Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Hm...

Zwracam uwagę na punkt:

8. Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

 

Jak rozumiem, od wartości otrzymanego zwrotu wydatków trzeba w następnym roku zapłacić podatek...

Taaaaaa...

 

Czyli państewko trąbi, że dadzą miliard a z podatku wróci do nich co najmniej 20% plus oczywiście podatki z dokonanych zakupów materiałów i usług.

 

To są dokumenty urzędowe, proste jak budowa cepu. Skoro dostajesz zwrot kosztów+Wat (kwalifikowanych) termomodernizacji 10 zł poniesionych w 2018 roku, to te 10 zł, stają się twoim dochodem w 2019. Więc jeżeli płacisz małe podatki to jesteś do przodu o cały Wat. Jeżeli płacisz większe podatki to kicha. Tak czy siak jesteś na +, w końcu to program +coś tam. Nie jest to rozdawnictwo tylko inwestycja w kraj. Taniej twoimi rękoma ocieplić twój budynek który będzie zużywał mniej prądu niż MODERNIZOWAĆ STARE SIECI lub LIKWIDOWAĆ KOPALNI! Bo jeżeli nie będziesz już kupowała węgiel na opał to kopalnia sama padnie bez konsekwencji politycznych i społecznych.

 

Kolega zacytował, wycinek flagowego programu PiSu, tam są punkty o dofinansowaniu do 90% lub pożyczki bezprocentowe. Ja się łapię na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej 87% a i tak z tego nie skorzystam bo taniej kupić i zrobić samemu:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czy to nie chodzi aby o to, że jak w kolejnym roku dostaniesz zwrot poniesionych kosztów na termomodernizację w postaci jakiegoś grantu czy dofinansowania z urzędu, to wtedy w kolejnym rozliczeniu musi to doliczyć? Byłoby logiczne i chyba tak też to można rozumieć. Skoro dostaję zwrot odliczonych wydatków (na termomodernizację), czyli to tak jakbym ich nie poniósł, więc ulga się nie należy...

 

Dokładnie tak - doliczam do dochodu dodatkowa jaką inną dotacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jeżeli nie będziesz już kupowała węgiel na opał to kopalnia sama padnie bez konsekwencji politycznych i społecznych.

 

Nie tak szybko, bo kopalnie teraz to mleczne siostry elektrowni. Jeśli nie kupisz węgla, to przecież nie może się marnować. Pójdzie na ruszt w elektrowni.

W takiej jednej to tylko blok "C"? Do "Z" jeszcze wiele liter...

Kopalnia zatrudnia kilka tysięcy osób, z czego pewna ilość "z urzędu" powinna zarobić godziwie, a nawet więcej niż godziwie. Więc kopalnie muszą istnieć, czy to się komuś podoba, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vr5 u nas się nie opłaca wydobywać węgla taniej przywieźć go z Syberii pociągiem parę tysięcy km, niż wysłać ze śląska do Ostrołęki. A to mówi wystarczająco dużo aby wiedzieć że Polska węglem stoi ale tym nie wykopanym znajdującym się pod ziemią. I mówienie że Polska ma węgla na 200 lat to to tak jak mówili że mamy gaz łupkowy w ogromnych ilościach... mamy ale nie potrafimy go tanio wydobyć. I gaz wraz z wunglem musimy ściągać od Ruskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ @marcinbbb, czy to musi się opłacać? W kopalni pod ziemią "urobek" jest transportowany taśmociągami. Takie taśmociągi można zbudować do Ostrołęki. Przecież pod Bałtykiem można było puścić w rurze gaz to i można węgiel taśmociągiem. Zasili się to prądem z elektrowni (prąd za darmo) i będzie tanio.

Ale trochę odbiegamy od tematu.

 

Pada śnieżek. Produkcja chwilowa z paneli na ścianie dochodzi do 300 W, a z dachu zaledwie do 15 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda że można taśmociągiem ale koszt wydobycia jeszcze bardziej wzrośnie, dokładając do tego wykup gruntu pod taśmociąg będzie kosmos.

Śniegu u mnie brak ale w nocy ostro wiało, teraz z 3,3kW leci 230W a całość produkcji z dnia to 0,6kWh z tej mniejszej pewnie połowa tego. Sezon ogórkowy w pełni ale może być już tylko lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda że można taśmociągiem ale koszt wydobycia jeszcze bardziej wzrośnie, dokładając do tego wykup gruntu pod taśmociąg będzie kosmos.

Śniegu u mnie brak ale w nocy ostro wiało, teraz z 3,3kW leci 230W a całość produkcji z dnia to 0,6kWh z tej mniejszej pewnie połowa tego. Sezon ogórkowy w pełni ale może być już tylko lepiej :)

 

Wykończyli rybaków, poradzą z górnikami. A czy nie zdrowiej dla takiego górnika latać po dachach i zakładać panele z dotacji albo ocieplać domy. Teraz styropiany się robi cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykończyli rybaków, poradzą z górnikami. A czy nie zdrowiej dla takiego górnika latać po dachach i zakładać panele z dotacji albo ocieplać domy. Teraz styropiany się robi cały rok.

 

Wtedy nie mógłby: strajkować, dostawać 13 -tki i 14-nastki, 10000 PLN zamiast otrzymania deputatu wungla, nagroda jubileuszowa, wcześniejszej i wyższej emerytury, karta Górnika, i pracy 7h dziennie.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i chyba można odliczyć od podatku nasze panele zakupione w 2018 roku - art 3.1 jak sie coś dokupi w 2019?

