Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Przeczytaj dokładnie to co napisałemw poprzednim poście. Jeżeli masz wskażnik na poziomie 0,97kWh/kWp, to albo nie wiesz o czym w ogóle piszesz albo masz BARDZO BARDZO kiepską instalację..
Bardzo przepraszam, z rozpędu wyszły mi wartości w MWh/kWp:) Już poprawiłem. A Ty jak? Sprawdziłeś, czy tak wychodzi? Czy taktycznie zakończysz dyskusję? :) Jeśli tak to szkoda, bo bym Ci pokazał, jakie z tego mogą wyjść fałszywe wnioski przy analizie ekonomicznej w pewnych przypadkach. Myślisz, że zrobiłeś optymalnie, klient szczęśliwy, że zapłacił trochę mniej, ale cała inwestycja w krótkim czasie okaże się mniej rentowna i nikt nie będzie sobie z tego zdawał sprawy.

...pokazania dobrej praktyki doboru mocy DC do AC
A ja chciałem pokazać coś z teorii, co wg mnie na bank widać w praktyce, jak dobrze spojrzeć.

Jeszcze raz przepraszam, jeśli w czymkolwiek uraziłem. Twardych argumentów nigdy nie mieszam z szacunkiem osobistym. Mam nadzieję, że Ty też:)

Edytowane przez Hans Kloss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardzo przepraszam, z rozpędu wyszły mi wartości w MWh/kWp:) Już poprawiłem. A Ty jak? Sprawdziłeś, czy tak wychodzi? Czy taktycznie zakończysz dyskusję? :) Jeśli tak to szkoda, bo bym Ci pokazał, jakie z tego mogą wyjść fałszywe wnioski przy analizie ekonomicznej w pewnych przypadkach. Myślisz, że zrobiłeś optymalnie, klient szczęśliwy, że zapłacił trochę mniej, ale cała inwestycja w krótkim czasie okaże się mniej rentowna i nikt nie będzie sobie z tego zdawał sprawy.

A ja chciałem pokazać coś z teorii, co wg mnie na bank widać w praktyce, jak dobrze spojrzeć.

Jeszcze raz przepraszam, jeśli w czymkolwiek uraziłem. Twardych argumentów nigdy nie mieszam z szacunkiem osobistym. Mam nadzieję, że Ty też:)

 

Ja również. Praktykę ekonomiczną, znam doskonale, argumenty mam takie jak napisałem wcześniej i je podtrzymuję. Myślę, ze pora zakończyć ten wątek dyskusji bo prawdopodobnie poza nami, nikogo on nie interesuje, a szanse na kompromis nikłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...szanse na kompromis nikłe.
Bo kompromis to wzajemne uznawanie racji, na które są racjonalne argumenty. Ja sprawdziłem Twoje tezy nt limitowania mocy, znaczenia górnego MPPT, uznałem ich znaczenie i interpretację. OK, dużo mi to uświadomiło i jestem zadowolony, że się więcej dowiedziałem. Ale moje analizy, konkrety, przykłady nt. efektywności przy przewymiarowaniu nie mogą Cię przekonać. Będziesz bronił okopanych pozycji jak Częstochowy. Pracujesz przecież w tym i naprawdę nie wierzę, że nie widzisz, o co w tym chodzi i że tu po prostu mam rację. Ja do Ciebie z cyferkami, a Ty o praktyce ekonomicznej, braku kompromisu i końcu dyskusji.

Ok, pozdrawiam Cię serdecznie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, ja czytałem z zainteresowaniem. Jak wiadomo, w Polsce jak się buduje trzeba znać się na wszystkim. I praktyk i teoretyk się przyda.
I Ciebie pozdrawiam serdecznie mitch:) Z Tobą się niegdyś naparzałem o czytelności ustawy OZE i wiesz, że to dzięki Tobie jako tako się zorientowałem, o co może chodzić w tym gniocie:) Za co dziękuję:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, przy 2 stringach podłączonych równolegle i z diodami w każdym stringu na ogół tylko jeden z nich, ten aktualnie lepiej naświetlony, będzie pracował w max mocy. Prawdziwe sumowanie MPPT mocy obu stringów w danych warunkach ma miejsce tylko w momencie, gdy oba są jednakowo oświetlone, czyli w tym przypadku w południe, a słonce przecież nie stoi w miejscu. Wg mnie to byłaby antyszkoła optymalnego projektowania PV. Tylko osobne MPPT w tym przypadku.

