Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli różnica prądu ładowanego i pobieranego jest równa 0 to gdzie jest lądowanie i strata?Jest tylko na przetwarzaniu i przesyle a nie ładowaniu akumulatora. Dobra jest to stan idealny :)
Tia. Pewnie ceny paliwa Cie nie interesują bo zawsze tankujesz za 50 pln ;-) Ładowałem kiedyś akumulator. Zrobił się ciepły. Jak go rozładowywałem, też panie zrobił się ciepły. No, ale widać u Ciebie jest inaczej :-) Nie pierwszy raz udowadniasz, że fizyka CIebie nie obowiązuje.

 

 

 

Po co maiłbym przechowywać 1000kWh przez pół roku?

:-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zrozumiałem intencji. Podaję cenę mojej działającej instalacji. Przetwornica i reszta modułów zrobiona na zamówienie pod moją konkretną instalację i moje konkretne wymagania. Akumulatory na chwile obecną mają około 3kWh 600Ah, będzie minimum 1500Ah około 6kWh.

A co nie tak ze szrotami, mój "inwertor" składa się z czterech niezależnych modułów, tak zrobiono dla tego, że jak coś się zepsuje, to można moduł wymienić tego samego dnia.

W swojej działającej instalcji podałeś koszt taki jak wykonałeś. Dla wersji której nie lubisz podałeś koszt inwertera 10.000

A tyle to kosztuje dobry inwerter o mocy 10KW. Popularny w PL fronius 3KW kosztuje pewnie z 5-6 tys.

Inwertery o "lepszym stosunku jaości do ceny" połowe tej kwoty pewnie znajdziesz albo i mniej.

 

Czyli manipulujesz wartościami tak, żeby udowodnić z góry założoną teze. Tylko tego się czepiam.

To ile czasu spędzasz na noszeniu akumulatorów to jest Twoja sprawa i nic mi do tego.

 

 

A twój firmowy inwertor ile trzeba czasu naprawiać?

No skoro Twoje moduły można wymienić tego samego dnia, to i części mojego inwertera można wymienić tego samego dnia. Ot, trzeba mieć części na zapasie w obu przypadkach. Mój inwerter firmow będzie miał te części zamienne dostępne "parę lat". Dodatkowo jest objęty przez wiele lat gwarancją. Same wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ładowałem kiedyś akumulator. Zrobił się ciepły. Jak go rozładowywałem, też panie zrobił się ciepły."

 

Nie ładowałeś...

Gotowałeś, a to nie to samo.

 

Adam M.

Ach, ach. Czyli TY potrafisz naładować/rozładować akumulator bezstratnie. Wspólnie z kulibobem tego nobla dostaniecie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy akumulatory nie były ciepłe nie spotkałem sie z tym u siebie.

Zdarzało się że 16mm2 był letni. Między PV a odbiornikami przeważnie istnieje mniejsza lub większa "równowaga"

 

Jest słońce to korzystamy ze słońca niema słońca korzystamy z sieci i cała filozofia dzięki temu w sporej mierze pomijasz akumulator. i minimalizujesz droga taryfę. Niema tam czystych cykli. Rano lądujesz potem całą noc ciągniesz ja tego nie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest słońce to korzystamy ze słońca niema słońca korzystamy z sieci i cała filozofia dzięki temu w sporej mierze pomijasz akumulator. i minimalizujesz droga taryfę. Niema tam czystych cykli. Rano lądujesz potem całą noc ciągniesz ja tego nie stosuje.

Jest słońce to korzystamy ze słońca niema słońca korzystamy z tego co zmagazynowaliśmy w sieci i cała filozofia dzięki temu w sporej mierze pomijasz zakup prądu wogóle. I bez noszenia akumulatorów ze szrotu i pilnowaniu czy jeszcze żyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie baterie jeszcze długo nie będą się opłacać, chyba, że nagle prosument będzie miał znacznie ograniczoną możliwość oddawania nadwyżki do sieci za 0.8 stawki.

 

Można kupić dziś baterie 3 kWh za 10k, do tego dać 2 kWp instalacji off-grid i już będzie dobre 20k.

 

Ile możemy zaoszczędzić mając tą baterię? Niech się przez nią przerzuci 800 kWh z taniej do drogiej plus trochę większa autokonsumpcja. Walczymy o maksymalnie 500 zł.

 

W tej cenie można zrobić 4 kWp on-grid produkując o 2000 kWh więcej.

