Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

@6591 Tak 7,75 kW. U mnie przy zgłoszeniu podaje się moc i typ inwertera, dokumenty homologacyjne w języku polskim oraz moc i typ paneli. Przy pierwszym zgłoszeniu miałem podane chyba 6,6 kW w panelach. Najważniejsza jest moc falownika (falowników) oraz by były dopuszczone na rynek europejski. Co do paneli, to może być więcej. Ale o ile ma ich być więcej, to decyduje ustawienie w stosunku do słońca. Jeśli ustawione na południe kąt 36 stopni, to tylko nieznacznie przewymiarowane. Inwerter jest tak zbudowany, że nie wypuści więcej mocy do sieci niż wynika z jego parametrów.

 

Nie jestem pewien, czy sprzęgając inwerter z generatorem nie zniszczymy tego pierwszego. Jeśli będzie słońce, a nie będzie wystarczającego odbioru, to na wyjściu pojawi się maksymalne napięcie - ponad 260 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@@6591 Ja miałem do przetestowania inwerter chyba SolarRiver 4500 Tl (Z GB). W nim było kilka funkcji, między innymi możliwość załączania wytypowanych odbiorników, jeśli moc z paneli jest większa, od minimalnej zadanej, ale nie można było wejść w menu serwisowe, bo nie było hasła administratora.

 

Więc może Twój inwerter pozwala na takie coś, jak piszesz. Są też inwertery hybrydowe.

Musisz pamiętać o jednym - inwerter musi się wyłączyć, jeśli nie ma napięcia w sieci. Jeśli to jest hybryda, to też odłącza się od sieci ZE - uściślając, nie może generować napięcia do wyłączonej sieci. Wtedy pracuje wyłącznie na wydzielone obwody (nie podłączone pod sieć ZE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronius też produkuje hybrydowe. Zawsze można dołożyć nawet do starszych inwerterów Wattrouter.

Ustawa OZE preferuje konsumpcję bezpośrednią wytworzonej energii, bo jeśli wygenerujemy do sieci to tracimy 20 do 30 %. Czyste marnotrawstwo.

Muszę grzać wodę w bojlerze, gdy świeci słońce, a mógłbym w nocy. Ja jestem emerytem, więc mogę się obyć bez dodatkowej automatyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W systemie E-licznik w firmie Tauron po zalogowaniu się mogę odczytać, że za okres

od 02.08.2017 r. do 22.07.2018 r.:

- energia pobrana dzienna 1321 kWh

- energia pobrana nocna 1823 kWh

- energia oddana dzienna 2842 kWh więc 0,8 = 2274 kWh

- energia oddana nocna 964 kWh więc 0,8 = 791 kWh

 

Czyli brakuje 79 kWh

Jeśli bym tylko oddawał, a nic nie pobierał, to do 02.08.2018 r. musiał bym wpompować do sieci 79 x 1.25 = 98,75 kWh

 

Jest to możliwe pod warunkiem, że przez te kilka dni będzie więcej słońca, niż chmur.

 

Z tą II taryfą i oddaniem do ZE to troszkę więcej

964kWh x 0.8=771 więc musisz wpompować 123.75kWh

Za mało zużywasz w I tar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą II taryfą i oddaniem do ZE to troszkę więcej

964kWh x 0.8=771 więc musisz wpompować 123.75kWh

Za mało zużywasz w I tar.

 

Tak, masz rację. Liczyłem na kartce i miałem wpisane też 771, ale "nagryzmoliłem" i do dalszych obliczeń źle odczytałem (797 zamiast 771. Potem poszło z błędem. No i wynik jest, jaki jest. Nie korzystam z exela, ani innych wynalazków. Trochę wspomagam się kalkulatorem czterodziałaniowym.

Umiejętność operowania ręcznego czterema działaniami uzyskałem w Uczelni. W owym czasie w użyciu były liczydła oraz tzw. "kręciołki". Kręciołek to była "pomoc naukowa", więc żeby ukończyć Uczelnie w miarę z dobrym wynikiem z matematyki korzystało się często w złożonych operacjach matematycznych z kartki, a prostsze przechowywało się "w rozumie".

