Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ty tego nie zrozumiesz, ale dla wielu dlugi prysznic z hydromasażem, albo ksiazka w wannie to forma relaksu po męczącym dniu.

I wówczas nikt nie liczy, czy poszło mu 20, czy 80 litrow

Racja. Nawet przydomowy basen 10m3 można za każdym razem napełniać ciepłą wodą. Ja tego nie zrozumiem, ale bogatemu wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wasze opinie znane i zaslyszane o panelach q-cells?

Q.Cells zbankrutowało. Mam ich panele sprzed bankructwa. Teraz markę kupiła inna firma i nie ma to nic wspólnego ze starą.

Najtańszy montaż to 500zł/kW, ale 1000 zł też można dać jeśli trzeba troszkę kombinować lub mała ilość.

 

Dobrze policz czy opłaca Ci się 14kW?

Jeśli z 10kW instalacji odprowadzisz do sieci 10MWh rocznie, to za darmo odbierzesz 8MWh.

Jeśli z 14kW instalacji odprowadzisz do sieci 14MWh rocznie, to za darmo odbierzesz 9,8MWh.

4kW dodatkowo, a tylko 1,8MWh więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q.Cells zbankrutowało. Mam ich panele sprzed bankructwa. Teraz markę kupiła inna firma i nie ma to nic wspólnego ze starą.

Najtańszy montaż to 500zł/kW, ale 1000 zł też można dać jeśli trzeba troszkę kombinować lub mała ilość.

 

Dobrze policz czy opłaca Ci się 14kW?

Jeśli z 10kW instalacji odprowadzisz do sieci 10MWh rocznie, to za darmo odbierzesz 8MWh.

Jeśli z 14kW instalacji odprowadzisz do sieci 14MWh rocznie, to za darmo odbierzesz 9,8MWh.

4kW dodatkowo, a tylko 1,8MWh więcej.

To że zbankrutowała to mnie nie boli. Ile z tych firm będzie istnieć za 25lat?

Pytam o to jak z jakością obecnie produkowanych paneli. Patrzyłem na Q-Cells Q.PEAK DUO-G5 320W

 

Zafiksowałeś się na tym 10KWp tak, że zapomniałeś o konsumcji własnej.

 

Przy konsumpcji własnej 0,4, produkcji koło 900KW z KWp

Przy wersji 10KW muszę kupić w skali roku 3000KWh.

Przy wersji 14KWh jestem koło 0 z potrzebami zakupowymi.

Prosto liczony "okres zwrotu" różni się pół roku. Kwota wydana jednorazowo + co musze zaplacic przez 10lat comiesiećznie rózni się o1-2tys na korzyść wersji 10KWp.

 

I to liczone prosto bez wzrostu cen prądu przez ten 10lat. I mam po 10latach "spłacone" 4KWp ekstra na dachu.

 

Ja miałem oferte montażu 45paneli za blisko 40.000!! Choć to był ewenement. Zazwyczaj kolo 15-20tys. 45 paneli.

 

I najważniejsze. NIe chce być niewolnikiem własnego domu i 10KWp. Nie będę biegał po domu i do granic absurdu optymalizował zuzycie pod takie a takie panele. Nie bede brał prysznica z zegarkiem w ręku żeby zeszło 10 a nie 15L ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Nawet przydomowy basen 10m3 można za każdym razem napełniać ciepłą wodą. Ja tego nie zrozumiem, ale bogatemu wolno.

 

Nie wszyscy traktuja dom jako narzędzie do walki o zaoszczedzienie kazdego 1l, czy 1kWh.

A biorąc pod uwagę sile nabywczą spoleczenstwa, jakos nie wydaje mi się, ze kąpiel w wannie, czy dluzszy prysznic jest poza mozliwosciami finansowymi przeciętnego Kowalskiego . To nie średniowiecze.

A drobne przyjemnosci podnoszą jakość źycia.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy traktuja dom jako narzędzie do walki o zaoszczedzienie kazdego 1l, czy 1kWh.

A biorąc pod uwagę sile nabywczą spoleczenstwa, jakos nie wydaje mi się, ze kąpiel w wannie, czy dluzszy prysznic jest poza mozliwosciami finansowymi przeciętnego Kowalskiego . To nie średniowiecze.

