Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zrozumcie!

NIKOMU I NIGDY nie zależało na Waszej korzyści!

Każdy producent patrzy na korzyść własną.

Zwłaszcza producenci towarów niematerialnych, bankowcy od kredytów, opcji itp.

DLATEGO nie ma dostępu do DOBRYCH akumulatorów.

I raczej nie będzie.

A takie są. Od dawna.

Cena jest barierą. Celową.

 

ON jest więc "lepsze" bo daje cokolwiek.

Głównie iluzję i nadzieję na bodaj minimalną niezależność energetyczną.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile według ciebie wytrzyma akumulator nowy 45Ah 400A rozładowywany w jednym cyklu (co dziennie) do 10.5V prądem 10A czyli w godzinę, półtorej rozładowany do zera i ładowany po 3-5 godzinach (w nocy). I tak w kółko. Ile wytrzyma cykli, dni?

 

Po kilku miesiącach będzie miał już tylko z10% swojej deklarowanej pojemności...

 

Tak aby było ciekawiej to na każdy cykl ładowania zużywamy ok 30% więcej energii niż potem z niego wyciągamy...( Im większym prądem jest rozładowywany tym mniej z niego wyciągamy...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do uzyskanej energii z takiej ilości paneli to tak. Ale jeśli jesteś przekonany do takich paneli to sprawdź, czy mają wszystkie certyfikaty, bo jak zmontujesz możesz mieć problemy jak kolega @ACCel.

Post #67 w tym wątku:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?346100-Instalacja-fotowoltaiczna-zr%C3%B3b-to-sam-(DIY-PV)&p=7726082#post7726082

 

Amorficzne można znaleźć za znacznie niższe pieniądze.

 

Hmmm a skąd informacja ze to sa amorficzne panele, wygladaja jak monokrystczliczne, opisane jak mono, i generalnie ludzie są zadowoleni (wieksza sprawność w pochmurne dni). Może to głupie pytanie, nie znam się jestem laikiem i chętnie się do szkole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa Samil 2600tl za 999/szt z allegro to obsłużą. Ale kto bogatemu zabroni nie korzystać z tego co już ma.

 

A jaką mam gwarancję że mi to ZE zechce przyklepać...

Znając życie to kupię 3 szt tego tak aby każdy na jednej fazie , podłączę a na końcu okaże się że tego mi nie odbiorą bo jakaś literka czy cyferka się jakiemuś urzędasowi nie spodoba ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że z akumulatorami się bawię od pół roku. Udało się rozpędzić akumulator do stanu naładowania 14-14,5V. Jest to coś w rodzaju doświadczenia które robił Tesla z czwórką akumulatorów. Szkoda, że nie próbowaliście ładować akumulatorów prosto od baterii słonecznych zaobserwowalibyście dziwną rzecz, a mianowicie, że słońce ładuje akumulatory zupełnie inaczej. Mam w tej chwili 2 pary akumulatorów 24V połączonych równolegle do jednego UPS akumulatory nie rozbiegają się. Natomiast taka sama parka ładowana prostownikiem ma różnicę 1V. Podłączyłem je dziś w południe do tych "słonecznych" i o dziwo wyrównały się. Nie tylko ja zwróciłem uwagę na to, że słońce ładuje akumulatory inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że z akumulatorami się bawię od pół roku. Udało się rozpędzić akumulator do stanu naładowania 14-14,5V. Jest to coś w rodzaju doświadczenia które robił Tesla z czwórką akumulatorów. Szkoda, że nie próbowaliście ładować akumulatorów prosto od baterii słonecznych zaobserwowalibyście dziwną rzecz, a mianowicie, że słońce ładuje akumulatory zupełnie inaczej. Mam w tej chwili 2 pary akumulatorów 24V połączonych równolegle do jednego UPS akumulatory nie rozbiegają się. Natomiast taka sama parka ładowana prostownikiem ma różnicę 1V. Podłączyłem je dziś w południe do tych "słonecznych" i o dziwo wyrównały się. Nie tylko ja zwróciłem uwagę na to, że słońce ładuje akumulatory inaczej.

 

Iluzja...

To kwasiaki.

Pracują stężeniowo.

Napięcia masz takie same.

A pojemność?

A samorozładowanie?

 

Odłącz na noc a rano zmierz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iluzja...

To kwasiaki.

Pracują stężeniowo.

Napięcia masz takie same.

