Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W samym tylko grudniu przez 20 dni wyszło mi 267kWh / 20 dni = 13,3kWh/doba

w listopadzie 406kWh / 30 = 13,5kWh/doba

Więc średnio tyle jest, niestety nasze państwo nauczyło mnie marnotrawienia prądu na lewo i prawo.

 

Z rachunku za prąd wyszło mi zużycie roczne 2,8MWh + ileś tam w locie z instalacji.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka kilometrów od siebie instalacje o niemal identycznym rozmiarze i zimą produkcję mam większą chyba dzięki temu że 3 panele mam pod kątem 80-85* i śnieg ich nie zasypuje bo są pod dachem. Z drugiej strony te panele stoją na gruncie i tak szybko słońca nie dostają.

Z pierwszych obserwacji To MPPT gorzej radzi sobie z panelami częściowo przysypanymi śniegiem i gówniatej pogodzie. Podrabiany MPTT zawrze kilka watów pościł. A MPTT durnieje na Voltach i niemoże się ustawić.

ALe dzień juz dłuższy i będzie lepiej przeżyć styczeń i pomału z górki:)

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dobre wiadomości dla prosumentów , przynajmniej po części , bo o ile jednak będą podwyżki cen prądu czyli samej kWh to rząd chce rekompensować to obniżeniem akcyzy i opłaty przejściowej https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/podwyzki-cen-pradu-od-kiedy-program-rekompensat-i-kto-moze-na-nie-liczyc-aa-mwFx-WMpf-k5Ni.html czyli naszych opłat stałych wynoszących 250-300zł .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę właśnie na swoje rachunki za czas kiedy je dostawałem i akcyza jest widoczna pod okienkiem "rozliczenie-sprzedaż energii"

20 zł naliczane jest za 1 MWh

 

i za 706 kWh ( 2 m-ce ) akcyza wyniosła 14,12zł

 

za 846 kWh (2 m-ce) akcyza wyniosła 16,92

 

opłata przejściowa taka sama ENEA

 

 

Za 2017 miałem zużycie na sam bytowy niespełna 5 MWh , także miałbym w kieszeni rocznie 75zł + kolejne 91 zł za opłatę przejściową :confused: to chyba zbyt piękne by było możliwe

 

edit korekta obliczeń ( w tym zachwycie poszedłem zbyt optymistycznie)

Edytowane przez cuuube
korekta obliczeń ( w tym zachwycie poszedłem zbyt optymistycznie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam uczciwej oferty na instalację na dach płaski, dom jednorodzinny z lat 70-ych, taki kwadraciak jakich wiele. Położenie domu prawie idealnie północ-południe. Ściągałem wiele ofert, ale większość to chyba jacyś dorobkiewicze. U mnie na dachu zmieści się 20 szt. paneli o wymiarze Lmax 1,7metra w ułożeniu poziomym, co daje 4 rzędy po 5 paneli. Łącznie 20 paneli. Chcę mieć jak największy uzysk energii i dlatego chcę mieć panele monokrystaliczne. Mam oferty w kwotach 4400-4500 PLN/kWh. Z tego co mi wiadomo, można mieć lepsze oferty, ale jak na razie w moim województwie nie znalazłem takich wykonawców. Unikają też podawania kosztorysów. Czy może ktoś tutaj na forum coś zaoferować? Płatności do uzgodnienia, jestem uczciwym płatnikiem i szukam uczciwego wykonawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę właśnie na swoje rachunki za czas kiedy je dostawałem i akcyza jest widoczna pod okienkiem "rozliczenie-sprzedaż energii"

20 zł naliczane jest za 1 MWh

 

i za 706 kWh ( 2 m-ce ) akcyza wyniosła 14,12zł

 

za 846 kWh (2 m-ce) akcyza wyniosła 16,92

 

opłata przejściowa taka sama ENEA

 

 

Za 2017 miałem zużycie na sam bytowy niespełna 5 MWh , także miałbym w kieszeni rocznie 95zł + kolejne 96 zł za opłatę przejściową :confused: to chyba zbyt piękne by było możliwe

Masz rację nie zaóważyłem

Za ostanie dwa miesiące pobrano 354kWh a akcyza 7,08.Wyszło by tak na oko 20 zł za rachunek czyli 120/rok na pytanie o ile reszta podrożeje

 

