Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Koledzy! może wymieniajmy uwagi na temat PV. Jest wiele wątków( tematów) na tym forum o solarach - 13 stron samych tytułów, więc można się dowartościować.

 

@TwojPan

Podziwiam Kolegę. 2 lata drążenia tematu paneli cienkowarstwowych robi wrażenie. Co do moich spostrzeżeń, to tylko przypadek. Paneli nigdy nie mocowałem do konstrukcji. Były oparte na ścianie południowej. Trochę się przykurzyły, więc je umyłem. Tak zwyczajnie, wodą z ludwikiem. Te błyszczące były odczuwalnie chłodniejsze. I nie chodzi o to, że tylko zaraz po myciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

User zibuch, ma cały dach, zamiast dachówki, w tym panelu. Potwierdza ich przewagę nad okolicznymi instalacjami.

 

Wolę opierać się na takich opracowaniach, niż na userach z FM, których nie widziałem na oczy i nie wiem kim są Sporo tu cichych sprzedawców a lobbing to norma. Nie twierdzę , że te panele to cud.

"Albo rybka albo pipka ":-)))

 

 

Twierdzę, że jakość wykonania, produkcja, technologia jest na, moim zdaniem najwyższym poziomie.

No i w końcu się z czymś z Tobą zgadzam :)

 

50% większa instalacja bo Ty uważasz że "soaking efekt" zwiększający przy słabym nasłonnecznieniu moc panelu o 1-3% to super przewaga. Jesli słabe nasłonecznienie to 20% nominalnego, to dostaniesz i 2W wiecej z panelu.

Wolny kraj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam jeszcze w Polsce dotacji na której miał dobrze wyjść szary Kowalski.

Zawsze to miały zarobić banki, trochę wykonawcy, jeśli chodzi czystą energię to też dobrze jak się to troszkę poprawi

Ale szary Kowalski zawsze miał zapłacić odsetki, podatki i inne pierdoły tak aby czasem za dobrze mu nie było.

Żadna ale to żadna inwestycja która zwraca się dłużej niż 10 lat nie jest inwestycją opłacalną.

A przy braku dotacji dobrze trzeba kalkulować, przepinać fazy i inne pierdoły aby PV się zwróciło w 10 lat.

Nam w gminie dokładaja 50% ale nie więcej niż 5000, co można sensownego za 10k postawić?

My jesteśmy na końcu.

 

Przeciętny Kowalski za instalację zapłacił ok 2 k i na tym się kończyły wydatki...

Gmina jest właścicielem instalacji przez okres pięciu lat a potem przechodzi na własność gospodarza i i to wszystko...

Czy te dwa klocki to tak dużo za całą kompletną instalację wraz z zasobnikiem...?

 

Znaczna część tych instalacji ma już więcej jak pięć lat i jakoś nikt nie ma zamiaru ich demontować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
"Albo rybka albo pipka ":-)))

 

 

No i w końcu się z czymś z Tobą zgadzam :)

 

50% większa instalacja bo Ty uważasz że "soaking efekt" zwiększający przy słabym nasłonnecznieniu moc panelu o 1-3% to super przewaga. Jesli słabe nasłonecznienie to 20% nominalnego, to dostaniesz i 2W wiecej z panelu.

Wolny kraj!

 

Akurat, zibucha znam. Zmienia to nieco twoje porównanie.

Czyli ma być jak zwykle, po naszemu. Dużo, tanio, TESCO ;)

Przypomnij sobie, jakich mocy są najstarsze PV i dlaczego tyle wytrzymały. O ile kiedyś to wiedziałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Koledzy! może wymieniajmy uwagi na temat PV. Jest wiele wątków( tematów) na tym forum o solarach - 13 stron samych tytułów, więc można się dowartościować.

 

@TwojPan

Podziwiam Kolegę. 2 lata drążenia tematu paneli cienkowarstwowych robi wrażenie. Co do moich spostrzeżeń, to tylko przypadek. Paneli nigdy nie mocowałem do konstrukcji. Były oparte na ścianie południowej. Trochę się przykurzyły, więc je umyłem. Tak zwyczajnie, wodą z ludwikiem. Te błyszczące były odczuwalnie chłodniejsze. I nie chodzi o to, że tylko zaraz po myciu.

 

Dwa lata czekałem na ulgi. To był też czas na obserwacje rynku. Lepiej dwa lata tak, a niżeli byle chinol na dachu i potem płacz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami jest coś więcej niż tylko jakaś ekonomia i amortyzacja...

