Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ja skłaniam się coraz bardzie do sprzętu używanego który dużo szybciej się zwróci i będzke kilkukrotnie tańszy.

 

Widziałem, że 70 km od Włocławka ktoś ma używane panele i inwertery w całkiem dobrej cenie. Nic więcej nie mogę powiedzieć na jego temat, prócz tego, że jest z Mikorzyna Konińskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystko co piszesz mam oblukane lub jak piszesz to szukam;) najlepiej jakbym trafil monokrystaliczne. Ten z mikorzyna ma jinko ale 195w za 220zł czyli około 1.1zl/w wiec korzystnie tylko ciekawe ile lat to ma-pewnie ponad 10l bo juz dawno ich nowych w sprzedaży nie ma. Po za tym przy tej samej powierzchni mozna miec o 80w wiecej na jednym panelu nowym dokładając 0,8zł do Wata i przy powiedzmy 10szt to już 800w wiec 4 panele mniej. Nie dość że dachu tak nie zawale to i stelażu/kabli/klem/itp zaoszczędze wiec ciekawe jak by mi to cenowo wyszlo-wieczorem policze bo teraz warunkow nie mam. Ile daje sie uchwytów dachowych do szyny głównej np na odcinku 4m? Co metr czy rzadziej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile daje sie uchwytów dachowych do szyny głównej np na odcinku 4m? Co metr czy rzadziej?

 

Ja dałem łącznie 5 uchwytów na szynę 600 cm. Dach trapezowy z blachy ocynkowanej, chyba grubości 0,55 mm. Dachu mam nadmiar, więc nie przeszkadzało mi, że panele mają wydajność około 13 %. łącznie 28 paneli monokrystalicznych 165 W 80x158 cm. Na ścianie 10 sztuk 240 W.

 

Dodam, że mam też panele 180 W o wymiarach 100x132 cm.

Co do sprawności, powiem tak: z pewnością w słońcu może być mniejsza od nowych. Ale w dni pochmurne pracują wydajnie. Śledziłem na Pvmonitor, jak pracują nowe u ludzi w mojej okolicy.

Odnoszę wrażenie, że wtedy liczy się głównie powierzchnia.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vr5 mam też w toruniu panele canadian solar 225w/280zł tj 1, 24zł/w więc ok ale mają jakieś ślimaki-co to jest? taki 225w to w jakich latach wg was orientacyjnie mógłbyć produkowany?- mają dużo więcej jak 10l?

 

6591 tego nie wiedziałem, na poddaszu robię przygotówke pod ocieplenie ale teraz w te upały to będzie tam koło 40* jak nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do inwertera trzeba mieć stały dostęp czy to jest urządzenie bezobsługowe?-pytam bo chciałbym go zainstalować na poddaszu gdzie w chwili obecnej jest tylko zrobiony wyłaz i żeby tam wejść muszę drabinę z garażu przynieść. Nie trzeba go tam resetować, kontrolować itp?

 

Nie polecam. Przeczytaj sobie np. instrukcję od Kaco Prowador 3200-6600 dla instalatorów i użytkowników dział - montaż falownika. Jest po polsku.

Miejsce ustawienia - wolnostojący, lub naścienny,dostępne do prac montażowych i konserwacyjnych, z zachowaniem minimalnych odstępów, zapewnić przewiew, wyświetlacz żeby znajdował się na wysokości wzroku itd. Jak będzie w złym miejscu, to można stracić gwarancję "KACO new energy GmgH". Podobnie jest z innymi falownikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja także przymierzam się do założenia instalacji fotowoltaicznej. Na razie małej, 2 kWp, co powinno pokryć moje obecne zużycie. Chciałbym to zmontować sam, dla własnej satysfakcji i nauki. Myślę o ustawieniu paneli na stelażach na gruncie, wydaje mi się to prostszym rozwiązaniem niż instalacja na dachu i nie ma ryzyka, że zepsuję sobie dach ;). Niepokoją mnie jednak nadchodzące zmiany przepisów, dotyczące podatku VAT od opustu. O ile w podlinkowanym artykule jest napisane że

 

[...] prosumenci, u których wartość rocznej sprzedaży będzie niższa niż 200 tys. zł netto, będą mogli skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, stosownie do przepisów ustawy o VAT.

