Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Za to jak kupujesz usługę z materiałem i montujesz na domu, to VATu masz 8%, a jak kupujesz materiał, to 23%. Więc znaczną część usługi pokrywa fiskus.

Do tego jak ktoś dokładnie policzy drobiazgi, akcesoria, a nie daj Bóg jeszcze jakieś narzędzia będzie musiał kupić, to wyjdzie, że nie opłaca się męczyć.

I to dotyczy wszystkich prac które mają stawkę VAT 8% i materiały stanowią gros kosztów.

 

Więc poczekam z założeniem instalacji PV. Uzbieram trochę gotówki, a może w między czasie pojawi się jakaś dotacja. Niestety program czyste powietrze to tylko pożyczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za to jak kupujesz usługę z materiałem i montujesz na domu, to VATu masz 8%, a jak kupujesz materiał, to 23%. Więc znaczną część usługi pokrywa fiskus.

Do tego jak ktoś dokładnie policzy drobiazgi, akcesoria, a nie daj Bóg jeszcze jakieś narzędzia będzie musiał kupić, to wyjdzie, że nie opłaca się męczyć.

I to dotyczy wszystkich prac które mają stawkę VAT 8% i materiały stanowią gros kosztów.

 

To racja. Taka jest matematyka. Ale - jak dekarz nie przyszedł na czas, to gdy zobaczyłem, jak niechlujnie wykonana została poprzednia konserwacja dachu, to odechciało mi się najmować "fachowców".

Ja, a potem sąsiad zastosowaliśmy własne rozwiązania przy mocowaniu paneli, co też znacząco obniżyło koszty.

Takie elementy, jak śruby ze stali nierdzewnej i inne drobiazgi w sklepie są tańsze, niż sprzedawane w firmie która zajmuje się montażem PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fachowców to też mi bokiem wychodzą co mogę zrobię sam.

A z vatem 8% bywa różnie często fachowiec wali cene katalogową z robocizną +8% i wychodzi dużo drożej jak sam kupisz na drugim końcu kraju w promocji i założysz.

 

Sporo rzeczy idzie ściągnąć z Chin za 1/2 1/3 ceny niż to samo od polaczka zmarżą i vatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zapytałem ekipę "fachowców" ile wezmą za izolację dachu wełną mineralną... 45 PLN/m2... Przecież człowiekowi się nóż w kieszeni sam otwiera. Rozumiem że jest ZUS i inne opłaty ale na litość Boską jeden pracownik w jeden dzień nawet udając że coś robi spokojnie ułoży 30m2 i ktoś mi powie że ta robota jest warta 1300 PLN? Podobnie z fotowoltaiką liczą sobie około 1000 PLN/kWp ułożonego na dachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie z fotowoltaiką liczą sobie około 1000 PLN/kWp ułożonego na dachu

Z robocizną 45 PLN/m2 to masz rację.

Z PV też pewnie masz ale to jest trochę inaczej bo jest bardzo duży udział materiału z 23% lub z 8% VAT.

Przyjmując że 5 kWp kosztuje z montażem (8% VAT) 25.000 PLN brutto to zdejmując z tego 5.000 na robociznę zostaje 20.000 PLN na materiał z 8% VAT>

Kupując samemu z 23% VAT wydasz więc 22.778 PLN i wtedy zaoszczędzisz na robociźnie 2.222 PLN czyli po 444 PLN / 1 kWp.

To już lepiej żeby mi zamontowali i dali gwarancję na komplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując samemu z 23% VAT wydasz więc 22.778 PLN i wtedy zaoszczędzisz na robociźnie 2.222 PLN czyli po 444 PLN / 1 kWp.

To już lepiej żeby mi zamontowali i dali gwarancję na komplet.

 

Słabo bo nawet 22778 / 5kWp = 4555PLN/kWp a to wiadro pieniędzy kupując samemu myślę że spokojnie złożył byś to za 15000 PLN VAT 23%.

Poza tym gwarancję masz na inwerter i panele PV na montaż nie wiem czy 2 lata a może nawet mniej.

Widziałem na konkurencyjnym forum 25k PLN za 10kWp za same zakupy wychodzi 2500/kWp.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena zleży od tego co wsadzisz na dach.

Policz ile będzie kosztowała tak przykładowa instalacja 5200 Wp:

16 paneli Q-Cells Duo 325Wp + 16 x optymizer mocy + SolarEdge 3-fazy.

