Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tak, miejsce to największy ich problem. Koledze @ACCel można tylko jedno polecić skoro masz głowę i h.. kombinuj! Na upartego, to można przysłonić do ściany dwa firmowe certyfikowane panele, podpiąć do tego inwertor i zgłosić do ZE i po sprawie.

 

Jak na dzień dzisiejszy u Ciebie nie ma problemu z przyłączeniem do sieci ZE, ale może kiedyś... Więc dobrze by było certyfikaty mieć . Może tak się zdarzyć, że będą potrzebne, bo będziesz miał dość akumulatorów, albo polubisz Taurona. Za kilka lat może będzie pustka, tak jak z GS-50. Każdy wie, że mają certyfikaty, ale nie ma gdzie ich znaleźć. Mam znajomego, który jest Prosumentem w PGE - przy wymianie licznika oglądali panele i sprawdzali, czy ich ilość jest zgodna ze zgłoszeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

proszę o pomoc w wyborze oferty.

Zużycie roczne 4400kWh, rachunki 230-250 m-cznie, za rok-dwa powinno być niższe, dorosły syn opuści dom rodzinny (wraz ze stacjonarnym komputerem).

Dom z dachem dwuspadowym (2* 8*20m), w położeniu płn-wschód i płd-zachód.

 

Mam obecnie trzy oferty:

panele LG 330 FR, LG 390 SE i LG 330

Zwrot wydatku na instalację w latach odpowiednio: 6,7, 7,4 i 6,7

Moc instalacji w kWp: 4,6, 4,68, 4,88

Produkcja roczna instalacji w kWh: 4 554, 4 774, 4 148

Koszt instalacji: 26 000, 29 990, 23 751

Koszt 1 kWp: 5 652, 6 408, 4 867

Gwarancja na panele w latach: 25, 25, 10

Ilość paneli: 14, 12, 16

 

Z uwagi na to, że 12m. od domu, za ogrodzeniem, rośnie młody sosnowy lasek (samosiejki państwowe), myślę o tym, żeby na wszelki wypadek, na wypadek częściowego zacienienia połaci dachu w przyszłości, powierzchnia paneli był jak najmniejsza, a ich położenie optymalnie najbliższe szczytu.

 

W cenie 26 tys. mam też ofertę paneli chińskich, pytanie, czy warto o nich myśleć?

Co radzicie wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena dość wysoka za instalacje.jaki inwerter? Gwarancja 25l to tylko na sprawność a pełna gwarancją pewnie z 10-12l. Montuj na części południowo-zach. Myślę że nie warto przepłacać za panele LG są też dobre tańsze firmy np qcells i inne

 

W ofercie jest falownik Fronius Symo 4.5-3-M , trójfazowy, sprawność 98%.

Gwarancja:

Panele fotowoltaiczne 25 lat (Gwarancja mocy wyjściowej 80% w 25 roku użytkowania), Falownik 5 lat ( z możliwością wydłużenia do 20 lat), Konstrukcja 10 lat, Wszystkie pozostałe komponenty 5 lat lub na podstawie rękojmi wykonawcy.

 

A możecie polecić firmy z woj. łódzkiego?

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam - mogą się zmienić od kwietnia warunki umowy z ZE, więc chciałabym zdążyć z inwestycją do końca marca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po całej lekturze też dochodzę do takiego wniosku, zapewne teraz będę szukała opcji całościowej, jak na razie widzę , że odpiszę ją od podatku więc budżet wzrósł :yes:

Na kasie zbytnio mi nie "zależy" - jeśli można to tak nazwać :) tolerancję mam +/- 5 tyś więc chciałam dobre i trwałe, bardziej niż tanie i przestarzałe.

 

Dzisiaj rozmawiałam z firmą z Lubelszczyzny zakładają u jednego z forumowiczów i przedstawili mi ofertę również dobrą, więc się zastanawiam - nie jest co prawda na Sharpie....tylko na Longi, ale podobno też trwałe. Wychodzi u nich po 4350/kWp jeśli tak liczycie to cena przez ilość kWp ( na dachu z ceramiki)

 

Odpiszesz od podatku, ale potrzebujesz wypełniac jakieś wnioski typu "czyste powietrze", czy po prostu pomniejszasz dochód na PIT o wartość wystawionej faktury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja 9.8kw+ inwerter 8.2kw(do końca marca tylko 5kw było.czasami w południe w piękne dni obcinali produkcję do 8.4kw)

Produkcja z instalacji 10600kwh

Energia oddana 8925kwh

Energia pobrana 7122kwh

Ogrzewania co+cwu 3714kwh

 

Miałeś tylko ok 15% zużycie w czasie rzeczywistym, a statystycznie ma to być 25-30%. Czy wyniki rzędu 30% są jedynie teoretyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inną firmę bo tej kiedyś instalacja na głowe musiała spaść.

Dobra cena to około 4500 PLN/kWp choć można znaleźć i tańsze.

 

Łatwo powiedzieć, ze można znaleźć taniej :-(

kolejna firma: 5,4 kWp, moduły Longi Solar LR6-60PB 300, Inwerter Evershine TLC5000 = 33,9k

 

dlaczego zaoferowali więcej, niż 5kWp - przyjęli korektę uzysku produkcji energii o 15% z uwagi na południowo-zachodnie położenie dachu.

