Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Założyłem nowy temat, proszę o komentarzy: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?353521-Gwa%C5%82t-%C5%9Bmieciowy!

 

Gwałt śmieciowy!?

Witam, dostałem zawiadomienie o zmianie wysokości opłat za śmieci. Poszło do góry 100%. Jakieś na końcu tłumaczenia ale mało przekonywujące. Niema w kraju wojny by o 100% podnosić cenę czegokolwiek. W gminie rządzi PO. Ciekawy jestem czy w gminach PISowskich takie same podwyżki?

 

Jak gminy muszą po nowemu oeck zbierać a przy okazji z dnia na dzień podniesiono im koszty energii o dobre 50% to wiadomo kto za to zapłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dopytam ... jeżeli w kolejnym dwumiesięcznym rozliczeniu z ZE (ENERGA ma właśnie okresy rozliczeniowe dwumiesięczne) zabraknie mi energii zmagazynowanej z 2T, a mam nadwyżkę z 1T, to czy ta nadwyżka zostanie zbilansowana do wysokości niedoboru w 2T? czy za te 450kWh niedoboru w 2T będę musiał zapłacić, mając jednocześnie do wykorzystania nadwyżkę z 1T w ilości ok 1000kWh?

Właśnie otrzymałem odpowiedź z PGE, że następuje bilansowanie międzystrefowe (nie mylić z międzyfazowym), więc nadwyżka z jednej strefy redukuje energię pobraną w innej strefie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szok ! od ponad dwoch lat mam PV i mam bilansowanie miedzystrefowe i miedzyfazowe , dziwy Panie , dziwy!!

No i co wniosłeś do tematu? Trzeba było wcześniej napisać, oszczędziłbyś komuś (np. mnie) zachodu, a nie po czasie demonstrować jaka to niby oczywista oczywistość. Widocznie nie dla wszystkich, skoro pojawiły się takie pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co wniosłeś do tematu? Trzeba było wcześniej napisać, oszczędziłbyś komuś (np. mnie) zachodu, a nie po czasie demonstrować jaka to niby oczywista oczywistość. Widocznie nie dla wszystkich, skoro pojawiły się takie pytania.

 

napisałes "że następuje bilansowanie" - więc:

a) albo nie dotyczy to PGE

b) albo masz bardzo specyficzną umowę

c) albo cię ZE robił po rogach

d) albo nie masz PV.

 

Więc jeśli masz PV i dopiero TERAZ otrzymaleś odpowiedż z PGE , to jak nic DZIWY !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego czepiłeś się sformułowania "następuje bilansowanie" i skąd biorą ci się przedstawione wnioski od a) do d).

 

Napisałes :

 

"Właśnie otrzymałem odpowiedź z PGE, że następuje bilansowanie"

 

czyli ze coś się zaczyna dla Ciebie nowego więc albo do tej pory nie miałeś biansowania albo wymusiłes na nich po jakichś pismach (co też sugerujesz bo otrzymałeś odpiwiedź zakłądam ża na jakieś pismo reklamacyjne)

PGE zawsze rozliczało poprawnie bialansowanie międzyfazowe, faktycznie są dostawcy którzy tego nie robią albo robią to w zupełnie inny sposób (rozliczanie po okresie - co jest własna interpretacją prawa )

Tak czy inaczej Twój post zabrzmiał jakbyś cos odkrył albo w końcu wygrał batalię z dostawcą prądu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy może się ktoś wypowiedzieć na temat FALOWNIK SOFAR SOLAR 5,5KTLX 3fazy 2Mppt

i czy miał ktoś do czynienia z firmą ECO SYSTEM z międzyrzecza

 

Ja mam ale 8,8 - działa ok - 10 lat gwarancji :) - nie ma się do czego przyczepić.

