Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może powodem zniesienia ceł było podniesienie cen przez Chińczyków.

 

Nie, powodem zniesienia cła była masowa wymiana paneli w Niemczech, gdy wymienią wszystko wróci do normy. Nowości zawsze będą droższe, nikt nie będzie produkował paneli o wydajności z przed 5 lat.

Po drugie transport do Polski panel z emiratów tylko o 50% droższe od tych demontowanych w Niemczech. Żaden chińczyk im nie do równa.

Edytowane przez pkorol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wasze, moje panele przed chwilą jeszcze ładowały akumulatory. Poco kule układu który i tak sobie poradzi. Pamiętam jak w zamierzchłych czasach gdy nikt nie słyszał o żadnych PWM i MPPT łączyło się panele prosto pod akumulatory i wszystko działało. Odświeżyłem sobie pamięć i tak zrobiłem. No i działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie laika - czy są jakieś przeciw instalacji paneli na gruncie? Jakieś niebezpieczeństwo itp?

Pytam, bo w projekcie wiązarów mam napisane - nie przyjęto dodatkowych obciążeń od paneli fotovoltaicznych.

 

przy zakupie nowej instalacji , VAT 23%

 

 

Przecież waga paneli i stelażu to frytki , skoro konstrukcja udzwignie dachówkę i śnieg to 20paneli po niecałe 20kg plus z 200kg konstrukcji nie powinno stanowić problemu . Nikt nie liczy konstrukcji na styk . Opcja to zamienić ciężką dachówkę na blachę lub poszukać najlżejszej na m² dachówki i masz miejsce w obciążeniu dachu na PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając małe dzieci trzeba uważać aby nie zbliżały się do nich w środku lata mogą poparzyć, wraz z VAT23% to już wszystko.

Kabel 230V do wkopania pod ziemią i nic więcej.

 

Moje na gruncie nigdy nie były tak gorące żeby się poparzyć. Prędzej bałem się żeby przy kablach nie gmeraly bo napięcie stałe jest bardzo niebezpieczne. Trochę dzieciaki przestraszyłem że to bardzo niebezpieczne i nawet nie chcą się do tego zbliżać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje na gruncie nigdy nie były tak gorące żeby się poparzyć. Prędzej bałem się żeby przy kablach nie gmeraly bo napięcie stałe jest bardzo niebezpieczne. Trochę dzieciaki przestraszyłem że to bardzo niebezpieczne i nawet nie chcą się do tego zbliżać

 

Moje leżą na trawie, dzieci wyczaili, że fana z paneli ślizgawka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę dmuchać na zimne bo dopiero około stycznia pojawi się u mnie instalacja na gruncie. I tu może od razu pytanie do Was mających te instalację plan instalacji mam jak na dachu płaskim mocując panele do bloczków fundamentowych... Jaką wysokość nad trawą będzie prawidłowa (myślę nad 2 bloczkami równolegle), oraz ich lokalizacja aby nic im nie przeszkadzało mam takie miejsce ale około 30m od domu i teraz kopać 30m kabla pod ziemią aby to przekopać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy zakupie nowej instalacji , VAT 23%

 

 

Przecież waga paneli i stelażu to frytki , skoro konstrukcja udzwignie dachówkę i śnieg to 20paneli po niecałe 20kg plus z 200kg konstrukcji nie powinno stanowić problemu . Nikt nie liczy konstrukcji na styk . Opcja to zamienić ciężką dachówkę na blachę lub poszukać najlżejszej na m² dachówki i masz miejsce w obciążeniu dachu na PV.

 

Opcji zmiany na blachę nie mam, bo konserwator życzy sobie dachówkę ;/ Te 200kg to może i nic złego, ale w umowie z producentem wiązarów mam to zastrzeżenie i w razie W miałby argument na swą obronę. Dlatego rozważam grunt.

Po sylwku będę zresztą wiedział, czy opcja kable plus PV u mnie przejdą, bo mnie obowiązują WT2017 i mój KB kręci nosem a kominów w domku mym nie chcę, by się kozami itp wspomagać, by normy jakieś zaliczyć. Jak temat upadnie, zacznę ostateczne polowanie na PC.

PS - dzieci nie planuję .. chyba że wnukami mnie obdarzą moje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji zmiany na blachę nie mam, bo konserwator życzy sobie dachówkę ;/ Te 200kg to może i nic złego, ale w umowie z producentem wiązarów mam to zastrzeżenie i w razie W miałby argument na swą obronę. Dlatego rozważam grunt.

Po sylwku będę zresztą wiedział, czy opcja kable plus PV u mnie przejdą, bo mnie obowiązują WT2017 i mój KB kręci nosem a kominów w domku mym nie chcę, by się kozami itp wspomagać, by normy jakieś zaliczyć. Jak temat upadnie, zacznę ostateczne polowanie na PC.

PS - dzieci nie planuję .. chyba że wnukami mnie obdarzą moje :D

 

Już miałem takich klientów. Rada zawsze taka sama, zakończyć budowę a później wnosić zmiany:). Przyjdzie instalator PV i jeżeli będzie mu się zgadzało obciążenie to zainstaluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grunt to i VAT 23% więc sporo przepłacisz. Dasz radę zrobić to "własnymi ręcoma" a np. elektrykę zlecić osobie z uprawnieniami? Wiem że to VAT 8% przeciw VAT 23% ale wbrew pozorom taniej kupisz panel słoneczny w VAT 23% jeśli go sam zamontujesz, niż ten sam panel z VAT 8% w przypadku montażu przez firmę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji zmiany na blachę nie mam, bo konserwator życzy sobie dachówkę ;/ Te 200kg to może i nic złego, ale w umowie z producentem wiązarów mam to zastrzeżenie i w razie W miałby argument na swą obronę. Dlatego rozważam grunt.