Fronius robił kiedyś badania jak wyglądają uzyski roczne przy 1 MPPT i 2 stringach W + E i różnic wielkich nie było http://www.fronius.com/cps/rde/xbcr/SID-AF30EAED-B3F2642E/fronius_international/SE_TEA_Efficient_East_West_orientated_PV_systems_with_MPP_tracker_EN_357684_snapshot.pdf. Teraz W zaleceniach też dopuszczają taką konfigurację: http://www.fronius.com/cps/rde/xbcr/SID-33F6EA33-BD64BEF0/fronius_international/SE_TANA_Inverter_selection_for_complex_PV_systems_EN_288815_snapshot.pdf

Diody w takich przypadkach są niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronius robił kiedyś badania jak wyglądają uzyski roczne przy 1 MPPT i 2 stringach W + E i różnic wielkich nie było http://www.fronius.com/cps/rde/xbcr/SID-AF30EAED-B3F2642E/fronius_international/SE_TEA_Efficient_East_West_orientated_PV_systems_with_MPP_tracker_EN_357684_snapshot.pdf. Teraz W zaleceniach też dopuszczają taką konfigurację: http://www.fronius.com/cps/rde/xbcr/SID-33F6EA33-BD64BEF0/fronius_international/SE_TANA_Inverter_selection_for_complex_PV_systems_EN_288815_snapshot.pdf

Diody w takich przypadkach są niepotrzebne.

 

Dodałbym tylko ... a nie mówiłem... ;) . Froniusowi chyba nie można zarzucić "rzeźby" w proponowaniu takiego rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id3273,gunb-o-prawnych-uwarunkowaniach-montazu-ogniw-fotowoltaicznych:

Według interpretacji prawnej nowego prawa energetycznego przez GUNB, montaż urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani też zgłoszenia. Dotyczy to zarówno urządzeń zamontowanych na budynkach, jak i wolno stojących. Przy czym nieistotne jest, dla jakiego celu będą one montowane, „tj. czy ich zadaniem będzie zapewnienie możliwości użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem”, czy też produkowana przez nie energia elektryczna będzie sprzedawana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbilansowałem z oknami ;) Za trzyszybowe FIX na cały dom...różnica starczyła mi na wentylację z rekuperacją i instalację. ...

Wentylacja grawitacyjna u nie się nie sprawdzi. Mamy olbrzymi problem ze smogiem i sąsiadami. Czujnik jakości powietrza zamyka mi czerpnię przy pogorszeniu parametrów powietrza i włącza kiedy stan powietrza się poprawi. Dodatkowo wentylacja mechaniczna to było dla mnie coś co poprawia komfort życia ale ......Plan jest taki abym tyle samo produkował co zużywał. I czy będę się bilansować, czy sprzedawać, koszty ogrzewania domu mają mi wyjść na zero.

Ale gorąca dyskusja ;-) Może trochę odbiegamy o tematu, ale nie do końca. Panele fotowoltaiczne są ściśle związane z ideą prosumenta - który nie jest nastawiony na całkowity konsumpcjonizm, tylko część zasobów które zużywa produkuje u siebie. To tak jak kapusta z przydomowego ogródka - niby ta sama, a nie zużyła paliwa dla traktora, transportu ;-) Idea prosumeryzmu związana jest też ze zmianą mentalną i nastawienia do otaczającego środowiska - nie tylko brać i nie patrzeć na konsekwencje (np. kopcące kotły węglowe), tylko przynajmniej częściowo dopasować się do środowiska żeby zmniejszyć koszty środowiskowe, a więc i zmniejszenie konsumpcji energii pochodzącej z zewnątrz wpisuje się w tą ideę.

Podoba mi się Twoje kompleksowe podejście i żałuję, że ponad 10 lat temu ja takiego z braku wiedzy nie miałem. Fixy - świetny pomysł. Jak budowałem to bym się nie odważył, a teraz większość okien bym mógł zamienić na fixy. Mam reku i okien w zasadzie nie otwieram, bo po co ? Żeby latem komary przyleciały, albo żebym zapomniał zamknąć ? Otwieram tylko balkonowe i na taras, reszty od lat nie, chyba że trzeba umyć, ale umyć można i z ziemi. Dla mnie wentylacja mechaniczna to też przede wszystkim komfort, grawitacyjną też miałem na początku, ale w szczelnym domu się nie sprawdzała, bo nie mogła - trzeba by dom podziurawić, ale w taki razie po co kupować szczelne okna ?

Jaki masz czujnik jakości powietrza, bo to ciekawy pomysł ?