Jeszcze raz dziękuję za sprostowanie.

 

 

Umieściłem zdjęcie wczorajszego odczytu (nie wiem czy się ukaże). Jeśli tak, to dodam, że licznik, który mi założyli nie był nowy. Stan początkowy w poborze w taryfie dziennej wynosił 1858 kWh, a oddanie 1191 kWh. W drugiej zero.

23.07.2018 r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieściłem zdjęcie wczorajszego odczytu (nie wiem czy się ukaże). Jeśli tak, to dodam, że licznik, który mi założyli nie był nowy. Stan początkowy w poborze w taryfie dziennej wynosił 1858 kWh, a oddanie 1191 kWh. W drugiej zero.

 

Witam, musiałeś pisać do Taurona o uruchomienie usługi E-licznik? Ja się próbowałem logować, niestety wyświetla się komunikat:

"Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu."

 

Co jest bzdurą bo byłem przy tym jak mi wymieniali licznik i gościu mówił, że wymiana 15 minut a potem godzina ustawiania połączenia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@-voymar- Ja używam ile się da I taryfy, co widać na wykresie. Wszystkie urządzenia, które pobierają dużo prądu staram się włączać, gdy świeci słońce, a nie w nocy. Takie mamy prawo (Ustawa OZE), że opłaca się konsumować ile się da energii, bez oddawania do sieci. To czyste marnotrawstwo, bo na pewno ta energia dzienna by się przydała innym, tym co pracują. KIedyś grzałem wodę tylko w II taryfie. Od kiedy zorientowałem się, że na tym tracę korzystam tylko w pierwszej.

 

II taryfę wykorzystam od jesieni do wiosny na pompę ciepła. Mam zamiar dokupić drugą. Ze wstępnych pomiarów wywnioskowałem, że to będzie około 1000 kWh na jeden split w czasie sezonu grzewczego ( z tego około 50 % w drugiej taryfie).

 

@malachio Znalazłem w internecie informację, że Tauron we Wrocławiu wymienia liczniki na inteligentne i że jest dostępna aplikacja E-licznik. Zainstalowałem i jak widać działa. Wiem, że nie u wszystkich "chodzi".

 

link:

 

https://itunes.apple.com/pl/app/elicznik-tauron/id577050364?l=pl&mt=8

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam tu wykres (z 25.07.2018 r.), z którego jednoznacznie wynika, że gdybym załączył zmywarkę w dzień, a nie, gdy już nie było słońca, to nie "stracił bym" około 0,25 kWh. Na "eko" programie zmywarka pobiera około 1 kWh. W związku z tym że pobrałem energię z "wirtualnego magazynu", a nie wcześniej ze słońca , by osiągnąć stan wyjściowy trzeba wprowadzić 1,25 kWh.

Gdybym włączył wcześniej, to do magazynu by weszło 28,1 kWh.

 

Spróbuję później wrzucić wykres, bo teraz mi nie wchodzi.

Na podglądzie ukazał się wykres

25.07.2018 r..jpg

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam tu wykres (z 25.07.2018 r.), z którego jednoznacznie wynika, że gdybym załączył zmywarkę w dzień, a nie, gdy już nie było słońca, to nie "stracił bym" około 0,25 kWh. Na "eko" programie zmywarka pobiera około 1 kWh. W związku z tym że pobrałem energię z "wirtualnego magazynu", a nie wcześniej ze słońca , by osiągnąć stan wyjściowy trzeba wprowadzić 1,25 kWh.

Gdybym włączył wcześniej, to do magazynu by weszło 28,1 kWh.

 

Spróbuję później wrzucić wykres, bo teraz mi nie wchodzi.

