Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@vr5 jaką masz auto konsumpcję ? 20 , 30 , może 40 % latem . Ile produkujesz rocznie i ile wrzucasz do sieci ? Zrozum cała ta nadwyżka , którą pobierasz jest wyprodukowana z węgla ( w małym stopniu z kręcących się zimą wiatraków czy Porąbki) , nie ma tu nic do rzeczy opust ani żadne bonusy.

 

Produkuję zimą 1-2 kWh pobieram 12 kWh , czyli ta różnica musiała być z czegoś wyprodukowana , skoro pv nie działa , wiatraków mało i ledwo kręcą , Porąbka to promil no może % w zapotrzebowaniu kraju , to z czego masz prąd w gniazdku ? To nie łaska Boża zapewniona przez Ministra https://natemat.pl/246931,minister-tchorzewski-zawierzyl-matce-boskiej-polska-energetyke

 

Owszem zmniejszyłeś poniekąd ilość wagonów węgla wrzuconych do pieca , ale pobierana w chwili czytania tego energia pochodzi z węgla czy tego chcesz , czy nie (no chyba ,że naładowałeś baterie kompa ,czy komórki w czasie marnej dzis produkcji)

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wyrozumiałość, w dalszym ciągu przeglądam oferty paneli. Odrzuciłam drogie propozycje paneli LG.

Z uwagi na ekspozycję dachu płd-zach (nie południową), zdecydowałam się odrobinę zwiększyć potrzebną moc instalacji do min. 5 kWp.

 

Najnowsza oferta: moc 5,04 kWp, Panele Jinko Solar JKM-315M, Inwerter SolarEdge SE4k, gwarancja na wypadek uszkodzeń mechanicznych 10 lat, gwarancja mocy paneli - 25 lat. Koszt 1kWp 4 940.

Czy macie doświadczenia z tymi panelami? Chińskie, w raporcie za 2017 rok w czołówce największych producentów, ale czy wielkość firmy jest równoznaczna z jakością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pół żartem pół serio....zastanawiam się, dlaczego ludzie, którzy mają lekarstwo na wszystko, siedzą na forach zamiast na stołkach decydenckich? Cała Europa boryka się ze zrównoważeniem produkcji i zapotrzebowania energii a co niektórzy pstryk...i mają gotowy pomysł ;)

Nie ma w UE kraju, który by nie sprzedawał i nie kupował energii z zagranicy. Pogoda jest nieobliczalna a jej fochy wychodzą poza granice możliwości systemów.

Wystarczyło nieco zimna na początku 2017r i Francja i Niemcy były na skraju zapaści bo nie mieli skąd kupić energii..a przecież tam jest cud miód i orzeszki a w Polsce syf. Tyle że to u nich media trąbiły, by nie używać prądożernych urządzeń w godzinach szczytu a nie w u nas :)

Parę ostatnich danych za 2018

Import - Eksport

9,919 - 14,980 - Dania

13,820 - 24,790 - Czechy

20,790 - 61,410 - Francja

28,340 - 78.860 - Niemcy

14,020 - 12,020 - Polska

To w milionach kWh . Jak widać trochę tych kWh Polsce brakuje. Inni mają nadprodukcję ale czy to dobrze, skoro np Niemcy, kiedy wieje, sprzedają energię za grosze a kupują od Francuzów za dużą kasę, kiedy wiatraki stoją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cuuube

W lecie pobieram +-2-4 kWh, a oddaję +- 35 kWh

W zimie pobieram +-25 kWh, a oddaje +-1 kWh

Dane są przybliżone. Mam nadwyżkę około 1500 kWh (do odbioru). Większość z tych pobranych w zimie zjadają klimy. Kopciucha wyrzuciłem (czeka na wywiezienie na złom). Gazu w tym miesiącu spaliłem 7 m3 (jednej nocy było - 16 st.C.).

Nie wykluczone, że w połowie marca bilans wyjdzie na zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pochłoniesz 1500 kWh z czarnego złota jak go niektórzy nazywają , nie ma zmiłuj , no dobra dla lepszego samopoczucia odlicz kilka % z tych marnych naszych pracujących wiatraków i Porąbki ...

 

 

Nie ma też znaczenia czym konsumujesz te energię .

 

 

oooo zaczęlo mocniej wiać po 19tej https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-dobowe-z-pracy-kse/generacja-zrodel-wiatrowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma też znaczenia czym konsumujesz te energię .l]

 

Racja, nie ma. Ale wspominałem o banku - nie ma znaczenia, że za Twoje pieniądze przekazane do banku ktoś kupił golfa tdi, Ty za jakiś czas możesz je odzyskać, jeśli bank nie padnie i kupić hybrydę. To nadal wg Ciebie będą Twoje pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pochłoniesz 1500 kWh z czarnego złota jak go niektórzy nazywają , nie ma zmiłuj , no dobra dla lepszego samopoczucia odlicz kilka % z tych marnych naszych pracujących wiatraków i Porąbki ...