....../ – / Marek Kuchciński

Uważam, że zgodnie z literalnym brzemieniem liczy się moment poniesienia wydatku, czyli fizycznej zapłaty. Ja mam fakturę z listopada 2018 r., ale protokół odbioru instalacji i zapłata będzie teraz, więc moje wydatki odliczę w zeznaniu rocznym za 2019 r. Wg mnie jeśli jednak ktoś zapłacił za PV w 2018 r., a w 2019 dokupił np. panele to oczywiście może je odliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ja mam od 2 lat kupione po taniości 4 szt. 155 Ah (teraz dokładam 4 x 200 Ah) z odzysku z rezerwy zasilania ale od początku są z BMS:

https://pl.aliexpress.com/item/BMS-12V-Lead-acid-Battery-pack-Solar-power-battery-management-system-supports-3-5-series-Equalization/32742350856.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fGDSHlf

W sezonie słońca pozwalam na rozładowywanie w nocy, poza sezonem traktuję je jako rezerwa w postaci zasilania falownika hybrydowego 3 kW - prąd rozładowania ograniczony do 25A - ponad 1 kW mocy wystarcza aż nadto a jak nie, to hybryda dobierze brakującą moc z sieci.

Na razie nie zauważyłem zmniejszenia pojemności akumulatorów.

 

A jak mierzysz pojemność baterii skoro nie zauważasz zmniejszenia...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dłubałe dłubałem i wydłubałem. Spaliłem licznik na odbiornikach DC :) 40zł w dupe.

I okno się obwiesiło przy wichurze i góra robiła za konkretny nawiewnik w pokoju gdzie jest czujni temperatury. Teraz grzeje jak głupi chyba z 15kg wungla spale gówniany dzień. Jeszcze sraczki brakuje

 

To i tak niewielka strata...

Ja u siebie kiedyś jednym podejściem załatwiłem router wifi i kuchenkę mikrofalową...

 

Kupiłem te inwertery z alledrogo...

Zobaczymy jaki to interes życia zrobiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem te inwertery z alledrogo...

Zobaczymy jaki to interes życia zrobiłem...

 

Interesu życia to chyba nikt nie zrobi na PV przy obecnych przepisach, oprócz banków i sprzedawców, ale jeśli z ZE sobie poradzisz i wepniesz się do nich to może po kilku latach odzyskasz wrzucone pieniądze w ten interes.

Nie łatwo być "EKO".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesu życia to chyba nikt nie zrobi na PV przy obecnych przepisach, oprócz banków i sprzedawców, ale jeśli z ZE sobie poradzisz i wepniesz się do nich to może po kilku latach odzyskasz wrzucone pieniądze w ten interes.

Nie łatwo być "EKO".

 

Dziwne, bo kilka lat temu instalacja wychodziła dobre 8k/kWp, dzisiaj zbliża się do połowy tej kwoty a prąd drożeje znacznie.

 

Dalej nie chcemy zaakceptować sytuacji, gdzie przy budowie domu jedyne co się "opłaca" to inwestycja w obniżenie kosztów utrzymania budynku, która dziś jest o połowę niższa niż kilka lat temu.

 

Można kupić PC PW mocy 5 kW w cenie dobrej klasy kotła gazowego i instalacji gazowej. Nic nie dopłacając można obniżyć koszty grzania CO/CWU o połowę względem gazu.

 

Czemu mimo to większość wybiera gaz?

 

Jak czytam poczytne miesięczniki budowlane to już wiem - prezentowana tam oferta PC jest dwa razy droższa od tego, co faktycznie na tynku można wyciągnąć :)

 

Czy inwestycja w PV rzędu 25k się opłaca?

 

A czy przy budżecie na dom rzędu 500k nie da się zoptymalizować go pod koszty utrzymania?

 

Czy koniecznie trzeba mieć 200 m2 na 3/4 osoby i popalać w kominku dla oszczędności wydając pół bańki?

 

Nie umiemy przyznać przez sobą, że nie rachunek ekonomiczny się liczy tylko opadnięta szczęka sąsiada.

 

Mamy gotowe technologie dostępne od ręki, nie są najtańsze, ale to kilka procent wartości inwestycji w budynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy nie mógłby: strajkować, dostawać 13 -tki i 14-nastki, 10000 PLN zamiast otrzymania deputatu wungla, nagroda jubileuszowa, wcześniejszej i wyższej emerytury, karta Górnika, i pracy 7h dziennie.

 

Oczywiście, że tak, to wszystko i jeszcze coś ekstra, jakaś parada próżności na przykład. I tak to będzie taniej niż utrzymywać kopalniane molochy. Na samej służbie zdrowia co obsługuje bidnych górników zaoszczędzą miliardy. Zdrowe odprężone chłopy wiadomo wesprą co najmniej 500+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić PC PW mocy 5 kW w cenie dobrej klasy kotła gazowego i instalacji gazowej. Nic nie dopłacając można obniżyć koszty grzania CO/CWU o połowę względem gazu.

Czemu mimo to większość wybiera gaz? .

 

 

Fakt. Ogrzanie domu przy pomocy PC jest obecnie tanie, zwłaszcza jak się ma własną w miarę dużą instalację PV. Ale trzeba najpierw zainwestować w jedno i drugie.

Gaz jest prawie bezobsługowy, a koszt tej inwestycji tu na Śląsku to sporo mniej niż na PC i PV. Do tego jeszcze dodam, że to sprawdzona od lat technologia. Stąd takie rozwiązanie wybiera sporo właścicieli domków.

 

Mając stary dom z lat trzydziestych ubiegłego wieku oraz sporą produkcję z PV wybrałem PC PP. Nie wykluczam, że zrobię sobie małą PC PW by lepiej dogrzać łazienki i kuchnię. Gaz jest dobry na "siarczyste mrozy" i wtedy będę z niego korzystał.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...