Na podglądzie ukazał się wykres

 

Pytanie ile mamy takich zdarzeń w ciągu 12 miesięcy i czy należy przy zakupie sprzętu AGD (pralki, zmywarki, lodówki) dopłacać za bardziej eko czy może bardziej pilnować w jakich godzinach pracują?

 

Na razie kWh jest na tyle tania, że nikt się specjalnie nad tym nie rozczula.

 

Natomiast podanie danych statystycznych obrazujących oszczędności w ilości kWh mogą przyszłym użytkownikom pomóc optymalizować wydatki.

 

Kiedyś przy budowie domu brało się pod uwagę elementy izolacji, efektywność urządzenia grzewczego oraz jakość stolarki okiennej aby dobrze wybrać.

 

Dzisiaj do tego warto dołożyć koszt pracy urządzeń AGD i zweryfikować ewentualną ich klasę energetyczną i dobrać odpowiednią wielkość instalacji PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym poście Kolego @miloszenko chciałem przekazać pewną myśl - że warto, jeśli ma się możliwość włączyć odbiornik w czasie słońca, nie przesuwać tej czynności na noc. Niby oszczędność 0,25 kWh jest mała, ale powtórzona w ciągu roku kilkaset razy daje poważne oszczędności.

Co do zmywarki, jak kilka lat temu "padła" poprzednia, to kupiłem o lepszej sprawności. Czy lepszą, trudno powiedzieć.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym poście Kolego @miloszenko chciałem przekazać pewną myśl - że warto, jeśli ma się możliwość włączyć odbiornik w czasie słońca, nie przesuwać tej czynności na noc. Niby oszczędność 0,25 kWh jest mała, ale powtórzona w ciągu roku kilkaset razy daje poważne oszczędności.

Co do zmywarki, jak kilka lat temu "padła" poprzednia, to kupiłem o lepszej sprawności. Czy lepszą, trudno powiedzieć.

 

Zgadzam się z tobą lecz tylko w twoim przypadku. U mnie jest inaczej z racji tego że dokupuję ok. 10000 kWh z ZE (na dziś za mała PV ) W rozliczeniu brakuje mi kWh .I tak jak mam ze swojej PV grzać wodę w pierwszej taryfie to wolę to puścić w sieć, a grzać w dzień lecz w II -też ze swojego PV + grzanie nocne.

DLACZEGO ? a dlatego że jak mam do oddania ZE 1500kWh w pierwszej tar. to wolę oddać do ZE 12,5 kWh x 0,8 =10kWh (do odebrania) .Te 10 kWh to koszt ok. 7 zeta . Te 10 kWh kupię w II tar. i zapłacę ok. 3 zeta. Jestem ok.4 zeta do przodu. Dokupuję 1 jak i 2 taryfę z ZE. Jak będę miał PV 10 kWh to w zakupie będzie tylko 2 tar. a w przyszłości może i będzie PC to wtedy będzie OK.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą lecz tylko w twoim przypadku. U mnie jest inaczej z racji tego że dokupuję ok. 10000 kWh z ZE (na dziś za mała PV ) W rozliczeniu brakuje mi kWh .I tak jak mam ze swojej PV grzać wodę w pierwszej taryfie to wolę to puścić w sieć, a grzać w dzień lecz w II -też ze swojego PV + grzanie nocne.

DLACZEGO ? a dlatego że jak mam do oddania ZE 1500kWh w pierwszej tar. to wolę oddać do ZE 12,5 kWh x 0,8 =10kWh (do odebrania) .Te 10 kWh to koszt ok. 7 zeta . Te 10 kWh kupię w II tar. i zapłacę ok. 3 zeta. Jestem ok.4 zeta do przodu. Dokupuję 1 jak i 2 taryfę z ZE. Jak będę miał PV 10 kWh to w zakupie będzie tylko 2 tar. a w przyszłości może i będzie PC to wtedy będzie OK.

 

Jutro mam się spotkać z potencjalnym monterem mojej instalacji, rozmawiałem z nim o instalacji 2,16 kWp, w cenie 4600 brutto za 1 kWp.

