Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

A ty jaką masz taryfę? Jeżeli G12, to jak wygląda rozliczenie?

 

Mam G12E od 2011 roku. To jest odmiana G12 polegająca na tym, że 10 lat temu by zachęcić do przechodzenia z G11 do G12 i pochodnych w promocji wprowadzili G12E. Różni się tym od G12, że tańsza taryfa trwa w godzinach 13-15 oraz 21-07. Jest więc o 2 godziny więcej tańszej niż w "czystej" G12.

Jednak likwidują ją od 1-go stycznia 2019 roku. Za kilka dni mają ogłosić jakie będą stawki w poszczególnych grupach taryfowych. Wg obecnych cen to chyba najlepsza dla mnie wyjdzie G12W (jeśli zwiększy mi się zapotrzebowanie na prąd).

Na dzień dzisiejszy rodzaj taryfy nie ma najmniejszego znaczenia, bo mniej zużywam, niż produkuję (uwzględniając haracz 20 procent). Ale kilka dni temu uruchomiłem już trzecią klimę, a takie "coś" w sezonie grzewczym zużywa w moich warunkach około 1000 kWh.

 

Rozliczenie z Operatorem wygląda delikatnie mówiąc "pokrętnie". Zastosowali (jako jedyni w kraju) rozliczenie "proporcjonalne". Cokolwiek by to oznaczało z pewnością nie do końca jest zgodne z obowiązującym w Polsce prawem.

Z założenia rozliczenie proporcjonalne stosuje się wyjątkowo wtedy, gdy jest popsuty licznik.

W algorytmie obliczenia proporcji na 2 fakturach, które otrzymałem zyskał tylko Sprzedawca. To, że ten sposób obliczeń nie jest zgodny z prawem zasugerował mi anonimowy pracownik Tauronu. Podpowiedział, by sprawdzić jakie otrzymam zużycie w poszczególnych taryfach dla łącznego zbilansowania zużycia i oddani do sieci za sumaryczny okres tych faktur. Wynik wyszedł inny, a powinien być taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem- produkujesz więcej niż zużywasz (mimo 20% haraczu) i w bilansie jesteś na plus. Przykładowo: wyprodukowałeś 7 tys kWh, a zużyłeś 5 tys. OK- jesteś do przodu i masz rok na wykorzystanie nadwyżki. ale co w przypadku, kiedy w bilansie okaże się, że w rocznym rozliczeniu brakuje ci 1 tys kWh. Po jakiej cenie ZE sprzeda ci ten tysiąc kWh? Po wartości z drogiej czy taniej taryfy? czy raczej 60% po taniej, a 40% po drogiej? bo u mnie jest właśnie takie proporcjonalne zużycie energii w G12w.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem- produkujesz więcej niż zużywasz (mimo 20% haraczu) i w bilansie jesteś na plus. Przykładowo: wyprodukowałeś 7 tys kWh, a zużyłeś 5 tys. OK- jesteś do przodu i masz rok na wykorzystanie nadwyżki. ale co w przypadku, kiedy w bilansie okaże się, że w rocznym rozliczeniu brakuje ci 1 tys kWh. Po jakiej cenie ZE sprzeda ci ten tysiąc kWh? Po wartości z drogiej czy taniej taryfy? czy raczej 60% po taniej, a 40% po drogiej? bo u mnie jest właśnie takie proporcjonalne zużycie energii w G12w.

 

Dobrze zrozumiałeś. W tym roku jestem "do przodu". Tauron podsumował mnie 29.03.2018 r. i od tego momentu "narosło" 2200 kWh. Teraz je zużywam, głównie w klimach. Miałem wystawione 2 faktury - na 31.12.2017 r. i 29.03.2018 r.

