Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja jestem co po wymianie licznika. Gdy dzwoniłem infolinię uzyskałem informację że licznik będzie "spisany" 31 grudnia i 30 czerwca. Dziwne te okresy rozliczeniowe u Ciebie tylko dlaczego? Próbowałeś to zmienić? Mam nadzieję że u mnie tak nie będzie.

 

Myślę, że to celowe działanie. Po wprowadzeniu rozliczenia metodą proporcjonalną dla Prosumentów 2-taryfowych najłatwiej jest ukryć nieprawidłowości w rozliczaniu za energię przy rozliczeniach 30.06.rok oraz 31.12.rok. Ktoś, kto wymyślił to pokrętne rozliczenie wiedział, że tylko przy takich terminach odczytów może wszystko bezkarnie funkcjonować.

Co do odczytu na dzień 29.03.2018 r. to zrobiono go pod pretekstem zmiany umowy. Po otrzymaniu pierwszej faktury ( w połowie stycznia br.) z datą odczytu na 31.12.2017 r. zgłosiłem, żeby odczyty były co 12 miesięcy. Pani w BOK to odnotowała i otrzymałem nową Umowę Kompleksową z datą 05.02.2018 r. Nie wiem, czemu nową Umowę, skoro w "starej" wszystko było w porządku - nie było zaznaczone, że rozliczenia mają być "w takich, a nie innych terminach" (bo i po co?).

To chyba był pretekst by wystawić fakturę za okres od 01.01.2018 r. Dowcip polega na tym, że faktura została wystawiona w dniu 21.05.2018 r., a odczyt odnotowany był z dnia 29.03.2018 r. Tak, jak by ktoś celowo wyszukiwał dnia do odczytu, żeby wartość faktury była jak najwyższa. Od kwietnia słońce świeciło coraz lepiej i gdyby podsumowanie było z maja miał bym już nadpłatę.

Napisałem "Tak, jak by ktoś celowo wyszukiwał dnia do odczytu", bo nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych. Po prostu "przedobrzono".

Nie wiem w ilu przypadkach zgłaszano reklamacje na okoliczność wystawiania zawyżonych faktur. Ale chyba trochę tego było.

Oczywiście reklamacje nie są uwzględniane.

Myślę, że jakiś uczciwy pracownik Tauronu miał dość tych kombinacji i podpowiedział, co zrobić, by firma zaczęła prawidłowo rozliczać Klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to celowe działanie. Po wprowadzeniu rozliczenia metodą proporcjonalną dla Prosumentów 2-taryfowych najłatwiej jest ukryć nieprawidłowości w rozliczaniu za energię przy rozliczeniach 30.06.rok oraz 31.12.rok. Ktoś, kto wymyślił to pokrętne rozliczenie wiedział, że tylko przy takich terminach odczytów może wszystko bezkarnie funkcjonować.

Co do odczytu na dzień 29.03.2018 r. to zrobiono go pod pretekstem zmiany umowy. Po otrzymaniu pierwszej faktury ( w połowie stycznia br.) z datą odczytu na 31.12.2017 r. zgłosiłem, żeby odczyty były co 12 miesięcy. Pani w BOK to odnotowała i otrzymałem nową Umowę Kompleksową z datą 05.02.2018 r. Nie wiem, czemu nową Umowę, skoro w "starej" wszystko było w porządku - nie było zaznaczone, że rozliczenia mają być "w takich, a nie innych terminach" (bo i po co?).

To chyba był pretekst by wystawić fakturę za okres od 01.01.2018 r. Dowcip polega na tym, że faktura została wystawiona w dniu 21.05.2018 r., a odczyt odnotowany był z dnia 29.03.2018 r. Tak, jak by ktoś celowo wyszukiwał dnia do odczytu, żeby wartość faktury była jak najwyższa. Od kwietnia słońce świeciło coraz lepiej i gdyby podsumowanie było z maja miał bym już nadpłatę.

Napisałem "Tak, jak by ktoś celowo wyszukiwał dnia do odczytu", bo nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych. Po prostu "przedobrzono".

Nie wiem w ilu przypadkach zgłaszano reklamacje na okoliczność wystawiania zawyżonych faktur. Ale chyba trochę tego było.

Oczywiście reklamacje nie są uwzględniane.

Myślę, że jakiś uczciwy pracownik Tauronu miał dość tych kombinacji i podpowiedział, co zrobić, by firma zaczęła prawidłowo rozliczać Klientów.