A drobne przyjemnosci podnoszą jakość źycia.

 

gówno prawda nie zgadzam się i mam prawo :)

Jednak masz racje utrzymanie trawnika to droga spawa 40kwh/mc w T2 drożej jak CWU:)

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was.

Zainteresowałem się tematem FV. Chciałbym zainstalować takową instalację na swoim dachu.Dom z lat 80 piętrowy ok 250m2. Ocieplenie dość słabe - wata plus siding. W przyszłości pewnie termomodernizacja. Miesięczne zużycie prądu ok 250 pln.

Dach ok 100m2 skierowany na południe.

Ogrzewam w zimie ekogroszkiem i idzie mi ok 6 ton. Ciepła woda z gazu. OK 75 pln miesięcznie.

Przestudiowałem forum i tak na lekko potrzebuję 5-6 KW. Ale to są dość spore koszty. Dobrze ponad 30000 pln.

Czy zrobię to sam? Stricte mam łebskiego brata który by to sam ogarnął.

Gdzie mogę znaleźć jakieś większe/lepsze podpowiedzi odnośnie samodzielnej instalacji?

Gdzie najlepiej zakupić w dobrych cenach panele i cały osprzęt.

dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was.

Zainteresowałem się tematem FV. Chciałbym zainstalować takową instalację na swoim dachu.Dom z lat 80 piętrowy ok 250m2. Ocieplenie dość słabe - wata plus siding. W przyszłości pewnie termomodernizacja. Miesięczne zużycie prądu ok 250 pln.

Dach ok 100m2 skierowany na południe.

Ogrzewam w zimie ekogroszkiem i idzie mi ok 6 ton. Ciepła woda z gazu. OK 75 pln miesięcznie.

Przestudiowałem forum i tak na lekko potrzebuję 5-6 KW. Ale to są dość spore koszty. Dobrze ponad 30000 pln.

Czy zrobię to sam? Stricte mam łebskiego brata który by to sam ogarnął.

Gdzie mogę znaleźć jakieś większe/lepsze podpowiedzi odnośnie samodzielnej instalacji?

Gdzie najlepiej zakupić w dobrych cenach panele i cały osprzęt.

dzięki za info

 

Sa 3 aspekty.

Montaz stelaza -to zalezy od nachylenia dachu i pokrycia - to jest dosyc pracochlonne.

Do tego przykrecasz srubami i lacznikami panele. Laczysz w szereg, jak bateryjki a latarce, plusk->minusik.....Panele maja fabryczne łaczki.

do pierwszego i ostatniegu panelu w szeregu kable sprowadzone kominem do domu.

Reszte podlacza elektryk tak czy siak, bo jakas pieczatke musi przybic.

Taka filozofia.

Kupujac sprzet sam płacisz 23%. Firma CI możę zamontowac z VATem 8%. Warto poszukać kogoś kto za opłata Ci to "zainstaluje".

 

Ja najlepszą ofertę znalazłem po 3800PLN brutto 23% za KWh (Bez mozntażu), czyli 19-23tys. Reszta z tego co piszesz, to jest montaż przez firme.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem na szybko tekst ustawy i widzę że piszą o mocy elektrycznej. ZTCW to Enea interpretuje to jako moc paneli. Możesz wskazać definicję mocy mikroinstalacji w ustawie?

 

Jak pisałem, kompetentny w tych sprawach jest Prezes URE.

Jeśli w Anea opierają się na przepisie, to podadzą podstawę prawną, a spór może rozstrzygnąć Prezes URE.

 

Sądzę, że łatwo wykazać złą wolę kogoś z Enea`y (obojętnie, jak to się odmienia), lub brak wiedzy.

 

 

Wspomnę jedynie, że końcowa moc panela oddawana do inwertera jest zależna między innymi od wieku, temperatury, nasłonecznienia oraz materiału z jakiego jest on wykonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że zbankrutowała to mnie nie boli. Ile z tych firm będzie istnieć za 25lat?

