Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Kwestie estetyczne mają dla mnie drugorzędne znaczenie ma działać a nie wyglądać. Jednak pamiętajmy o tym że w przypadku PV apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ktoś kto w tym momencie rocznie zjada 3000kWh instalacja 4kW starczy w porywach na 2 lata później prądu znów zacznie brakować.

 

Tylko w czym jest problem? trochę zabraknie to si dopłaci. Inna sprawa jak nagle CO zmieniasz na pradopochodne

 

Sam robię już wyceny kuchni i butla pójdzie w odstawkę. Tak swoją droga to kwh z pradu wychodzi podobnie jak z butli. Dodatkowo przy prądzie prawie całe ciepło idzzie w garnek anie do otoczenia o ile zimą to nie problem to latem inna już bajka.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko w czym jest problem? trochę zabraknie to si dopłaci. Inna sprawa jak nagle CO zmieniasz na pradopochodne

 

Nie trochę się dopłaci ale przy pompie ciepła powiedzmy 9kW z sieci będę musiał wziąć na oko 6kWh więc *0,58 = 3,5k PLN w taniej taryfie pewnie trochę mniej około 2,5k PLN ale jakoś nie jestem przekonany do 2 taryf.

Będzie kiedyś szukał pompy ciepła będę też szukał oszczędności nawet na Led`y żarówki powymieniam. Ale na to przyjdzie czas najwcześniej za 3-5 lat mam na razie w co pchać wszelkie dostępne środki NBP. Muszę skończyć chałupę rozbudowywać na razie SSO w lutym będzie SSZ i zacznie się dopiero wydawanie kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywista oczywistość, że ile instalujesz wynika z zapotrzebowania. ZE nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie sponsorował - nadprodukcja po roku przepada.

".

dla tych co nie są w temacie , może to nie być taka oczywista oczywistość. Nie słyszałeś skąd dla niektórych bierze się mleko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ta pompa Ci wciąga na samych grzejnikach? I przy jakiej temperaturze zasilania?

Oraz z ciekawości jak rozwiązane jest zasilanie tego systemu pompa ciepła -> sprzęgło hydrauliczne i rozdzielacz na grzejniki?

Pytam bo salon mam bardzo wysoki i podłogówką nie dam rady go ogrzać muszę zostawić jakiś grzejnik więc wolę podpytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ta pompa Ci wciąga na samych grzejnikach? I przy jakiej temperaturze zasilania?

Oraz z ciekawości jak rozwiązane jest zasilanie tego systemu pompa ciepła -> sprzęgło hydrauliczne i rozdzielacz na grzejniki?

Pytam bo salon mam bardzo wysoki i podłogówką nie dam rady go ogrzać muszę zostawić jakiś grzejnik więc wolę podpytać.

 

Tak jak w opisie same grzejniki sprzęgło/ bojler 100 litrów za nim pompka grundfos kaloryferki purmo c33 teraz testowałem przez dobę w mróz w nocy do -15 zjadła 41kwh bez cwu, mam resztek węgla i drewna prawdopodobnie przyszły sezon już poleci sama pc, dlatego muszę znależc zestaw foto 6-6,9 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo kiedy prąd bierze się z przyrody przychodzą różne pomysły do głowy w pierwszej kolejności najczęściej czajnik elektryczny do gotowania wody, grzałka do zasobnika cwu, zaraz później klimatyzacja do chłodzenia i ogrzewania w okresach przejściowych. Jeśli ktoś ma jeszcze kuchnię gazową szybko przeliczy że 1 butla 11l kosztuje 50 PLN i starcza na 2 miesiące więc rocznie 300 PLN więc może warto przesiąść się na indukcję i swój prąd w ten sposób przepalać.

Pisałem wiele razy zaczynałem z 3,3kW teraz 5kW starcza +/- na 0 w tym roku dokładam kolejne 1,8kW

Ale ja ma bojler z grzałką elektryczną, elektryczny czajnik bezprzewodowy, płyte indukcyjną i 4 grzejniki olejowe do dogrzewania i 4000 kWh przy rodzinie 2+2 wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z ciepłą woda to chyba oszczędnie ?

 

Ja startowałem po wprowadzeniu z nieco ponad 3 MWh na 3 osoby , a za ostatni rok przed montażem PV kWp ( przełom 17/18) miałem już konsumpcję 5MWh . Co Prawda doszła 2 dzieciaków . Dołożyłem tez grzałę do CWU i jestem w niedoborze kWh , a jeszcze plan jest na PC jak kocioł zdechnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z ciepłą woda to chyba oszczędnie ?

 

Ja startowałem po wprowadzeniu z nieco ponad 3 MWh na 3 osoby , a za ostatni rok przed montażem PV kWp ( przełom 17/18) miałem już konsumpcję 5MWh . Co Prawda doszła 2 dzieciaków . Dołożyłem tez grzałę do CWU i jestem w niedoborze kWh , a jeszcze plan jest na PC jak kocioł zdechnie .

 

Też ma plan na ogrzewanie prądem jak kocioł zdechnie ale nie zakładam pełnego pokrycia bo przy prądzie dwu taryfowym wydaje mi się to bez sensowne.

0,75 kW zostawię Off i grzałki. 1,5 przerobię na ON ( są na altanie dostęp do kabli ma z ziemi więc kwestia poprzecinania kabli i inwerterów ) W razie W łatwo będzie poprzecinać s powrotem na OFF.

A reszta ok 5kWbędę musiał wziąć firmę.

 

6,5kW ON wystarczy na bytowe CWU i Grzanie klimą. Podłoga już pojedzie w taniej.

 

No ale kocioł ma 3-4 lata więc miejmy nadzieję że jeszcze długa droga do tego.

 

Przesiadał się ktoś z gazu na indukcje? Ile wzrósł pobór prądu?

Szacuję że zużywam 5-6butli na rok czyli 500-600kWh z czego 50% idzie w garnek. Reszta w otoczenie czyli 300kWh powinien wzrosnąć pobór . Dobrze zakłada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ma plan na ogrzewanie prądem jak kocioł zdechnie ale nie zakładam pełnego pokrycia bo przy prądzie dwu taryfowym wydaje mi się to bez sensowne.

0,75 kW zostawię Off i grzałki. 1,5 przerobię na ON ( są na altanie dostęp do kabli ma z ziemi więc kwestia poprzecinania kabli i inwerterów ) W razie W łatwo będzie poprzecinać s powrotem na OFF.

A reszta ok 5kWbędę musiał wziąć firmę.

 

6,5kW ON wystarczy na bytowe CWU i Grzanie klimą. Podłoga już pojedzie w taniej.

 

No ale kocioł ma 3-4 lata więc miejmy nadzieję że jeszcze długa droga do tego.

 

Przesiadał się ktoś z gazu na indukcje? Ile wzrósł pobór prądu?

Szacuję że zużywam 5-6butli na rok czyli 500-600kWh z czego 50% idzie w garnek. Reszta w otoczenie czyli 300kWh powinien wzrosnąć pobór . Dobrze zakłada?

 

Też się zastanawiam nad tym ile dokładnie zamontować kwp, w aspekcie wykorzystania 2 taryfy...

Zużywam w skali roku około 9000-9500kwhm z czego około 5000-5500kwh na CO+CWU (około 75% w taniej i tu i tu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...