Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Spoko.

Mam PV.

(ściślej - mam nawet PV)

 

Dla poprawienia Twojego humoru znalazłem takie 'coś".

Pewnie już o tym wiesz i mierzysz co instalujesz w domu...

 

"Rosnąca popularność opraw LED może w znaczący sposób wpłynąć na jakość energii elektrycznej w sieci. Z tego względu coraz częściej w dokumentach rozliczeniowych od dostawców energii pojawiają się pozycje dodatkowych opłat za energię bierną. W tworzonym projekcie prawa energetycznego zakłada się, że w Polsce do 2020 roku wszyscy odbiorcy energii elektrycznej będą wyposażeni w inteligentne liczniki pozwalające na pomiar m.in. energii biernej. Przy zmianie dostawcy energii elektrycznej już teraz obowiązuje montaż układów pomiarowo-rozliczeniowych energii biernej."

 

No i...

NIE1

TEGO też nie wymyśliłem...

To po prostu obowiązujące zasady.

Rozumiesz - takie przepisy...

 

Produkujesz prąd...

Oddajesz do sieci MOC.

Ile czynnej a ile biernej?

:lol:

 

Napisałeś:

"Chodzi o to że klepiesz przepisy ,co ci się nie podoba a do tej pory nikt nic nie płaci i instalacji mu nie odłączają lub nie ograniczają produkcji."

 

Odpiszę...

WIESZ, ŻE NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI?

 

Frankowicze długo cieszyli się z tego, że mają "lepiej"...

Teraz cieszą się posiadacze PV, że mają "lepiej". Nikt (na razie) od nich niczego nie chce.

Prąd mają ZA DARMO... Akumulator w sieci za 0,2 kWh straty...

A przepisy są. Prawo jasno definiuje jak ma być i czemu, oraz - od kiedy.

Ktoś w końcu zacznie to prawo egzekwować, chyba że je zmienią.

Ale ja myślę, że nawet jak zmienią to nie na 'lepsze".

 

 

Zupełnie nie rozumiem, czemu masz o to wszystko pretensje DO MNIE.

Nie ja to uchwaliłem tylko ci, których wybrałeś!

No, ok... Nie głosowałeś, bo nie było na kogo...

Znaczy - ZGODZIŁEŚ SIĘ na to aby wybrali TOBIE ich inni.

:lol:

 

Adam M.

 

 

Współczuję tego już u siebie nie wyleczysz .SZKODA

Co do oddawanej mocy to na pewno licznik liczy bo mam o dziwo zdalny-NA dzień dzisiejszy mnie nie interesuje

 

Cyt.WIESZ, ŻE NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI? --może i szkodzi lecz nie odczuwam w przeciwieństwie do innych

 

 

tylko że frankowicze mają odsetki do zapłaty a ja do odebrania z ZE kWh

Jak zmądrzeję to założę akumulator taki jak ty z 200 stron wcześniej zachwalałeś czyli off HA HA HA -pewnie lepszy

Wiem to boli oj boli .Wróć do początku wątku i poczytaj swoje wypowiedzi. Byłeś 3 lata OFF chyba pamiętasz? Wróć do tego chłopie off bo cię podatkami zajeżdżą. Załóż grzanie wodą lodową za 500000$ jak w stanach itd.itp. WYOBRAŹNIA na 5

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Adam prezentujesz artykuły z 2016r. kiedy są 3 lata przeterminowane - po co?

I te ceny własnych aku... więcej tracisz % niż zyskasz :) załadujesz w aku 100% odzyskasz max 50% pomijając straty na przetwornicach. To jest cacy i za to kochamy off grida?

opanuj się!!!

 

W 1942r pisali że gazowanie jet OK!

 

U niego te wypowiedzi wracają jak bumerang .taki typ będzie trolił pare stron to trwa parę lat . szkoda bo się nawróciło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 lata temu za 3,3kW płaciłem niecałe 15k PLN i nawet palcem nie ruszyłem podczas instalacji.