 

1. koszt 1kWp= 6,3k - jak widzicie kolejne firmy się cenią :-(

2. instalacja 5,4 - czy słusznie powinnam myśleć, żeby założyć więcej paneli/mocy z uwagi na położenie dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najnowsze oferty jakie dostałem

ta instalacja grantowa ~3kwp

3,3kwp 11 modułów mono Boviet 300 lub Longisolar 305, inverter zeversolar by SMA z Wifi

całość 14680, czyli 4450/kwp

 

dodatkowo - te same moduły 16szt - 4,8-4,9kwp z opcją rozbudowy do 7kw (inwerter Fronius 6kw

całość:22070, czyli 4500zł/kwp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najnowsze oferty jakie dostałem

ta instalacja grantowa ~3kwp

3,3kwp 11 modułów mono Boviet 300 lub Longisolar 305, inverter zeversolar by SMA z Wifi

całość 14680, czyli 4450/kwp

 

dodatkowo - te same moduły 16szt - 4,8-4,9kwp z opcją rozbudowy do 7kw (inwerter Fronius 6kw

całość:22070, czyli 4500zł/kwp

 

czy nazwa firmy to tajemnica? czy możesz podesłać namiar na prv?

czy w cenę wkalkulowana jest max. gwarancja? (ja mam tańsze oferty, ale bez długiej gwarancji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy korzystal ktos z Was z kredytu BOS Banku dotyczacym fotowoltaiki (i termomodernizacji)? i nie chodzi mi o program Czyste Powietrze.

Kredyt ma oprocentowanie 2.63 %

Nax na 8 lat

min 10 % wkladu wlasnego

2 % prowizji

Po kalkulacji inwestycji na kwote 25 000 zl z wkladem wlasnym 10% wychodzi pozyczka na kwote 22 500 zl:

Rata 284 zl malejace i ostatnia 235 zl

Caly koszt kredytu to 2450 zl + prowizja (450 zl)

Na tle innych bankow koszty sa bardzo male a sam program Czyte Powietrze z biurokracja ma oprocentowanie 2,4 %.

Tylko nigdzie nie ma na stron BOSu o tej pozyczce ani slowa a zekomk czec srodkow na ta pozyczke jest z NFOS. No to zadzwonilem no NFOS a tam o niczym nie wiedza. Dla pewnosci obdzwonilem kilka placowke BOS Banku i podali mi te same dane kredytu a na infolini ogolnej tez nic nie wiedza... pozyczka Yeti :D

Kolejna sprawa to czy taka pozyczka jest traktowana jak dofinansowanie (tak jak gminy refunduja instalacje w duzej czesci)? I czy to prawda ze osoby, ktore mama PV z dotacji to maja rozliczenie z zakladem energetycznym 1 kw oddany a odebrac moga 0,3 kw? Nigdzie nie znalazmem tego w ustawie.

No i ocencie wycene instalacji:

Panele standardowe:

Panele Selfa 280 DH x 16 szt 4,48kwp inwerter fronius 5kw ==20 000,00zł

Panele Selfa 280 DH x 16 szt 4,48kwp inwerter afore 5kw ==19 200,00zł

Panele w nowejtecznologii:

Panele Selfa 295 DH x 16 szt 4,72kwp inwerter fronius 5kw ==22 700,00zł

Panele Selfa 295 DH x 16 szt 4,72kwp inwerter afore 5kw ==22 200,00zł

 

Instalacja wschod - zachod. Ponad 2/3 paneli bedzie na wschodzie (wschod lapie troszke poludnia i moze byc dluzej nasloneczniony)

Czy Falownik nie jest za duzy do ilosci paneli i ukladu wsch zach? Negocjuje cene Panele Selfa 280 DH x 16 szt 4,48kwp inwerter fronius 5kw ==20 000,00zł tej opcji z tym zeby dollzyli z 3 panel i ja doplace (moze calosc wtedy 22 albo 23 tys). Ojjj ale wyszlo tekstu w tym poscie ;-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś tylko ok 15% zużycie w czasie rzeczywistym, a statystycznie ma to być 25-30%. Czy wyniki rzędu 30% są jedynie teoretyczne?

 

Przy małych instalacjach można procentowo więcej zużyć na bieżąco. Ja większość zużywam zimą na ogrzewanie więc latem spora produkcja a zimą jak mało produkuje to znowu zużycie mi rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to prawda ze osoby, ktore mama PV z dotacji to maja rozliczenie z zakladem energetycznym 1 kw oddany a odebrac moga 0,3 kw? Nigdzie nie znalazmem tego w ustawie.

 

Prosument z instalacją PV do 10 kW może odebrać 80% energii oddanej do sieci (do 365 dni). 0,3 czyli 30% zabiera ZE tym, którzy mają PV o mocy powyżej 10 kW.

Tak stanowi Ustawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpiszesz od podatku, ale potrzebujesz wypełniac jakieś wnioski typu "czyste powietrze", czy po prostu pomniejszasz dochód na PIT o wartość wystawionej faktury?

 

Tak od podatku dochodowego DZ.U 2018 poz 2489 z 29 grudnia 2018 r.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180002489 pkt 1 poz 13 i pkt 2 poz 13

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się dziś zgadałem z sąsiadem na budowie o PV i twierdzi, że instalacja na gruncie objęta jest Vatem 23% a na dachu 8% Prawda to ?

Trochę mnie oziębiło, bo grunt to u mnie pewniejsza opcja ze względu na konserwatora zabytków, który sobie zażyczył dachówkę na moim domu i kto wie, czy by jakich wątów do PV nie miał ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...