Pytam o to jak z jakością obecnie produkowanych paneli. Patrzyłem na Q-Cells Q.PEAK DUO-G5 320W

 

Zafiksowałeś się na tym 10KWp tak, że zapomniałeś o konsumcji własnej.

 

Przy konsumpcji własnej 0,4, produkcji koło 900KW z KWp

Przy wersji 10KW muszę kupić w skali roku 3000KWh.

Przy wersji 14KWh jestem koło 0 z potrzebami zakupowymi.

Prosto liczony "okres zwrotu" różni się pół roku. Kwota wydana jednorazowo + co musze zaplacic przez 10lat comiesiećznie rózni się o1-2tys na korzyść wersji 10KWp.

 

I to liczone prosto bez wzrostu cen prądu przez ten 10lat. I mam po 10latach "spłacone" 4KWp ekstra na dachu.

 

Ja miałem oferte montażu 45paneli za blisko 40.000!! Choć to był ewenement. Zazwyczaj kolo 15-20tys. 45 paneli.

 

I najważniejsze. NIe chce być niewolnikiem własnego domu i 10KWp. Nie będę biegał po domu i do granic absurdu optymalizował zuzycie pod takie a takie panele. Nie bede brał prysznica z zegarkiem w ręku żeby zeszło 10 a nie 15L ciepłej wody.

 

Nie zapominam.

Wykorzystanie bezpośrednie to u mnie 23% w zeszłym roku i 25% w tym. Tak dużo, bo np. grzaniem wody steruje u mnie Wattrouter i kombinuję z przepinaniem falowników i odbiorników na jedną lub dwie fazy.

Ty zakładasz 40%. Myślę że zbyt optymistycznie.

Żeby zbilansować produkcję ze zużyciem mam zamiar iść w kierunku zmniejszenia zużycia. Najbliższe kroki to: ocieplenie stropu pod łazienką grzaną oporowo kablami w podłodze, zmniejszenie temperatury podłogi łazienki, PC CWU zamiast grzałek oporowych. Liczę tutaj na 1-2MWh oszczędności rocznie. Obecnie brakuje mi 2MWh rocznie.

Kolejne działania to przeniesienie paneli z płaskiego dachu na wiatę ustawioną pod korzystniejszym kątem, co da mi kolejne 1-2MWh rocznie.

U mnie nikt nie bierze prysznica z zegarkiem. Zakręcanie kranu podczas mycia zębów to nawyk z dzieciństwa.

Optymalizacja zużycia to nie niewolnictwo, a hobby. :)

Jeśli masz ofertę montażu 14kW za 40 tys to bierz natychmiast. U mnie kupując okazyjnie i montując samodzielnie instalacja wyszła znacznie drożej w przeliczeniu na kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JanWerbinski , dla większości z tych którzy przegłosowali Ustawę OZE moc może się kojarzyć z Gwiezdnymi Wojnami. Nie zmienia to faktu, że w poszczególnych ZE mogą ją interpretować dowolnie.

Panele produkują prąd, a inwerter ją przetwarza.

To tak, jak by kierat z generatorem o mocy 1 kW zamieniający pracę zaprzęgniętego do niego osła na energię elektryczną. Przypuśćmy, że to pożyteczne zwierze zastąpi człowiek, np. ktoś kto z łatwością potrafi obsłużyć generator 2 kW, może nawet specjalista od interpretacji ustaw.

Jeśli to będzie siłownia, a za używanie sprzętu będzie musiał płacić, to zapłaci za urządzenie o mniejszej mocy.

Nie chcą dalej rozwijać tego tematu, bo i po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JanWerbinski , dla większości z tych którzy przegłosowali Ustawę OZE moc może się kojarzyć z Gwiezdnymi Wojnami. Nie zmienia to faktu, że w poszczególnych ZE mogą ją interpretować dowolnie.

Panele produkują prąd, a inwerter ją przetwarza.

To tak, jak by kierat z generatorem o mocy 1 kW zamieniający pracę zaprzęgniętego do niego osła na energię elektryczną. Przypuśćmy, że to pożyteczne zwierze zastąpi człowiek, np. ktoś kto z łatwością potrafi obsłużyć generator 2 kW, może nawet specjalista od interpretacji ustaw.

