Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Wita.

Ponowię pytanie.

Czy nikt z was nie użytkuje paneli CIS lub CIGS np. Solar Frontier? Kurcze, przecież to mercedes w śród paneli. Myślałem, że jak ktoś mocno siedzi w temacie PV, to wie co dobre ;) Bo instalatorzy i sprzedawcy, wiadomo co polecają. To, z czym mają TIR-a na podwórku :)

Pozdrawiam.

 

Ja mam 40 szt ale na razie nie podłączone, czekam na wattruter. Planuję tego założyć 200 szt. Nie interesowały mnie uzyski i takie tam, bo 10% więcej to śmieszne, przy cenie 60 gr za watt może być i 50% mniejsza wydajność i tak się opłaca, więc instaluj śmiało, będziesz do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bo widzisz niektórzy na urlop nie jeżdżą a dla innych są jakieś tam zabezpieczenia dolewające zimnej wody do baniaka a gorąca idzie w kanał. Czy to ma sens nie nam to oceniać

 

Znam też sposób na puszczanie nadmiaru w instalację CO.....jak ktoś lubi ciepło gdy na zewnątrz i tak jest powyżej 40*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam też sposób na puszczanie nadmiaru w instalację CO.....jak ktoś lubi ciepło gdy na zewnątrz i tak jest powyżej 40*C.

 

Nie trzeba wpuszczać nadmiaru ciepła w co lub spuszczać do kanalizacji. W moich solarach jest taka funkcja jak chłodzenie nocne i działa to w ten sposób że w nocy pompka obiegowa pracuje i wychładza zbiornik przez solary jak w nocy jest chłodniej. Działa to bardzo dobrze,ale jak ktoś ma solary próżniowe to niestety to nie zadziała. Mam solary i jestem z nich zadowolony ale z pv jeszcze bardziej bo odkładają mi prąd jak wyjadę na wakacje który mogę wykorzystać po powrocie czy nawet zimą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita.

Ponowię pytanie.

Czy nikt z was nie użytkuje paneli CIS lub CIGS np. Solar Frontier? Kurcze, przecież to mercedes w śród paneli. Myślałem, że jak ktoś mocno siedzi w temacie PV, to wie co dobre ;) Bo instalatorzy i sprzedawcy, wiadomo co polecają. To, z czym mają TIR-a na podwórku :)

Pozdrawiam.

 

Poczytaj o panelach REC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest sens grzać wodę w dzień żeby ją później chłodzić w nocy i jeszcze dodatkowo za to płacicić prądem pompy obiegowej?

Czy rano nie potrzebujesz cieplej wody użytkowej? Czegoś tu nie rozumiem.

Nie lepiej jest w dzień kiedy ciepła jest za dużo zasłonić solary żaluzją?

 

To jest tylko stosowane przy wyjazdach latem. W normalne dni jak się używa cwu nie ma problemów z przegrzewaniem wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko stosowane przy wyjazdach latem. W normalne dni jak się używa cwu nie ma problemów z przegrzewaniem wody

 

W moich stronach praktycznie wszystkie instalacje solarne mają zrzut nadmiaru energii do kotła centralnego ogrzewania poprzez wężownicę cwu...

Po prostu jak przekroczona jest temperatura na zasobniku cwu to załącza się pompa wężownicy i nagrzewa kocioł, jak kocioł przekroczy temperaturę zadaną do załączenia pompy CO to nadmiar idzie także w układ grzewczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[moderowano część niemerytoryczną]

 

Moje nigdy nie było najmojsze jak w twoim przypadku - czyż nie było zarzutu pod moim adresem, że polecam komuś PC p-w (w dodatku - o zgrozo firmy P) sam nie użytkując pc p-w? Nie mam z tym problemu. Tak samo jak nie mam z polecaniem gazu i kotłów gazowych. Tutaj nic się nie zmieniło.

Pisałem to i powtórzę - zawsze to jeden kopcący komin mniej, nawet jeśli jest to zamiast kotła 5 klasy kotła lub spełniającego ekoprojekt.

Edytowane przez finlandia
Spory prywatne nic nie wnoszące do tematu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich stronach praktycznie wszystkie instalacje solarne mają zrzut nadmiaru energii do kotła centralnego ogrzewania poprzez wężownicę cwu...

Po prostu jak przekroczona jest temperatura na zasobniku cwu to załącza się pompa wężownicy i nagrzewa kocioł, jak kocioł przekroczy temperaturę zadaną do załączenia pompy CO to nadmiar idzie także w układ grzewczy...

 

W mojej okolicy jedna instalacja solarna została "zrzucona" i zastąpiona PV. Jest "święty spokój". Oczywiście jakieś 2-3 lata wcześniej się zamortyzowała.