Moje zużycie w taryfie G12 W w tym momencie wygląda tak

 

5adc61c5b7106329med.png

 

Zakładam że produkcja instalacji o której myślę pokryje mi zużycie w drogiej taryfie i będzie delikatna nadwyżka, która przejdzie na tanie godziny.

Wydaje mi się, że będę miał sytuację podobna do Twojej ( skala oczywiście inna ).

 

Jakie wady mają moje założenia na podstawie Twoich doświadczeń ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro mam się spotkać z potencjalnym monterem mojej instalacji, rozmawiałem z nim o instalacji 2,16 kWp, w cenie 4600 brutto za 1 kWp.

Moje zużycie w taryfie G12 W w tym momencie wygląda tak

 

5adc61c5b7106329med.png

 

Zakładam że produkcja instalacji o której myślę pokryje mi zużycie w drogiej taryfie i będzie delikatna nadwyżka, która przejdzie na tanie godziny.

Wydaje mi się, że będę miał sytuację podobna do Twojej ( skala oczywiście inna ).

 

Jakie wady mają moje założenia na podstawie Twoich doświadczeń ?

 

Ja wad nie widzę , lecz zakładał bym większą PV -to tyle. Nie wiem czym ogrzewasz dom , ja patrzę na ogrzewanie elektryczne więc stąd moja uwaga do wielkości PV. Może jeszcze warto wziąć pod uwagę klimę do tego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

@-voymar- Ja zaprojektowałem swoją instalację PV zakładając, że może mi zabraknąć do 1000 kWh. Jako że, słońce świeci w dzień jeśli, to zabraknie w taryfie nocnej. Oczywiście, jeśli instalacja nie pokrywa większości produkcji, to trzeba starać się zbilansować maksymalną ilość w taryfie dziennej.

Warto przy okazji jeśli musimy używać dziennej, to jak najwięcej z inwertera.

Normalnie to czas amortyzacji PV wykonywanej przez firmy to około 10 lat, przy założeniu, że nic się nie uszkodzi. Ale w wariancie pesymistycznym to może się nigdy nie zwrócić.

Ja wybrałem panele używane, bo tańsze. Na pewno mają mniejszą moc od nowych, ale w przeliczeniu moc do ceny znacznie korzystniej od nowych.

Sam montowałem. Serwis też własny.

 

@PaRa to jest słuszne założenie. życie zweryfikuje po uruchomieniu inwestycji. Chyba kolejna nowelizacja Ustawy OZE przed nami - zbliża się rok 2200 (gdzie te 15 % z OZE ?), więc potrzebny jest jakiś"katalizator", by nie płacić za opóźnienia.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wad nie widzę , lecz zakładał bym większą PV -to tyle. Nie wiem czym ogrzewasz dom , ja patrzę na ogrzewanie elektryczne więc stąd moja uwaga do wielkości PV. Może jeszcze warto wziąć pod uwagę klimę do tego zużycia.

 

Ogrzewanie to PC PW, tak jak napisałem w stopce. W tym momencie moje założenie to maksymalnie ograniczyć zużycie prądu w " drogiej " taryfie, i wydaje mi się że 2,26 kWp do tego celu wystarczy. Instalacja jest na miarę moich możliwości finansowych, jesli to będzie działać zawsze mogę ją rozbudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Tez nie moglismy korzystac z e-licznika w tauron. Dzisiaj dzwoniąc na infolinie Pani mnie poinformowala ze jesli mielismy konto na eboxie przed zmiana umowy to nalezy zarejstrowac sie w e-bokx ale na inny swoj adres meilowy.Tak zrobilismy i działa . Jeśli chodzi o pv to montowanie bylo 15stycznia tego roku. Inwerter jest fronius 3f 6 KW a na dachu panele 4.125 kw do dalszej rozbudowy jak finanse pozwolą. Teraz jest rozliczenie do 30.06.Uwazam,że szalu mie ma,ale jesteśmy eko.Pobralismy z tauron 770 kwh Solary wyprodukowaly 2706kwh.Oddalismy zielonej energii 2243kwh .po odliczeniu współczynnika 0,8 pozostaje do wykorzystania przez rok1024 kwh. Nie wydaje mi sie ze caly dom jest na jednej fazie.Czyzby cos bylo skopane.??Nowa instalacja.Mysle ze pompa ciepła 3fazy która będzie montowana za tydzien trochę zmieni sytuacje. Wiele czytalam az sie zakrecilam. Bardzo prosze Szanownych foruwiczow o rozjasnienie mi problemu,czy na pewno tauron przy rozliczeniu zbilansowal nam miedzy fazowo.Jakos nie moge tego ogarnąć. Dziękuję i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PaRa Ja w przedziale rocznym miałem zużycie bardzo zbliżone do Twojego (mniej 85 kWh), z tym, że nieco większe w taryfie dziennej.