Sporo piszesz o przewymiarowaniu paneli w stosunku do inwertera i zgadzam się z tym całkowicie. Ale gdyby większy i mniejszy inwerter kosztowały tyle samo ? Wiele osób kupuje większy inwerter, a potem powoli dobiera paneli i rozbudowuje instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym tylko ... a nie mówiłem... ;) . Froniusowi chyba nie można zarzucić "rzeźby" w proponowaniu takiego rozwiązania
A ja przypomniałbym tylko, co mówiłeś, jakiej konkretnie instalacji to dotyczyło. O takim przypadku dyskutowaliśmy.

Orientacyjnie , zakładając instalację wschód-zachód na katach 30 stopni , stracisz ok 10%-12% od produkcji optymalnej. W sumie, możesz nawet jedną połać z drugą na jedno wejście MPPT puścić i też będzie dobrze
Moja opinia o rzeźbie dotyczyła dokładnie takiego przypadku. Przeczytałem już dość uważnie artykuł rwxw (na razie ten pierwszy o wschód-zachód na 1 MPPT). Nadal podtrzymujesz, że to nie jest rzeźba? Jeśli tak, to w jakich warunkach i z jakiego powodu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz czujnik jakości powietrza, bo to ciekawy pomysł ?

 

http://www.kompartpomiar.pl/?page=produkt&id=215

Ten jako główny na wlocie powietrza. W pomieszczeniach mam tańsze,

 

Do pomieszczeń kombinowałem z czujnikami z Audi A8. Za grosze na allegro ale nie rozpracowałem podłączenia, później pojawiły się

 

http://allegro.pl/modul-z-czujnikiem-jakosci-powietrza-mq-135-i5163136249.html

 

i do pomieszczeń wystarcza.

 

Sporo piszesz o przewymiarowaniu paneli w stosunku do inwertera i zgadzam się z tym całkowicie. Ale gdyby większy i mniejszy inwerter kosztowały tyle samo ? Wiele osób kupuje większy inwerter, a potem powoli dobiera paneli i rozbudowuje instalację.

 

Wtedy falownik nie limituje prądu przy przeciążeniu i jest dodatkowa moc zakupiona jest jakby bez sensu. Pozornie. Bowiem tak jak napisałeś w przypadku kogoś kto chce kiedyś w przyszłości instalację rozbudować, to bardzo dobre posunięcie, które sam często proponuję. Bierze się to stąd, że falownik 2x mocniejszy kosztuje tylko 30% drożej (przykład - nie liczyłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przypomniałbym tylko, co mówiłeś, jakiej konkretnie instalacji to dotyczyło. O takim przypadku dyskutowaliśmy.

Moja opinia o rzeźbie dotyczyła dokładnie takiego przypadku. Przeczytałem już dość uważnie artykuł rwxw (na razie ten pierwszy o wschód-zachód na 1 MPPT). Nadal podtrzymujesz, że to nie jest rzeźba? Jeśli tak, to w jakich warunkach i z jakiego powodu?

 

 

Moja też dotyczyła tego przypadku,skoro sam o nim napisałem. Dalej to podtrzymuję. Jest to normalna praktyka. Argumenty podałem w tamtej dyskusji i myślę, ze nie ma sensu znowu do tego wracać i klepać o tym samym przez kolejne parę stron, zwłaszcza, że ciężko Cię przekonać. Fronius także widzę te moje argumenty podziela, skoro proponuje to bez obawy o działanie swojego inwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

później pojawiły się ... i do pomieszczeń wystarcza.

Fajne, będę musiał poeksperymentować, choć na szczęście nie mam wielkiego problemu ze smrodem bo z 2 stron las a tylko z jednej smrodzący sąsiad.

Wtedy falownik nie limituje prądu przy przeciążeniu i jest dodatkowa moc zakupiona jest jakby bez sensu

Tak zgadza się. Kosztem jest nieco mniejsza sprawność, którą obliczał Hans, ale wydaje mi się że skutki w skali roku trochę przeszacował. Nie mam za bardzo czasu żeby to policzyć i zweryfikować na moich rzeczywistych danych, ale jak chwilę znajdę, to takie wyliczenia zrobię na rzeczywistych danych, a przy okazji będzie rozkład ile czasu z jaką sprawnością pracują moje inwertery i ile kWh przy jakiej sprawności w skali roku jest generowane, bo to w sumie ciekawe ;-).

Z cenami różnie bywa, w katalogu jest jak piszesz, ale czasem można kupić taniej większy inwerter niż mniejszy, zależy od okazji.

Dach jest zarąbisty :-) To jest przyszłość a nie jakieś tam dachówki. Jakich mocowań używałeś, bo na fotkach nie widać ?

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...