Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

....czyli 300kWh powinien wzrosnąć pobór . Dobrze zakłada?
gaz jak zauważyłeś grzeje otoczenie płyta indukcyjna (nie ceramiczna) grzeje tylko to co w garnku i jego samego .

znalazłem w sieci tescik na 1L wody

 

 

Płyta gazowa

Czas zagotowania wody: 5 min 5 s

Zużycie gazu: 0,0244 m3.

Płyta indukcyjna

Czas zagotowania wody: 2 min 45 s

Zużycie energii elektrycznej: 0,106 kWh

ale

 

Koszt zagotowania 1 l wody:

 

Płyta gazowa – 5,1 gr

 

Płyta indukcyjna – 5,8 gr

 

ale czas to pieniądz , chociaż Ty niby nie uczestniczysz w wyscigu szczurów i co jak mamy własne PV

 

 

 

... Reszta to fanaberia. .
Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też ma plan na ogrzewanie prądem jak kocioł zdechnie

No ale kocioł ma 3-4 lata więc miejmy nadzieję że jeszcze długa droga do tego.

Przesiadał się ktoś z gazu na indukcje? Ile wzrósł pobór prądu?

Szacuję że zużywam 5-6butli na rok czyli 500-600kWh z czego 50% idzie w garnek. Reszta w otoczenie czyli 300kWh powinien wzrosnąć pobór . Dobrze zakłada?

 

Tak, we wrześniu 2017 r. ale indukcji nie opomiarowałem. Kobieta jest zadowolona, a to jest bezcenne. Od 29.11.2018 r. mam gaz z rury, ale do kuchenki gazowej nie wrócę.

Jeśli założysz PV on-grid, a przepisy OZE nie zostaną zmienione na "MINUS", to pewnie szybciej rozbudujesz PV niż przypuszczasz.

Cokolwiek by to było co nazywasz OEP, jeśli jest to jakaś odmiana pieca węglowego pewnie pójdzie w odstawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam nad tym ile dokładnie zamontować kwp, w aspekcie wykorzystania 2 taryfy...

Zużywam w skali roku około 9000-9500kwhm z czego około 5000-5500kwh na CO+CWU (około 75% w taniej i tu i tu)

 

kwestia jaka masz G12 ? zwykłą , W czy jeszcze inną ? Pokrywnie taniej taryfy kilowatami na dachu raczej piszą ,że to bez sensu i szkoda wydawać kase na kWp , za to masz prądu w brud . Załóż np z 4kWp i po roku zobaczysz , ewetualnie dołożysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, we wrześniu 2017 r. ale indukcji nie opomiarowałem. Kobieta jest zadowolona, a to jest bezcenne. Od 29.11.2018 r. mam gaz z rury, ale do kuchenki gazowej nie wrócę.

Jeśli założysz PV on-grid, a przepisy OZE nie zostaną zmienione na "MINUS", to pewnie szybciej rozbudujesz PV niż przypuszczasz.

Cokolwiek by to było co nazywasz OEP, jeśli jest to jakaś odmiana pieca węglowego pewnie pójdzie w odstawkę.

Ogniwo Eko Plus na czarne złoto :D.

 

Potwierdzam kobieta zadowolona przecierasz i już czyste , a nie te poronione raszki grzybki :bash: , z tym ,że ja rury z gazem od początku nie brałem pod uwagę pod domem , szkoda kasy na opłaty i przyłącze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo Eko Plus na czarne złoto :D.

 

Potwierdzam kobieta zadowolona przecierasz i już czyste , a nie te poronione raszki grzybki :bash: , z tym ,że ja rury z gazem od początku nie brałem pod uwagę pod domem , szkoda kasy na opłaty i przyłącze .

 

Gdzieś pisałem, gaz to dywersyfikacja, a że rodzina pracuje w gazie od wielu lat (teraz młodsze pokolenie) to i koszt żółtej rury był symboliczny. Na piec jeszcze zdążyłem się załapać z dotacją z Unii.