 

 

Nie ma też znaczenia czym konsumujesz te energię .

 

 

oooo zaczęlo mocniej wiać po 19tej https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-dobowe-z-pracy-kse/generacja-zrodel-wiatrowych

 

Ma znaczenie czy zużyjesz 4 kWh na grzanie grzałka czy może 1 kWh żeby uzyskać 4 kWh energii cieplnej grzejąc PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, nie ma. Ale wspominałem o banku - nie ma znaczenia, że za Twoje pieniądze przekazane do banku ktoś kupił golfa tdi, Ty za jakiś czas możesz je odzyskać, jeśli bank nie padnie i kupić hybrydę. To nadal wg Ciebie będą Twoje pieniądze.

 

owszem mogę je odzyskać i to będą moje pieniądze , ale to nie będą już banknoty ,które wpłaciłem ani pod względem nominałów ani numerów seryjnych . To samo masz w przypadku energii , ona jest Twoja jednak ma inne 'numery seryjne - węglowe' . Twoja energia wyprodukowana w lecie nie krąży w sieci i nie czeka na Ciebie nie jest też podpisana "vr5 - nie tykać' , spożytkował-przehulał ją Twój sąsiad tego samego dnia co była wyprodukowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma znaczenie czy zużyjesz 4 kWh na grzanie grzałka czy może 1 kWh żeby uzyskać 4 kWh energii cieplnej grzejąc PC.

 

pod względem efektywności owszem , ale ta kWh pobrana zimą przez PC nadal będzie pochodziła z węgla , a nie z PV (mało kto puszcza pompę bez kagańca w T2 ) , a jeśli nawet...

 

Moje 6 kWp zrobiło dziś 1,5 kWh , efektywna moc była przez 6h , wartość średnia 250 W , czy pompa pociągnie na tekiej mocy i ogrzeje dom na całą dobę w tym czasie by nie dobrać energii z węgla ? no nie ma takiej opcji . Jeśli nawet sama ilość kWh komuś wystarczy przy COPie , to nie w zakresie czasu pracy i mocy generacji PV .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że wiesz że gotówki z tymi numerami seryjnymi jest może 2% wszystkich pieniędzy.

Z tego powodu Twoje porównanie pada na twarz.

 

spisuję sobie numery seryjne banknotów oraz nominały bo mam taki kaprys , wpłacam , ktoś kupuje sobie owego golfa , idę wypłacam po czasie sprawdzam nominały i numery - nie są te same jednak kwota się zgadza i są to nadal moje pieniądze . Teraz energia ,wprowadzam prąd ,zapisuję ,że wyprodukowany ze słońca , zimą pobieram i pytam 'jak powstał prąd" który pobieram , ano z wungla , bo oze mizerne a ,produkcji z pv brak , ale jest mój bo zapłaciłem za magazyn te 20% .

 

Rozumiesz ? i to kasa i to kasa oraz i to prąd i to prąd , poniekąd nie ma różnicy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie 2% ...a później ludzie myślą , że odbierają prąd z OZE :lol2:

To tak jak z tym mlekiem z biedronki...

 

 

 

 

Niektórzy uważają , że węgiel też jest odnawialny , no tak ,tylko w jakiej perspektywie czasu.

 

Zapytaj ich i przedstaw nam ...

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że jak czegoś nie wiesz - to nie istnieje.Adam M

 

:lol:

Czytałem w sieci, że w ciągu 7 dni w jakimś laboratorium ZROBILI węgiel kamienny!

(złośliwie, na szybko, znaleźć nie mogę, są głupoty o węglu twardszym od diamentu...)

No, to... słusznie uważają?

 

W okolicy Dąbrowy Górniczej i Zawiercia (jak mi się coś nie popiermyliło) są pokłady (cieniutkie) węgla KAMIENNEGO z czwartorzędu.

Bodaj czy nie z holocenu...

Młodziutkie a kamienne!

Miałem próbki w "swoim" magazynie swego czasu - to wiem.

Miałem też próbki WSZYSTKICH węgli ŚWIATA.

Stare czasy... Dawno było...

Ale... BYŁO!

 

No to...

Nigdy nie mów - nigdy!

:lol:

Tak mało wiemy jeszcze o tym świecie...

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja z Tobą nie ma sensu.

Zamiast skupić się na temacie odpływasz gdzieś na bok.

 

Innogy może ma 100% OZE , bo nie ma swojej węglówki i wszystko ładnie pięknie. Papier wszystko przyjmie , zapłacisz więcej za nią i jest ok.

Tylko jest jeden mały szkopuł w tej sprawie. Stawiają wiatrak pod domem i ciągną bezpośrednio ze swojej farmy wiatrowej , ba nawet kliku farm kabel do ciebie ( bo jak w danym rejonie kraju nie powieje to co ) ?

