Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można w instalacji / stringu mieszać różne panele? Korci mnie dobicie do równych 10kWp i czy np. jest sens wziąć 28x 325W (Q.Cells G5 Duo) i do tego dobrać 3x 300W (np. CSUN 300-60M)? Pasowałaby mi też liczba paneli w takim układzie, a przy samych 325W mam o 1szt. mniej i 250Wp mniej, cenowo wychodzi podobnie ;)...

 

To weź 31x320W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyżej będzie 9,75kWp też znośnie, jakoś to przeżyję, że nie mam 10kWp na dachu :D.

A wracając do kwestii różnych paneli w stringu, co w sytuacji jak po kilku latach jeden panel się zepsuje lub ulegnie uszkodzeniu, a podobne panele nie będą już dostępne w sprzedaży? Raczej nie wymienia się całego stringu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyżej będzie 9,75kWp też znośnie, jakoś to przeżyję, że nie mam 10kWp na dachu :D.

A wracając do kwestii różnych paneli w stringu, co w sytuacji jak po kilku latach jeden panel się zepsuje lub ulegnie uszkodzeniu, a podobne panele nie będą już dostępne w sprzedaży? Raczej nie wymienia się całego stringu?

 

To nie jest tak, że nie można. Chyba można. Tylko jak połączysz 15panel 325W + 1 panel 300W, to całość będzie pracowałą jak 16 paneli 300W. Równają do najsłabszego. WIęc trochę bez sensu przyznasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co się stanie jak w 1 stringu podłączymy akumulator samochodowy 12V nówka funkiel 13V i prawie zajechany o napięciu znamionowym 11V do żarówki 50W/24V? Co pierwsze zabijemy?

 

@Jastrząb coś bredzi bo jak podłączmy 1,5V baterie i 9V baterie to nadal mamy 10,5V a nie 1,5V

Zarzucając mi brednie, chyba jednak zapomniałeś o natężeniu prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale nie moc panela jest istotna przy rozważaniu czy można je w string połączyć tylko charakterystyka prądowa każdego z tych paneli.

Panel 300W może być połączony w string z 325W (nawet z 600W) jeśli ma taką samą charkterystykę prądową. Wytwarza ten sam prąd przy tym samym oświetleniu.

 

Toż napisałem, że marcinbbbb ze zapomniał właśnie o natężeniu.

 

Autor jasno pytał, Qcell 325W plus CSUN300-60M 300W.

0,3A mniej ma ten drugi w papierach. dołączając go do tych q.cells w jeden string, z 325 robisz ...~313W. Skórka za wyprawkę. Na 15 sztukach stracisz 175W, a zyskasz 300W. Czyli za cene panelu 300W dostajes 125W więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie albo rozmawiamy o V albo o A albo o Watach. Wybierzcie

Tu nie ma czego wybierać. Wszystko ze sobą powiązane wiec nie da się rozmawiać o jednm z pominięciem drugiego w aspekcie pytania "czy w stringu można połączyć panele 325 i 300W jak w przykłądzie powyżej". A już w szeczególności nie można mówić o samych A bez Watów. V w szeregu najmniej istotne i tak się zsumuje.

 

Odpowiedź jest prosta. Można. Tyle żę trzeba się liczyć z tym, że jak ten 300W ma mniejszą wydajność prądową (co wielce prawdopodobne), to pozostałe będą działały także z taką mniejszą wydajnościa prądową, czyli mniejszą mocą. Jak znajdziesz panele 325W i 300W o identycznej wydajności prądowej, to nie stracisz nic na takiej operacji. Ale raczej niemożlwe znależć rózne panele które w całym zakresie pracy będą miały taką samą wydajność prądowa, wiec w praktyce się takich operacji nie stosuje.

 

Jak Ci się zepsuje/uszkodzi jeden panel w stringu i chcesz go wyminieć to na lepszy (prądowo) a nie gorszy.

 

Z tego powodu każdy panel którego karte katalogową czytałem, ma przez producenta deklarowaną wyłącznie dodatnią (0-3%, 0-5%) tolerancje mocy. Żeby nie było tak, żę 1 z 20 trafi się -5% i całą reszta leci w dół przez to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wszystkie panele używane, często różnych producentów w jednym łańcuchu, ale "dobierane" i jestem zadowolony z ich wydajności. Co więcej w dwóch z siedmiu łańcuchach są i monokrystaliczne i polikrystaliczne - "nie gryzą się". Zważywszy, że w tym czasie "nówki" były 2 do 3 razy droższe jestem jeszcze bardziej niż zadowolony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, wątpliwość.

Panele wyjętę z tej samej całej palety. W teorii nowe. Mają minimalnie różne kolory, są granatowe, ale kilka jest wyraźnie ciemniejszych. Cały panel, nie pojedyńcze komórki.

Panele to Qcells g5 duo. Efekt kolorystyczny mi zwisa, ale zastanawiam się czy nie idzie za tym coś poważniejszego? Jest się czym martwić? Czy penle są produkowane w róznych nie wiem, klasach jakości?

Wyjaśniło się coś w tej kwestii? Faktycznie jest jakiś podział na klasy (gatunki?) jakościowe? Jak je rozpoznać? Możesz napisać, gdzie je kupowałeś? Chyba jednak też będę kupował te Q.Cellsy i dobrze byłoby nie trafić na minę ;)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dostałem dzisiaj wycenę mojego zestawu

1.Moc 4,88 kWp - inwerterem Fronius, Zestaw składa się z 16 paneli Q.CELLS Q.PEAK-G4.1 305 W cena 21500 PLN/brutto z montażem

2..Moc 4,96 kWp - inwerterem Fronius, Zestaw składa się z 16 paneli Q.CELLS Q.PEAK DUO BLK-G5 310 W cena 22500 PLN/brutto z montażem

Czy to dobra oferta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...