Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam!

Mam pytanie, a właściwie prośbę o informację do Kolegów z PV mających rozliczane energii w systemie 2-taryfowym w firmie Tauron. Chodzi mi o faktury rozliczeniowe (nie prognozowe).

Do każdej faktury dostaję "Załącznik do faktury VAT ROZLICZENIOWEJ".

W Załączniku jest kilka kolumn.Te najważniejsze, to Rozliczenie sprzedaży i usługi dystrybucji, gdzie oprócz ilości zużytej energii w taryfie dziennej i nocnej są ceny i wartość netto i brutto.

Czy ilości zużycia w taryfie dziennej i nocnej (a w Tauronie obliczanej metodą "proporcjonalną") jest dla Was korzystna?

W moich fakturach jestem tylko stratny. Miałem nadwyżkę w taryfie dziennej, czyli zużycie wychodziło "zero" , ale z metody "proporcjonalnej" za każdym razem trzeba było dopłacić. Nie czuję się z tym komfortowo.

Proszę prześledźcie swoje rozliczenia pod tym kontem. Może któryś z Kolegów też coś na tym stracił, ale jeszcze nie wie?

 

 

To jest Załącznik do pierwszej faktury po uruchomieniu PV.

Miałem rozliczenie co 6 miesięcy. Tauron wystawił fakturę po 5 miesiącach (bez jednego dnia), więc 163 kWh nadwyżki z pierwszej taryfy powinno być przeniesione na następny okres, ale skompensowano w nocnej, czyli tańszej taryfie.

Kolejna strata, wynika z rozliczenia proporcjonalnego.

Załącznik str 1.jpg

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na to pytanie to Ci nie odpowiem, bo mam 1 fazę, ale sprawdź, czy nie rozliczają proporcjonalnie (jeśli masz 2 taryfy). Bo dla mniejszej PV, tak zaprojektowanej by pokryć 100 % taryfy dziennej Tauron rozliczy – Przykład:

a) bez PV roczne zużycie roczne

dzienna 1600 kWh

nocna 2400 + 100 kWh

Masz PV, z której do sieci Wprowadziłeś 2000 kWh w dziennej oraz w godzinach od 13 do 15-tej skonsumowałeś te 100 kWh bezpośrednio z inwertera.

Cieszysz się, że zapłacisz tylko za 2400 kWh nocnej, bo 2000x0.8 = 1600 kWh.

Atu nie : na rachunku będzie:

dzienna 1600-533 = 1067 kWh

nocna 2400 – 1067 = 1333 kWh

To dla Twego dobra wg Taurona! "najbardziej optymalny model rozliczania energii elektrycznej"

 

Właśnie tak płacę jak podałeś w przykładzie . Każda taryfa oddzielnie czyli za I tar 0 zł .W PGE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak płacę jak podałeś w przykładzie . Każda taryfa oddzielnie czyli za I tar 0 zł .W PGE

 

Witaj!

Ja miałem zaufanie do firmy Tauron. Nie przyszło mi do głowy, by sprawdzać, czy prawidłowo została wystawiona pierwsza faktura. Ale w dniu 21.05.2018 r. wystawili mi drugą fakturę z rozliczeniem do 29.03.2018. Jeszcze wtedy sądziłem, że wszystko wyrównane będzie po 365 dniach. Jedynie reklamowałem, że na 21.05.2018 mam już nadpłatę, więc czemu ta faktura? Po co kredytować Taurona?

Jak zacząłem analizować rozliczenia, to wyszły nieprawidłowości.

W moich postach powyżej z jednej strony chcę ostrzec Kolegów, by wybrali 12 miesięczny okres rozliczeniowy (oczywiście w Tauronie) oraz prześledzili swoje dotychczasowe rozliczenia z tym ZE.

Nie sądzę, żebym tylko ja stał się źródłem dodatkowych profitów dla Taurona.

Wiem, że jeśli ktoś ma mniejszą instalację, to może być nieświadomy, że coś mu "urwano" i się cieszyć z mniejszych rachunków ( w stosunku do okresu, przed uruchomieniem PV).