Nie będzie tak tanio.

Sam w.w. materiał to pewnie ok. 20.000 PLN z 23% VAT.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam realną ofertę na wykonanie instalacji.

Cena końcowa to 28.000 PLN z 8% VAT.

 

W tej cenie zrobił bym Ci jakieś 2,3kW w cenie masz: montaż, profesjonalne doradztwo, firmę z wieloletnim stażem, i Tomka dekarza na umowie zlecenie który bierze za "fuchę" 200 PLN w sobotę po robocie, dojazd i transport 1,5PLN/km.

Inwerter najtańszy który znajdę, panele te co zostały po ostatnim zamawiającym + te co mam na stanie co prawda różne ale inwestor się chówno zna. Aby było taniej użyję śrub i nakrętek metalowych aby szybciej rdzewiały. Ale robimy na gębę za 28000 bo jak oficjalnie to +8% bo muszę fakturę wystawić. Ale nie mów głośno bo konkurencja może zobaczyć tę ofertę na Black Friday! Na decyzję czekam do 00:00 później oferta wzrośnie o 30% (zasady black friday).

Masz mało czasu do zastanowienia ale mówię ci nikt w tych pieniądzach by tego nie zrobił. Ewentualnie jak chcesz mam 4 letnie moduły 250W i używany inwerter za instalację 2,3kW z DOTACJĄ!!! do zapłaty będzie 15000 PLN.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby to przełożyć na bardziej zrozumiałe dla mnie ? ;)

Chętnie zlecę Tobie wykonanie instalacji 5200 Wp z nowych elementów na gwarancji fabrycznej

16 paneli Q-Cells Duo 325Wp + 16 x optymizer mocy + SolarEdge 3-fazy

z porządnym i nowym systemem mocującym za 18.000,00 PLN za 23% VAT.lub 15.800,00 PLN z 8% VAT. ;)

Może być z dużą dotacją i bez Black Friday !! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie w tej cenie to nawet w Chinach nie ma za 5200W... możemy się dogadać na 28000 PLN za 3kW ale po cichu bez faktury z papierami do zakładu energetycznego i wymaganymi certyfikatami za 34k PLN ( Panie no prosty rachunek 28000 + 8%VAT = 34k PLN podatek, ZUS, pracowników muszę opłacić. W dostawczaku silnik padł na 2 samochody bedziemy jechać!

A tak w ogóle te optymizajery to panie się psują sie podobno kosztują 150PLN za sztukę a jak się jeden zesra to trza wszystkie wymieniać (Janek mi tak mówił) SolarEdge panie kochany za samę nazwę bym go zdeklasował (Edge to najwolniejszy internet w moim patafonie ) - jak to świadczy o produkcie??!!!, ( czasami mam sieć H.wd-Pe+ ta trochę lepiej działa ) polecam Elnix Polski doskonały produkt, wspierasz Pan Polską gospodarkę a nie jakiegoś dystrybutora z Dojczlandów. Firma w Polsce serwis w Polsce się nie podoba pojedzie Pan do serwisu i ryje obije na miejscu;)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre, takie prawdziwe :cool:

Teściu pracuje w energetyce (nadzory), więc trochę elektryków zna. Jak zacząłem temat fotowoltaniki to zaczął podpytywać ich co i jak. Dawno takich bzdur nie słyszałem. A najlepsza była stawka, jaką jeden zaproponował "po znajomości" - 7k zł/1kWp :lol2:. Dlatego przymierzam się do tematu samemu, ze znajomym elektrykiem, który co prawda PV nie robił, ale może jakoś damy radę.

Wracając do tematu, sam przymierzam się do Q.Cells Duo G5 325W (moje wyliczenia są gdzieś na wcześniejszych stronach, materiały ok. 2,6k zł/1kWp) więc zaciekawiły mnie te optymizery mocy. Możecie po krótce nakreślić sens ich zakupu, szacunkowy koszt itd.? Będę miał panele na dachu płaskim, bez zacienienia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tych optymizerów nie potrzebujesz.

https://www.solaredge.com/us/products/power-optimizer#/

https://fotoogniwa-sklep.pl/pl/p/Optymizer-Solaredge-P300-5R-M4M-RS/1279

Możesz podać link do tych wyliczeń ?

Q-Cells 325Wp + SolarEdge SE5K + P370-5R M4M 2018-11-24_123300.jpg

Przykładowe ceny z 23% VAT.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...