W moim regionie jest setki instalacji solarnych dzięki różnym programom i naprawdę od wiosny do jesieni naprawdę widać różnicę a raczej ją czuć ...

Skala robi robotę...

 

A co wiosna i jesień? Nie rozumiem, mój solar buli codziennie. Może dla tego że nie brałem żadnych dotacji sam wszystko zaplanowałem i zrobiłem. Za dotacje dostajesz niepełnosprawnego gotowca za swoje muła który harata nie zależnie od pory roku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co wiosna i jesień? Nie rozumiem, mój solar buli codziennie. Może dla tego że nie brałem żadnych dotacji sam wszystko zaplanowałem i zrobiłem. Za dotacje dostajesz niepełnosprawnego gotowca za swoje muła który harata nie zależnie od pory roku:)

 

Ciężko dyskutować z kimś kto nawet nie wie o czym pisze...

Nie posiadasz takiej instalacji więc po co się wypowiadasz na jej temat...?

 

Takie instalacje montuje się w domach z kotłami na paliwo stałe i one mają sprawnie działać w okresie kiedy już się nie pali na cele grzewcze...

Nie ma znaczenia co taka instalacja robi od jesieni do wiosny bo w tym okresie czasu i tak użytkownicy palą w kotłach i cwu mają tak przy okazji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o grzanie wody do solary cieczowego maja lepsza sprawność. Z PV to tak realnie chyba mamy energii użytecznej ok 10-15%. Tylko czy jest sens teraz robić solary cieczowego?

 

Sprawność większa ale czas reakcji/ bezwładność dużą. Gówniano świeci to nic nie nagrzeje a PV coś tam da. Jak sam założysz czemu nie jak jeszcze pod basen podepniesz.

Jak mi samoróby zdechną chcę podpiąć fabryczne 2-3 płaskie

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko dyskutować z kimś kto nawet nie wie o czym pisze...

Nie posiadasz takiej instalacji więc po co się wypowiadasz na jej temat...?

.

Oj jasiu, jasiu nie bądź taki zazdrosny, tu wszystkiego się dowiesz. Mój solar pracuje cały czas oczywiście jak przyświeci słoneczko, pracuje bo ma zapewniony odbiór 100% tego co zagrzeje: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17560286#17560286

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jasiu, jasiu nie bądź taki zazdrosny, tu wszystkiego się dowiesz. Mój solar pracuje cały czas oczywiście jak przyświeci słoneczko, pracuje bo ma zapewniony odbiór 100% tego co zagrzeje: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17560286#17560286

 

A ile lat / sezonów pracuje ta twoja instalacja i ile energii na niej zaoszczędziłeś...??

Czym mierzysz ilość energii jaką jest transportowana / wykorzystywana...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata czekałem na ulgi. To był też czas na obserwacje rynku. Lepiej dwa lata tak, a niżeli byle chinol na dachu i potem płacz ;)

 

Można też obserwować jak się zachowują "w praniu" te panele. Taka mała próbka to koszt znikomy w stosunku do całej inwestycji.

2, 3 panele wystarczą. Do tego za kilka setek inwerter używany i można obserwować jak to się zachowuję.

3 panele wystarczą by pracować z inwerterem sieciowym. Produkcja takiego zestawu będzie wystarczająca, by ocenić jak działa PV, i czy na prawdę panele to "te jedyne". Całość wytworzonej energii nie wyjdzie poza licznik.

Pamiętam, kiedyś był do sprzedania mały inwerter Steca 500 za około400 zł, a wczoraj taki:

 

https://allegro.pl/oferta/inwerter-omnik-7779662436

 

Jak się coś stworzy (nawet jeśli to będzie w miniaturze) o czym się myśli od dawna - satysfakcja gwarantowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Można też obserwować jak się zachowują "w praniu" te panele. Taka mała próbka to koszt znikomy w stosunku do całej inwestycji.

2, 3 panele wystarczą. Do tego za kilka setek inwerter używany i można obserwować jak to się zachowuję.

3 panele wystarczą by pracować z inwerterem sieciowym. Produkcja takiego zestawu będzie wystarczająca, by ocenić jak działa PV, i czy na prawdę panele to "te jedyne". Całość wytworzonej energii nie wyjdzie poza licznik.

Pamiętam, kiedyś był do sprzedania mały inwerter Steca 500 za około400 zł, a wczoraj taki:

 

https://allegro.pl/oferta/inwerter-omnik-7779662436

 

Jak się coś stworzy (nawet jeśli to będzie w miniaturze) o czym się myśli od dawna - satysfakcja gwarantowana.