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Ja miałem zaufanie do firmy Tauron. Nie przyszło mi do głowy, by sprawdzać, czy prawidłowo została wystawiona pierwsza faktura. Ale w dniu 21.05.2018 r. wystawili mi drugą fakturę z rozliczeniem do 29.03.2018. Jeszcze wtedy sądziłem, że wszystko wyrównane będzie po 365 dniach. Jedynie reklamowałem, że na 21.05.2018 mam już nadpłatę, więc czemu ta faktura? Po co kredytować Taurona?

Jak zacząłem analizować rozliczenia, to wyszły nieprawidłowości.

W moich postach powyżej z jednej strony chcę ostrzec Kolegów, by wybrali 12 miesięczny okres rozliczeniowy (oczywiście w Tauronie) oraz prześledzili swoje dotychczasowe rozliczenia z tym ZE.

Nie sądzę, żebym tylko ja stał się źródłem dodatkowych profitów dla Taurona.

Wiem, że jeśli ktoś ma mniejszą instalację, to może być nieświadomy, że coś mu "urwano" i się cieszyć z mniejszych rachunków ( w stosunku do okresu, przed uruchomieniem PV).

 

Współczuję że nie jest jak trzeba. Z czytanych postów nie widzę aby z PGE były nieprawidłowości- no chyba że przeoczyłem. Za to u innych ZE owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie to Ci nie odpowiem, bo mam 1 fazę, ale sprawdź, czy nie rozliczają proporcjonalnie (jeśli masz 2 taryfy). Bo dla mniejszej PV, tak zaprojektowanej by pokryć 100 % taryfy dziennej Tauron rozliczy – Przykład:

a) bez PV roczne zużycie roczne

dzienna 1600 kWh

nocna 2400 + 100 kWh

Masz PV, z której do sieci Wprowadziłeś 2000 kWh w dziennej oraz w godzinach od 13 do 15-tej skonsumowałeś te 100 kWh bezpośrednio z inwertera.

Cieszysz się, że zapłacisz tylko za 2400 kWh nocnej, bo 2000x0.8 = 1600 kWh.

Atu nie : na rachunku będzie:

dzienna 1600-533 = 1067 kWh

nocna 2400 – 1067 = 1333 kWh

To dla Twego dobra wg Taurona! "najbardziej optymalny model rozliczania energii elektrycznej"

Dzięki wielkie vr5, że to napisałeś ( i potwierdziłeś twoim rozliczeniem ). Sam kiedyś myślałem o małej instalacji PV produkującej z drobnym okładem energię jaką zużywamy w drogiej taryfie , tak aby wyzerować jej koszty i tym samym doprowadzić do spłaty instalacji w rozsądnym czasie . W życiu by mi nie przyszło do głowy, że nasz „ kochany „ dystrybutor monopolista zastosuje takie „wspaniałe „ dla mnie rozliczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie vr5, że to napisałeś W życiu by mi nie przyszło do głowy, że nasz „ kochany „ dystrybutor monopolista zastosuje takie „wspaniałe „ dla mnie rozliczenie.

 

Witaj!

Ja w poście #6799 przytoczyłem w całości odpowiedź z Taurona (metodą "kopiuj-wklej") dot. stosowania przez tą firmę rozliczenia "metodą proporcjonalną". W swojej reklamacji miałem jeszcze zastrzeżenia, że nadwyżka z strefy dziennej została skompensowana w nocnej, a powinna być przeniesiona do następnej faktury (Te 365 dni od pierwszego odczytu). Tu chodzi aż o 163 kWh, a więc dość sporo (to była zima! ).

Na to niewygodne dla Taurnona pytanie nie otrzymałem odpowiedzi. Wspomnę, że to było trzecie moje pismo z reklamacją. Podobnie w poprzednich Tauron nie odpowiedział na wszystkie moje zastrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vr5 Jeśli Ci nie odpisali na reklamację to pisz do URE.

 

Tak zrobię, lecz przedtem dobrze by było dowiedzieć się, czy inni uzależnieni od Taurona też mają straty z tytułu rozliczonych faktur metodą proporcjonalną oraz czy Tauron też nie przerzuca im "dorobku z PV" na następne okresy (te do 365 dni).