 

A ja palcem ruszyłem i mam 2kWp za 4k a we środę znów kiwam paluszkiem i mam następne 4,5kWp za 3,5t:). Czyli razem to będzie off 6,6kWp za 7,5k. Jak dobrze że mam czym ruszać i również w głowie. Brawo Ty :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja palcem ruszyłem i mam 2kWp za 4k a we środę znów kiwam paluszkiem i mam następne 4,5kWp za 3,5t:). Czyli razem to będzie off 6,6kWp za 7,5k. Jak dobrze że mam czym ruszać i również w głowie. Brawo Ty :yes:

 

No to zobaczymy ile tej energii wykorzystasz...:yes:

Taka instalacja robi kilkadziesiąt kWh dziennie, w lecie wykorzystasz tylko niewielki procent a reszta w "gwizdek"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zobaczymy ile tej energii wykorzystasz...:yes:

Taka instalacja robi kilkadziesiąt kWh dziennie, w lecie wykorzystasz tylko niewielki procent a reszta w "gwizdek"...

No i to jakiś problem? Ile będzie mógł to zużyje, reszta no trudno. Zazdrościsz mu czegoś czy o co chodzi, bo nie bardzo rozumiem. Zrobił chłop coś co mu odpowiada i to za niewielkie pieniądze, więc nie rozumiem tego sceptycyzmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jakiś problem? Ile będzie mógł to zużyje, reszta no trudno. Zazdrościsz mu czegoś czy o co chodzi, bo nie bardzo rozumiem. Zrobił chłop coś co mu odpowiada i to za niewielkie pieniądze, więc nie rozumiem tego sceptycyzmu.

 

Wiesz...

Ja przez dwa lata byłem na takiej drodze jak nasz kolega i wiem czym to pachnie i jaki to jest interes...

Zazdroszczę niby czego...?

Idę o zakład że w moim garażu znajdę o wiele więcej zabawek związanych z off grid ...

 

Ja naprawdę nie neguję takiego rozwiązania ale bez sensu jest jakieś chwalenie się mocą zainstalowaną skoro tylko niewielki procent jesteśmy w stanie wykorzystać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego on-grid. Tam większość ma z zainstalowanej mocy w miarę równo po 1000 kWh z 1 KWP mocy. Zawsze można zrobić z 500 W w wersji off z jakimś UPSem, ale to tylko na wypadek braku zasilania. Czyste off na co dzień słabo wypada, wyciągniesz ledwo 50% a i baterie jeśli nie litowe to na siebie nie zarobią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój on grid nie działa jak powinien od 2 tygodni :-( Zawsze miałem ciut niskie napięcie, ale teraz spada do 190 i fronius się wyłącza. Kilkadziesiąt razy dziennie. Procedura wstawania trwa 1.5 minuty, wiec mogę byc godzinę dwie dziennie w plecy z produkcją. Zgłaszam codzinnie do PGE obniżone napięcie. Czasem nawet przyjade zmierzą, róznie im akurat wychodzi i jadą. Nic z tym nie zamierzaja zrobić sami z siebie :-( Czeka mnie długa walka z dziadami.

Będę dzownił do pomocy technicznej, czy bezpiecznie jest obniżyć tolerancje napięcia. Fronius powinien działać d 150V. Instalator tego nie może zrobić potrebny jest kod od pomocy technicznej :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz...

Ja przez dwa lata byłem na takiej drodze jak nasz kolega i wiem czym to pachnie i jaki to jest interes...

Zazdroszczę niby czego...?

Idę o zakład że w moim garażu znajdę o wiele więcej zabawek związanych z off grid ...

 

Ja naprawdę nie neguję takiego rozwiązania ale bez sensu jest jakieś chwalenie się mocą zainstalowaną skoro tylko niewielki procent jesteśmy w stanie wykorzystać...

 

Tak z czystej ciekawości spytam Cię, czy uruchomiłeś procedurę przejścia na on grid, czy sprzedajesz "zabawki"?

