Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Zawiało pesymizmem. Ja jestem optymistą. Każda większa firma ma oc i jak nie wywiążę się z zapisów gwarancyjnych to składa się roszczenie do firmy ubezpieczeniowej o stratę niewyprodukowania energii (szacunkowo na podstawie poprzednich lat). Firma ubezpieczeniowa po rozpatrzeniu roszczeń wypłaca lub odmawia podając podstawę prawną. Co o tym wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Postanowiłem prawie sam zrobić instalację i dlatego mam kilka pytań. Na początek chcę zrobić instalację ma 8 paneli z możliwością rozbudowy do około 6 - 6,5 kWp

 

- czy polecicie jakiś budżetowy falownik na około 6 kWp, myślałem o Fronius Symo 6.0-3-M ( w cenie około 6 tyś. ), ale może jest jakiś solidny chinczyk o którym warto pomyśleś, dla 300 zł oszczędności nie warto ryzykować.

- jakie panele mają ostatnio najlepszą cenę za W i sensowne parametry.

- czy polecicie jakieś miejsce gdzie kupię stelaż balastowy na dach płaski ? Chcę panele położyć pod kątem około 15 - 25 stopni ( produkcja trochę mniejsza, ale lepsza estetyka i wiatr mniej straszny

 

 

Stelaż i panele zrobię sam, kwestie falownika, zabezpieczeń i papierów dla ZE ogarnie znajomy elektryk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 6kw w panelach falownik wystarczy 5kw. Jeżeli robisz na raty to musisz szukać z 2 mppt bo przy 8 panelach na początek to nie ruszy na 1 mppt, dla większości za małe napięcie. Z tańszych a niezłych to zeversolar. Zgłaszaj odrazu docelową instalację. Jak masz miejsce to bierz Poli np.275 cenowo wychodzą korzystnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 6kw w panelach falownik wystarczy 5kw. Jeżeli robisz na raty to musisz szukać z 2 mppt bo przy 8 panelach na początek to nie ruszy na 1 mppt, dla większości za małe napięcie. Z tańszych a niezłych to zeversolar. .

 

Sprawdziłem ceny falownika Zeversolar i wyszło mi, że wolę jednak falownik FRONIUS SYMO 6.0-3-M WLAN cena od 5600, instalacja ma być 6 kW w falowniku a nie panelach. Czyli 1 rzecz juz załatwiona.

 

Panele pewnie beda Q-cells ewentualnie Sharp bo widzę aukcje po sąsiedzku.

 

I jeszcze kwestia stelaża, wydaje mi się że trójkąty i miejsce na balast będę musiał zrobić w okolicy a profile i cała reszta do kupienia w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz masz inną filozofię . Ja chciałem produkować 3,3 MWh i tyle paneli zainstalowałem(3.3kw). A falownik wystarczy 2.9. Na pv monitor obserwuję instalację 5kw w panelach a falownik 4.2kw w tym roku już wyprodukowała 5.6 MWh . Daje do myślenia na temat optymalnego obciążenia i sprawności przy tym uzyskiwanej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz masz inną filozofię . Ja chciałem produkować 3,3 MWh i tyle paneli zainstalowałem(3.3kw). A falownik wystarczy 2.9. Na pv monitor obserwuję instalację 5kw w panelach a falownik 4.2kw w tym roku już wyprodukowała 5.6 MWh . Daje do myślenia na temat optymalnego obciążenia i sprawności przy tym uzyskiwanej.

 

No tak ale z inwerterem na "styk" już nie poszalejesz, a do trochę większego niż instalacja można za 2-3 lata w miarę możliwości dorzucić parę paneli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz masz inną filozofię . Ja chciałem produkować 3,3 MWh i tyle paneli zainstalowałem(3.3kw). A falownik wystarczy 2.9. Na pv monitor obserwuję instalację 5kw w panelach a falownik 4.2kw w tym roku już wyprodukowała 5.6 MWh . Daje do myślenia na temat optymalnego obciążenia i sprawności przy tym uzyskiwanej.

 

Tylko, że ten rok / lato był bardzo dobry dla produkcji.

Wyliczyłem, że zużywam w sumie 5100 i jak uwzględnię system upustów to potrzebuję 6380, pewnie będzie jakaś konsumpcja ale różnica w cenie falownika 5 kW a 6 jest na tyle mała że wolę większy.

 

I tak na razie chcę 2 kW / 8 paneli aby pokryć droższy prąd w mojej taryfie. W tej grze obstawiam, że cena prądu od nowego roku pójdzie w górę.

Edytowane przez PaRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Boże filozofia... należy przewymiarować panele względem inwertera i są 2 szkoły z różnymi falownikami. Jedne mówią że można przewymiarować 10-15% dla np. SolaXa (1,5kW a często widzę 1,6kW pcha w sieć PV= 1,68kW) inna szkoła mówi że można przewymiarować o 30% panele w stosunku do inwertera bo on więcej nie puści niż moc znamionowa GoodWe ( 3kW przy 3,3kW w panelach to chwilowe 3024W) To samo robi Fronius I SMA obcinają moc do mocy nominalnej, a o ile w lato panele są gorące i max nie może polecieć, w zimę jest zimno i panele mają "moc" ale słońce już nie ma 1000W/m2 i dlatego przewymiarujemy na zimę.

