Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Widzę, że są także oferty na mikroinwertety pod dwa panele, czy to ma jakieś wady? Bo ta skalowalność jest bardzo wygodna, a i cena za kWp wychodzi atrakcyjna.

 

Mikroinwertery sprawują się dobrze. Nie ma problemu ze spadkiem mocy, jak pada cień na jeden panel. Jest trochę dłubaniny przy podłączeniu AC.

Ja wykorzystywałem 2 sztuki do sprawdzania jakości paneli.

Ważne: jeśli zdecydujesz się na zakup, to żeby były z certyfikatami.

Odsyłam Cię do strony, gdzie są we w miarę dobrej cenie jedno panelowe:

https://www.ebay.co.uk/itm/Involar-Micro-Inverter-MAC250UK-250-Watt-IP65-NEW-Solar-PV/132761100538?hash=item1ee92da0fa:g:eTwAAOSwD3JbhVop

 

Dodam jeszcze, że taki mikroinwerter błyskawicznie dopasowywuje się do sieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mikroinwertery sprawują się dobrze. Nie ma problemu ze spadkiem mocy, jak pada cień na jeden panel. Jest trochę dłubaniny przy podłączeniu AC.

Ja wykorzystywałem 2 sztuki do sprawdzania jakości paneli.

Ważne: jeśli zdecydujesz się na zakup, to żeby były z certyfikatami.

Odsyłam Cię do strony, gdzie są we w miarę dobrej cenie jedno panelowe:

https://www.ebay.co.uk/itm/Involar-Micro-Inverter-MAC250UK-250-Watt-IP65-NEW-Solar-PV/132761100538?hash=item1ee92da0fa:g:eTwAAOSwD3JbhVop

 

Dodam jeszcze, że taki mikroinwerter błyskawicznie dopasowywuje się do sieci

 

A czym różni się wpięcie np. 4 mikro-inwerterów do już istniejącej instalacji elektrycznej w stosunku do jednego invertera o mocy sumarycznej podobnej do sumy z tych czterech?

 

Co to za dłubanina przy AC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym różni się wpięcie np. 4 mikro-inwerterów do już istniejącej instalacji elektrycznej w stosunku do jednego invertera o mocy sumarycznej podobnej do sumy z tych czterech?

 

Co to za dłubanina przy AC?

 

AC musisz doprowadzić do paneli. Potem wszystkie inwertery łączysz równolegle. Jeśli masz trójniki i oryginalne kable, to stosunkowo proste, ale jak brak, to trzeba złączyć całość w jakiejś puszce hermetycznej (dobrze jest polutować - dłubanina).

Co do mocy sumarycznej - może być porównywalna przy inwerterze 1-2 kW, ale 5 kW już trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem te inwertery to pomyłka. Wiadome jest że inwerter musi podnieść napięcie AC aby prąd wysłać do sieci... I tym sposobem każdy z mikroinwerterów podnosi napięcie aż robi się niebezpiecznie blisko 250V czyli kiedy musi się wyłączyć.

 

Są miejsca, gdzie mikroinwertery się sprawdzają. Byłem kilka dni temu w Szczawnicy i widziałem na bloku na XX-lecia zawieszone 3 panele pionowo na ścianie.

Pomyłką jest to, że od kilkudziesięciu lat nie modernizuje się sieci. Nie do pomyślenia jest u Niemców, by włączenie pralki, lub czajnika powodowało odczuwalny spadek napięcia. Stąd u nas "na gwałt" nowe przepisy IRiESD, bo sieć "się wali". Napięcie skacze do 260 V, gdyż u sołtysa pracują 4 panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są miejsca, gdzie mikroinwertery się sprawdzają. Byłem kilka dni temu w Szczawnicy i widziałem na bloku na XX-lecia zawieszone 3 panele pionowo na ścianie.

Pomyłką jest to, że od kilkudziesięciu lat nie modernizuje się sieci. Nie do pomyślenia jest u Niemców, by włączenie pralki, lub czajnika powodowało odczuwalny spadek napięcia. Stąd u nas "na gwałt" nowe przepisy IRiESD, bo sieć "się wali". Napięcie skacze do 260 V, gdyż u sołtysa pracują 4 panele.