A pojemność?

A samorozładowanie?

 

Odłącz na noc a rano zmierz.

 

Adam M.

 

Pojemności nie znam, nie mam miernika. Ale poco mam odłączać, mają pracować a nie leżakować. Te słoneczne rano mają różne napięcia, bo są rozładowywane, rozładowują się nie równomiernie, bo są ze szrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że z akumulatorami się bawię od pół roku. Udało się rozpędzić akumulator do stanu naładowania 14-14,5V. Jest to coś w rodzaju doświadczenia które robił Tesla z czwórką akumulatorów. Szkoda, że nie próbowaliście ładować akumulatorów prosto od baterii słonecznych zaobserwowalibyście dziwną rzecz, a mianowicie, że słońce ładuje akumulatory zupełnie inaczej. Mam w tej chwili 2 pary akumulatorów 24V połączonych równolegle do jednego UPS akumulatory nie rozbiegają się. Natomiast taka sama parka ładowana prostownikiem ma różnicę 1V. Podłączyłem je dziś w południe do tych "słonecznych" i o dziwo wyrównały się. Nie tylko ja zwróciłem uwagę na to, że słońce ładuje akumulatory inaczej.

 

Prostownikiem z płynną regulacją prądu ładowania zrobisz dokładnie to samo co panelami...

 

Wyładuj kilkanaście razy do końca te swoje parki akumulatorów i zobaczysz jakie to one są wyrównane...

Małymi klęskami można się tak bawić...

Zrobisz kilkadziesiąt konkretnych cykli wyładowania i ładowania takich "parek" bez BMS a czy innego balansera i będą do wywiezienia na skup złomu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostownikiem z płynną regulacją prądu ładowania zrobisz dokładnie to samo co panelami...

 

Wyładuj kilkanaście razy do końca te swoje parki akumulatorów i zobaczysz jakie to one są wyrównane...

Małymi klęskami można się tak bawić...

Zrobisz kilkadziesiąt konkretnych cykli wyładowania i ładowania takich "parek" bez BMS a czy innego balansera i będą do wywiezienia na skup złomu...

 

Mam prostownik z górnej półki a jednak nie radzi. Ładowałem je też każdy osobno i po pierwszym rozładowaniu rozbieg. Nie da się wyrównać akumulatorów ze szrotu, tak twierdziłem dwa tygodnia temu. Teraz wiem, że się da ale prosto ze słońca bez żadnych kul jakimi są BMSy i MPPtesy. A skoro słońce balansuje to poco balancery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ja mam od 2 lat kupione po taniości 4 szt. 155 Ah (teraz dokładam 4 x 200 Ah) z odzysku z rezerwy zasilania ale od początku są z BMS:

https://pl.aliexpress.com/item/BMS-12V-Lead-acid-Battery-pack-Solar-power-battery-management-system-supports-3-5-series-Equalization/32742350856.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fGDSHlf

W sezonie słońca pozwalam na rozładowywanie w nocy, poza sezonem traktuję je jako rezerwa w postaci zasilania falownika hybrydowego 3 kW - prąd rozładowania ograniczony do 25A - ponad 1 kW mocy wystarcza aż nadto a jak nie, to hybryda dobierze brakującą moc z sieci.

Na razie nie zauważyłem zmniejszenia pojemności akumulatorów.

Edytowane przez Slak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ja mam od 2 lat kupione po taniości 4 szt. 155 Ah (teraz dokładam 4 x 200 Ah) z odzysku z rezerwy zasilania ale od początku są z BMS:

https://pl.aliexpress.com/item/BMS-12V-Lead-acid-Battery-pack-Solar-power-battery-management-system-supports-3-5-series-Equalization/32742350856.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fGDSHlf

W sezonie słońca pozwalam na rozładowywanie w nocy, poza sezonem traktuję je jako rezerwa w postaci zasilania falownika hybrydowego 3 kW - prąd rozładowania ograniczony do 25A - ponad 1 kW mocy wystarcza aż nadto a jak nie, to hybryda dobierze brakującą moc z sieci.

Na razie nie zauważyłem zmniejszenia pojemności akumulatorów.

