Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niedawno pisałem o opłacie atomowej w rachunkach za prąd , teraz szykują nowego bata https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ceny-pradu-moga-pojsc-w-gore/k7nkk1m

 

Przez moją działkę biegnie linia 110kV i mam pas szer.prawie 50m bezuzyteczny i mi energetyka nawet grosza nie płaci. Co z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was wie, jak odczytywać dane z licznika dwukierunkowego Apator smart EMU 3?

Chodzi mi o odczyty 1.8.1.1, 1.8.1.2, 1.8.2.1, 1.8.2.2. Na przełomie miesiąca byłem na wakacjach i nie odczytałem stanu na koniec miesiąca. Czy któreś z tych danych to jest właśnie odczyt na koniec poprzedniego miesiąca?!

 

Edit: Już doszedłem do tego co to oznacza :)

 

1.8.1.1 - to zeszły miesiąc w T1

1.8.1.2 - to dwa miesiące wstecz w T1

1.8.2.1 - to zeszły miesiąc w T2

1.8.2.2 - to dwa miesiące wstecz w T2

Edytowane przez kerad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów!

Jestem właśnie przy analizie faktury za energię elektryczną z poprzedniego roku.

Pobór taryfa dzienna 577 kWh

Pobór taryfa nocna 927 kWh

Oddanie taryfa dzienna 925 x 0.8 = 740 kWh

Oddanie taryfa nocna 260 x 0.8 = 208 kWh

 

Sprzedaż energii elektrycznej 556 kWh Tauron do obliczeń przyjął:

dzienna 213 kWh po 0,30160 zł netto

nocna 343 kWh po 0,154450 zł netto

Nie rozumiem, dlaczego nie jest tak:

dzienna 0 kWh

a nocna z uwzględnieniem nadwyżki z dziennej:

nocna 927 – (163 + 208 ) = 556 kWh

Skąd te niekorzystne współczynniki? Jest jakaś podstawa prawna?

 

W kolejnej fakturze też pojawiły się podobne przeliczniki (ogólnie rzecz biorąc na moją niekorzyść)

Pozdrawiam Wszystkich!

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów!

Jestem właśnie przy analizie faktury za energię elektryczną z poprzedniego roku.

Pobór taryfa dzienna 577 kWh

Pobór taryfa nocna 927 kWh

Oddanie taryfa dzienna 925 x 0.8 = 740 kWh

Oddanie taryfa nocna 260 x 0.8 = 208 kWh

 

Sprzedaż energii elektrycznej 556 kWh Tauron do obliczeń przyjął:

dzienna 213 kWh po 0,30160 zł netto

nocna 343 kWh po 0,154450 zł netto

Nie rozumiem, dlaczego nie jest tak:

dzienna 0 kWh

a nocna z uwzględnieniem nadwyżki z dziennej:

nocna 927 – (163 + 208 ) = 556 kWh

Skąd te niekorzystne współczynniki? Jest jakaś podstawa prawna?

 

W kolejnej fakturze też pojawiły się podobne przeliczniki (ogólnie rzecz biorąc na moją niekorzyść)

Pozdrawiam Wszystkich!

 

Składaj reklamację. Masz nadwyżkę energii dziennej, którą powinni przerzucić na nocną.

740kwh - 577kwh = 163kwh - o tyle powinni zmniejszyć jeszcze ilość energii nocnej do zapłaty. Nie ma żadnej podstawy prawnej, jest źle zrobiona faktura.

Przez cały rok miałem u siebie dopłaty na kwotę 1500 zł.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składaj reklamację. Masz nadwyżkę energii dziennej, którą powinni przerzucić na nocną.

 

Ja miałem zaufanie do firmy Tauron, gdyż nigdy nie miałem żadnego problemu z rozliczaniem za zużytą energię. W większości przypadków była niewielka nadpłata zawsze uwzględniana w rozliczeniach. Jak była niedopłata, to dlatego, że faktycznie wzrosło zużycie. Jak niedopłata, to należało się cieszyć, że kredytował mnie ZE.

 

Otóż za kilka dni powinienem mieć zbilansowanie roczne (mam taką nadzieję).