 

Nie namawiam, żeby tak robić, tylko jak padło pytanie co wybrać, sugerowałem, żeby mimo dotacji się w to nie "pakować".

 

Pytanie było chyba bez sensu, bo pytający wiedział co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własne spory proszę toczyć w sferze PW i nie zaśmiecać wątku. Usunąłem dwa posty (i pół) i poważnie zastanawiałem się nad wysłaniem autorów na krótkiego bana, co następnym razem zrobię.

Dziękuję za uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy jedna instalacja solarna została "zrzucona" i zastąpiona PV. Jest "święty spokój". Oczywiście jakieś 2-3 lata wcześniej się zamortyzowała.

 

Nie namawiam, żeby tak robić, tylko jak padło pytanie co wybrać, sugerowałem, żeby mimo dotacji się w to nie "pakować".

 

Pytanie było chyba bez sensu, bo pytający wiedział co chce.

Ciężko założyć że Autor wie bo na razie nie wiem.

PV mam i czy jestem zadowolony, ciężko powiedzieć, mam 9 paneli po 285

instalację jednofazową, dość małe zużycie i duży pobór i spore oddanie do sieci,

Chętnie bym postawił je na całym dachu, ale pod wzgledem ekonomicznym to chyba nie jest to super investycja jeśli nie ma dopłat,

dla tego teraz chcę przeznaczyć max 10k a jest to tak mało na niezależną instalację że niewiele się tam zrobi. (musi być niezależna od obecnej bo tylko na takie jest dotacja)

Dla tego rozważam inne możliwości wydania 10k, chętnie wydał bym na wódkę, ale nie dostanę do tego dofinansowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
@TwojPan

Miałem i testowałem cienkowarstwowe w 2015 roku. Inny producent.

Moje uwagi:

- w zimie porównywalne wyniki z poli

- lecie w słońcu stosunkowo mocno się nagrzewały i moc spadała w stosunku do polikrystalicznych.

Ja mieszkam w miejscu podatnym na zabrudzenia. Zauważyłem, że panel cienkowarstwowy po starannym wymyciu, gdy jego powierzchnia jest czysta staje się odczuwalnie chłodniejszy.

Być może to ma wpływ na jego wydajność.

 

Dziwne. W Solar Frontierach jest odwrotnie. Jest tak, jak opisuje to opracowanie jakie podałem. Producent też to potwierdza.

Ogniwa CIS i CIGS charakteryzują się występowaniem korzystnego zjawiska

Light Soaking Effect (Efekt Wygrzewania/Nasycenia Światłem), które skutkuje

zwiększeniem ich mocy pod wpływem padającego światła, o wartość 1 – 3%,

w odniesieniu do ich mocy znamionowej, co daje swego rodzaju zyski energetyczne. Standardowe moduły z krzemu, wręcz przeciwnie, na początku pracy

zmniejszają moc znamionową o 1 – 3%

User zibuch, ma cały dach, zamiast dachówki, w tym panelu. Potwierdza ich przewagę nad okolicznymi instalacjami.

Tyle się dowiedziałem...

 

Jak to nie toleruje. Pokaz mi faktyczna komercyjną przewagę na dzis nad mono/poli. Z uwzględnienem wiekszej wymaganej powierzchni dachu!

Cytujesz jakieś zalety z naukowego opracowania. Teoria. Fajnie. Ale z drugiej strony podajesz dane z pvmonitora która pokazuje że te zalety w praktyce są niewielke a pomijalne jako że produkt jest o podobnoą wilekość droższy. To gdzie te zalety? Produkt jest drudno dostępny i wymaga o mniej wiecej 50% większej powierzchni do instalacji. A to już jest niebanalna wada. Pamiętaj że masowość to też zaleta (cena spada), choć niektózy brzydzą się popularnych produktów. Po prostu nie podajesz przekonujących danych, że "każdy kto zna zalety" by się nie zastanawiał.

To że jest trudno dostępny, dobrze o nim świadczy. Według mnie. Nie jest droższy. Moc panela to nie wszystko. Najstarsze i pierwsze panele PV, nie były większej mocy a niżeli 150.

Inaczej. Wolę opierać się na takich opracowaniach, niż na userach z FM, których nie widziałem na oczy i nie wiem kim są Sporo tu cichych sprzedawców a lobbing to norma. Nie twierdzę , że te panele to cud. Twierdzę, że jakość wykonania, produkcja, technologia jest na, moim zdaniem najwyższym poziomie.

 

No akurat oni mają teraz najlepsze i największe osiągnięcia więc wyszydzanie nie na miejscu , my mamy ? my coś potwierdzamy ?:(

 

Osiągnięcia?