Błędem by było nie montować. Może tak być, że zużycie będzie bliskie zera. Wtedy trzeba płacić opłaty stałe, ale jak na razie są groszowe...

Na dzień dzisiejszy mam nadwyżkę z PV 1628 kWh, więc grzeję głównie klimami.

 

Gaz testuję - od 01.01.2019 r. zużyłem 7 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cuuube

Każdy uczestniczy w wyścigu tylko każdy w innym:)

 

@Vr5

OEP to kociołek ekogroch

I nie pójdzie odstwkę chyba że:

1. Zdechnie

2 Groch podrożeje do 1000-1100 to mniej więcej zrówna się z prądem

3. Jakiś eko zakaz narazie mieszkam w normalnym województwie

4. Prąd potanieje :lol2:

 

koszt CO i CWU przez 7mc to ok 1400zł więc się nie szarpie.

 

Jak off padnie to chyba przerobię na on z awaryjnym off (hybryda po wieśniacku)

Ile kosztuje jakiś tani inwerter do paneli 1,44kW jednak to używki więc tyle nie wyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś pisałem, gaz to dywersyfikacja, a że rodzina pracuje w gazie od wielu lat (teraz młodsze pokolenie) to i koszt żółtej rury był symboliczny. Na piec jeszcze z.

a jak tak to :yes:

 

Moja dywersyfikacja to butla z gazem kupiona w 2011r na potrzeby remontowe i odpalanie grilla ...do dziś jej nie mogę zużyć . Mam tez kuchenkę turystyczną , a jak padnie sieć z powodu wichury czy śnieżyc to szybko kupię agregacik ( może zdążę zanim wszystkie wykupią) podepnę kociołek - 400W i jadę dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kulibob - odnośnie gaz vs indukcja to cały wątek jest...ceny też były...różnice pomijalnie małe jesli chodzi o koszty

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334939-Indukcja-vs-tradycyjna-kuchenka-gazowa/page30

 

kwestia jaka masz G12 ? zwykłą , W czy jeszcze inną ? Pokrywnie taniej taryfy kilowatami na dachu raczej piszą ,że to bez sensu i szkoda wydawać kase na kWp , za to masz prądu w brud . Załóż np z 4kWp i po roku zobaczysz , ewetualnie dołożysz.

Mam G12w. Myśłałem właśnie o 6-7kwp w sumie(3kw z grantu+ potem dołożyć). Zobaczę jakie dostanę oferty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czas na kolejny wątek.

Panowie. Przymierzam się do instalacji PV.

Piszecie tutaj o zakładaniu mniejszych instalacji a później ich rozbudowie. Tak samo i ja myślałem. Po otrzymaniu kilku ofert większość firm uprzedza, że instalację można rozbudować o około 15 do 20 % z uwagi na falownik. Możecie potwierdzić lub wyprowadzić mnie z błędu?

Zastanawiałem się również nad zakupem wszystkich elementów i montażu samemu przy udziale wykwalifikowanego elektryka. Jakie papiery/dokumenty trzeba mieć przed przystąpieniem do zadania, ? I czy w ogóle montaż na własną rękę ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo salon mam bardzo wysoki i podłogówką nie dam rady go ogrzać muszę zostawić jakiś grzejnik więc wolę podpytać.

Ktoś to policzył, czy takie Twoje założenie w ciemno? Bo ja bym w ciemno zakładał, że współcześnie ocieplony daom bez problemu ogrzejesz podłogówką. Ja nie mam wysokiego saolonu, a podłoga to ledwo letnia czasem bywa. Jakąś zawuażalną iepłote podłogi to mozna wyczuć jak na zewnątrz -25C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czas na kolejny wątek.

Panowie. Przymierzam się do instalacji PV.

Piszecie tutaj o zakładaniu mniejszych instalacji a później ich rozbudowie. Tak samo i ja myślałem. Po otrzymaniu kilku ofert większość firm uprzedza, że instalację można rozbudować o około 15 do 20 % z uwagi na falownik. Możecie potwierdzić lub wyprowadzić mnie z błędu?