Moje uzyski - dzisiaj 2 kw ale na dworze ciemno jak d....

http://www.solarmanpv.com/portal/Terminal/TerminalMain.aspx?come=Public&pid=72302

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałes :

 

"Właśnie otrzymałem odpowiedź z PGE, że następuje bilansowanie"

 

czyli ze coś się zaczyna dla Ciebie nowego więc albo do tej pory nie miałeś biansowania albo wymusiłes na nich po jakichś pismach (co też sugerujesz bo otrzymałeś odpiwiedź zakłądam ża na jakieś pismo reklamacyjne)

PGE zawsze rozliczało poprawnie bialansowanie międzyfazowe, faktycznie są dostawcy którzy tego nie robią albo robią to w zupełnie inny sposób (rozliczanie po okresie - co jest własna interpretacją prawa )

Tak czy inaczej Twój post zabrzmiał jakbyś cos odkrył albo w końcu wygrał batalię z dostawcą prądu :)

Zatem spieszę wyjaśnić. Dopiero założyłem PV, a że musiałem przejść do PGE z poprzednią taryfą G12w, to sam nie byłem pewien (tak jak magdaseb, która/który wywołał/a u mnie zainteresowanie tą kwestią), czy będą bilansować między strefami. A że w naszym kraju tylko patrzą jak nas orżnąć, to aby się upewnić po prostu wysłałem maila do PGE, gdzie w sposób wyczerpujący mi odpowiedziano. Ot taka historyja bez sensacji, po prostu czuwam nad swoimi interesami. Odpowiedzią postanowiłem się podzielić na forum, aby inni, którzy zastanawiają się nad rozliczaniem PV w taryfach innych niż G11, mieli jasność, bo jak widać są/były wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Mam szczęście, że sąsiad, który ogrzewał prądem postawił na ekologię, zrezygnował z grzania prądem w II taryfie i ogrzewa tylko kominkiem (w pierwszej nie grzał). Żeby być jeszcze bardziej ekologicznym, to domownicy chodzą w swetrach. I kasy starcza do pierwszego...

U mnie już w godzinach 13-15 i 22-06 nie spada napięcie do 200 V., jak kiedyś bywało.

 

światełko w tunelu

rozporządzenie taryfowe ma wprowadzić przepisy regulujące udzielanie bonifikat za niedotrzymanie parametrów jakościowych energii elektrycznej oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców energii.

 

Zgodnie w nowymi przepisami bonifikaty za niezachowanie standardów jakościowych będą przyznawane automatycznie, bez konieczności złożenia przez odbiorcę wniosku do przedsiębiorstwa energetycznego.

http://gramwzielone.pl/trendy/34202/rozporzadzenie-taryfowe-taryfa-pod-ev-i-bonifikaty-dla-odbiorcow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem spieszę wyjaśnić. Dopiero założyłem PV, a że musiałem przejść do PGE z poprzednią taryfą G12w, to sam nie byłem pewien (tak jak magdaseb, która/który wywołał/a u mnie zainteresowanie tą kwestią), czy będą bilansować między strefami. A że w naszym kraju tylko patrzą jak nas orżnąć, to aby się upewnić po prostu wysłałem maila do PGE, gdzie w sposób wyczerpujący mi odpowiedziano. Ot taka historyja bez sensacji, po prostu czuwam nad swoimi interesami. Odpowiedzią postanowiłem się podzielić na forum, aby inni, którzy zastanawiają się nad rozliczaniem PV w taryfach innych niż G11, mieli jasność, bo jak widać są/były wątpliwości.

co do mailowania z BOKiem polecam lekturę ...

pierwsze dwa maile n zasadzie kopiuj wklej zupełnie nie na temat , w jednym z ostatnich maili ( korespondencja za każdym razem z kim innym , nie mającym zielonego pojęcia o temacie) powtórka z początku...

 

Także te odpowiedz , która otrzymałeś to wez na nią dużą poprawkę .

 

f4ed32b89670f927m.jpg

.

fcc46e66288e4c12med.jpg

.

bd0065bc2379ea89m.jpg

.

e0c5d74c54b8213am.jpg

.