 

Po wyczerpaniu sporu z przedsiębiorcą, sprawę kieruje się do Koordynatora do spraw negocjacji przy Prezesie Urzędu Regulacji Energetyki. Takie sprawy załatwiane są pozasądowo przez regulatora. O ile dobrze pamiętam spory do kwot 50 tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi, tak jak pisałem jestem świeżo po wymianie licznika dokładnie 16.10.2018. Stara umowa została anulowana (musiałem tylko zapłacić 29 zł z poprzednich miesięcy niedoplata) teraz dostałem kolejne bankiety do płatności w listopadzie i w grudniu 2018r na łączną kwotę 17zł. Jak to będze po nowym roku będę "spisane" 31 grudnia i kolejne opłaty co miesiąc? w 2019r?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi, tak jak pisałem jestem świeżo po wymianie licznika dokładnie 16.10.2018. Stara umowa została anulowana (musiałem tylko zapłacić 29 zł z poprzednich miesięcy niedoplata) teraz dostałem kolejne bankiety do płatności w listopadzie i w grudniu 2018r na łączną kwotę 17zł. Jak to będze po nowym roku będę "spisane" 31 grudnia i kolejne opłaty co miesiąc? w 2019r?

 

Te 17 złotych, to "prognoza". Co miesiąc są opłaty stałe (kilkanaście złotych), więc jeśli zbilansuje się zużycie energii z oddaniem do sieci OSD (80 procent można odebrać), to zapłacisz tylko opłaty stałe. Ale Ty masz produkcję od połowy października, więc do 31.12.2018 jednak chyba zapłacisz sporo. Wraz z pierwszą fakturą dostaniesz prognozy do końca czerwca. Mogą być zawyżone, lub zaniżone (raczej będą zawyżone, bo Sprzedawca lubi być kredytowany). Prognozy można zawsze korygować i Tauron nie robi z tym problemów.

Problemem jest to, że Ustawa OZE nie została napisana jednoznacznie i Operatorzy różnie podliczają Prosumentów.

Ja miałem nadwyżkę 163 kWh w taryfie dziennej, które zostało wrzucone w taryfę nocną mimo, że powinno przejść na następne rozliczenia. Podobno wg Kodeksu Karnego może to być określone jako "przywłaszczenie". Nie wiem, może tak, a może nie.

Jest spór, Sprawa w toku. Nie wykluczone, że zakończy to się wg scenariusza zasugerowanego przez @Tomka B.

Na razie prowadzone jest to przez inną Instytucję zajmującą się takimi "sporami".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Ja mam tylko jedną taryfę g11. Z tymi prognozami to też na infolini powiedziano mi że można ewentualnie reklamować. Gdy składałem wniosek do ZE o przyłączenie Mikro instalacji dołączyłem pismo iż chce aby prognozowane były tylko opłaty stale(tak mi doradziła Pani która przyjmowała wniosek) ciekawe czy zda to egzamin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko jedną taryfę g11.

 

Przy taryfie G11 to w Tauronie prawie nie ma kłopotów z rozliczaniem. Wiem, że jest takie powiedzenie, że "Prawie to duża różnica"...

Jeśli Twoja instalacja produkuje prawie tyle, że zbilansuje energię pobraną z oddaną w przeciągu 365 dni, to w Tauronie stracisz tylko na pierwszym rozliczeniu, tym od 16 października do 31 grudnia. Od 1-go stycznia będą naliczać od nowa, a uzbieraną nadwyżkę przerzucą na kolejny okres rozliczeniowy.

To wynika z pewnych ułomności Ustawy OZE.

Jeśli będziesz miał możliwość konsumpcji własnej energii w czasie produkcji, to ją zużywaj - zaoszczędzisz 20 procent. Niby to niewiele, ale niech to będzie tylko 1000 kWh w skali roku. To jesteś "do przodu" 250 kWh (1250 x 0,8 = 1000).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że teraz to raczej będzie ciężko wyjść na zero (na chwilę obecną brakuje mi do tego 20kwh a raczej lepszej produkcji nie ma co się spodziewać w tym okresie) Co do konsumpcji w czasie produkcji wszyscy domownicy zostali przeszkoleni patrzyli na mnie jak na wariata że niby co ja znów wymyslam ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam instalację 8,4 kW (EXE + Fronius). W tym tygodniu montuję sobie licznik Fronius Smart Meter. Chcę wykorzystać możliwość podłączenia pojemnościowego podgrzewacza wody przy nadprodukcji prądu (z tego co mi mówiono w inwerterze jest styk, który można użyć do sterownia stycznikiem , który będzie sterował bojlerem). Mam ogrzewanie gazowe z zasobnikiem , który nie ma możliwości podłączenia grzałki. Myślę więc o dodatkowym podgrzewaczu podłączonym szeregowo z obecnym zasobnikiem (podgrzewacz elektryczny będzie pierwszy w szeregu).

Myślałem jeszcze o urządzeniu Fronius Ohmpilot ale koszt jest duży i nie widzę jakiejś ogromnej przewagi nad rozwiązaniem , które opisałem powyżej.

Czy ktoś ma podobne rozwiązanie? Czy ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam instalację 8,4 kW Mam ogrzewanie gazowe z zasobnikiem , który nie ma możliwości podłączenia grzałki. Myślę więc o dodatkowym podgrzewaczu podłączonym szeregowo z obecnym zasobnikiem (podgrzewacz elektryczny będzie pierwszy w szeregu).