Do podsumowania mnie na 29.03.2018 r. wystarczył pretekst, że zmieniłem okres rozliczeniowy z 6 miesięcznego na 12 miesięczny. Z tym rozliczeniem poprzednim to też było ciekawie, bo po pierwsze nie było w Umowie zdefiniowane kiedy mają być rozliczenia. Po drugie - jeśli by przyjąć, że co 6 miesięcy, to pierwsze rozliczenie powinno być w dniu 02.02.2018 r., a nie 31.12.2017 r. Wtedy by nie doszło do przerzucenia przez nich 163 kWh nadwyżki z pierwszej taryfy do drugiej (tyle słońce więcej "wpompowało" do sieci do 31.12. - haracz wliczony) .

Jak otrzymałem pierwszą fakturę, to się zorientowałem, że trzeba uściślić ze sprzedawcą by rozliczenia były co 12 miesięcy. Dostałem nową umowę (z datą 05.02.2018 r.).

Piszę o dacie zawarcia umowy, bo "ni z gruszki, ni z pietruszki" wystawiono mi w dniu 21.05.2018 r. fakturę za okres 01.01.2018 r. do 29.03.2018 r. (powód - zmiana Umowy). Podsumowanie za ten okres dało im dodatkowy zysk, bo gdyby rozliczyli na dzień wystawienia faktury to nic by nie zyskali.

 

Wtedy zauważyłem, że pierwsza faktura jest zawyżona, przez wprowadzenie proporcjonalnego zużycia oraz, że nie przeniesiono tych 163 kWh na następny okres.

Zaczęła się "pisanina". Tauron, jeśli zadasz im 2 kłopotliwe pytania, to z reguły odpowiada tylko na jedno i to często nie na temat.

Sprawa reklamacji jeszcze nie jest załatwiona, gdy będę miał czas zwrócę się do URE o wyjaśnienie, czy ich sposób obliczeń jest zgodny z prawem.

 

Te proporcjonalne przeliczanie nie jest precyzyjne. Za namową anonimowego pracownika Tauronu zrobiłem zbilansowanie ich metodą zużycia łącznie z obu faktur, a następnie wg wskazań licznika od 02.08.2017 r. do 29.03.2018 r. Proporcja jest inna, niż z 2 faktur., więc gdybym miał jedną fakturę za okres 02.08.2017 - 29.03.2018 r. miał bym całkiem inne zużycie. Tu jest "pies pogrzebany".

Czy prawo dopuszcza, by klient miał naliczone zużycie energii w określonym przedziale czasowym różne - zależne od ilości wystawionych w tym czasie faktur, a nie od wskazań licznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem ci na to pytanie, bo nie wiem...

Ale co w przypadku, kiedy wyprodukowanej energii będzie za mało w stosunku do zużycia? Czy ZE policzy za tę energie po wartości drogiej czy taniej taryfy, czy podzieli to jakoś proporcjonalnie, czy jak? Rozumiem, że takiego przypadku nie miałeś, ale czy masz wiedzę, gdybyś musiał im za energię zapłacić, to jak by cię skasowali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem ci na to pytanie, bo nie wiem...

Ale co w przypadku, kiedy wyprodukowanej energii będzie za mało w stosunku do zużycia? Czy ZE policzy za tę energie po wartości drogiej czy taniej taryfy, czy podzieli to jakoś proporcjonalnie, czy jak? Rozumiem, że takiego przypadku nie miałeś, ale czy masz wiedzę, gdybyś musiał im za energię zapłacić, to jak by cię skasowali?

 

Nie wiem. Nie mam takiej wiedzy.

Jeśli mam za mało energii w drogiej taryfie, to dla mnie logiczne jest, że powinienem za nią zapłacić, a jak w taniej, to za tanią.

Tak wydaje się być, zważywszy, że tania taryfa jest tańsza, by korzystać z niej w czasie, gdy ogólnie jest mniejsze zapotrzebowanie na nią w kraju. Inaczej - bo w nocy generatory produkują prąd, turbiny dostają parę, a zapotrzebowanie na energię zwłaszcza z przemysłu jest jednak mniejsze.