Zastanawiałem się również nad zakupem wszystkich elementów i montażu samemu przy udziale wykwalifikowanego elektryka. Jakie papiery/dokumenty trzeba mieć przed przystąpieniem do zadania, ? I czy w ogóle montaż na własną rękę ma sens?

Było setki razy, Możesz załozyć większy falownik, pod przyszłą rozbudowe. Dobry pomysł jeśli rozbudowa niebawem za rok czy dwa bo jak falownik masz przewymiarowany to będzie działał o 1,2 czy 3% mniej sprawnie.

Zaplanuj gdzie na dachu ma być ta rozbudowa, jak ma wyglądać - bedzie na innej połaci dachu? Będzie na tej samej? Rozbudowany string? Dołożony kolejny string? Wystarczy wejść do inwertera? Instalacja zwykla czy z optymalizorami. Itd, itp. Jak to dobrze przmyślisz i zaplanujesz unikniesz problemów przy rozbudowie.

 

Oczywiście druga opcją jest rozbudowa z dołożeniem kolejnego inwertera ale to raczej większe koszty.

 

Elektryk musi mieć jakiś certyfikat SEP czy coś tam. Znajdziesz na stronie zakładu energetycznego. Jak będziesz szukał odpowiedniego elektryka który umie PV podłączyć to On bedzie wiedział czy ma odpowiednie uprawienia.

 

Z mojego doświadczenia nie jest prosto znależć człowieka/firmę która podłączy to co Ty na dachu zrobiłeś. Obdzwoniłem z 10 aż znalazłem kogoś.

 

Motaż samodzielny samej instalacji jest możliwy. Coś tam oszczędzasz. Wiesz jak jest zrobione, czegoś sie nauczysz (dla niektórych bezcenne).

 

Kupujc i montujac sam, zapłcisz 23% VAT. Jak zlecisz wykonanie instalacji na dachu zapłcisz 8% VAT. Jeśli instalacja nieduża, różnica może być niewarta biegania po dachu. To juz musisz sam ocenić. Ja montowałem sam. Względem ofert które dostawałem przed przystąpieniem do zabawy, oszczędziłem z 800-1000 na KWp, nawet mimo wiekszego VATu. Ale zeszło mi się ze 2 czy 3 miesiące, bo mogłem na to poświęcic tylko po parę godzin w weekendy i robiłem w 100% sam plus instalacja spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czas na kolejny wątek.

Panowie. Przymierzam się do instalacji PV.

Piszecie tutaj o zakładaniu mniejszych instalacji a później ich rozbudowie. Tak samo i ja myślałem. Po otrzymaniu kilku ofert większość firm uprzedza, że instalację można rozbudować o około 15 do 20 % z uwagi na falownik. Możecie potwierdzić lub wyprowadzić mnie z błędu?

Zastanawiałem się również nad zakupem wszystkich elementów i montażu samemu przy udziale wykwalifikowanego elektryka. Jakie papiery/dokumenty trzeba mieć przed przystąpieniem do zadania, ? I czy w ogóle montaż na własną rękę ma sens?

 

Jak robiłem audyt do tego grantu, to audytor (własciciel firmy zajmujących się między innymi panelami PV) zaproponował inwerter 6kw - na już podłączyć na 1 styk 3kwp, a w przyszłosci dołożyć na drugi styk kolejne 3kwp. Ja tam się nie znam, nie wiem czy tak można. Powtarzam tylko to., co kiedyś tam usłyszałem. Czy ten falownik, jak będzie tak słabo obciążony (około 50%) będzie dobrze pracować?? Można tak w ogóle podłączać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem audyt do tego grantu, to audytor (własciciel firmy zajmujących się między innymi panelami PV) zaproponował inwerter 6kw - na już podłączyć na 1 styk 3kwp, a w przyszłosci dołożyć na drugi styk kolejne 3kwp. Ja tam się nie znam, nie wiem czy tak można. Powtarzam tylko to., co kiedyś tam usłyszałem. Czy ten falownik, jak będzie tak słabo obciążony (około 50%) będzie dobrze pracować?? Można tak w ogóle podłączać??