 

Max co sobie przypominam to przewymiarowanie inwertera SMA 10kW do 14kW w panelach i są ładne wykresy jak SMA "dławi" moc z paneli.

Oczywiście bierzemy pod uwagę napięcie pracy stringów w MPPT..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ten rok / lato był bardzo dobry dla produkcji.

Wyliczyłem, że zużywam w sumie 5100 i jak uwzględnię system upustów to potrzebuję 6380, pewnie będzie jakaś konsumpcja ale różnica w cenie falownika 5 kW a 6 jest na tyle mała że wolę większy.

 

I tak na razie chcę 2 kW / 8 paneli aby pokryć droższy prąd w mojej taryfie. W tej grze obstawiam, że cena prądu od nowego roku pójdzie w górę.

 

Rozumowanie poprawne. Znam przypadek, że w jednej ze znanych mi instalacji jeden z inwerterów pracuje na pół mocy, bo właściciel musi przestawić instalację solarną, gdyż nie może się zmieścić z drugim stringiem.

Co do tych 6380 W nie bym do końca pewien, "bo apetyt rośnie w miarę jedzenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumowanie poprawne. Znam przypadek, że w jednej ze znanych mi instalacji jeden z inwerterów pracuje na pół mocy, bo właściciel musi przestawić instalację solarną, gdyż nie może się zmieścić z drugim stringiem.

Co do tych 6380 W nie bym do końca pewien, "bo apetyt rośnie w miarę jedzenia".

 

Na razie celuję w 6 kW, a potem życie pokaże. Jak się okaże że instalacja jest trochę za mała to też tragedii nie będzie, bo prąd w taryfie nocnej jest tańszy.

 

Na razie mam problem z trójkątami na których zamontuję szyny montażowe i balast, to co znalazłem w necie tanie nie jest i wychodzi na to że trzeba samemu kupić profil aluminiowy 40x40x3, dociąć i poskręcać. Znalazłem jeszcze taki system, 139 zł plus balast to koszt montażu 1 panelu :

 

Edytowane przez PaRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dwie taryfy , a tym bardziej G12w to będą kombinować z przeliczaniem opustu i przerzucaniem produkcji między drogą , a tanią . Nie przytoczę konkretnych wypowiedzi , ale narzekają na to ludziska .

Odpowiedziałem na Twój post, ale nie przeszedł. Nie napisałem nic obraźliwego, ale użyłem zwrotów stosowanych w Kodeksie Karnym. Powtórzę to samo, ale w innej formie:

 

Pewnie masz na myśli Tauxxx. Ale to do czasu. Wyobraź sobie, że w tej firmie oprócz "xxxxxxxxx" pracują uczciwi ludzie. Wiedzą, że rozliczanie "proporcjonalne" to czyste OSZxstwO. Nic nie mogą powiedzieć (rozmowy z klientami są nagrywane), ani tym bardziej odpisać. Ja otrzymałem od kogoś (zapewnene uczciwego pracownika z Tauxxxx), działającego anonimowo informację, że ten przekxxt można łatwo udowodnić. Wystarczy podsumować kolejne faktury. Okazuje się, że w metodzie proporcjonalnej otrzymamy inne zużycie energii w poszczególnych taryfach liczone łącznie dla danego okresu oraz inne dla tego samego okresu wykazane w dwóch osobnych fakturach. Sprawdziłem i okazuje się, że tak jest istotnie.

Natychmiast nadałem sprawie bieg urzędowy. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do wszstkich którzy sami robili instalcje, albo widzieli jak im robią instalacje.

W instrukcji do panlu jest napisane, żeby go zasłonić na czas instalacji. Ale czy to wynika z tego żeby instalatora przypadkiem prund nie kopnął, czy wynika to z tego żę

nieobicążony panel nie może być wystawiony na słońce, żeby się nie uszkodził?

 

Na mój rozum, wystawienie nieobciążonego panelu na słońce nijak mu nie powinno zaszkodzić. Jak elektrownia nie dostarcza prądu to panele i tak są niebciążone, odłączone od inwertera. Ba, instaluje się rozłączniki DC, rozłaczenie stringu pod słońcem powinno skutkować wtedy jego uszkodzeniem.

Filmy na YT z instalcji też nie pokazują zasłąniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Boże filozofia... należy przewymiarować panele względem inwertera i są 2 szkoły z różnymi falownikami. Jedne mówią że można przewymiarować 10-15% dla np. SolaXa (1,5kW a często widzę 1,6kW pcha w sieć PV= 1,68kW) inna szkoła mówi że można przewymiarować o 30% panele w stosunku do inwertera bo on więcej nie puści niż moc znamionowa GoodWe ( 3kW przy 3,3kW w panelach to chwilowe 3024W) To samo robi Fronius I SMA obcinają moc do mocy nominalnej, a o ile w lato panele są gorące i max nie może polecieć, w zimę jest zimno i panele mają "moc" ale słońce już nie ma 1000W/m2 i dlatego przewymiarujemy na zimę.

