Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie dostałem elektroniczną fakturę więc mogę podsumować 2018 rok w kontekście uzysku z PV dodam, że moja instalacja produkuje ok. 10% mniej z powodu zacienienia ze wschodu i praktycznie uzyski między listopadem a lutym są symboliczne.

PGE mazowieckie taryfa G12W 3,2 kWp rozliczenie półroczne.

Produkcja PV 2018...........2950 kWh

Zużycie własne z PV.........1837 kWh x 0,50(średnia ważona) zł/kWh = 919 zł

Produkcja PV do sieci........680 kWh w I T -20% = 544 kWh x 0,67 zł/kWh = 364 zł

Produkcja PV do sieci........433 kWh w II T -20% = 346kWh x 0,35 zł/kWh = 121 zł

Razem =1404 zł

Pobrane z ZE po odjęciu produkcji I T....2568 kWh, II T....5446 kWh

Reasumując wielki biznes to nie jest bo czas prostego zwrotu kosztów inwestycji nie uwzględniając podwyżek cen energii

to ok.10 lat a umowa prosumencka na lat 15, niemniej traktując tą inwestycję jak opłatę prepaidową na poczet późniejszego odbioru przedpłaconej energii w panelach mam zamiar dołożyć w marcu kolejną partię PV 3kWp zwłaszcza, że mam spore potrzeby ok.1MWh/miesiąc.

Edytowane przez Rec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo kominek z płaszczem wodnym, koszt a w zależności od tego czy chce mi sie palić w kominku czy nie- od 3 tyś do 6 tyś rocznie, ceny oleju nie do przewidzenia ale 2,2 tyś litrów to musialbym w roku spalić (gdyby nie kominek)cwu też z pieca olejowego

 

Dobrze ocieplony dom 150m2 i takie opłaty, może warto zapytać czym dla Ciebie jest dobre ocieplenie?

Jak dla mnie przynajmniej 15 cm ściany, 40 sufit, i 15 podłoga.

Dobre ocieplenie 20 cm ściany, 40 sufit lambda 0,031, i 20 cm grafita w podłodze + rekuperator,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo kominek z płaszczem wodnym, koszt a w zależności od tego czy chce mi sie palić w kominku czy nie- od 3 tyś do 6 tyś rocznie, ceny oleju nie do przewidzenia ale 2,2 tyś litrów to musialbym w roku spalić (gdyby nie kominek)cwu też z pieca olejowego

2200L oleju to jakies 24000KWh ciepła. Nie wiem jaka jest sprawność takiego pieca. 10KWp paneli zrobi Ci 10x 850-1050KWh prądu w zależności od ustawienia. Część oddasz zakładowi energetycznemu. Jakbyś chciał wszystko pokryć to tak ze 2, 2.5 raza za mała instlacja.

 

24.000KWh / 150m2 to jakieś 160KW/m2. To tak w wkwestii dobrego ociplenia.

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do właścicieli PV i taryfy G12w. Czy jesteście w stanie powiedzieć ile średnio w % instalacja PV produkuje w taniej strefie, a ile w drogiej? Czy ktoś prowadzi takie statystyki? Czy może idzie to wyczytać z danych, jakie podaje inwerter?

 

Cała produkcja w 2018r -7015 kWh

II tar.- oddałem do ZE-445kWh

Mój SMA- nalicza całkowitą i dzienną produkcję + Moc,

Moja tar. to G12 choć zapiski mam z każdego dnia od 3 lat trzeba by to zliczyć ( produkcja z ; sobota i niedziela) ja w G12 mam w II tar produkcję tylko przez 2 godz. dziennie. Myślę że jak się trochę pobawisz mając moje uzyski to w przybliżeniu policzysz ,choć instalacja a instalacja PV to jest różnica .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem elektroniczną fakturę więc mogę podsumować 2018 rok w kontekście uzysku z PV dodam, że moja instalacja produkuje ok. 10% mniej z powodu zacienienia ze wschodu i praktycznie uzyski między listopadem a lutym są symboliczne.

PGE mazowieckie taryfa G12W 3,2 kWp rozliczenie półroczne.

Produkcja PV 2018...........2950 kWh

Zużycie własne z PV.........1837 kWh x 0,50(średnia ważona) zł/kWh = 919 zł

Produkcja PV do sieci........680 kWh w I T -20% = 544 kWh x 0,67 zł/kWh = 364 zł

Produkcja PV do sieci........433 kWh w II T -20% = 346kWh x 0,35 zł/kWh = 121 zł

Razem =1404 zł.

 

Ile pobrałeś z ZE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pobrałeś z ZE 9127kWh (zużyłeś ogólnie 10964kWh). Czy dasz rady podać pobór prądu z ZE przed instalacją PV?

 

Nie mogłem pobrać więcej niż wskazuje licznik a licznik wskazuje stan łącznie 8889 kWh i został założony nowy 2.01.2018 r z jakimś małym stanem kilku kWh

W/g mojego podlicznika pobrałem 8884 kWh z ZE i 1817 kWh zużycia własnego z PV co daje zużycie całkowite 10717 kWh.

Budynek był nowy .Wprowadziłem się z początkiem ubiegłego roku, więc porzednie zużycie dotyczyło wykończania budowy i byłoby niemiarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta jak przy dofinansowaniu ale znajdziesz za 4400PLN/kWp

 

Cena niestety to nie wszystko, ale niestety większość osób właśnie w ten sposób szuka.Wszystko zależy od użytych materiałów, sprzętu, paneli, sposobu montażu i wiele innych.

Jednak oferta 5,5 tyś to jednak dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena niestety to nie wszystko, ale niestety większość osób właśnie w ten sposób szuka.Wszystko zależy od użytych materiałów, sprzętu, paneli, sposobu montażu i wiele innych.

Jednak oferta 5,5 tyś to jednak dużo.

 

Chłopie 4 lata temu za Panele Suntecha 275W 4 busbar, i inwerter GoodWe 3,3kW zapłaciłem 15000 wtedy było drogo. Kilka dni temu widziałem ofertę 5kW z montażem za 19,500PLN Z montażem pod klucz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem pierwsze oferty - firma z okolicy i mało z krzesłą nie spadłem...5500/kwp dla instalacji 3kwp...coś czuję, że trzeba będzie szukać dalej, także na allegro....

 

No niestety przyszły dofinansowana i ceny poszły do góry. Dlatego ja kupuje material sam i tylko dekarza muszę znaleźć żeby panele na dachu zamontował w miarę rozsądnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...