Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam,

Jest to moj pierwszy post na tym forum wiec prosze o wyrozumiałość ;)

Jestem w trakcie budowy domu, i chciałbym na dachu zamontować panele fotowoltaniczne od aliego:

36 sztuk x 100W = 3,6 kWp:

ECO-WORTHY 2018 100W Monocrystalline Solar Panel for 12V

lub

Dokio Solar Panel 100W Monocrystalline Silicon 18V 1175x535x25MM Size Top battery

 

Amorficzne 100W w cenie Monokryształów... komuś się pustak na głowę spadł. Toż to ostani gniot, gorszego próżno ze świecą szukać a w tej cenie można mieć coś o wiele lepszego.

 

Jakieś 11 x 330W + Fronius?

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Jest to moj pierwszy post na tym forum wiec prosze o wyrozumiałość ;)

Jestem w trakcie budowy domu, i chciałbym na dachu zamontować panele fotowoltaniczne od aliego:

36 sztuk x 100W = 3,6 kWp:

ECO-WORTHY 2018 100W Monocrystalline Solar Panel for 12V

lub

Dokio Solar Panel 100W Monocrystalline Silicon 18V 1175x535x25MM Size Top battery

 

Do tego kupic jakis inwerter (nie koniecznie z chin) na 4kW trojfazowy on grid.

Cena PV to jakies 13tys pln + 4ys za inwerter = 17tys.

 

Czy aby na pewno nie przepłacasz? Ja swoje kupiłem 1zł za wat.

Instalacja u klienta: Dostałem taką wycenę dwa tygodnia temu na 8kWp

Co do paneli.

proponuję układ 4x8paneli, co daje nam moc dla 265W 8480W a

dla paneli 270W 8640W

...

cena 290zł + 23%VAT, czyli 357 zł BRUTTO za 32 panele

11424 zł

Natomiast za panele 270W ...

cena 340zł +23%Vat czyli 418 zł BRUTTO za 32 panele 13376

Edytowane przez pkorol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno nie przepłacasz? Ja swoje kupiłem 1zł za wat.

Instalacja u klienta: Dostałem taką wycenę dwa tygodnia temu na 8kWp

Co do paneli.

proponuję układ 4x8paneli, co daje nam moc dla 265W 8480W a

dla paneli 270W 8640W

...

cena 290zł + 23%VAT, czyli 357 zł BRUTTO za 32 panele

11424 zł

Natomiast za panele 270W ...

cena 340zł +23%Vat czyli 418 zł BRUTTO za 32 panele 13376

 

Mógłbyś jakieś namiary podać na firmę skąd masz te oferty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ci odpowiedzieć...

Zależy kto jakiej matematyki używa...

 

Według mojej to bilans jest za mało dodatni...

 

Pamiętaj, że wybrałeś drogę pod górkę - zamiast się nieco z papierkami przebiegnąć wolałeś poeksperymentować.

 

Niestety ani inwerter ani baterie eksperymentu nie przetrwały, co wskazuje, iż pomimo, że wersja, którą chciałeś mieć mogła być bardziej opłacalna (zwłaszcza zrobiona tymi ręcami) w ostatecznym rachunku rozłożyła opłacalność na łopatki.

 

A wystarczyło zrobić on-grid i miałbyś ze 20 lat spokoju :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś jakieś namiary podać na firmę skąd masz te oferty

 

Hej

Dziekuje za odpowiedz, rzeczywiscie mozna kupic 8,4 kWp w tej cenie, sa to wprawdzie poli a nie monokrystaliczne.

Na allegro widze :

polikrystaliczne MaySun Solar model MS280P-60 w tej wlasnie cenie, ale trudno znalesc jakas opinie na ich temat, podobnie jak sharpa ND-RB270 czy nd-RB275, czy ktos ma takie PV?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany bliżej nie określone...

Pora roku nie zachęca do jakiegokolwiek grzebania a do tego brak jakiejkolwiek motywacji...