Mają najlepszy wywiad gospodarczy na świecie, który kradnie w dziedzinie technologii co popadnie i bez skrupułów. Świat jest na nich skazany, bo mają najtańszą siłę roboczą. Byłbym jednak daleki od stwierdzenia, że ich produkty PV jeśli chodzi o te popularne w Polsce, to jakościowy i technologiczny cud. Ja, omijam chinola jak tylko mogę z daleka. Czasem się nie da, sprawdzić, ale jeśli widzę cały produkt-Made in China, nie kupują go, po prostu...

 

Tyle że w chinach jest ponad połowa produkcji paneli PV.....

 

To nic nie znaczy. Na pewno nie dla potencjalnych nabywców instalacji domowych. Na własne potrzeby, nie zaryzykowałbym ich produktu na dachu. Ale jak ktoś tylko w cenie i mocy widzi sens to nie mam nic przeciwko :)

 

Solary zimą wiele wody nie zagrzeją. Latem zagrzeją jej za dużo. No i co z ulopem. Pojedziesz w lipcu na 2-3 tygodnie i z solarów żadnego pożytku a PV natrzaska prądu na zapas.

Panel PV piękna sprawa. W połączeniu nawet z takim polskim trochę inteligentnym domem z Fibaro, można sporo. W czasie największej produkcji z automatu odpala się grzałka CWU, pompy-zalewa zbiornik do podlewania, odpala zraszacze, linie kroplujące, pralkę itd.

Coraz więcej sprzętu, do zarządzania inteligentnym domem, można wykorzystać z działaniem PV i odwrotnie np. Aotec Licznik energii https://www.fiff.pl/jak-polaczyc-falownik-fronius-z-fibaro-home-center-2/

Jest szansa, aby takie zestawienie pomogło użytkownikom instalacji PV , na jak największą konsumpcję z produkcji na potrzeby domu. Bez biegania z miernikiem ;)

Edytowane przez TwojPan
Automatycznie łączenie postów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy jedna instalacja solarna została "zrzucona" i zastąpiona PV. Jest "święty spokój". Oczywiście jakieś 2-3 lata wcześniej się zamortyzowała.

 

Nie namawiam, żeby tak robić, tylko jak padło pytanie co wybrać, sugerowałem, żeby mimo dotacji się w to nie "pakować".

 

Pytanie było chyba bez sensu, bo pytający wiedział co chce.

 

Czasami jest coś więcej niż tylko jakaś ekonomia i amortyzacja...

W moim regionie jest setki instalacji solarnych dzięki różnym programom i naprawdę od wiosny do jesieni naprawdę widać różnicę a raczej ją czuć ...

Skala robi robotę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami jest coś więcej niż tylko jakaś ekonomia i amortyzacja...

W moim regionie jest setki instalacji solarnych dzięki różnym programom i naprawdę od wiosny do jesieni naprawdę widać różnicę a raczej ją czuć ...

Skala robi robotę...

 

Zgadzam się z tym, u mnie jest to samo, latem nie czuć, że ludzie się chcą kąpać i palą co popadnie aby zagrać sobie wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Czasami jest coś więcej niż tylko jakaś ekonomia i amortyzacja...

W moim regionie jest setki instalacji solarnych dzięki różnym programom i naprawdę od wiosny do jesieni naprawdę widać różnicę a raczej ją czuć ...

Skala robi robotę...

 

jasiek, tylko większość uczestników programu z bodajże kredytem BOŚ, dla paneli solarnych- bez tego programu, grzałoby jeszcze długo po ich amortyzacji i wyrzuceniem na śmietnik do utylizacji, ciepłą wodę czystym prądem, za koszt tych instalacji połączony razem z kredytem.

To był zwykły szwindel..

Zarobili sprzedawcy systemu, instalatorzy i banki. A za chwilę, trzeba będzie cały ten szmelc zutylizować za pieniądze Państwa, czyli podatników. Bo wtedy koszty tych instalacji, jak się nie mylę nie zawierały kosztów utylizacji...

A utylizacja to raczej nie produkcja tlenu dla poprawienia i tak marnego powietrza.

Typowo polskie rozwiązanie.. Głupie, kosztowne i na krótką metę.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam jeszcze w Polsce dotacji na której miał dobrze wyjść szary Kowalski.

Zawsze to miały zarobić banki, trochę wykonawcy, jeśli chodzi czystą energię to też dobrze jak się to troszkę poprawi

Ale szary Kowalski zawsze miał zapłacić odsetki, podatki i inne pierdoły tak aby czasem za dobrze mu nie było.

Żadna ale to żadna inwestycja która zwraca się dłużej niż 10 lat nie jest inwestycją opłacalną.

A przy braku dotacji dobrze trzeba kalkulować, przepinać fazy i inne pierdoły aby PV się zwróciło w 10 lat.

Nam w gminie dokładaja 50% ale nie więcej niż 5000, co można sensownego za 10k postawić?

My jesteśmy na końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...