 

Max co sobie przypominam to przewymiarowanie inwertera SMA 10kW do 14kW w panelach i są ładne wykresy jak SMA "dławi" moc z paneli.

Oczywiście bierzemy pod uwagę napięcie pracy stringów w MPPT..

 

Mam pytanie o przewymiarowanie. Do froniusa 12.5 chce podłączyc 45 paneli po 320. Co mnie męczy to zrobić 2 string 22 i 23sztuki czy 3x15

Napiecie MPP paneli to 33,32V, wiec przy 23 sztkach mam 766V. Niby OK, ale przy solidnie ujemnej temperaturze wylezie ponad 800V.

Co się wtedy stanie? Fronius się usmaży czy coś obetnie.

 

Wolalbym 2 stringi, mniej kabli, ciut wcześniejszy start. Według programu z blusol.pl (maja wersje 2 tygodniowa) 3 striongu dadza mi 100KWh mniej w skali roku, bo i strt późniejszy i większe straty na większej ilosci kabli. ale program krzyczy przy 23 panelach w stringu i -20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to wynika z tego żeby instalatora przypadkiem prund nie kopnął, czy wynika to z tego żę

nieobicążony panel nie może być wystawiony na słońce, żeby się nie uszkodził?

 

Na mój rozum, wystawienie nieobciążonego panelu na słońce nijak mu nie powinno zaszkodzić. Jak elektrownia nie dostarcza prądu to panele i tak są niebciążone, odłączone od inwertera. .

Panel się nie uszkodzi. Być może instalator zostanie popieszczony prądem stałym, zwłaszcza jeśli połączy ze dwa panele i będzie sprawdzał, czy "nie kopie". Przy montażu zawsze należy zachować szczególną ostrożność.

Jak montowałem panele, to zawsze zostawiałem otwarty obwód paneli. Dopiero jak wszystko zostało połączone na dole "jak należy" zamykałem obwód na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel się nie uszkodzi. Być może instalator zostanie popieszczony prądem stałym, zwłaszcza jeśli połączy ze dwa panele i będzie sprawdzał, czy "nie kopie". Przy montażu zawsze należy zachować szczególną ostrożność.

Jak montowałem panele, to zawsze zostawiałem otwarty obwód paneli. Dopiero jak wszystko zostało połączone na dole "jak należy" zamykałem obwód na dachu.

No i tez tak chciałem robić, tylko ktoś mnie nastraszył. Wole dmuchać na zimne.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie wypisują tutaj jakieś abstrakcyjne kwoty za pv. Próbuję ogarnąć pozostałe kilka tysięcy kwh nocnej taryfy, które dokupuję i kalkulacja nawet na używkach wychodzi bardzo cienko. W związku z czym na tę chwilę inwestycja zatrzymana.

 

Bo to widzisz, tak właśnie ma być. Przywilejem ZE jest sprzedawania energii i nic powinno tego zmienić.

Najlepszym przykładem jest Ustawa OZE, która powstała z myślą o dynamicznym rozwoju źródeł odnawialnych w naszym kraju, ale nie na dziko i bez przesady.

Jeśli chodzi o fotowoltaikę to okres zwrotu powinien być dłuższy niż 10 lat, zwłaszcza dla kogoś, kto się zdecydował na instalację nie mniejszą niż 10,0001 kW.

A czystą fanaberią jest wytwarzanie takiej ilości energii, żeby zaspokoić całe swoje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o przewymiarowanie. Do froniusa 12.5 chce podłączyc 45 paneli po 320. Co mnie męczy to zrobić 2 string 22 i 23sztuki czy 3x15

Napiecie MPP paneli to 33,32V, wiec przy 23 sztkach mam 766V. Niby OK, ale przy solidnie ujemnej temperaturze wylezie ponad 800V.

Co się wtedy stanie? Fronius się usmaży czy coś obetnie.

 

Wolalbym 2 stringi, mniej kabli, ciut wcześniejszy start. Według programu z blusol.pl (maja wersje 2 tygodniowa) 3 striongu dadza mi 100KWh mniej w skali roku, bo i strt późniejszy i większe straty na większej ilosci kabli. ale program krzyczy przy 23 panelach w stringu i -20C.

 

Napięcie obwodu otwartego nie może przekroczyć 800 V, a to powoduje, że nie powinno być nawet o jeden panel za dużo.

 

Na dzień dzisiejszy, a właściwie chodzi o obowiązujące prawo - nie za bardzo opłaca się zakładać inwerter o mocy 12,5 kW. Można odzyskać jedynie 70 procent energii wprowadzonej do sieci. Przy inwerterze o mocy 10,0 kW odzyskamy 80 procent. Trzeba pamiętać o jednym - w naszym kraju rzadko mamy tyle słońca by instalacja pracowała na 100 procent, więc ze względów ekonomicznych lepiej nie pchać się w inwerter 12,5 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...