W PGE jest mój znajomy i w ubiegłym roku zgłosił we wrześniu instalację PV. Bez problemow, bo pod koniec października wymienili mu licznik na 2-kierunkowy. Zgłosił to z inwerterem 1-fazowym starszego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z czystej ciekawości spytam Cię, czy uruchomiłeś procedurę przejścia na on grid, czy sprzedajesz "zabawki"?

W PGE jest mój znajomy i w ubiegłym roku zgłosił we wrześniu instalację PV. Bez problemow, bo pod koniec października wymienili mu licznik na 2-kierunkowy. Zgłosił to z inwerterem 1-fazowym starszego typu.

 

Na razie jest zima i mi się nie chce...

Część paneli grzeje mi CWU a cała reszta czeka do wiosny aż mi się zechce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz...

Ja przez dwa lata byłem na takiej drodze jak nasz kolega i wiem czym to pachnie i jaki to jest interes...

Zazdroszczę niby czego...?

Idę o zakład że w moim garażu znajdę o wiele więcej zabawek związanych z off grid ...

 

Ja naprawdę nie neguję takiego rozwiązania ale bez sensu jest jakieś chwalenie się mocą zainstalowaną skoro tylko niewielki procent jesteśmy w stanie wykorzystać...

Sorki Jaśku, myślałem z rozpędu, że to ciągle biadolenia Adama. Wiem, że w off się sporo "bawiłeś". Dajmy się pkorolowi cieszyć tym co buduje, a nóż będzie to z korzyścią dla większej ilości osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje spostrzeżenia z użytkowania może nietypowe ale...

Falownik bo tak jak najbardziej mi pasował umieściłem na klatce schodowej na zejściu do piwnicy. Jak teraz słoneczko świeci instalacja pracuje na 40% ( mam 9,6 kw a teraz daje 4,4 kw to falownik - radiator nagrzewa się i daje fajne ciepełko wędrujące do góry do domu. jak otwieram drzwi do piwnicy to czuć cieple powietrze. martwi mnie tylko co będzie w lecie - niepotrzebne grzanie chaty. Chyba lepiej by było falownik umieścić gdzieś w piwnicy aby to ciepło w lecie nie grzało - bo w sumie tego ciepła może być całkiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje spostrzeżenia z użytkowania może nietypowe ale...

Falownik bo tak jak najbardziej mi pasował umieściłem na klatce schodowej na zejściu do piwnicy. Jak teraz słoneczko świeci instalacja pracuje na 40% ( mam 9,6 kw a teraz daje 4,4 kw to falownik - radiator nagrzewa się i daje fajne ciepełko wędrujące do góry do domu. jak otwieram drzwi do piwnicy to czuć cieple powietrze. martwi mnie tylko co będzie w lecie - niepotrzebne grzanie chaty. Chyba lepiej by było falownik umieścić gdzieś w piwnicy aby to ciepło w lecie nie grzało - bo w sumie tego ciepła może być całkiem sporo.

 

Czemu tylko 40%? Coś masz w cieniu? Zły kąt? Temperatury idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zobaczymy ile tej energii wykorzystasz...:yes:

Taka instalacja robi kilkadziesiąt kWh dziennie, w lecie wykorzystasz tylko niewielki procent a reszta w "gwizdek"...

 

Już chyba o tym pisałem a jak nie to napiszę. Otwieram wypożyczalnię instalacji fotowoltaicznych. Będą to instalację of-grid. Dla tego mam of-grid instalacja pilotażowa. Która skupia w sobie doświadczenia również twoje. Pierwszy i najważniejszy błąd który popełniają przy takich instalacjach to że inwestują w pewne ale drogie rozwiązania. Kupują drogie akumulatory które rozładowują od czasu do czasu, balansery i ładowarki za ciężkie pieniądze. Dla tego of nigdy na siebie nie zarobi.

Wystarczyło wywrócić kota ogonem i zadać sobie trudu sklepać taką instalację of-grid by można było na niej zarobić.