Sprawdź ile więcej zapłacisz za inwerter o mocy 3 do 3,5 KW. Jeśli będzie to w granicach Twoich możliwości finansowych to warto taki założyć. Koszt inwertera o mocy wyższej o 1 kW to z reguły kilkaset złotych. Potem wystarczy tylko dokupić paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PaRa Ja w przedziale rocznym miałem zużycie bardzo zbliżone do Twojego (mniej 85 kWh), z tym, że nieco większe w taryfie dziennej.

Sprawdź ile więcej zapłacisz za inwerter o mocy 3 do 3,5 KW. Jeśli będzie to w granicach Twoich możliwości finansowych to warto taki założyć. Koszt inwertera o mocy wyższej o 1 kW to z reguły kilkaset złotych. Potem wystarczy tylko dokupić paneli.

 

Na razie moje założenie to jak największa redukcja zużycia w szczycie i tego będę się trzymał.

Co sądzicie o panelach tej firmy :

 

panele - http://www.xdisc-panele.pl/produkty/std-pv/

falownik - https://virtech.pl/falowniki-on-grid/delta/falownik-delta-rpi-h3

 

Czy falownik 1 fazowy dla takiej niewielkiej instalacji jest problemem ? W domu mam instalację 3 fazową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie moje założenie to jak największa redukcja zużycia w szczycie i tego będę się trzymał.

 

falownik - https://virtech.pl/falowniki-on-grid/delta/falownik-delta-rpi-h3

 

Czy falownik 1 fazowy dla takiej niewielkiej instalacji jest problemem ? W domu mam instalację 3 fazową.

Co do paneli, nie będę się wypowiadał, bo sam mam używane.

Natomiast falownik 1-fazowy można dać, mając przyłącze 3-fazowe. Co więcej montując rozdzielnicę AC i łącząc ją z zabezpieczeniem za-licznikowym, dając za licznikiem wyłącznik 4-P można przyjąć, że to jest 3-fazowa instalacja PV (mimo, że różnie może to być odebrane przez ZE).

Ja ma jeden z inwerterów Aurora PVI 3.0 TL OUTD o mocy kW i go sobie chwalę. Podobne (z końcówką "S" na końcu) widziałem na jednym z portali internetowych - AURORA PVI-3.6-TL-OUTD-S oraz AURORA PVI-3.0-TL-OUTD-S. Ten pierwszy, mocniejszy to cena około 2000 zł.

A Ty zlecając jakiejś firmie wykonanie instalacji PV czy będziesz miał wpływ na jej składniki?

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty zlecając jakiejś firmie wykonanie instalacji PV czy będziesz miał wpływ na jej składniki?

 

Instalację wykona mi firma, ale jak to się mówi " ufaj ale kontroluj ". Podczas budowy zawsze starałem się czegoś dowiedzieć o każdym etapie, żeby wiedzieć na z=co zwrócić uwagę.

Na razie czekam na umowę i specyfikację, jak dostanę te rzeczy pewnie podejmę decyzje. Zakładam, że mam wpływ na składniki bo to moje pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...