5944693f99e0572dm.jpg

.

3917da075eb54d1cm.jpg

.

jak napisałem o URE ,to rura im zmiękła

.

0a46f20aa1684fb0m.jpg

.

1d307970b3369306m.jpg

.

3b8141939d2b073dm.jpg

.

ea028ad2525d0fbcm.jpg

.

65dd4d483ebe930fm.jpg

 

tak zakończyła się korespondencja z upierdliwym klientem - odpowiedzi jednoznacznej czy bilansuja w czasie rzeczywistym nie uzyskałem

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zakończyła się korespondencja z upierdliwym klientem - odpowiedzi jednoznacznej czy bilansuja w czasie rzeczywistym nie uzyskałem

 

Jesli jestes w stanie im udowodnić że tego nie robią (to można sprawdzić) to napisz że nie robia tego zgodnie z ustawą i poproś o zwrot nieprawidłowo naliczonych opłat za energie (zgłoś to w trybie reklamacji) . Będą musieli sie do tego ustosunkować i udowodnić że robia to prawidłowo. Poproś tez aby odpowiedż wysłali na piśmie (nie mailem bo wtdy to olewaja). Pismo zwykle posłuży do dalszego postępowania np. w URE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar dołożyć panele do istniejącej instalacji prosumenckiej w PGE. Pytanie do tych, którzy taką procedurę przechodzili czy będę musiał zawierać nową umowę kompleksową ( chodzi o zmianę okresów rozliczeniowych i warunków), czy będzie to aneksowanie istniejącej umowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar dołożyć panele do istniejącej instalacji prosumenckiej w PGE. Pytanie do tych, którzy taką procedurę przechodzili czy będę musiał zawierać nową umowę kompleksową ( chodzi o zmianę okresów rozliczeniowych i warunków), czy będzie to aneksowanie istniejącej umowy?

 

Składasz Wniosek do ZE, że rozbudowujesz istniejącą instalację fotowoltaiczną. Dawniej we wniosku Zgłoszenia była rubryka "rozbudowa". Pewnie zlikwidowali.

Na pewno trzeba będzie dołączyć schemat instalacji, certyfikaty i dane katalogowe urządzeń (paneli i inwerterów) oraz podpis osoby upoważnionej do wykonania rozbudowy.

 

Umowa Kompleksowa się nie mienia.Więc i aneks chyba nie będzie potrzebny.

 

W Tauronie są 2 pola:

1. Przyłączenie nowej mikroinstalacji

2. Aktualizacja danych

Zaznacza się "ptaszkiem", gdzie trzeba.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Na jednym z portali aukcyjnych są panele niby nowe GS-50 50 W. Rozmiar takiego panela to 1245x635. Wyliczyłem, że na dach, który mi wychodzi 206m2 weszłoby ok. 260 paneli, na cały dach. Dałoby to w sumie 13kW, trochę za dużo. Jednakże, koszt samych paneli to ok. 6500 zł. Jako, że byłby pokryty nimi cały dach, zarówno strona południowa (odchył 25st. na zachód) i północna. Dałbym jako pokrycie dachu tanią blachę trapezową (i tak byłaby przykryta). Najlepiej zrobić coś jak Przewas, tylko niestety nie wiem jaki był jego autorski system mocowania, ktoś się orientuje? Bo ze zdjęć jednak za mało widać.

 

Ile takie panele rocznie mogą dać? Czy to w ogóle ma sens? Jak z podłączeniem takich paneli do inwertera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ale 8,8 - działa ok - 10 lat gwarancji :) - nie ma się do czego przyczepić.

Moje uzyski - dzisiaj 2 kw ale na dworze ciemno jak d....

http://www.solarmanpv.com/portal/Terminal/TerminalMain.aspx?come=Public&pid=72302

 

a jakie masz panele i jak długo masz już instalację no i jaka firma montowała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...