Obecna instalacja 1,8kWp pokrywa w 30% zapotrzebowanie na prąd dzienny oraz ładuje 600Ah akumulator. Jeżeli liczyć średnią w ciągu tygodnia. Jak na razie akumulatory nie są podłączone do watrutera, dla tego tylko 30%. Gdy uda się odpalić akumulatory, to pozwoli zasilać watruter w 100% od słońca.

Mam zamiar wykorzystać każdy kWh, więc moim gwizdkiem będzie grzanie gruntu do około GWP rurowego. Skandynawowie grzeją i im się opłaca to dla czego mnie nie będzie się opłacało? Dla; tego planuję zwiększyć moc do 5-10kWp by mieć tego prądu na bieżąco jak najwięcej. A patrząc na różnicę w cenach of-grida 6kWp za 7 tys z gwizdkiem i 3kWp za 15 tys z zamiarem sponsorowania ZE. To ja dziękuję. Każdy kto umie liczyć dojdzie łatwo do wniosku co się opłaca a co się przepłaca. Na co starczy instalacja 3kWp? Jaką będzie miała wydajność latem około 2kWh. Co można zrobić z tą energią: 500W zużywa dom na bieżąco, zostaje 1500 kWh zasilić parę klimatyzatorów i lodówkę. I tyle? A co z wodą gorącą?

W planach (ale mam coraz większe wątpliwości czy to się opłaca) też mam podłączenie do instalacji malutkiego on-grida by bilansować zimę. O ile nie zmienią się przepisy i nie wejdzie akcyza na on-gridy?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba o tym pisałem a jak nie to napiszę. Otwieram wypożyczalnię instalacji fotowoltaicznych. Będą to instalację of-grid. Dla tego mam of-grid instalacja pilotażowa. Która skupia w sobie doświadczenia również twoje. Pierwszy i najważniejszy błąd który popełniają przy takich instalacjach to że inwestują w pewne ale drogie rozwiązania. Kupują drogie akumulatory które rozładowują od czasu do czasu, balansery i ładowarki za ciężkie pieniądze. Dla tego of nigdy na siebie nie zarobi.

Wystarczyło wywrócić kota ogonem i zadać sobie trudu sklepać taką instalację of-grid by można było na niej zarobić.

Obecna instalacja 1,8kWp pokrywa w 30% zapotrzebowanie na prąd dzienny oraz ładuje 600Ah akumulator. Jeżeli liczyć średnią w ciągu tygodnia. Jak na razie akumulatory nie są podłączone do watrutera, dla tego tylko 30%. Gdy uda się odpalić akumulatory, to pozwoli zasilać watruter w 100% od słońca.

Mam zamiar wykorzystać każdy kWh, więc moim gwizdkiem będzie grzanie gruntu do około GWP rurowego. Skandynawowie grzeją i im się opłaca to dla czego mnie nie będzie się opłacało? Dla; tego planuję zwiększyć moc do 5-10kWp by mieć tego prądu na bieżąco jak najwięcej. A patrząc na różnicę w cenach of-grida 6kWp za 7 tys z gwizdkiem i 3kWp za 15 tys z zamiarem sponsorowania ZE. To ja dziękuję. Każdy kto umie liczyć dojdzie łatwo do wniosku co się opłaca a co się przepłaca. Na co starczy instalacja 3kWp? Jaką będzie miała wydajność latem około 2kWh. Co można zrobić z tą energią: 500W zużywa dom na bieżąco, zostaje 1500 kWh zasilić parę klimatyzatorów i lodówkę. I tyle? A co z wodą gorącą?

W planach (ale mam coraz większe wątpliwości czy to się opłaca) też mam podłączenie do instalacji malutkiego on-grida by bilansować zimę. O ile nie zmienią się przepisy i nie wejdzie akcyza na on-gridy?:)

 

Hmmm...

Nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej do grzania gruntu....?!

No ale kto bogatemu zabroni...

 

Tak swoją drogą to ja kompletnie nie rozumiem tego co piszesz...

Ładujesz akumulatory ale ich nie wykorzystujesz ...