Sądzę, że działania Taurona są lepiej, lub gorzej "umocowane w prawie". Pewnie jest jakiś "kruczek' z którego korzystają.

Ja już zapłaciłem za faktury, więc staram się na spokojnie sprawę wyjaśnić.

A tak na marginesie: w rozliczeniu rocznym to i tak zgodnie z Ustawą OZE po zbilansowaniu dostają Gratis kilkadziesiąt kilowatogodzin w prezencie. Widać to dla nich za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz aby urząd odpowiedział na wszystkie pytania nigdy nie zadawaj więcej niż jedno pytanie na pismo.

 

Też też doszedłem do tego samego wniosku.

Tym razem reklamowałem tylko jedną fakturę, ale miałem 3 zastrzeżenia. Chyba o 2 za dużo.

Z ich odpowiedzi wynika, że następną fakturę chcą wystawić na 31.12.2018 r. Zważywszy na fakt, że będzie to okres od 29.03.2018 r. , to nie wychodzi po 12 miesiącach, tylko po dziewięciu. To dało by Tauronowi sporo kWh nadwyżki. Mogę "na siłę" zużyć nadwyżkę, bo mam wgląd w odczyty, ale przecież nie o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Widać to dla nich za mało.
prosumenci to dla wszystkich ZE , wrzód na d... .

Im mają więcej możliwości ( 2 taryfy zamiast jednej , rozliczenia co dwa zamiast co 6 lub 12 miesięcy ) tym łatwiej im zakręcić na swoją korzyść , liczą na nieznajomość prawa i że nikomu dla paru złotych nie będzie się chciało z nimi szarpać .

 

Dziwię się ,że mieliście do nich zaufanie , że będą działać na waszą korzyść . Jest takie przysłowie " Jak umiesz liczyć , to licz na siebie"

 

Kilka dni temu dowiedziałem się przez przypadek , że osoba która 'spisuje' liczniki prosumentów do rozliczeń (Enea) nie wie w ogóle co to bilansowanie międzyfazowe . Mam kogoś znajomego , kto pracuje w sklepie sportowym ( sieciowym) i ciągle jeździ na szkolenia by wiedzieć wszystko o tym co związane z jego działem ...

 

Z innego źródla dowiedziałem się , że pracownicy Enea , którzy zapiszą się do związków zawodowych i będą płacić po 30 zł miesięcznie , chodzą na L4 100% PŁATNE .

 

Enea razem z Pge i Bridgestone , 'kręci jakieś lody' z popiołem .

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosumenci to dla wszystkich ZE , wrzód na d... .

Dziwię się ,że mieliście do nich zaufanie , że będą działać na waszą korzyść . Jest takie przysłowie " Jak umiesz liczyć , to licz na siebie"

Kilka dni temu dowiedziałem się przez przypadek , że osoba która 'spisuje' liczniki prosumentów do rozliczeń (Enea) nie wie w ogóle co to bilansowanie międzyfazowe .

Enea razem z Pge i Bridgestone , 'kręci jakieś lody' z popiołem .

 

Ja miałem zaufanie do obliczeń, bo to nie ludzie liczą, ale komputer...

Okazuje się, że dla Prosumenta mogą mieć "ekstra" oprogramowanie spłaszczające. Przeliczniki w granicach prawa(prawo-lewo).

Co do rozliczania międzyfazowego w czasie rzeczywistym, to chyba wszystkie liczniki "dają radę", ale pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zaprogramowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nie sądzę, żebym tylko ja stał się źródłem dodatkowych profitów dla Taurona.

...

tu masz towarzyszy niedoli

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16327182#16327182

.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16337780#16337780

.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16398287#16398287

.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16513323#16513323

.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16592978#16592978

.

 

 

 

tutaj ciekawa wypowiedź

"Dzwoniłem dziś do firmy Apator, która jest producentem licznika "smart EMU-3" i dostałem informację, że dla PGE licznik posiada bilansowanie międzyfazowe zgodnie z ustawą, natomiast dla Tauronu tego bilansowania nie ma (robi to system rozliczeniowy). "

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16542591#16542591

.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16592504#16592504

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz towarzyszy niedoli

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16327182#16327182

.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16337780#16337780

.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16398287#16398287

.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16513323#16513323

.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16592978#16592978

.

