Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

100mld na piece wunglowe. Za tyle to by go każdego domu i zagrody dociągneli gaz :-(

Albo zbudowali 2 elektrownie jądrowe.

 

Te miliardy są bardziej utopijne niż te niedoszłe 3 miliony mieszkań i milion elektryków na drogach.

 

Mieszkań brak, polskiego elektryka nie widać (projekt pewnie zdechnie śmiercią naturalną), na niepełnosprawnych nie było kilku milionów i nagle z kapelusza znalazło się 100 miliardów.

 

Żadna poprzednia władza nie pieprzyła takich głupot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek o dofinansowanie jest już dostępny. Instrukcja do tego to 42 strony, bez wódki nie rozbierzesz.

 

Osiedla w programie mieszkanie plus też już są, tylko umowy pokazane klientom mają się nijak do tego co obiecywano.

 

Ja całym sercem ten program popieram, ale jestem daleki od zawierzenia temu co mówią i boję się, iż pomysł zdechnie zanim się na dobre zadomowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest że nie można wybrać pompy ciepła powietrze woda tylko taką odbierającą ciepło z gruntu lub wody.

 

Zamiast czekać na dotację, to może kupić prosty klimatyzator za grosze i cieszyć się tanim ciepłem. Ja mam założony od 24.11.2017 r. taki:

https://allegro.pl/klimatyzator-kaisai-focus-3-5-kw-wi-fi-gratis-i6896986056.html

i na pokój 25 m2 zużywa w zimie około 6 kWh dziennie (przy -2 do -10 st C.).

Ja zakładałem sam. Kosztował 1540 zł. Osprzęt jeszcze mniejsze grosze.

 

 

Teraz w garażu czekają takie same na założenie 2 następne.

Jeśli za duży, lub za mały to są mniejsze, lub większe.

Jest to idealne rozwiązanie, jeśli ma się prąd z PV.

 

Te dotacje z obowiązkowym kredytem, to chyba promocja dla banków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz napięcia startowego, to ważne jest przy jakim inwerter na najlepszą sprawność. Na przykład. taki SolarMax startowe ma 100 V, ale optymalne powyżej 200 V.

Ja mam 2 mikroinwertery, które kiedyś używałem do dobierania łańcuchów paneli. Teraz "bawiłem się" podłączając pod 2 panele. Takie coś startuje po kilku sekundach od podłączenia. Start już od 20 V, więc dla panela, który ma w układzie otwartym 37 V to rusza bardzo wcześnie.

Ale w ogólnym bilansie to myślę, że najważniejsze są uzyski przy pełnym słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dotacje z obowiązkowym kredytem, to chyba promocja dla banków.

Wszelkie dotacje, które przewidują po za beneficjentem jeszcze kogoś w układance służa wydojeniu kasy.

 

U mnie w gminie były dotacje na PV. Zrobione na zasadzie że gmina kupuje te PV, płaci 80% kosztów, 20% dopłaca mieszkaniec. Sąsiad zrobił mały zestaw. Widział rachunek jaki wystawiono gminie. Coś circa 8000PLN za KWp. Robione w tym roku.

Jalkby sąsiad dostał gotówke do ręki to by z niej wycisnął 2x wiekszy zestaw. A tak, jakaś firma się obłowiła że hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast czekać na dotację, to może kupić prosty klimatyzator za grosze i cieszyć się tanim ciepłem. Ja mam założony od 24.11.2017 r. taki:

 

Mam klimę Midea 3,5kW powiem tak w okresach przejściowych grzeje i sprawdza się. Jednak wystarczy aby temperatura na zewnątrz znacząco spadła i przestaje być komfortowo. Dodatkowo ile ta klima ogrzeje pomieszczeń 1 np. salon ciepło co prawda rozejdzie się po chałupie ale długo to będzie trwało.

Tak czy siak mam trochę prądu na zimę odłożone i chciał nie chciał klima będzie w ruchu.

Jak sprawdzałem do u mnie klima przejadała około 13kWh/doba przy około -3*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek o dofinansowanie jest już dostępny. Instrukcja do tego to 42 strony, bez wódki nie rozbierzesz.

 

O tym jak wypełnić wniosek można dowiedzieć się na spotkaniach, które organizowane są w gminach. Warto też zasięgnąć porady w WFOŚiGW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo ile ta klima ogrzeje pomieszczeń 1 np. salon ciepło co prawda rozejdzie się po chałupie ale długo to będzie trwało.

 

Jak sprawdzałem do u mnie klima przejadała około 13kWh/doba przy około -3*C.

Ja nie wyłączałem przez zimę. Grzałem tylko pokój 25 m2. Na noc ustawiane 17 st. C. Zmiana na 23, lub 24 stopni następowała bardzo szybko. Dlatego kupiłem 2 następne.

Pozostałe pomieszczenia grzałem zwykłym piecem węglowym. W tym sezonie będzie gaz, a węglowy zlikwiduję. Do gazu będzie junkers 2-funkcyjny startujący od 3 kW. Piec dolnego spalania mam obłożony dodatkowo szamotkami, tak że palenisko jest bardzo małe. Ale jak pisałem - likwiduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadziłeś trochę? gaz, śmieciuch, klima?

Gdybym salon grzał klimą do 17*C nocą żona by mnie z domu wywaliła po pierwszej nocy.

 

Ale przecież piszę, że gaz będzie założony, a śmieciuch zdemontowany. 17 stopni to ustawiam na noc, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu. Dom w zimie jest nagrzany. Kocioł dolnego spalania pracuje 24 godziny na dobę. Jak założyłem klimę, to zakręciłem kurek w pokoju. Temperatura z 17 do 24 wzrasta błyskawicznie, więc nie ma potrzeby przegrzewania, jak nikogo nie ma.

Te 6 kWh na dobę z PV na pewno jest tańsze, niż węgiel, który trzeba by było spalić, by ogrzać pokój.

Nie piszę, że prąd z PV jest za darmo, bo to nie prawda. Może będzie za darmo za kilka lat, jak się zamortyzuje.

Dodam jeszcze, że klima ma Wi-Fi i można nią sterować zdalnie ( nie robiłem, bo u mnie nie ma takiej potrzeby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 stopni to ustawiam na noc, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu.
Ale jemu chyba chodziło o to że nie ustawisz żeby Ci chłodziło do 17C. B spadek temperatury w domu w ciagu paru godzin z 24C do 17C tylko w wyniku zaprzestania grzania to ogromny spadek, podejrzanie duży. Ja bym chyba musiał 3 dni czekać żeby mi sie dom do 17C wychłodził. Fakt, że podłogówka, więc duza akumulacja ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Czy ktoś kto ma instalacje pv może potwierdzić to co ten Pan na filmie opowiada na temat miesięcznych opłat w Tauron? Przecież aż mi się wierzyć nie chce w to.

 

Zakłady Energetyczne są od sprzedawania energii i z tego nie zrezygnują. Im będzie droższa, tym lepiej (dla nich).

Ten przykład z filmu, to jest firma. Wg naszego prawa firma nie jest Prosumentem, stąd muszą płacić dużo więcej, niż my w taryfie "G".

To, że to jest Tauron nie ma nic do rzeczy. Obojętnie, czy by byli w PGE, czy Energa, też by płacili.

 

Jak pisałem, takie mamy prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...