 

Część paneli zostanie podłączona poprzez sterownik do grzałki cwu a reszta prawdopodobnie zostanie sprzedana...

Na dzień dzisiejszy nie widzę sensu w fotowoltaice...

Dobre dla pasjonatów...

Mi odeszło...

 

Panele to raczej sprzedasz ze stratą. Chyba lepiej było by kupić używany inwerter on grid (z certyfikatem) zgłosić podłączenie do ZE. Koszt w granicach 1000 zł jest chyba do "przełknięcia"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 sztuk x 100W = 3,6 kWp:

ECO-WORTHY 2018 100W Monocrystalline Solar Panel for 12V

lub

Dokio Solar Panel 100W Monocrystalline Silicon 18V 1175x535x25MM Size Top battery

 

Do tego kupic jakis inwerter (nie koniecznie z chin) na 4kW trojfazowy on grid.

Cena PV to jakies 13tys pln + 4ys za inwerter = 17tys.

Z tego co rozumiem szacunkowo bedzie z tego 4000 kWh na rok czyli jakies 2,2tys rocznie , wiec zwrot po 7-8 latach.

 

Co do uzyskanej energii z takiej ilości paneli to tak. Ale jeśli jesteś przekonany do takich paneli to sprawdź, czy mają wszystkie certyfikaty, bo jak zmontujesz możesz mieć problemy jak kolega @ACCel.

Post #67 w tym wątku:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?346100-Instalacja-fotowoltaiczna-zr%C3%B3b-to-sam-(DIY-PV)&p=7726082#post7726082

 

Amorficzne można znaleźć za znacznie niższe pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ci odpowiedzieć...

Zależy kto jakiej matematyki używa...

 

Według mojej to bilans jest za mało dodatni...

 

Masz na myśli swoje osobiste rozwiązania i przynależne do tego korzyści lub straty?

Matematyka jest jedna ale można wstawiać różne dane wejściowe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie dostałem propozycję kupna sterownia grzałki. Jeszcze nie myślałem jak będę grzał wodę, dorabianie grzałek do mojego wymiennika morze być kłopotliwe. Ale skoro mam instalację solarną i wszystko działa, to chcę wyjąc parę rurek z kolektora i w to miejsce wstawić świece żarowe. Czy ktoś wie jak nimi się steruje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie dostałem propozycję kupna sterownia grzałki. Jeszcze nie myślałem jak będę grzał wodę, dorabianie grzałek do mojego wymiennika morze być kłopotliwe. Ale skoro mam instalację solarną i wszystko działa, to chcę wyjąc parę rurek z kolektora i w to miejsce wstawić świece żarowe. Czy ktoś wie jak nimi się steruje?

 

Dziwny pomysł. Miałem kolektory rurowe, więc coś mogę powiedzieć.

Usunięcie jednej rury to strata mocy 1/x, gdzie x jest ilością rur.

Można wstawić grzałki do bojlera. Sterowniki są tanie, a każdy promień słońca zamieniany jest na energię elektryczną i oddawany przez grzałki w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie dostałem propozycję kupna sterownia grzałki. Jeszcze nie myślałem jak będę grzał wodę, dorabianie grzałek do mojego wymiennika morze być kłopotliwe. Ale skoro mam instalację solarną i wszystko działa, to chcę wyjąc parę rurek z kolektora i w to miejsce wstawić świece żarowe. Czy ktoś wie jak nimi się steruje?

Po obejrzeniu filmu o Elonie Masku, takie pomysły wydają mi się mniej szalone. Lecz szukał bym innego rozwiązania w kierunku grzałki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że wybrałeś drogę pod górkę - zamiast się nieco z papierkami przebiegnąć wolałeś poeksperymentować.

 

Niestety ani inwerter ani baterie eksperymentu nie przetrwały, co wskazuje, iż pomimo, że wersja, którą chciałeś mieć mogła być bardziej opłacalna (zwłaszcza zrobiona tymi ręcami) w ostatecznym rachunku rozłożyła opłacalność na łopatki.