 

Ehh, żeby tak można było ze wszystkim. Wielu ludzi, nie kupiłoby tego co ma w domu. Nie da się wszystkiego wypróbować, co się chce kupić. Nie wiem, czy to w tym wypadku jest konieczne.

Mnie przekonuje technologia i to, jak i gdzie powstała. Kto składa te klocki do kupy.

Jak napisałem, nigdy nie kupuję tego, co polecają w sieci i na forach. Jest literatura, można pogrzebać i wyszukać co potrzeba.

Dwa lub trzy lata temu, amerykanie wykupili od TSMC technologię produkcji. Teraz robią je u siebie.

Zgadza się, CIS, CIGS to niewielki procent rynku, ale co to oznacza? Nic. W wielu dziedzinach tak się dzieje. Tylko niewielki procent ludzi, wie co i dlaczego kupuje.

Poczytaj w jakiej technologii i kto produkuje dachówki solarne. To jest przyszłość.

I , jak np. Jastrząb czy ty sądzicie, nie zadzieram nosa. Można uznać, że napomknąłem też o innej "drodze do celu" , z innymi kryteriami, nie koniecznie dla zamożnych, a raczej dla tych biedniejszych, bo teraz i cena niższa. Wielu, nie wiedziało, że taka technologia istnieje. I co, dlatego jest zła, bo kilku forumowych znawców jej nie zna ? Bez obrazy, ale tak nie jest !

Zwykle robię tak. Im bardziej tutaj czegoś się nie poleca, albo nie zna- tym bardziej mnie to interesuje. I na odwrót.

Wracając do sedna. O tych produktach, można śmiało mówić, na 100%, bez obawy o jakość i trwałość produktu. Takie rekordy jak bije teraz konkurencja w labo, Solar Frontier miał 2-3 lata temu.

A to, że japończycy wycofali się z Europy, akurat dobrze o nich świadczy. Trudno konkurować z coraz większą ilością marnej taniochy. Można to zrobić tylko obniżając jakość. I dla tego, się wycofali...

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile lat / sezonów pracuje ta twoja instalacja i ile energii na niej zaoszczędziłeś...??

Czym mierzysz ilość energii jaką jest transportowana / wykorzystywana...?

 

Mówimy o istnieniu takiej instalacji i że działa. Jak komuś zależy na twardych danych to mogę zainstalować licznik kalorii i wszystko będzie czarno na białym. Zechce ktoś zainwestować w taki licznik? Ceny zaczynają się od 350 zł:) A żeby wszystko opomiarować to potrzeba będzie kilka takich liczników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I , jak np. Jastrząb czy ty sądzicie, nie zadzieram nosa. Można uznać, że napomknąłem też o innej "drodze do celu" , z innymi kryteriami, nie koniecznie dla zamożnych, a raczej dla tych biedniejszych, bo teraz i cena niższa. Wielu, nie wiedziało, że taka technologia istnieje. I co, dlatego jest zła, bo kilku forumowych znawców jej nie zna ? Bez obrazy, ale tak nie jest !

.

 

Źle mnie zrozumiałeś. Sam mam panele używane. Inwertery też są z "drugiej ręki". Starałem się obniżyć koszty inwestycji w PV maksymalnie.

To, że komuś podarowałem amorficzne nie znaczy, że uważam że nie powinno się ich zakładać. Te 350 Wp w panelach cienkowarstwowych produkuje prąd u kolejnego użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ja mam 40 szt ale na razie nie podłączone, czekam na wattruter. Planuję tego założyć 200 szt. Nie interesowały mnie uzyski i takie tam, bo 10% więcej to śmieszne, przy cenie 60 gr za watt może być i 50% mniejsza wydajność i tak się opłaca, więc instaluj śmiało, będziesz do przodu.

 

Dzięki.

Jaka to firma, jaka moc modułu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację nie wdawaj się w jakieś opomiarowanie, najważniejsze jest twoje dobre samopoczucie. Przecież na razie to zabawa.

 

No dobra zabawa, dziś zagrzał 200l o 10C więcej to około 2.1kW. Nawet jeżeli zgubię po drodze 50%, to pewne 500-1000W pójdzie na podgrzanie powietrza. Jak tylko temperatura na wymienniku przy wejściu do bufora zacznie przekraczać 30C włączy się grzanie wody w drugim zasobniku CWU.

Całą instalacja kosztowała 2500, za tyle PV 1kWp nie kupisz.

Edytowane przez pkorol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...