 

Ale jest pewne "ale". Może się mylę, ale wygląda na to, że Tauron po każdym odczycie, mimo że nie minęło 365 dni zamyka okres rozrachunkowy i zaczyna bilansować od nowa.

W Ustawie OZE nie jest to do końca dopowiedziane - stąd być może te kombinacje...

Pod koniec maja otrzymałem drugą fakturę rozliczeniową również z dziwnymi przelicznikami energii w pierwszej i drugiej taryfie. Natychmiast ją reklamowałem, gdyż do rozliczeń wstawiono odczyty licznika z marca. Do zapłacenia było prawie 400 zł.

 

Gdyby rozliczenie było z odczytu majowego, to uwzględniając opłacone prognozy faktura była by na "parę groszy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy to jest zgodne z ustawą?

 

[/i]Twój licznik najwyraźniej ma możliwość pomiaru energii elektrycznej wprowadzonej do sieci z podzałem na strefy czasowe a więc w PGE rozliczenie wyglądałoby inaczej niż to które dostaleś z Taurona.

Dziękuję Ci za to wyjaśnienie. Postaram się rozgryźć to rozliczenie do końca. W kolejnej fakturze zastosowano ten sam klucz.

Za ważne uważam, by rozpoznać, czy energia oddana do sieci zostanie rozliczona (zbilansowana) przez ZE po 365 dniach od dnia 02.08.2017 roku.

Jak pisałem, w maju (21.05.2018 r.) dostałem drugą fakturę rozliczeniową, ale z odczytami licznika na 29.03.2018 r.

Zrozumiałe by było, gdyby do faktury wprowadzono odczyty z 20.05.2018 r. (no niechby z połowy maja). W każdym kolejnym tygodniu po 29.03.2018 r. moje oddanie energii elektrycznej do sieci rosło, więc kwota na fakturze by się zmniejszała.

Czemu wybrano "dołek"? Czy to przypadek, czy po to, by uzyskać jak największe korzyści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sugeruję upewnić się co do poprawności daty pierwszego wprowadzenia energiii do sieci i jaki masz okres rozliczeniowy.

 

Pierwszy raz wprowadziłem energię elektryczną do sieci w dniu wymiany licznika na dwukierunkowy. Pierwszą Umowę Kompleksową dostałem jeszcze przed założeniem licznika tj. 25.07.2017 r. Z tekstu aneksu do Umowy wynikało, że nie potrzeba jej podpisywać. Do czasu założenia PV rozliczenia były co 6 miesięcy.

W styczniu tego roku wystąpiłem do Tauron'a o zmianę sposobu rozliczania na 12 miesięczny. Umowa została zaakceptowana przez obie Strony i podpisana, a dzień pierwszego wprowadzenia energii do sieci ustalony na 02.08.2017 r.

Jak pisałem, czekam, czy Tauron rozliczy mi (zbilansuje) całą energię wprowadzoną do sieci od 02.08.2017 r.

Na dzień 20.07.2018 r. brakuje mi zaledwie 132 kWh w drugiej taryfie by wyjść "na zero".

Jeśli rozliczenie proporcjonalne zostało "przemycone" w Umowie, to być może jest niezgodne z prawem.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz rozliczanie roczne to dlaczego przysłali Ci już 2 faktury?

 

Nie wiem. I nie wiem, dlaczego jest rozliczanie proporcjonalne.

Pierwszym zaskoczeniem było, gdy okazało się, że faktura rozliczeniowa nr 1 obejmuje okres 02.08.2017 do 31.12.2017 r., czyli pięć miesięcy. Zgłosiłem, że chcę rozliczenia całorocznego, z prostego powodu - instalację zaprojektowałem tak, by pokryła prawie w całości moje potrzeby. Więc po co dzielić na dwa okresy.

A co do sposobu rozliczania w Tauronie - masz rację.