 

czyli w zasadzie typowego prosumenta zmiana nie dotknie, to

 

Kancelaria podatkowa Advicero Tax zaznacza, że dla celów ustalenia, czy limit 200 tys. zł został przekroczony, należy brać pod uwagę całą sprzedaż dokonywaną przez daną osobę, a nie jedynie sprzedaż z tytułu wprowadzania i poboru energii.

 

czy więc jeżeli ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (w ogóle nie związaną z fotowoltaiką) i jest VAT-owcem, to będzie musiał rozliczać VAT od wprowadzonej do sieci energii, mimo że instalację fotowoltaiczną ma jako osoba prywatna ? Korzyści z tego raczej żadnych bym nie miał, bo skoro prosumentem jestem jako osoba prywatna, to VAT od zakupu paneli czy inwertera bym nie odliczył, bo to nie wchodzi w zakres prowadzonej przeze mnie działalności.

 

Na końcu ekspert stwierdza:

 

W naszej ocenie, nawet jeżeli uznać, że pobranie energii przez prosumenta powinno co do zasady wchodzić w zakres VAT, to wydaje się, że w przedstawionej sytuacji VAT w praktyce nie wystąpi, gdyż kwota podstawy opodatkowania jest redukowana przez opust

 

W sumie po przeczytaniu artykułu mam w głowie mętlik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vr5 mam też w toruniu panele canadian solar 225w/280zł tj 1, 24zł/w więc ok ale mają jakieś ślimaki-co to jest? taki 225w to w jakich latach wg was orientacyjnie mógłbyć produkowany?- mają dużo więcej jak 10l?.

 

To informacja z Google:

Przypuszcza się, że przyczyną powstawania ścieżek są zmiany (odbarwienia) w paście stosowanej do sitodruku ogniw (technologia sitodruku wykorzystywana jest do wykonywania na ogniwach krzemowych cienkich metalicznych ścieżek gromadzących ładunki i przesyłających je dalej do busbarów, pasty wykonywana są na bazie sproszkowanych metali jak srebro, miedź). W wyniku mikropęknięć sitodruk ulega przerwaniu tworząc ślad jak po przejściu ślimaka, stad nazwa.

 

Ścieżki ślimacze nie wpływają zasadniczo na wydajność paneli, po warunkiem ,że nie ulegają stałemu wzrostowi. Jeśli proces sie rozwija może prowadzić do obniżenia wydajności paneli.

 

http://danenergy.pl/zanimkupisz/uszkodzenia-paneli.html

 

http://www.instsani.pl/510/problemy-w-pracy-paneli-pv

 

https://www.sklep.asat.pl/pl/i/Typowe-wady-i-mozliwe-uszkodzenia-modulow-fotowoltaicznych/21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze więc wykres temperatury inwetera z dnia wczorajszego na którego do godziny 14:30 świeci palące słońce, a zaznaczam że w dniu wczorajszym było u nie 37*C. Jakoś inwerter nawet nie zbliżył się do 60*C

Przechwytywanie.JPG

 

Niestety burza i chmury przyszły... zaraz poszukam wykresu z innego dnia

 

z 8.08 wykres temperatury i mocy żadnego zmniejszenia wydajności nie widać:

1.JPG

 

2.JPG

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem na solarmax-a 3000s nowy leżak z 2013r za 1100zł warto? Vr5 dzięki za odpowiedz o tych ślimakach;) czyli może być to pierdoła i panele będą ok ale równie dobrze może być gorze...ma ktoś z was panele z tzw "ślimakami"?

 

Trudo mi się wypowiadać, czy warto za 1100 zł. Powiem tak:

w Białymstoku jest taki sam za 1674 na fakturę z gwarancją 12 miesięcy. Ten sam sprzedawca oferuje w tej samej cenie INWERTER AURORA PVI-3.0-TL-OUTD-S. Jeśli byś się zdecydował na Białystok, to zdecydowanie bardziej atrakcyjna jest Aurora z końcówka w nazwie "S" lub "S-IT".

 

Nikt Cię nie goni, możesz szukać "na spokojnie" dalej.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...