Wiązary dachowe masz już wykonane i zamontowane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grunt to i VAT 23% więc sporo przepłacisz. Dasz radę zrobić to "własnymi ręcoma" a np. elektrykę zlecić osobie z uprawnieniami? Wiem że to VAT 8% przeciw VAT 23% ale wbrew pozorom taniej kupisz panel słoneczny w VAT 23% jeśli go sam zamontujesz, niż ten sam panel z VAT 8% w przypadku montażu przez firmę.

 

Jak mam rysunek lub jaką inną podpowiadaczkę gdzie co wetknąć i co z czym połączyć to sam zrobię :) Plus dla gruntu - mógłbym jakiś tracker zmontować.

 

Wiązary dachowe masz już wykonane i zamontowane ?

 

Jeszcze nie, ale - nie wiem co konserwator zabytków by powiedziała a to upierdliwa osóbka, kąt nachylenia dachu 22st też nie wiem czy nie za mały a i na gruncie wygodniej :)

 

Już miałem takich klientów. Rada zawsze taka sama, zakończyć budowę a później wnosić zmiany:). Przyjdzie instalator PV i jeżeli będzie mu się zgadzało obciążenie to zainstaluje.

 

Ale..nieco trudno skończyć budowę robiąc wodne OP z PC a później je zmienić na kable z PV ;)

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale..nieco trudno skończyć budowę robiąc wodne OP z PC a później je zmienić na kable z PV ;)

 

Panie nie jednego kierownika budowy i architekta się przetrwało. Gdybym ja budował(przebudowywał) Panu dom, to to wszystko i wiele innych rzeczy mniej kosztowych a przydatnych miałby Pan z automatu.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Podobno już wygrali Prosumenci.
a świstak siedzi i zawija te sreberka
Od 3 lat jestem prosumentem, OSD jest Tauron. Do listopada miałem taryfę G12g i licznik L&G E550 i bilansowanie międzyfazowe było. W związku z zaprzestaniem możliwości korzystania z ww. taryfy w 2019 r. zmieniłem taryfę na G13, co wiązało się z wymianą licznika na L&G E350 model ZMF serii 100. I co zrobił Tauron? To co ostatnio wszyscy OSD, instalują liczniki z sumowaniem algebraicznym zamiast sumowaniem wektorowym.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17652644#17652644
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

Jeszcze nie, ale - nie wiem co konserwator zabytków by powiedziała a to upierdliwa osóbka, kąt nachylenia dachu 22st też nie wiem czy nie za mały a i na gruncie wygodniej :)

To na tym etapie możesz zmienić warunki zamówienia i dołożyć trochę do nośności wiązarów tak aby nie było żadnych problemów z montażem PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Właśnie dlatego napisałem "podobno", bo sam mam podłączenie jednofazowe, więc nie mam możliwości sprawdzić, czy liczniki liczą prawidłowo (ściślej mówiąc, czy klienci są rozliczani zgodnie z Ustawą).

Na forum, do którego podałeś linka @stau pisze:

 

"Ale znając ich inwencję coś wymyślą. Może tak jak to zrobili przy bilansowaniu energii

pobranej i oddanej w taryfach wielostrefowych. Ci co mają inną taryfę niż G11 wiedzą o czym

piszę. Tu jest dopiero przekręt (w skrócie: w tym samym czasie każą sobie płacić drogo za

energię, ale odbierają ją tanio). Tu straty finansowe są u mnie kilkadziesiąt razy większe niż

przy braku bilansowania międzyfazowego."

 

On pisze o rozliczaniu "proporcjonalnym".

To rozliczenie daje spore zyski sprzedawcy. Prawie pewne, że rozliczenie proporcjonalne jest sprzeczne z prawem, gdyż klient otrzymuje przybliżone wartości zużycia energii.

Pisałem kiedyś, że anonimowy pracownik Tauronu (uczciwy) podpowiedział mi żeby podliczyć zużycie łączne energii z dwóch kolejnych faktur (metodą proporcjonalną).

Ten wynik był inny, niż z dwóch osobnych faktur.

Ja na tym ich sposobie rozliczenia trochę straciłem. Obecnie mam produkcję z PV taką, że jestem poza rozliczeniem proporcjonalnym. Muszę patrzeć, by zużyć w całości swoją energię i by nadwyżka nie przepadła.

Podpowiedz koledze @stau, by też przeliczył sumaryczne zużycie z kilku faktur. Jeśli wyniki będą różne (a pewnie będą), to niech "się skrzykną" poszkodowani i walczą o swoje.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Chcemy, aby w Polsce prosumenci, a zatem klienci indywidualni, spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy, stawiali instalacje energetyki odnawialnej, a nadwyżki produkowanej energii mogli wprowadzać do sieci energetycznej i za to otrzymywać wynagrodzenie – stwierdziła minister przedsiębiorczości." http://m.gramwzielone.pl/trendy/33723/emilewicz-2019-pod-znakiem-rewolucji-prosumentow

Ale kto wie czy to nie kiełbasa wyborcza

 

to chyba jednak nie przypadek . Wytyczne idą z UE http://gramwzielone.pl/trendy/33803/dyrektywa-red-ii-prezent-na-gwiazdke-dla-prosumentow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...