 

BMS za 60$, na all polski producent sprzedaje za niecałe 300 zł. A moje słońce i smykałka obchodzą się jedynie drutami:) Zresztą, ja mam akumulatory 75Ah podejrzewam, że 155ki będzie ciężko naładować bez pośredników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a skąd informacja ze to sa amorficzne panele, wygladaja jak monokrystczliczne, opisane jak mono, i generalnie ludzie są zadowoleni (wieksza sprawność w pochmurne dni). Może to głupie pytanie, nie znam się jestem laikiem i chętnie się do szkole

 

Nie znalazłem informacji o tych pierwszych ECO-WORTHY, więc dalej nie szukałem... Co do certyfikatów to jest ważne by były, bo są potrzebne dla ZE.

 

W nazwie mają Monocrystalline Silicon, więc można to różnie odczytać i ten rozmiar 1175x535x25MM.

 

Jak widzisz, nie tylko mnie to zmyliło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką mam gwarancję że mi to ZE zechce przyklepać...

Znając życie to kupię 3 szt tego tak aby każdy na jednej fazie , podłączę a na końcu okaże się że tego mi nie odbiorą bo jakaś literka czy cyferka się jakiemuś urzędasowi nie spodoba ...

 

Jeśli kupisz taki inwerter (takie) który ma certyfikat dopuszczający go do przyłączenia do sieci po polsku (część producentów ma je też w naszym języku), lub z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego, a Twoja moc przyłączeniowa jest równa, lub większa od zgłoszonej PV, to po oddaniu zgłoszenia do ZE (oczywiście poprawnie wypełnionego) czekasz tylko na wymianę licznika na 2-kierunkowy.

Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do ZE znajdziesz w internecie.

Lubelskie - więc chyba PGE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i chyba można odliczyć od podatku nasze panele zakupione w 2018 roku - art 3.1 jak sie coś dokupi w 2019?

 

 

USTAWA

 

z dnia 9 listopada 2018 r.

 

o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

 

Art. 1. W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.[1])) wprowadza się następujące zmiany:

 

1) w art. 5a po pkt 18 dodaje się pkt 18a–18c w brzmieniu:

 

„18a) ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów – oznacza to ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2018 r. poz. 966);

 

18b) budynku mieszkalnym jednorodzinnym – oznacza to budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202, 1276, 1496 i 1669);

 

18c) przedsięwzięciu termomodernizacyjnym – oznacza to przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów;”;

 

2) w art. 6 w ust. 2 wyrazy „art. 26 i art. 26e” zastępuje się wyrazami „art. 26, art. 26e i art. 26h”;

 

3) w art. 21 w ust. 1:

 

a) po pkt 129 dodaje się pkt 129a w brzmieniu:

 

„129a) świadczenia, w szczególności dotacje oraz kwoty umorzonych pożyczek, otrzymane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, na przygotowanie dokumentacji oraz realizację przedsięwzięcia:

 

a) w budynku mieszkalnym jednorodzinnym lub

 

b) w budynku mieszkalnym jednorodzinnym nowo budowanym, który nie został przekazany lub zgłoszony do użytkowania, pod warunkiem że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane uzyskano zgodę na rozpoczęcie budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego

 

– w ramach programów mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery;”,

 

b) w pkt 133 wyrazy „ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2018 r. poz. 966)” zastępuje się wyrazami „ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów”;

 

4) po art. 26g dodaje się art. 26h w brzmieniu:

 

„Art. 26h. 1. Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

 

2. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

 

3. Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

 

4. Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

 

5. Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

 

1) sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

 

2) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

 

6. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.

 

7. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

 

8. Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

 

9. W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie, o którym mowa w ust. 1, podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.

 

10. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, ministrem właściwym do spraw gospodarki oraz ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, o których mowa w ust. 1, mając na uwadze zapewnienie poprawy efektywności energetycznej przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz ich wpływ na poprawę jakości powietrza.”.

 

Art. 2. W ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2157 i 2175 oraz z 2018 r. poz. 650, 1291 i 1629) wprowadza się następujące zmiany:

 

1) w art. 11 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

 

„1. Podatnik uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1, 1a i 1d, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3–3b ustawy o podatku dochodowym, oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 i art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.

 

2. W przypadku dokonywania odliczeń od przychodów, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 9 ust. 3–3b, art. 26 ust. 5–7h, 13b, 13c i 15 oraz art. 26h ust. 2–9 ustawy o podatku dochodowym, a także przepisy wydane na podstawie art. 26h ust. 10 tej ustawy.”;

 

2) w art. 21 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

 

„3. Przy obliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące podatnicy mogą uwzględniać odliczenia i obniżki, o których mowa w art. 11 i art. 13, z zastrzeżeniem art. 26h ust. 6 ustawy o podatku dochodowym.”.