 

Tu masz wykres sprawności popularnego froniusa.

http://www.fachowyelektryk.pl/technologie/odnawialne-zrodla-energii/2201-jaki-falownik-wybrac-do-instalacji-fotowoltaicznej-cz-2.html

Dopiero przy mocy rzedu 20% zaczyna dosyć ostro spadać sprawnosć. Jak przy pełnym słońcu bedzoiesz miał obciążenie 50% to przy każdym spadku nasłonecznienia będzie wcześniej dostawł w tyłek ze sprawności niż przy wiekszym obciążeniu. Cięzko policzyć ile. Jakieś pojedyńcze procenty raczej.

Mozna pdołączyć z mniejszym obciążeniem w sensie że to falownika nie zepsuje czy coś takiego.

 

Równie ważny jest dobór stringów. Miedzy stringiem 600V a 300V masz 2% mniejszą sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czas na kolejny wątek.

Panowie. Przymierzam się do instalacji PV.

Piszecie tutaj o zakładaniu mniejszych instalacji a później ich rozbudowie. Tak samo i ja myślałem. Po otrzymaniu kilku ofert większość firm uprzedza, że instalację można rozbudować o około 15 do 20 % z uwagi na falownik. Możecie potwierdzić lub wyprowadzić mnie z błędu?

Zastanawiałem się również nad zakupem wszystkich elementów i montażu samemu przy udziale wykwalifikowanego elektryka. Jakie papiery/dokumenty trzeba mieć przed przystąpieniem do zadania, ? I czy w ogóle montaż na własną rękę ma sens?

 

co do pierwszej części to jest tak - masz falownik np 4 kW i możesz mu podpiąć do 800W w panelach więcej czyli 4800, tyle zniesie falownik bez uszczerbku . Przekłada się to na większą produkcję produkcję . Tu masz np froniusa 3,7 z panelami 4400

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100225

 

 

 

Druga kwestia opisana poniżej cytat z elektrody

 

03-01-19

 

 

Witam.Właśnie wróciłem zPGE Radzyń Podlaski gdzie złożyłem zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji.Najpierw jeden Pan poprzeglądał i stwierdził źe mam zamałe uprawnienia chociarz posiadam aktualne zaświadczenie kwalifikacyjne grupy E.Następnie stwierdził że musimy iść do drugiego Pana.Drógi Pan popatrzył na wniosek i stwierdził Że musi zawołać trzeciego Pana .Trzeci Pan twierdzi źe muszę mieć uprawnienia budowlane.Gdy mu oświadczyłem źe na ich stronie internetowej jest wykaz uprawnień jakie są potrzebne do zgłoszenia i wystarczą E to powiedział źe oni wymagają D lub UDT a mi nie muszą robić wyjątku.Po konsóltacjach Pana numer dwa z Panem numer trzy stwierdzili źe decyzję musi podiąć Pan numer cztery którego obecni niema. Proszę o poradę co mam z tym zrobić.Wniosek został przyjęty jako nie kompletny z powodu braku odpowiednich uprawnień.

 

 

04-01-19

 

Dzisiaj o godzinie 7,50 miałem telefon z PGE dzwonił Pan numer trzy i oznajmił mi że uprawnienia E wystarczą.Poinformował mnie również że nie muszę zgłaszać instalacji ponieważ posiadam już licznik dwukierunkowy,ale jak koniecznie chcę mieć certyfikat to zaprasza do swojego biura.Długo nie myśląc wsiadłem w samochód i pojechałem.Na miejscu poprawiliśmy wniosek zgłoszenia i Pan oświadczył że certyfikat będzie gotowy jeszcze dzisiaj.Jestem zszokowany ,że jeszcze wczoraj rzucano mi kłody pod nogi a dzisiaj wszystko było takie proste i można było załatwić od ręki.