Z czego jest zasilany ten Watt router kiedy brak słońca...?

Co jest zasilane z tego Watt routera...?

 

Według mojej wiedzy potrzebny jest falownik sieciowy a Watt router służy tylko robienia bieżących obciążeń różnymi odbiornikami tak aby jak najmniej energii szło do sieci energetycznej...

To znaczy że w ciągu słonecznego dnia trochę na siłę zużywasz energię a wieczorem i tak korzystasz z sieci...

Przy rozwiązywaniu off grid jedynie baterie lub jakiś generator są w stanie zapewnić zasilanie kiedy jest niedobór energii ze słońca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło wywrócić kota ogonem i zadać sobie trudu sklepać taką instalację of-grid by można było na niej zarobić.

Obecna instalacja 1,8kWp pokrywa w 30% zapotrzebowanie na prąd dzienny oraz ładuje 600Ah akumulator. Jeżeli liczyć średnią w ciągu tygodnia. Jak na razie akumulatory nie są podłączone do watrutera, dla tego tylko 30%. Gdy uda się odpalić akumulatory, to pozwoli zasilać watruter w 100% od słońca.

Mam zamiar wykorzystać każdy kWh, więc moim gwizdkiem będzie grzanie gruntu do około GWP rurowego. Skandynawowie grzeją i im się opłaca to dla czego mnie nie będzie się opłacało? Dla; tego planuję zwiększyć moc do 5-10kWp by mieć tego prądu na bieżąco jak najwięcej. A patrząc na różnicę w cenach of-grida 6kWp za 7 tys z gwizdkiem i 3kWp za 15 tys z zamiarem sponsorowania ZE. To ja dziękuję. Każdy kto umie liczyć dojdzie łatwo do wniosku co się opłaca a co się przepłaca. Na co starczy instalacja 3kWp? Jaką będzie miała wydajność latem około 2kWh. Co można zrobić z tą energią: 500W zużywa dom na bieżąco, zostaje 1500 kWh zasilić parę klimatyzatorów i lodówkę. I tyle? A co z wodą gorącą?

W planach (ale mam coraz większe wątpliwości czy to się opłaca) też mam podłączenie do instalacji malutkiego on-grida by bilansować zimę. O ile nie zmienią się przepisy i nie wejdzie akcyza na on-gridy?:)

Pomysł, by dogrzać glebę przy PC to nic innego, jak stać się posiadaczem taniego, dobrego akumulatora ciepła. Trzeba mieć jednak trochę gruntu, no i PC wowa-woda. Mnie gruntu starczyło tylko na uziom dookoła domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego on-grid. Tam większość ma z zainstalowanej mocy w miarę równo po 1000 kWh z 1 KWP mocy. Zawsze można zrobić z 500 W w wersji off z jakimś UPSem, ale to tylko na wypadek braku zasilania. Czyste off na co dzień słabo wypada, wyciągniesz ledwo 50% a i baterie jeśli nie litowe to na siebie nie zarobią.

 

Mając na dachu raptem 1Kwp i akumulatory można czerpać WŁASNE 10kW z dobrego inwertera/UPSa.

Krótko, ale można.

Zrób to samo z on...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popstryka przekażnikami i po kilkunastu sekundach produkcja rusza. W menu ani przez www nie widzę żadnych komunikatów o tym co się stało, czemu spadła produkcja do 0. Raz czy dwa miałem błąd 103 - zbyt niskie napięcie AC. I to widze w inweterze i na stronie. Dzieje się to wiele razy dziennie. .

 

Miałem tak samo , u mnie wystarczylo zadzwonić na pogotowie energetyczne i poinformowac ze napiecie spada ponizej 10% (tyle moze sie wachać) - zrobilem jeszcze zdjecia z woltomierza z napieciem 200V . Przyjechali zmierzyli w skrzynce, potem w domu (zawsze podejrzenie jest ze to wina instalacji domowej) . Potem pojechali zmienić "odczep" napiecie wzrosło o 10V teraz (od roku) juz się nie wyłącza inwerter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...