 

Czy podłączeni są do krajowego kotła przesyłowego :stirthepot: w którym płynie bodaj 87% energii z wegla :confused:

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @cuuube mam pytanie. Napisałeś coś takiego (nie tu)

 

 

Może wytłumaczyć jaka machina ruszyła i jakie to będą wydatki? No i kiedy te wydatki, kiedy to wkrótce?

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem mogę je odzyskać i to będą moje pieniądze , ale to nie będą już banknoty ,które wpłaciłem ani pod względem nominałów ani numerów seryjnych . To samo masz w przypadku energii , ona jest Twoja jednak ma inne 'numery seryjne - węglowe' . Twoja energia wyprodukowana w lecie nie krąży w sieci i nie czeka na Ciebie nie jest też podpisana "vr5 - nie tykać' , spożytkował-przehulał ją Twój sąsiad tego samego dnia co była wyprodukowana.

Z uporem godnym lepszej sprawy widzisz tylko jedną stronę medalu. Druga strona medalu jest być może poniekąd nieprzekonująca....dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby zamiast tanich nocnych taryf puścili ten "niepotrzebny a konieczny" prąd w elektrolizery to gromadziliby energię "na potem" w postaci sprężonego wodoru.

 

Adam M.

 

A powiec mi taką rzecz. Od właściwie parę lat noszę się z zamiarem "pompowania" nadwyżek prądu w pompowanie powietrza a na wieczór je rozprężać w agregacie prądotwórczym. Zda to egzamin? Nie ma nigdzie takich przykładów?

O elektrolizerach też myślałem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiec mi taką rzecz. Od właściwie parę lat noszę się z zamiarem "pompowania" nadwyżek prądu w pompowanie powietrza a na wieczór je rozprężać w agregacie prądotwórczym. Zda to egzamin? Nie ma nigdzie takich przykładów?

Jak chciałbyś to robić dla ideai ekologicznej a nie ze względu na koszty to da się, choć gotowego produktu w biedronce nie kupisz.

Jak chcesz to robić dla finansowych oszczędności to nie pobijesz niczym prosumenckiego magazynowania ze sprawnością 80% czy nawet 70%. Na każdej przemianie elektrycznej, chemicznej czy mechanicznej stracisz więcej. adam tu cytował filmik, gdzie facet se w hameryce zbudował dom z PV i produkcją wodoru. W domu i samochodzie wodór zamianieał w ogniwach paliwowych w prund. W filmie pada kwota pół miliona dularów za cała instalacje.

 

Kiedys do prac manewrowych, do pracy w kopaniach zamiast parowozów uzywano właśnie lokomotyw pneumatyczych, wiec generalnie nie tyle że się da ale to było w uzyciu.

 

Edit.

Tu masz jakiś link:

http://pneumatyka.com/sprezone-powietrze/pojazdy-o-napedzie-pneumatycznym/

 

Nawet ktoś komercyjne auto zbudował. Silnik 5.5KM zasięg 200km na zbiorniku 175L 350barów :-( I tu jest pies pogrzebany, Butla nurkowa 10x mniejsza na 200barów kosztuje circa 1000PLN. Czyli potrzebujesz wydać 20.tys PLN na butle nurkowe żeby zmagazynować sprężone powietrze na ze 3h pracy silniczka 5KM. Pisze o butlach nurkowych bo to możesz od ręki kupic i jest to wielkoseryjny produkt. Idę o zakład że duzy zbiornik na setki barów będzie droższy a i ineternet nic takiego od ręki nie pokazuje. Nie mam wiedzy jaka jest sprawność pompowania zbiornika pewnie marna - zabawa z pompką rowerową pokazuje ile idzie w ciepło. Wikipedia popdowiada, że izolując termicznie zbiornik spręzonego powietrza (sprężanie je pdgrzewa) teoretyczna sprawność to 70%. Przy nieizolowanym zbiorniku, spada do 30% :-(

 

To że tesla produkuje magazynuy energii akumulatorowe a nie na sprężone powietrze, dla mnie jest wystarczającym powodem żeby nie siadać do obliczeń gdyby mi chodziło wyłącznie o aspekt finansowy.

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod względem efektywności owszem , ale ta kWh pobrana zimą przez PC nadal będzie pochodziła z węgla , a nie z PV (mało kto puszcza pompę bez kagańca w T2 ) , a jeśli nawet...

 

Moje 6 kWp zrobiło dziś 1,5 kWh , efektywna moc była przez 6h , wartość średnia 250 W , czy pompa pociągnie na tekiej mocy i ogrzeje dom na całą dobę w tym czasie by nie dobrać energii z węgla ? no nie ma takiej opcji . Jeśli nawet sama ilość kWh komuś wystarczy przy COPie , to nie w zakresie czasu pracy i mocy generacji PV .

 

Jak chcesz efektywności zima to postaw PV na trackerze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...