 

Dokładnie tak jest. Zakłady energetyczne odpowiedzialne za dystrybucję i stan sieci chcą narzucić kosmiczne technologie dla chcących produkować własną energię. A sami co robią aby przez lata zastoju dogonić XXI wiek? Kompletnie nic. Praktycznie każdy dystrybutor energii czy to PGE czy Tauron jest na deficycie. Większość wpływów z dystrybucji energii idzie na bezproduktywne etaty i końca tego stanu nie widać. Umowy o pracę pozawierane w taki sposób, że zwolnić nie można a przenosząc na inne stanowisko nadal zachowują niezmienną wysokość pensji. Jest jednak światełko w tunelu. Kiedy komunistyczne trepy odejdą na emerytury spółki dystrybucyjne zaczną generować zysk, ale kiedy to będzie? Czy infastruktura do tego czasu wytrzyma?

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam założone od piątku 7,2kWs mono, codziennie produkuje od 28 do 38 kWh, we wrześniu to wynik rewelacyjny.... Przy takim tempie w miesiącu wyprodukuje 800-1000 kWh.W zimie nie będzie tak kolorowo..... Jedni straszą ogromną zimą, inni łagodną a nikt tak naprawdę nie wie co będzie....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie montażu (tzn. ekipa od wykonawcy) instalacji PV i nurtuje mnie kilka pytań:) Poniżej cztery najważniejsze:

- kąt pochylenia paneli to tylko 15 stopni (taki projekt) - jak się domyślam chodzi o tańsze mocowanie (stelaż po prostu leży na płaskim dachu obciążony bloczkami) - dużo stracę w ogólnym rozrachunku?

- napięcie znamionowe paneli to 31,25V, ale moje ręczne pomiary wykazały, że napięcie odcięcia jest poniżej 26V a obciążając do tego poziomu można "wyciągnąć" o wiele więcej mocy. Ale jak zachowuje się inverter? Obciąża na maksa dopóki napięcie nie spada czy trzeba ustawić napięcie robocze lub moc paneli i się dostosowuje czy co?

- jeden string czy dwa?

- zostawić wolny MPPT (mam jeszcze trochę miejsca i mógłbym kiedyś dodać kilka paneli)?

 

panele Bruk-bet Standard 270W x18 a inwerter to Fronius Primo 4.6

 

Powiem Ci tak: wykonawcy dawają tak, by klient był zadowolony taniością i teoretyczną sprawnością, a nie sprawnością.

Mniejszy kąt na płaskim dachu to możliwość włożenia większej ilości paneli(kwestia zacieniania).

Mniejszy kąt przy mniej idealnym kierunku nie jest taki zły.

Mniejszy kąt to większe nagrzewanie paneli w lecie a to już jest spora porażka. Przy dachu płaskim i papie to często grubo ponad 60st C.Panele cienkowarstwowe CIGS z reguły lepiej sobie radzą w takiej konfiguracji, ale ich cena ogólna zniechęca.

Jeden MPPT może dać lepsze uzyski bo sporo czasu jest mniejsza produkcja i napięcie na pojedynczym łańcuchu będzie większe niż przy 2. Z drugiej strony jedna chmurka albo jeden liść przytnie całość produkcji.

Trzeba mądrze wybierać w zależności od warunków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu spadnie coś z ciężarówki, tam spadnie coś nocą Niemcowi z dachu lub placu.

Okazje są zawsze.:(

 

Właśnie o to mi chodziło... nikt z fakturą, legalnie nie odda czegoś za półdarmo. Chyba że to miała być podana cena dla sprzedawcy, to fajna przebitka wychodzi względem kupującego Kowalskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu spadnie coś z ciężarówki, tam spadnie coś nocą Niemcowi z dachu lub placu.

Okazje są zawsze.:(

Czy dla ciebie każdy rozsądnie gospodarujący własnymi środkami to złodziej i oszust?

Aż trudno uwierzyć, że wczoraj instalator sprzedał na angielskim ebay dwa nowe falowniki o mocy 4000W każdy za kwotę 550zł.

Sprzedał zapewne po kosztach zakupu... Do interesu raczej nie dołożył.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...