Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś może przedstawiać fakturę Prosument w Tauron. W niedługim czasie sam będę podpisywał umowę z nimi. Może ktoś coś doradzi na co zwrócić uwagę.

 

Wystąp już teraz na rozliczenie roczne. Tauron nie popuści i zaliczki będziesz musiał płacić wg prognoz.

Pewnie pierwszą fakturę otrzymasz na 31.12.2018 r. Nie zdziw się, bo prognozy mogą być zawyżone. To nie jest problemem, bo jeśli zgłosisz o zmianę prognoz, to korygują bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PL, na fakturę, nowe, które po drodzę nikomu nie "wypadły" z TIRa?

 

Nie były nowe, musiałem trochę się namęczyć, żeby wybrać nieuszkodzone a wśród tych nieuszkodzonych wybrać sprawne i z niezbyt obniżoną mocą.

W sumie spędziłem nad tym kilka godzin ale opłacało się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby wybrać nieuszkodzone a wśród tych nieuszkodzonych wybrać sprawne i z niezbyt obniżoną mocą.

 

A kilka postów wyżej dowiedzieliśmy się że:

w zeszłym tygodniu kupiłem 290 Wp po 450 zeta...

 

Powiedz nam jak sprawdzałeś ich obniżoną moc, a i na przyszłość innym którzy będą kupowali używki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie były nowe, musiałem trochę się namęczyć, żeby wybrać nieuszkodzone a wśród tych nieuszkodzonych wybrać sprawne i z niezbyt obniżoną mocą.

W sumie spędziłem nad tym kilka godzin ale opłacało się.

I porównujesz jak równy z równym z nowymi na gwarancji? Wiesz że ani to rzetelne ani uczciwe.

 

Na takiej zasadzie to panele mozna mieć za darmo, albo nawet z dopłatą (po likwidowaniu 25 letniej wyeksploatowanej elektrowni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, alem głupi, w zeszłym tygodniu kupiłem 290 Wp po 450 zeta...

 

Autor sam się określił w swoim poście.

W takim razie też jestem głupi bo kupiłem auto w salonie a nie od sąsiada które swoje sprzedał za 400 zł, a że na złom to pewnie nic nie znaczący drobiazg.

Swoją drogą kupować używki bez gwarancji za 450 zł skoro nowe z gwarancją około 600 zł to interes życia, ale z racją jak dupą, każdy ma własną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem, że są nowe...

Jak sprawdzałem moc? Grzałka 250W/40V, dwa panele obok siebie i po kolei mierzyłem na każdym napięcie - zakładałem, że przez te 2 minuty słońce takie samo....

Przechodził panel, który pod takim obciążeniem dawał wyższe napięcie.

Metoda może niezbyt "fachowa", niemniej wybrałem "te lepsze" choć, "odrzutów" było sporo.

Poza tym zależało mi na czarnym kolorze - taka elewacja... A poza tym druga połówka była zadowolona z koloru, a to przecież też ważne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy cokolwiek wiadomo w sprawie konsultacji branży fotowoltaicznej z dystrybutorami energii? Poprzednie propozycje OSD odrzucił URE. Czy coś się zmieniło na dzień dzisiejszy?

 

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17301286#17301286

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17321729#17321729

 

Na tę chwilę cisza ... kto wie czy nie przed burzą , jak ostatnio.

 

PTPiREE zapewnia, że wprowadzane zmiany obejmą tylko nowe mikroinstalacje, realizowane po zatwierdzeniu zmian w IRiESD.

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Wam Koledzy @cuuube i @6591 powiem coś innego - rozmawiałem prywatniez pracownicą Taurona, która pracuje przy fakturach.

Oni doskonale wiedzą, że my z dwiema taryfami jesteśmy "robieni w konia" przez ich pracodawców, ale nie mają wyjścia i muszą wystawiać zawyżone faktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Wam Koledzy @cuuube i @6591 powiem coś innego - rozmawiałem prywatniez pracownicą Taurona, która pracuje przy fakturach.

Oni doskonale wiedzą, że my z dwiema taryfami jesteśmy "robieni w konia" przez ich pracodawców, ale nie mają wyjścia i muszą wystawiać zawyżone faktury.