 

Wszelkie przerzucanie energii wyprodukowanej z PV, jeśli ma być "przemieszczane" przez Sprzedawcę między poszczególne taryfy, to powinno to być robione zgodnie z prawem. Sprzedawca nie może mieć możliwości, by optymalizować swoje zyski przez wybór dni w których dokonuje odczytów.

Chyba tylko Tauron stosuje rozliczenie proporcjonalne. Nawet można pokusić się o twierdzenie, że dokonuje odczytów 01.01-30.06 oraz 01.07.-31.12. po to by klient nie zauważył, że rozliczenie jest z naruszeniem prawa.

Znam przypadek jednego z klientów, który jest rozliczany co 6 miesięcy (2-taryfowiec), a rozpoczął generować prąd z PV w marcu. Pierwszą fakturę otrzymał na 30.06.2018 r. W obu strefach miał mniejszą produkcję niż zużycie. Przez zastosowanie proporcji faktura jest zawyżona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem ci na to pytanie, bo nie wiem...

Ale co w przypadku, kiedy wyprodukowanej energii będzie za mało w stosunku do zużycia? Czy ZE policzy za tę energie po wartości drogiej czy taniej taryfy, czy podzieli to jakoś proporcjonalnie, czy jak? Rozumiem, że takiego przypadku nie miałeś, ale czy masz wiedzę, gdybyś musiał im za energię zapłacić, to jak by cię skasowali?

 

Według zużycia np. brakuje 100kWh w I to 100x stawka z I ,,,, II 500kWh to 500x stawka z II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według zużycia np. brakuje 100kWh w I to 100x stawka z I ,,,, II 500kWh to 500x stawka z II

 

Jest to logiczne, ale nie w Tauronie. Miałem na 31.12.2017 r. nadwyżkę 163 kWh (po uwzględnieniu współczynnika 0,8) w pierwszej taryfie.

Stosując metodę proporcjonalną "dowalili" mi do zapłacenia za 213 kWh w pierwszej taryfie, a nadwyżkę skompensowali w drugiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie ma tu znaczenia, w której taryfie została wyprodukowana energia z PV?

 

Ma znaczenie.Np pobór z ZE 800kWh I-sza ,II 1000kWh Produkcja PV 1000kWh I-sza 950kWh (sieć) to 950x0,8=760kWh twoje II-ga (sieć) 50kWh x0,8=40 twoje . te 760 z I tar i 50 kWh z II Dalej prosta matematyka z I i II tar PORÓR MINUS PRODUKCJA (tj 1) 800-760=40kWh do zapłaty x stawka z I tar, 2) 1000-40 x stawka z II tar.TAK JA PŁACĘ OD PRAWIE 3 LAT . ROZLICZENIE CO 1/2 ROKU . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz @magdaseb sposób rozliczenia zależy od tego pod którego operatora Prosument jest przypisany.

To że operatorzy stosują inne sposoby rozliczeń spowodowane jest tym, że Ustawa OZE nie do końca jasno jest napisana. Mój operator, mimo, że zawyża w stosunku do innych rachunki być może robi to zgodnie z prawem.

 

A Ciebie kto rozlicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma znaczenie.Np pobór z ZE 800kWh I-sza ,II 1000kWh Produkcja PV 1000kWh I-sza 950kWh (sieć) to 950x0,8=760kWh twoje II-ga (sieć) 50kWh x0,8=40 twoje . te 760 z I tar i 50 kWh z II Dalej prosta matematyka z I i II tar PORÓR MINUS PRODUKCJA (tj 1) 800-760=40kWh do zapłaty x stawka z I tar, 2) 1000-40 x stawka z II tar.TAK JA PŁACĘ OD PRAWIE 3 LAT . ROZLICZENIE CO 1/2 ROKU . .