Oto link z przed kilkunastu miesięcy:

 

http://gramwzielone.pl/trendy/25752/jak-tauron-rozliczy-prosumentow-w-taryfie-g12

 

Wiem jedno - jeśli nadwyżka z produkcji PV nie zastanie zbilansowana w okresie rocznym, to będę stratny około 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie ważna jest data pierwszego wprowadzenia energii do sieci. Jeśli Twoja instalacja była gotowa i tylko czekała na wymianę licznika to najczęściej jest to dzień wymiany licznika na dwu-kierunkowy.

Jeśli jesteś rozliczany co 6 miesięcy to następny odczyt będzie po 6 miesiącach od tej pierwszej daty i kolejne co 6 miesięcy.

Nie jest istotna data wystawienia faktury tylko data odczytu 6-miesiecznego.

ZE nie ma prawa wybierać sobie daty rozliczenia bo jest ona ustalona datą pierwszego wprowadzenia energii do sieci.

 

Jeśli u Ciebie dniem wprowadzenia pierwszej energii do sieci był 2.08.2017 to pierwszą fakturę powinieneś dostać po odczycie z 2.02.2018. Oczywiście zakładając ze okres rozliczeniowy masz co 6 miesięcy.

Data 29.03.2018 jest dziwna. Byłaby dobra gdybyś pierwszą energię wprowadził 29.09.2017.

Jeśli jest ona 2 fakturą to by znaczyło że masz okres rozliczeniowy kwartalny.

 

Sugeruję upewnić się co do poprawności daty pierwszego wprowadzenia energiii do sieci i jaki masz okres rozliczeniowy.

 

Nie zgodzę się tym. Pierwsze wprowadzenie jest ważne ,ale dotyczy opustów które prosument ma na 15 lat. Czyli jak pierwsze wprowadzenie było 02.08.2017r to do roku 2032 masz opusty ,lecz nie dłużej niż do 2035r. Czyli jak ktoś pierwsze wprowadzenie rozpocznie w 2020r to opusty będzie miał do 2035r ,lecz inny pan Kowalski jak uruchomi swoją PV w 2025r to opusty będzie miał tylko przez 10lat. Ja rozpocząłem 27.03.2016r to opusty mam do 2031r.

 

U mnie w PGE jest tak Rozpocząłem 27.03.16r do 30.06.2016r była sprzedaż ,więc za nadprodukcję w tym okresie zapłacili. Od 01.07.2016r wprowadził rząd opusty. produkcja 01.07---do 31.12.16r opusty. I tak jest do dziś Rozliczam się 01.01.-----30.06.18r i 01.07----31.12.18r. Za okres rozliczeniowy styczeń --czerwiec wszystko gra sam wyliczyłem przed przyjściem faktury i się zgadza co do kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działkę dostałem od dziadka.jak budowali linię już kilkadziesiąt lat temu to nie pytali dziadka czy chce tą linię tylko zbudowali i już.

 

Mogłeś nie brać działki. Pomyśl trochę. Może ta linia zasila całą Zieloną Górę?

Chcesz żeby Ci firma energetyczna płaciła pensję, bo dostałeś działkę z linią energetyczną?

Ja też chcę dzisiaj kawałek takiej działki:)

 

PS. Dziadek wcisnął Ci to na siłę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z czym się nie zgadzasz?

Z tym że najważniejsza jest data pierwszego wprowadzenia energii do sieci?

Z tym że faktura powinna być w równych odstępach zależnych od okresu rozliczeniowego?

Z tym że u vr4 Tauron oszukuje prosumentów?

 

 

Ja rozumie wszystko ,tylko wyprowadza cię z błędnego pojmowania pierwszego wprowadzenia energii do sieci.

 

1) Z tym że data pierwszego wprowadzenia jest ważna ale do opustów - masz opust przez 15 lat .A rozliczenia tak jak zadeklarujesz. Czyli 1 rok.lub 1/2 lub co 1 miesiąc, co 2 miesiące Rok zaczyna się 01.01 a kończy 31.12 Czytaj tekst ze zrozumieniem

 

2) Rozliczenie jest tak jak napisałem . Przynajmniej u mnie w PGE Czytaj i myśl co czytasz . Jest tam jasno napisane. jak ja się rozliczam . Reszta mnie rybka .

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś nie brać działki. Pomyśl trochę. Może ta linia zasila całą Zieloną Górę?