Jeśli to będzie siłownia, a za używanie sprzętu będzie musiał płacić, to zapłaci za urządzenie o mniejszej mocy.

Nie chcą dalej rozwijać tego tematu, bo i po co?

Przepraszam, że post jest zdublowany, ale internet dzisiaj chodzi "wołowato". Nie wiem jak go wykasować.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominam.

Wykorzystanie bezpośrednie to u mnie 23% w zeszłym roku i 25% w tym. Tak dużo, bo np. grzaniem wody steruje u mnie Wattrouter i kombinuję z przepinaniem falowników i odbiorników na jedną lub dwie fazy.

Ty zakładasz 40%. Myślę że zbyt optymistycznie.

Żeby zbilansować produkcję ze zużyciem mam zamiar iść w kierunku zmniejszenia zużycia. Najbliższe kroki to: ocieplenie stropu pod łazienką grzaną oporowo kablami w podłodze, zmniejszenie temperatury podłogi łazienki, PC CWU zamiast grzałek oporowych. Liczę tutaj na 1-2MWh oszczędności rocznie. Obecnie brakuje mi 2MWh rocznie.

Kolejne działania to przeniesienie paneli z płaskiego dachu na wiatę ustawioną pod korzystniejszym kątem, co da mi kolejne 1-2MWh rocznie.

U mnie nikt nie bierze prysznica z zegarkiem. Zakręcanie kranu podczas mycia zębów to nawyk z dzieciństwa.

Optymalizacja zużycia to nie niewolnictwo, a hobby. :)

Jeśli masz ofertę montażu 14kW za 40 tys to bierz natychmiast. U mnie kupując okazyjnie i montując samodzielnie instalacja wyszła znacznie drożej w przeliczeniu na kW.

Za samą usługę montaż chcieli 40tys!! Do tego sprzet za 50tys. Czyli razem 90tys.

 

 

Między 0,4 a 0.3 konsumocji nie ma wielkiej róznicy w tym wyliczeniu. "Amortyzacja" potrwa 6miesięcy dłuzej i w totalu będzie drozsza o 4000 zamist 2000 względem opcji 10KWp. Nadal "warto" bo po 10 latach mam za 4000PLN 4 KWp ekstra na dachu "spłacone".

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo prawda jest taka ze im mniejsza instalacja tym gorzej wychodzi czas zwrotu co w przypadku tego jedengo przyładowego panela jest tylko potwierdeniem. Nie wspominam juz ze systemy ofgridowe (z akumulatorem ) sa totalnie nie oplacalne . Rozwoj fotowoltaiki skoczyl dopiero w momencie umożliwiania oddawania energii do sieci . Co do czasu zwrotu .. jak dobrze policzysz instalacje dla danego domu czas zwrotu jest okolo 7 lat. Jezeli wiec srednia instalacja kosztuje 25 tys . to pokaz mi inne narzedzie finansowe ktore da ci taki zysk w ciagu 7 lat . pomijajac gielde i plantacje marichuany .

Chetnym udostepnie informacje jak pracuja takie instalacje ... rzeczywiste zamontowane klientow a nie suche wyliczenia. Dwie juz mamy z licznikami inteligentnymi umozliwiajacymi podglad zuzycia prądu przez budynek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo prawda jest taka ze im mniejsza instalacja tym gorzej wychodzi czas zwrotu co w przypadku tego jedengo przyładowego panela jest tylko potwierdeniem. Nie wspominam juz ze systemy ofgridowe (z akumulatorem ) sa totalnie nie oplacalne . Rozwoj fotowoltaiki skoczyl dopiero w momencie umożliwiania oddawania energii do sieci . Co do czasu zwrotu .. jak dobrze policzysz instalacje dla danego domu czas zwrotu jest okolo 7 lat. Jezeli wiec srednia instalacja kosztuje 25 tys . to pokaz mi inne narzedzie finansowe ktore da ci taki zysk w ciagu 7 lat . pomijajac gielde i plantacje marichuany .

Chetnym udostepnie informacje jak pracuja takie instalacje ... rzeczywiste zamontowane klientow a nie suche wyliczenia. Dwie juz mamy z licznikami inteligentnymi umozliwiajacymi podglad zuzycia prądu przez budynek

Mylisz się. Jednego panela się nie instaluje bo to bez sensu. To co piszesz przypomina mi bełkot marketingowy. Wciskasz kit bo chcesz sprzedać swoje usługi.