 

Jednak lepiej podłączyć grzałkę do zasobnika. Z reguły nie ma, że się nie da... Można grzałkę podłączyć na wejściu wody do zasobnika, lub jeśli są w dolnej części zasobnika jakieś otwory kontrolne to je wykorzystać. Na zdjęciu grzałka w rurze 5/4 cala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak lepiej podłączyć grzałkę do zasobnika. Z reguły nie ma, że się nie da... Można grzałkę podłączyć na wejściu wody do zasobnika, lub jeśli są w dolnej części zasobnika jakieś otwory kontrolne to je wykorzystać. Na zdjęciu grzałka w rurze 5/4 cala.

 

Niestety nie ma tam możliwości podłączenia (Vitocell 100-W). Są tylko wejścia od góry na doprowadzenie i odprowadzenie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma tam możliwości podłączenia (Vitocell 100-W). Są tylko wejścia od góry na doprowadzenie i odprowadzenie wody.

 

Podgrzewacz ma na dole spust. można spróbować wpiąć do niego grzałkę. W razie czego zbiornik można posadowić z pół metra wyżej. Jeśli to nie wystarczy, bo będzie za słabe mieszanie zrobić połączenie między spustem, a wylotem ciepłej wody (grzałka w środku), coś w rodzaju bajpasa.

Ta grzałka, na moim zdjęciu ma 2 x 1500 W i gwint 5/4 cala. Cena też nie jest wysoka - około 70 złotych. Żeby to było bezpieczne trzeba dać wyłącznik np bimetaliczny (taki stosowany w zwykłych bojlerach).

Ja miałem ją podłączoną pod bojlerem, gdy eksperymentowałem z panelami fotowoltaicznymi podpiętymi bezpośrednio pod grzałkę. Ciepła woda mieszała się z zimną w bojlerze i wszystko było O.K..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na stronie internetowej mojej gminy pojawiła się taka informacja :

 

Kolejna dotacja dla naszej gminy: prawie 4 mln zł na produkcję zielonej energii. Góra Kalwaria pozyskała fundusze, dzięki którym dofinansuje montaż u mieszkańców kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.

Gmina pokryje 80 proc. kosztu zakupu danej instalacji. Pieniężne wsparcie otrzymają osoby, które złożyły wnioski o dofinansowanie (w 2016 roku).

 

Zapomniałem o swoim wniosku a pieniądze, które wydałem na opinię uważałem za stracone, a ty taka niespodzianka.

 

Szczęściaż. Widocznie znalazły się dodatkowe środki, które dostaną kolejne projekty z listy. Niestety moja gmina jest nisko wśród tych zakwalifikowanych i nie robię sobie nadziei, że w tej perspektywie się załapiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęściaż. Widocznie znalazły się dodatkowe środki, które dostaną kolejne projekty z listy. Niestety moja gmina jest nisko wśród tych zakwalifikowanych i nie robię sobie nadziei, że w tej perspektywie się załapiemy.

 

Będę się cieszył jak instalacja będzie działać, a produkcja będzie rozliczana przez PGE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę się cieszył jak instalacja będzie działać, a produkcja będzie rozliczana przez PGE.

 

Gmina dopłaca do Twojej inwestycji, czy gmina robi inwestycje na Twoim dachu, gdzie Ty wpłacasz 20%?

Jak gmina robi, to ja bym się 2x zastanowił. U nas tak robiono i jakieś jaja wychodzą. Sprzęt z totoalnie najniższej półki. Sąsiad ma 3KWp a wykres ucina się nożem przy 1.8KW. Formalnie inwerter 3KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmina dopłaca do Twojej inwestycji, czy gmina robi inwestycje na Twoim dachu, gdzie Ty wpłacasz 20%?

Jak gmina robi, to ja bym się 2x zastanowił. U nas tak robiono i jakieś jaja wychodzą. Sprzęt z totoalnie najniższej półki. Sąsiad ma 3KWp a wykres ucina się nożem przy 1.8KW. Formalnie inwerter 3KW.

 

W 2016 informacje na temat planowanej instalacji robiła firma zewnętrzna, wtedy zaproponowali mi :

 

- panele BRUK-BET Solar 265

- falownik Delta Energy Systems

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2016 informacje na temat planowanej instalacji robiła firma zewnętrzna, wtedy zaproponowali mi :

 

- panele BRUK-BET Solar 265

- falownik Delta Energy Systems

 

Tym co było 2 lata temu się nie kieruj. Postęp jest spory. Dzisiaj standard to panele bliżej 300W (mowa o krótkich, 1.65m), bo są jeszcze 2m. WIęc ważne to co proponują dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, wątpliwość.

Panele wyjętę z tej samej całej palety. W teorii nowe. Mają minimalnie różne kolory, są granatowe, ale kilka jest wyraźnie ciemniejszych. Cały panel, nie pojedyńcze komórki.

Panele to Qcells g5 duo. Efekt kolorystyczny mi zwisa, ale zastanawiam się czy nie idzie za tym coś poważniejszego? Jest się czym martwić? Czy penle są produkowane w róznych nie wiem, klasach jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...