Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Napisz w jaki celu te hebeki? czy tak dodatkowe zabezpieczenia - jeżeli tak to czego? Dasz info to wstawię. Inwerter ma osobny wyłącznik (takie duże pokrętło ( zero i jeden) - na zdjęciu nie widać.

 

Czyli nie ma... To mi trochę przypomina system świateł awaryjnych, ale bez żarówek.

Wyłącznik on-off do czego innego służy. Nie wiem ile wydałeś na rozdzielnicę (ale chyba nie była gratis).

Wiem, że zwłaszcza banki (i ubezpieczyciele) uwielbiają drogie instalacje.

Nie będę się rozpisywał, ale w przypadku przepięcia może w Twojej instalacji powstać zwarcie przed wyłącznikiem DC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Los to karze raczej losowo...

Statystycznie to Los 4 razy szybciej ukaże tych, którzy zmontowali instalację cztery razy drożej...

 

Jak ktoś ma dobrze zrobione to prawdopodobieństwo późniejszych strat jest o wiele mniejsze dążące do 0 :) Jak ktoś natomiast ma zrobione tanio, bez wiedzy i źle to w razie W ma problemy niemal 100% pewne. Że już nie wspomnę o ubezpieczycielu który tylko się pośmieje widząc takie instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin no ale pokaż nam te 2 instalacje które skopciły się przez falownik. Jakoś nie przypominam sobie aby ubezpieczyciel niezależnie wysyłał mój samochód do stacji kontrolnej przed ubezpieczeniem. Podobnie jak ubezpieczyciel domu ubezpiecza nieruchomość i ruchomości ale nie ogląda każdego elementu z osobna. Ale przecież ty tego nie musisz wiedzieć bo nie ubezpieczasz swojego majątku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Tobie nie mam zamiaru nic pokazywać ani udowadniać, rób sobie jak chcesz . Nawet nie wiesz dobrze o czym piszesz więc dyskusja jest bezsensowna. Ubezpieczyciel bardzo chętnie ubezpieczy wszystko ale potem żeby dostać pieniądze w razie szkody to już nie jest tak wesoło. Szczególnie tyczy się to instalacji elektrycznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuje co sam pisałeś: "Jak Ci pier... i popali inwerter i instalację w domu to inaczej zaspiewasz. Nie raz i dwa los karał takich cwaniaków." ale udowodnić też nie umiesz. Tylko bzdury wyssane z palca umiesz pisać.

Takiś kuźwa oczytany wiesz co ubezpieczyciel zrobi czego nie zrobi a podasz mi cyferki na najbliższego lotka?

 

A powiedz nam instalację PV to pan posiadasz czy może zapomniałem zainstalować bo falowniki palą instalacje w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma... To mi trochę przypomina system świateł awaryjnych, ale bez żarówek.

Wyłącznik on-off do czego innego służy. Nie wiem ile wydałeś na rozdzielnicę (ale chyba nie była gratis).

Wiem, że zwłaszcza banki (i ubezpieczyciele) uwielbiają drogie instalacje.

Nie będę się rozpisywał, ale w przypadku przepięcia może w Twojej instalacji powstać zwarcie przed wyłącznikiem DC.

 

Rodzielnica była w cenie instalacji, Cena instalacji 3,6 tys za 1 kw.

IMG_20181116_134815.jpgIMG_20181116_134914.jpgSchemat.jpg

 

Podałem wyraźniejsze zdjęcia i schemat. napiszcie co jest żle i czego brakuje i dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zabezpieczeń po stronie DC aż bije w oczy. Brak zabezpieczeń przeciwprzepięciowych po stronie AC. Nie powinno się instalować modułów zabezpieczeń DC i AC w jednej tablicy. Wyłącznik po stronie AC powinien być 4-polowy (a tak po prawdzie to powinien być rozłącznik 4p na wszystko i wyłącznik 3p na falownik). Edytowane przez marcin225
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzielnica była w cenie instalacji, Cena instalacji 3,6 tys za 1 kw.

[ATTACH=CONFIG]421799[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]421800[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]421801[/ATTACH]

 

Podałem wyraźniejsze zdjęcia i schemat. napiszcie co jest żle i czego brakuje i dlaczego.

 

Masz to uziemione do bednarki czy szpilek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś podrzucić pewny, sprawdzony i poprawny schemat jak powinno wyglądać podłączenia paneli -> inwerter -> tablica rozdzielcza, z wszystkimi zabezpieczeniami itd.? Najlepiej dla 1F i 3F instalacji. Teoretycznie na necie można coś znaleźć, a jak widać różnic może być sporo. Przypuszczam, że bardzo by to pomogło próbującym montować samemu (luz z pomocą mniej rozgarniętego elektryka), a i także tym montującym przez "specjalistyczne" firmy pozwoliłoby to zweryfikować trochę, za co płacą ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówisz o moich wyliczeniach to:

[ATTACH=CONFIG]421796[/ATTACH]

 

Powinieneś to liczyć tarfowo lub z faktur anie z średniej

Np moja prywatna kWh to 35-37gr ponad 75%tania oczywiście sporo w tym udziału ma offgrid który ma pryjorytet drogiej taryfy

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. brak zabezpieczeń nadprądowych po stronie DC

2. Zabezpieczenie przepięciowe po stronie DC rozdzieliłbym na dwa.

Jedno iskiernikowe typu B i drugie warystorowe tybu C

3. Na schemacie nie ma przepięciówki po stronie AC

 

To rozumiem, że powinienem uzupełnić dwa zabezpieczenia nad prądowe 16 A 2P - po jednym podwójnym na każdy string - mają być B czy C ?

czyli coś takiego https://allegro.pl/legrand-wylacznik-nadpradowy-s302-b16-2p-b-16a-i7328043946.html ?

 

Rozumiem, że WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWO-NADPRĄDOWY nie jest wymagany?

 

Po stronie AC przepięciówki sąt na tablicy głównej dla całego domu. Po jednej na każdą fazę.

Instalacja PV po stronie AC jest wpięta na wyłącznik głównym w tablicy głównej w domu - to wtedy jest potrzebna dodatkowa przepieciówka po stronie AC?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...