 

A wystarczyło zrobić on-grid i miałbyś ze 20 lat spokoju :)

 

Miłosz ja ci chętnie sprzedam te moje panele...

Ktoś tu zaoferował inwerter z podłączeniem i papierami za klocka...

Więc masz okazję mieć te dwadzieścia lat spokoju...

 

Mam 4 szt paneli 245w ( dwa lata na dachu...)

3szt paneli 250w ( wisiały na stelażu na pokaz przez rok nigdy nie podłączane...)

10szt paneli 260w ( rok na dachu...)

7 szt paneli 280w ( nówka sztuka oparte o ścianę w garażu...)

Oprócz tych najsłabszych to Amerisolar...

 

Jak ktoś chętny to puszczę jako całość w dobrej cenie i zawiozę gratis na miejsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz te 6kW ON i z 50% rachunków Ci odpadnie. Masz już tyle kasy włożone to szkoda stracić na odsprzedaży.

Te akumulatory nagle Ci padły czy powoli siadały? Jak to się u Ciebie objawiało

 

No fakt...

Przecież wystarczy porozkładać te panele na trawniku, podłączyć jakiś inwerter ze śmietnika, podłączyć kable do gniazdka i już cieszyć się "darmową" energią....

 

A co do baterii...

Nie ma czegoś takiego jak kilkaset pełnych cykli ładowania i rozładowania....

Degradacja akumulatora następuje lawinowo wraz z kolejnymi cyklami, im głębsze tym szybciej ...

Nie ważne jaki rodzaj baterii, wszystkie zdychają w takim samym tępie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt...

Przecież wystarczy porozkładać te panele na trawniku, podłączyć jakiś inwerter ze śmietnika, podłączyć kable do gniazdka i już cieszyć się "darmową" energią....

 

A co do baterii...

Nie ma czegoś takiego jak kilkaset pełnych cykli ładowania i rozładowania....

Degradacja akumulatora następuje lawinowo wraz z kolejnymi cyklami, im głębsze tym szybciej ...

Nie ważne jaki rodzaj baterii, wszystkie zdychają w takim samym tępie...

 

A ile według ciebie wytrzyma akumulator nowy 45Ah 400A rozładowywany w jednym cyklu (co dziennie) do 10.5V prądem 10A czyli w godzinę, półtorej rozładowany do zera i ładowany po 3-5 godzinach (w nocy). I tak w kółko. Ile wytrzyma cykli, dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile według ciebie wytrzyma akumulator nowy 45Ah 400A rozładowywany w jednym cyklu (co dziennie) do 10.5V prądem 10A czyli w godzinę, półtorej rozładowany do zera i ładowany po 3-5 godzinach (w nocy). I tak w kółko. Ile wytrzyma cykli, dni?

 

Tak rżnięty to pewnie 6mc nie dadzą rady. Jeśli myślisz o korzystaniu w dzień i rozładowaniu w nocy to gówniany interes. Chyba że na bardzo małą skale to może by przeszło Same odbiorniki DC. W dzień ładować jednym używanym panelem z najtańszym PWM. a w nocy podciągnąć ładowarką w tanim prądzie.

 

Tylko że same odbiornik DC pobierały 0,4-0,5 kWh/dzień (termostaty, ruter. lampka biurkowa, laptop)dołożyłem teraz wentylator wyciągowy reku to w trybie zimowym doszło 0,2kWh.

Te 0,6kWh moja elektrownia ponad 2kW nie jest w stanie pokryć w 100% w gówniany zimowy dzień.

 

Orientuje się ktoś jakie są przepisy odnośnie postawienia sobie małego wiatraka?

Myślałem o PV, wiatrak plus zasilacz do aku podłączony w tanim prądzie Jechać 24h z OZE i T2 tak aby akumulatory ciągle miały napięcie buforowe.

PV już nie rozbudowuje bo i tak już ma dużo jedynie chce drugi regulator wymienić na MPPT chociaż z niższej półki ale MPPT bo te podróbki to szajs.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...