 

Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, to dopóki rozlicza się prąd 1:0,8 to obojętne w jakiej taryfie ją używam? Np. w ciągu doby wyprodukuję 10kWh a zużyję 15kWh, z czego 5 w II strefie, to płacę tylko za te 5 kWh z II strefy? Tutaj jeszcze wchodzi w grę użytkowanie bieżące, czyli w ciągu dnia to co wyprodukuję idzie na mój użytek bezpośrednio, czy poprzez sieć z przeliczeniem 1:0,8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze wchodzi w grę użytkowanie bieżące, czyli w ciągu dnia to co wyprodukuję idzie na mój użytek bezpośrednio, czy poprzez sieć z przeliczeniem 1:0,8?

 

Jak pracuje PV, a ty "ciągniesz" prąd, to jeśli w danej chwili produkujesz więcej niż konsumujesz to Twoja konsumpcja nie przechodzi przez licznik, jeśli jest instalacja 1-fazowa. Sprawa prosta i oczywista. Ale jeśli 3-fazowa, a Ty bierzesz prąd z innej fazy to powinno być rozliczanie takie samo. Od wprowadzenia Ustawy OZE trwała wojna z tymi Operatorami, którzy nieuczciwie rozliczali (tylko 80%). Podobno już wygrali Prosumenci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, to dopóki rozlicza się prąd 1:0,8 to obojętne w jakiej taryfie ją używam? Np. w ciągu doby wyprodukuję 10kWh a zużyję 15kWh, z czego 5 w II strefie, to płacę tylko za te 5 kWh z II strefy? Tutaj jeszcze wchodzi w grę użytkowanie bieżące, czyli w ciągu dnia to co wyprodukuję idzie na mój użytek bezpośrednio, czy poprzez sieć z przeliczeniem 1:0,8?

 

Pewnie nie za całe 5kWh w II tar ponieważ PV w godz 13---15 od 01 paź do 31 marzec też produkuje i od 01 kwiecień do 30 wrzesień w godz 15----do 17 jest II tar. Myślę że zrozumiałeś o co chodzi. VR5 DOBRZE CI WYTŁUMACZYŁ

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, że jeżeli będę produkował prąd z PV tylko w dzień w I taryfie (załóżmy 20kWh), a zużycie miał tylko w nocy w II taryfie (załóżmy 10kWh) i będzie to trwało pół roku, to zbilansuje mi się ta produkcja, czy za całość zużycia w II taryfie naliczona zostanie mi opłata, bo produkcja była w I taryfie? A całość wyprodukowana w I taryfie przepadnie, bo nie było zużycia w I T?

 

No i nie do końca rozumiem to rozliczenie w przypadku 3 faz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Podobno już wygrali Prosumenci.

to , że znalazł się ktoś kto nas rozumie nie znaczy , że wojna wygrana . Na razie wygrana jest jedna bitwa.

 

Z telefonu nie mogę tu wkleić pdfa - odpowiedzi z ME , ale https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17601365#17601365

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to , że znalazł się ktoś kto nas rozumie nie znaczy , że wojna wygrana . Na razie wygrana jest jedna bitwa.

 

Z telefonu nie mogę tu wkleić pdfa - odpowiedzi z ME , ale https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17601365#17601365

 

Dlatego na wszelki wypadek napisałem: "... Podobno już wygrali Prosumenci"

 

Ja też "mam pod górkę" z rozliczaniem proporcjonalnym, które nie do końca jest zgodne z prawem.

Sprzedawca zarabia nie tylko 20, lub 30 procent na oddanej energii do "magazynu". Pracownicy ZE, którzy wystawiają faktury wiedzą, że są one zawyżone, wystawiane z naruszeniem prawa, ale nie mogą ich skorygować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada podpiętą baterię pod swoje PV?

 

Taką komercyjną jak LG Chem 3.3 lub większą. Chętnie bym przedyskutował kilka kwestii.

 

W detalu stoi po 11k, pewnie by się za 9k udało wyrwać, to już całkiem niezła cena.

 

Generalnie interesuje mnie próba zejścia ze zużyciem prądu w drogich godzinach praktycznie do zera.

 

To generalnie zużycie na cele bytowe, może minimalnie klimatyzacja, chociaż ta w drogich godzinach przy pełnym słońcu sama się nakarmi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...