 

To przecież nie trzeba z nikim rozmawiać o tym , bo to jest jasne jak słońce . Wszyscy wiedzą , ale siedzą cicho. Tak samo z bilansowaniem miedzyfazowym wszyscy wiedzą że jest ustawa i trzeba je robić , a mało kto je robi ( w prawidłowy sposób)

 

 

@ 6591 jest wątek o bilansowaniu , który został założony po to by zebrać grupę do walki / pozwu zbiorowego , temat leży.

 

Swoją drogą polecam lekturę od tego posta https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17402129#17402129 do końca

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@6591 @cuuube

Ja mam prostą sprawę, gdyż w ciągu roku uzyskałem więcej energii (uwzględniając haracz 20 %) niż pobrałem, więc docelowo wynik jest na "zero". Jestem na etapie załatwiania zbilansowania przez 365 dni. Niby sprawa prosta, bo w Umowie Kompleksowej rozliczanie roczne. Ale z Tauronem, sprawa prosta, tak jest prosta jak "świński ogon".

Na obecnym etapie wystarczy chyba Rzecznik Praw Konsumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam instalację od końca kwietnia i mam też na górkę już , około 1300kWh ,( to jeszcze mi mało by wyjść na zero , ale jest nieźle) sprawa poniekąd też jest prosta bo mam G11 i z tego co pokazuje licznik to się bilansuje (mam 3f) , ale Enea jako taka nie bilansuje podobno. Przekonam się w maju jak dostanę fakturę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam istalację 3f i G11.

 

Ja mam 2 przyłącza 1-fazowe, więc nie ma problemu z bilansowaniem 3-fazowym. Jak kiedyś pisałem, liczniki mogą zliczać w czasie rzeczywistym. Wystarczy je odpowiednio zaprogramować. Ale po co? Sprzedawca musi zarobić też trochę (więcej).

Przed podłączeniem PV moje zużycie dochodziło do 5000 kWh na rok. Teraz jest trochę większe, bo nie oszczędzam na wszystkim. w listopadzie doszła mi klima, która w sezonie grzewczym "łyka" do 1000 kWh. Jeszcze 2 następne będą przed sezonem.

Jak na razie od początku roku na obu przyłączach wyprodukowałem ponad 6600 kWh, więc pewnie starczy.

A jeśli zabraknie trochę, to w nocnej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam instalację od początku czerwca podłączona do sieci ale licznik mi wymienili 5 lipca. Przez czerwiec produkowałem tylko na swoje potrzeby i było tego trochę ponad 300kWh. Od 5 lipca do dzisiaj wyprodukowałem 2344kWh a oddałem do sieci 1689kWh. Jestem w PGE i powiedzieli mi że licznik bilansuje na bieżąco. Jak będzie wyglądało rozliczenie pewnie się dowiem 1 stycznia 2019. Mam istalację 3f i G11.

 

 

Powiedzieli ...yhmmm

Jaką wartosc pokazuje liczydło 1.8 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@6591 @cuuube

Ja mam prostą sprawę, gdyż w ciągu roku uzyskałem więcej energii (uwzględniając haracz 20 %) niż pobrałem, więc docelowo wynik jest na "zero". Jestem na etapie załatwiania zbilansowania przez 365 dni. Niby sprawa prosta, bo w Umowie Kompleksowej rozliczanie roczne. Ale z Tauronem, sprawa prosta, tak jest prosta jak "świński ogon".

Na obecnym etapie wystarczy chyba Rzecznik Praw Konsumentów.

 

Witaj czy jak podpisywałeś umowę z Tauronem wcześniej to na rozliczenie pół roczne? Jeśli masz wynik na zero to ile masz opłat za pół roku?.

Domyślam się ze rozliczenie roczne jest lepsze możesz rozwinąć temat co na plus lub minus w rozliczeniu półrocznym w stosunku do rocznego?

Sam jestem na etapie podejmowania decyzji o pv Też u mnie jest Tauron.

Najbardziej mnie interesuje czy oni na początku po podłączeniu pv na fakturze dalej prognozują moje zużycie? jeśli tak to czy można taką formę prognoz zareklamować na rzec rzeczywistego zużycia?

Edytowane przez andrzeej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...