 

Przy rozmiarze instalacji np. 1-10kW najszybciej zwróci się mniejsza. Policzmy dla domu który zużywa 10MWh rocznie, paneli w idealnym położeniu. 60% zużycia w II taryfie. Zero zużycia własnego. Moje ceny energii. 4MWh w I kosztują 4*630=2520, a 6MWh w II 270*6=1620. Razem 4140.

Załóżmy cenę 1kW z montażem 5000 zł i idealne położenie z produkcją 1MWh z 1kW.

 

Najszybciej zwróci się instalacja 5kW, która pokryje w całości zużycie 4MWh I taryfy. Dokupujemy brakującą energię za 6*270= 1620 zł. Okres zwrotu 25000/2520= 10 lat. (przypominam że zakładam zerowe zużycie własne. Rzeczywisty okres będzie nieco krótszy.

 

Jeśli chcemy pokryć również zużycie drugiej taryfy ale pozostać w opuście 0,8, to trzeba zainstalować 10kW. Drugie 5kW instalacji będzie się zwracać znacznie dłużej. 23 lata. Czyli tyle ile żywotność paneli i elektroniki. O osiem lat dłużej niż system opustów.

 

Mamy tu pokryte 8MWh zużycia i dokupujemy 2MWh

 

Jeśli chcemy pokryć pełne zużycie 10MWh, to niestety przechodzimy na opust 0,7. Trzeba zainstalować już 14,3kW.

Krańcowa wielkość instalacji do pokrycia brakujących 2MWh zużycia to aż 4,3kW za 21500 zł. Zysk energii to 270*2=540 zł. Zwrot tej części instalacji to 21500/540= 40 lat!!! Czyli nigdy się nie zwróci.

 

Niektórzy liczą zwrot instalacji dla cen energii w G11, ale to bez sensu, bo przejście na G12 jest darmowe i natychmiast ścina cenę energii w II taryfie o połowę bez żadnych kosztów inwestycyjnych. G11 dla instalacji fotowoltaicznych które produkcją pokrywają np połowę zużycia energii nie ma najmniejszego sensu.

 

Na koniec weźmy małą instalację 1kW, która zmniejszy zużycie wyłącznie w I taryfie i jej produkcja pójdzie całkowicie na zużycie własne. Skrajnie korzystny, niemożliwy przypadek.

5000/630= zwrot w 8 lat..

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. Jednego panela się nie instaluje bo to bez sensu. To co piszesz przypomina mi bełkot marketingowy. Wciskasz kit bo chcesz sprzedać swoje usługi.

Jeśli chcemy pokryć pełne zużycie 10MWh, to niestety przechodzimy na opust 0,7. Trzeba zainstalować już 14,3kW.

Krańcowa wielkość instalacji do pokrycia brakujących 2MWh zużycia to aż 4,3kW za 21500 zł. Zysk energii to 270*2=540 zł. Zwrot tej części instalacji to 21500/540= 40 lat!!! Czyli nigdy się nie zwróci.

.

Dość jasno to pokazałeś w swoim poście, lecz mam obawy, że tylko nieliczni zrozumieli....

 

Ja uważam, że współczynnik 0,7 zaproponowali jacyś sabotażyści. Zamiast 0,7 powinno być 0,9, lub więcej.

Poseł przegłosuje wszystko, co mu Komisja podsunie, bo tak trzeba.

 

Co do mikroinstalacji z jednego, lub 2 paneli, to mogło by być opłacalne.

Jeśli ktoś zużywa rocznie 1500 kWh i przejdzie na 2 taryfy, to może w drogiej zmieścić się w 500 kWh.

By pozwolić sobie na 2 panele i mikroinwerter nie trzeba być zaraz krezusem.

Jednak panuje dość powszechna opinia, że OZE się nie opłaca. Unia narzuciła nam chyba 15 % energii odnawialnej w 2020 roku. Jak się nie wyrobimy, to dopłacimy do emisji co2 i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...