za to że się jest pijakiem, bo piwo uważyli.

 

Dla mnie każdy kredyt jest zły chyba że na "lodówkę"0% lub taki na którym zarobię.

Akurat takich to nie ma ;-)Za darmo nie można po pysku dostać. Koszt tego kredytu 0% jest wliczony do ceny lodówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kulibob

Wygląda na to, że turbina będzie współpracowała z PV , bo ma własny regulator ładowania. Słusznie - oba systemy musisz separować diodami.

Widziałem, ktoś sprzedawał w Twojej okolicy panele mono w cenie 1 zł za W, a więc w miarę dobra cena na dzień dzisiejszy.

Sam mam 31 sztuk tego typy paneli (z innego źródła) i sobie chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyleczyłem się z używek muszę już drugą wysłać do reklamacji.

Co do turbiny to nie problem że panele idą do regulatora i turbina z regulatorem idzie również do tego samego regulatora?

 

Akurat takich to nie ma ;-)Za darmo nie można po pysku dostać. Koszt tego kredytu 0% jest wliczony do ceny lodówki.

 

Jak mam wziąść za gotówkę to wolę np 10x1/10 lodówki cena ta sama a chociaż o psie odsetki na lokacie jestem do przodu

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...