 

 

 

tutaj ciekawa wypowiedź

"Dzwoniłem dziś do firmy Apator, która jest producentem licznika "smart EMU-3" i dostałem informację, że dla PGE licznik posiada bilansowanie międzyfazowe zgodnie z ustawą, natomiast dla Tauronu tego bilansowania nie ma (robi to system rozliczeniowy). "

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16542591#16542591

.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16592504#16592504

 

Dlatego w PGE wszystko gra i nikt nie płacze i wrzodów na D....e nie ma. . Szkoda że tylko w PGE .Powodzenia wszystkim z PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj ciekawa wypowiedź

"Dzwoniłem dziś do firmy Apator, która jest producentem licznika "smart EMU-3" i dostałem informację, że dla PGE licznik posiada bilansowanie międzyfazowe zgodnie z ustawą, natomiast dla Tauronu tego bilansowania nie ma (robi to system rozliczeniowy). "

l]

O licznikach pisałem 3 posty wyżej: "Co do rozliczania międzyfazowego w czasie rzeczywistym, to chyba wszystkie liczniki "dają radę", ale pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zaprogramowane."

Ja dostałem licznik (1-fazowy), używany, w który nie był wykasowany. Z ciekawości zajrzałem w jego specyfikację. Nie ma problemu z wykasowaniem poprzednich odczytów. Natomiast można wprogramować kilka innych rzeczy, np trzecią taryfę.

Po co rozliczać międzyfazowo, skoro jest to korzystniejsze (jedynie dla Operatora), tak jak rozliczanie proporcjonalne.

Co do tego rozliczania, pewnie Tauron rozliczać będzie wg wskazań licznika, jeśli poniesie z tego tytułu kary, albo jeśli słońce zacznie świecić w nocy. Na razie w Polsce to świeci raczej w dzień.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O licznikach napisałem przy okazji odnosząc się do tego co napisałeś o odpowiednim zaprogramowaniu licznika.,

 

Bardziej chodziło mi o podanie na tacy osób , które kopią się z koniem(Tauronem) podobnie jak Ty . Skontaktuj się z nimi i może razem coś zdziałacie. Nie wiem czy mają dwie taryfy , ale może akurat , jeśli nie to może i tak otworzycie oczy komuś w tej firmie na pewne sprawy.

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w PGE wszystko gra i nikt nie płacze i wrzodów na D....e nie ma. . Szkoda że tylko w PGE .Powodzenia wszystkim z PV

Na elektrodzie piszą , że Energa rownież nie robi problemów . Enea nie bilansuje tak twierdzi sporo osób , np Jan Werbinski pisał , że jego licznik pokazuje czasem strzałki w czterech kierunkach równocześnie , mój pokazuje tylko dwa na raz (w lewo , albo prawo i 'kwarchy' + lub - ) co z tego będzie , to ostatecznie przekonam się za jakieś 8 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również przymierzam się do założenia instalacji zbieram informacjie itp. Dostałem kilka wycen z panelami Exe lub trina solar. Pierwsze włoskie podobno, drugie chińskie- czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia z powyższymi panelami?

Po za ofertami inwerterów fronius sma mam też solarmax-użytkuje ktoś taki inwerter?

Planowałem około 3kW ale po ofertach firm które montowały w mojej okolicy i cenach 15.800-18.000 widzę, że albo założę około 2kW lub też zrobię wszystko sam i coś zaoszczędze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cuuube Jak na razie próbuję ustalić, czy wszyscy 2-taryfowcy są pokrzywdzeni (chodzi o stratę nawet "paru groszy) oraz dlaczego Tauron po każdym wystawieniu faktury konfiskuje nadwyżkę oddanej energii do sieci. Według Ustawy OZE ma do tego prawo tylko po 365 dniach. Tauron skraca pod byle pretekstem, bez uzasadnienia okresy rozliczeniowe, by osiągnąć zyski jak największe, a to już chyba przestępstwo.

 

Na pytanie dlaczego mi skrócił okres rozliczeniowy nie otrzymałem odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...