Witam,

Szukam uczciwej oferty na instalację na dach płaski, dom jednorodzinny z lat 70-ych, taki kwadraciak jakich wiele. Położenie domu prawie idealnie północ-południe. Ściągałem wiele ofert, ale większość to chyba jacyś dorobkiewicze. U mnie na dachu zmieści się 20 szt. paneli o wymiarze Lmax 1,7metra w ułożeniu poziomym, co daje 4 rzędy po 5 paneli. Łącznie 20 paneli. Chcę mieć jak największy uzysk energii i dlatego chcę mieć panele monokrystaliczne. Mam oferty w kwotach 4400-4500 PLN/kWh. Z tego co mi wiadomo, można mieć lepsze oferty, ale jak na razie w moim województwie nie znalazłem takich wykonawców. Unikają też podawania kosztorysów. Czy może ktoś tutaj na forum coś zaoferować? Płatności do uzgodnienia, jestem uczciwym płatnikiem i szukam uczciwego wykonawcę.

Na dachu płaskim starałbym się robić samemu. Ja nie dam rady 45* i 4-7m u góry to nie dla mnie. Więc jak będę zakładał to będę potrzebował darmozjadów.

 

Konektory, bezpieczniki i diody najlepiej kup prosto w Chinach a reszta szukaj promocji.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam uczciwej oferty na instalację na dach płaski, dom jednorodzinny z lat 70-ych, taki kwadraciak jakich wiele. Położenie domu prawie idealnie północ-południe. Ściągałem wiele ofert, ale większość to chyba jacyś dorobkiewicze. U mnie na dachu zmieści się 20 szt. paneli o wymiarze Lmax 1,7metra w ułożeniu poziomym, co daje 4 rzędy po 5 paneli. Łącznie 20 paneli..

Jakie masz zaproponowane panele i falowniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam uczciwej oferty na instalację na dach płaski, dom jednorodzinny z lat 70-ych, taki kwadraciak jakich wiele. Położenie domu prawie idealnie północ-południe. Ściągałem wiele ofert, ale większość to chyba jacyś dorobkiewicze. U mnie na dachu zmieści się 20 szt. paneli o wymiarze Lmax 1,7metra w ułożeniu poziomym, co daje 4 rzędy po 5 paneli. Łącznie 20 paneli. Chcę mieć jak największy uzysk energii i dlatego chcę mieć panele monokrystaliczne. Mam oferty w kwotach 4400-4500 PLN/kWh. Z tego co mi wiadomo, można mieć lepsze oferty, ale jak na razie w moim województwie nie znalazłem takich wykonawców. Unikają też podawania kosztorysów. Czy może ktoś tutaj na forum coś zaoferować? Płatności do uzgodnienia, jestem uczciwym płatnikiem i szukam uczciwego wykonawcę.

 

Moja świeżo upieczona instalacja offgrid na 1,6kW, powstała od ręki beż zbędnych formalności i kredytów, koszt zamknął się w 2000 zł. Jest ona jednym (nie najważniejszym) z elementów instalacji hybrydowej. Będę robił dla klienta 20kW koszt około 16 tys.

Jesteś pewien, że chcesz utrzymywać ZE? Który każe zainwestować za taką przyjemność 4500 zł kW. Powiem, że taniej nie znajdziesz a będzie za miesiąc dwa jeszcze drożej.

Jeżeli rozważysz ofgrid to mogę zrobić. Przy ofgridzie ilość paneli jest mniejsza. A gdy stwierdzisz, że jednak chcę wspierać ZE to do niego się zgłosisz, dokupisz paneli i odpowiedni inwertor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gadajmy o prądzie. Środek zimy za oknem ciemno panele na naszych dachach bardziej wyglądają niż działają sezon ogórkowy. Jeszcze będzie gorzej a później tylko lepiej.

Na wieczór zapalam halogeny, by rozładować akumulatory inaczej musiałbym odłączać paneli, bo nadprodukcja mnie dręczy:(, jutro po jutrze podłączę instalację pod dom to będzie ulga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj https://pvmonitor.pl/index.php?r=1 masz kilkaset instalacji , możesz wyszukać na mapie ze swojej okolicy , lub z lewej strony masz listę użytkowników oraz kalendarz ( można sprawdzać dane z przed kilku lat)

Nie kilkaset a zaledwie kilka, wszystkie sprawdziłem, większość martwe, nie dokładne opisy, piszą 3kW PV a mają produkcję na 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Mam pompę ciepła LG typu PW, moc cieplna 18kW, więc w okresie zimowym mam największe zapotrzebowanie na energię elektryczną, więc musiałbym mieć potężny magazyn energii - w mojej opinii magazyn energii jest nierealny, chyba, że ładować akumulator w czasie taryfy i przełączać na odbiór poza taryfą - gdybym miał akumulatory w ekonomicznie uzasadnionej cenie, to może bym coś pomyślał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...