(elektroda)

 

Montaż własnoręczny ma sens - spore oszczędności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trochę się dopłaci ale przy pompie ciepła powiedzmy 9kW z sieci będę musiał wziąć na oko 6kWh więc *0,58 = 3,5k PLN w taniej taryfie pewnie trochę mniej około 2,5k PLN ale jakoś nie jestem przekonany do 2 taryf.

Będzie kiedyś szukał pompy ciepła będę też szukał oszczędności nawet na Led`y żarówki powymieniam. Ale na to przyjdzie czas najwcześniej za 3-5 lat mam na razie w co pchać wszelkie dostępne środki NBP. Muszę skończyć chałupę rozbudowywać na razie SSO w lutym będzie SSZ i zacznie się dopiero wydawanie kasy.

 

Dwie taryfy zawsze wyjdą taniej niż jedna. Jest więcej godzin w tygodniu taniej niż drogiej. Musi być taniej. U mnie pompa ciepła chodzi bez reżimu taryfowego, żyjemy również bez patrzenia co i kiedy robimy w domu, a mimo to mam zużycie 60% taniej- 40% drogiej. W miesiącach zimowych jeszcze wychodzi korzystniej...bierz G12w, póki jeszcze można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację.

Jeszcze jedno. Na jakim poziomie macie teraz oferty na instalacje ~ 9kwp?

Ja mam na około 45 000 na panelach polikrystalicznych.

Dodatkowo zapytam jak to jest z tym nowym rozporządzeniem odnośnie odliczeń od podatków?

przykładowo zapłacę 45 000 PLN brutto za instalację. Jak to rozliczyć, oddadzą jakieś pieniądze tak jak rozlicza się dzieci?

Edytowane przez Drogba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam nad tym ile dokładnie zamontować kwp, w aspekcie wykorzystania 2 taryfy...

Zużywam w skali roku około 9000-9500kwhm z czego około 5000-5500kwh na CO+CWU (około 75% w taniej i tu i tu)

 

Czy to oznacza, że prąd wyprodukowany w I taryfie może być wykorzystany tylko w godzinach I taryfy? Bo opinie są różne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie taryfy zawsze wyjdą taniej niż jedna. Jest więcej godzin w tygodniu taniej niż drogiej. Musi być taniej. U mnie pompa ciepła chodzi bez reżimu taryfowego, żyjemy również bez patrzenia co i kiedy robimy w domu, a mimo to mam zużycie 60% taniej- 40% drogiej. W miesiącach zimowych jeszcze wychodzi korzystniej...bierz G12w, póki jeszcze można.

 

Jak pisałem na razie mam na co pieniądze wydawać i pompa ciepła musi poczekać przynajmniej 3 lata. Za tyle czasu mniej więcej rozbudowę zakończę i będę mógł zacząć myśleć o pompie ciepła. Tym samym na tę chwilę 2 taryfy u mnie się nie przydadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to oznacza, że prąd wyprodukowany w I taryfie może być wykorzystany tylko w godzinach I taryfy? Bo opinie są różne...

 

Z tego, co koledzy pisali, to większość sprzedawców w pierwszej kolejności rozlicza w danej taryfie, a jak minie 365 dni, i jest nadmiar w jedne, a brak w drugiej to kompensują w niej. Jak by była jeszcze większa nadwyżka, to przepada. Wtedy klient płaci tylko opłaty stałe.

W Tauronie jest inaczej. Stosują rozliczenie proporcjonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co koledzy pisali, to większość sprzedawców w pierwszej kolejności rozlicza w danej taryfie, a jak minie 365 dni, i jest nadmiar w jedne, a brak w drugiej to kompensują w niej. Jak by była jeszcze większa nadwyżka, to przepada. Wtedy klient płaci tylko opłaty stałe.

W Tauronie jest inaczej. Stosują rozliczenie proporcjonalne.

 

To znaczy na czym to dokładnie wygląda to rozliczenie proporcjonalne ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...