Chcesz żeby Ci firma energetyczna płaciła pensję, bo dostałeś działkę z linią energetyczną?

Ja też chcę dzisiaj kawałek takiej działki:)

 

PS. Dziadek wcisnął Ci to na siłę?

 

Nie wcisnal na siłę ale jemu wcisneli linie na siłę. Jeżeli energetyka bierze pieniądze za przesyl i ciągnie linie przez kogoś działki i tym samym ta działka staje się bezużyteczna to powinna płacić za to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z czym się nie zgadzasz?

Z tym że najważniejsza jest data pierwszego wprowadzenia energii do sieci?

Z tym że faktura powinna być w równych odstępach zależnych od okresu rozliczeniowego?

Z tym że u vr4 Tauron oszukuje prosumentów?

 

Witaj!

Nie oceniał bym tak ostro Tauron'a. Myślę, że działają zgodnie z prawem... No może czasem na granicy prawa. A prawo często jest „dziurawe”. W tej firmie, jak i w pozostałych są prawnicy odpowiedzialni za poprawne sporządzenie umowy z klientem.

Kolega @6591 wyjaśnił mi, że do rozliczeń Tauron stosuje dla 2 taryf współczynnik proporcjonalny. Jest to w moim przypadku niekorzystne. Czy zawsze tak jest nie wiem. W kolejnym piśmie poproszę o podanie podstawy prawnej. Nawet, jeśli może być stosowane takie rozliczenie, to jeśli powoduje rażące naruszenie interesów klienta, jest niedozwolone.

Ja w drugim piśmie do Tauron'a przypomniałem, że w Umowie Kompleksowej termin rozliczenia energii oddanej po raz pierwszy jest liczony od 02.08.2017 r. i że obie Strony zaakceptowały tą datę. Dodatkowo w piśmie zapytałem się, dlaczego sporządza się faktury prognozowe. W odpowiedzi (z 29.06.2018 r.) otrzymałem tylko wyjaśnienie, że w taryfach „G” dopuszczalne jest stosowanie prognozowanego systemu zużycia energii. Nie zakwestionowano daty „02.08.2017 r.”.

Czyli teoretycznie zgodzono się ze zbilansowaniem wprowadzonej energii po 365 dniach od tej daty (tzw. milcząca zgoda ). Jeśli będzie inaczej, to podejmę kroki prawne, by wszystko zostało rozliczone prawidłowo.

Tauron zasygnalizował, że następną fakturę wystawi na 31.12.2018 r. z uwzględnieniem przelicznika 0,8. Jeśli bilansowanie końcowe oddanej energii do sieci będzie w systemie 365 dni z uwzględnieniem daty 02.08.2017 r. to będzie bez mojej straty.

Ale przejrzyściej dla mnie było by "365 dni" w cyklach od pierwszego wprowadzenia, a nie rozliczenie (wstępne ) na 31.12 danego roku.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z kolei inny problem z Energą. Pierwsze wprowadzenie do sieci 8 czerwca 2018 r., natomiast podpisanie aneksu do umowy prosumenckiej, 17 lipca.

 

Przed kilkoma dniami przyszła mi faktura z dwoma okresami: 10.05-7.06 oraz 8.06-17.07 (czyli po wymianie licznika) bez uwzględnienia mojej produkcji.

 

Czyli co się dzieje z prądem, który został oddany do sieci w okresie od 8 czerwca do 17 lipca?! Zostanie rozliczony w kolejnej fakturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z kolei inny problem z Energą. Pierwsze wprowadzenie do sieci 8 czerwca 2018 r., natomiast podpisanie aneksu do umowy prosumenckiej, 17 lipca.

 

Przed kilkoma dniami przyszła mi faktura z dwoma okresami: 10.05-7.06 oraz 8.06-17.07 (czyli po wymianie licznika) bez uwzględnienia mojej produkcji.

 

Czyli co się dzieje z prądem, który został oddany do sieci w okresie od 8 czerwca do 17 lipca?! Zostanie rozliczony w kolejnej fakturze?

 

Obawiam się, że energia oddana do sieci przed podpisaniem Umowy przepadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...