 

Art. 3. 1. Odliczenie, o którym mowa w art. 26h ustawy zmienianej w art. 1, stosuje się również do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2018 r. poz. 966) rozpoczętego przed dniem 1 stycznia 2019 r., które zostanie zakończone po dniu 31 grudnia 2018 r., jednak nie później niż w okresie określonym w art. 26h ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1.

 

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, odliczeniu podlegają wydatki zgodnie z art. 26h ustawy zmienianej w art. 1, poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia, w którym upływa okres określony w art. 26h ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1.

 

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do odliczenia wydatków określonych w art. 26h ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, dokonywanych na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

 

Art. 4. Przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

 

Art. 5. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

 

 

 

MARSZAŁEK SEJMU

 

 

w zwiazku z :

Poz. 2489

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU1)

z dnia 21 grudnia 2018 r.

w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych

z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych

Na podstawie art. 26h ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U.

z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. Określa się wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć

termomodernizacyjnych, który stanowi załącznik do rozporządzenia.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Minister Inwestycji i Rozwoju: J. Kwieciński

Załącznik do rozporządzenia Ministra Inwestycji

i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. (poz. 2489)

WYKAZ RODZAJÓW MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH, URZĄDZEŃ I USŁUG ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ

PRZEDSIĘWZIĘĆ TERMOMODERNIZACYJNYCH

1. Materiały budowlane i urządzenia:

1) materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów

wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;

2) węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;

3) kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia

powietrza i odprowadzenia spalin;

4) kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia

powietrza i odprowadzenia spalin;

5) zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;

6) kocioł na paliwo stałe spełniający co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia

28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do

wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s. 100);

7) przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;

8) materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;

9) materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;

10) materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;

11) pompa ciepła wraz z osprzętem;

12) kolektor słoneczny wraz z osprzętem;

13) ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem;

14) stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy

garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;

15) materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła

i chłodu.

2. Usługi:

1) wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;

2) wykonanie analizy termograficznej budynku;

3) wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;

4) wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;

5) docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;

6) wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;

7) wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;

8) montaż kotła gazowego kondensacyjnego;

9) montaż kotła olejowego kondensacyjnego;

10) montaż pompy ciepła;

11) montaż kolektora słonecznego;

12) montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;

13) montaż instalacji fotowoltaicznej;

14) uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;

15) regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;

16) demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.

 

 

 

 

/ – / Marek Kuchciński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Zwracam uwagę na punkt:

8. Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

 

Jak rozumiem, od wartości otrzymanego zwrotu wydatków trzeba w następnym roku zapłacić podatek...

Taaaaaa...

 

Czyli państewko trąbi, że dadzą miliard a z podatku wróci do nich co najmniej 20% plus oczywiście podatki z dokonanych zakupów materiałów i usług.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Zwracam uwagę na punkt:

8. Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

 

Jak rozumiem, od wartości otrzymanego zwrotu wydatków trzeba w następnym roku zapłacić podatek...

Taaaaaa...

 

Czyli państewko trąbi, że dadzą miliard a z podatku wróci do nich co najmniej 20% plus oczywiście podatki z dokonanych zakupów materiałów i usług.

 

W 2019 nic nie dadzą, przynajmniej nic nie ma w budżecie, ile dadzą w latach następnych i komu ciężko powiedzieć, premier zbyt często mija się z prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Zwracam uwagę na punkt:

8. Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

 

Jak rozumiem, od wartości otrzymanego zwrotu wydatków trzeba w następnym roku zapłacić podatek...

Taaaaaa...

 

Czyli państewko trąbi, że dadzą miliard a z podatku wróci do nich co najmniej 20% plus oczywiście podatki z dokonanych zakupów materiałów i usług.

 

A czy to nie chodzi aby o to, że jak w kolejnym roku dostaniesz zwrot poniesionych kosztów na termomodernizację w postaci jakiegoś grantu czy dofinansowania z urzędu, to wtedy w kolejnym rozliczeniu musi to doliczyć? Byłoby logiczne i chyba tak też to można rozumieć. Skoro dostaję zwrot odliczonych wydatków (na termomodernizację), czyli to tak jakbym ich nie poniósł, więc ulga się nie należy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...