 

Odpowiedź nasuwa się sama - bateria na dziś się zupełnie nie opłaca, ale za rok, dwa kto wie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest słońce to korzystamy ze słońca niema słońca korzystamy z tego co zmagazynowaliśmy w sieci i cała filozofia dzięki temu w sporej mierze pomijasz zakup prądu wogóle. I bez noszenia akumulatorów ze szrotu i pilnowaniu czy jeszcze żyją.

 

Nie używam akumulatorów ze szrotu.

Sieć to nie akumulator :lol2: Gdzie będzie ten akuulator jak zniknie elektrownia:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam akumulatorów ze szrotu.
Serio? Przecież Tobie zawsze się musi opłacać. Nówki akumulatory za chiny ludowe się nie opłacają.

 

Sieć to nie akumulator :lol2:

A to Ci nowość. To jakim cudem energia może płynąć w tą lub nazad, he? Może mi elektrycy koło skrzynki jakieś wiaderko na prund podstawili. Musze popatrzeć.

 

Gdzie będzie ten akumulator jak zniknie elektrownia:lol2:

Tym sposobem od dysusji od opłacalnośc on grid vs opłacalność off grid doszliśmy do straszenia końcem świata. Twój standard gdy argumenty się kończą :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zrozumiałem intencji. Podaję cenę mojej działającej instalacji. Przetwornica i reszta modułów zrobiona na zamówienie pod moją konkretną instalację i moje konkretne wymagania. Akumulatory na chwile obecną mają około 3kWh 600Ah, będzie minimum 1500Ah około 6kWh.

A co nie tak ze szrotami, mój "inwertor" składa się z czterech niezależnych modułów, tak zrobiono dla tego, że jak coś się zepsuje, to można moduł wymienić tego samego dnia. A twój firmowy inwertor ile trzeba czasu naprawiać?

Jaka różnica dla mojej klimy czy prąd pochodzi z firmowej instalacji czy szrotowej?

Akumulatory będą pracowały cały czas. Będą buforowały nadwyżkę prądu a jak chmura nadejdzie to się rozładują. Konkretnie u mnie będzie to wyglądało tak: Słońce zasila dom i ładuje akumulatory przy braku słońca idzie zasilanie z akumulatorów (w teorii powinno ich wystarczyć na dobę). Jak nie starczy akumulatorów, to będzie prąd z ZE ale tym prądem nie będą ładowane akumulatory. W okresach zimowych w pierwszej kolejności będą ładowane akumulatory, przejdą w tryb UPS. Będą rozładowywane tylko w nagłych wypadkach.

Co do urządzeń elektrycznych. Mam zamiar pożenić mój piec gazowy z "kotłem elektrycznym" własnej roboty. Więc nie będę zależał jak 100% ongridowców od bilansowania. Latem prąd grzeje, zimą gaz i prąd. A jak bilansowanie będzie się opłacało, to go założę równolegle.

Nie wiem, czemu cały czas sugerujcie a żebym przeszedł na ofrgrid w 100%? Myli Was chyba nie trafione nazewnictwo, no bo niema takich systemów Hybryd-Grid więc go nazywam ofgrid by być zrozumianym. Jest to instalacja hybrydowa która nie skupia się tylko na jednym rozwiązaniu a korzysta z wszystkiego co się da by maksymalnie obniżyć koszta. Po to posiadam dwa niezależne GWC jeden z nich jest dogrzewany kolektorem słonecznym, po to by nie marnować prądu na ogrzewanie domu tylko dogrzewanie.

Przy mojej instalacji nie będzie żadnego chodzenia będzie działać automatycznie, będzie też moduł zarządzania przez internet. Instalacja sam zgłosi się do operatora gdy przyjdzie czas na wymianę akumulatora lub w przypadku awarii. Jest to zupełnie nie znana 99% usługa nie spotykana na tym globie:)

 

No popatrz ty się...

To co próbujesz osiągnąć i zbudować z jakichś tam dedykowanych klocków ja miałem działające przez dwa lata...

Miałem 1440Ah w akumulatorach więc jeszcze więcej niż ty chcesz mieć zainstalowane...

Mam dwie przetwornice solarne ,jedną Volt sinus 3000s a druga nowsza Volt spirit 5000 dało się zasilać z tego cały dom ...

Ta nowsza przetwornica ma naprawdę wiele możliwości i tym twoim zbieranym klockom jeszcze daleko do niej...

Ale całość pomimo naprawdę dobrych parametrów i możliwości ma jedną wadę ciężką do przeskoczenia a mianowicie akumulatory...

Przy ciągłym zasilaniu domu potrzeba jest baterii o bardzo dużej żywotności i bardzo dużej sprawności...

Można kombinować z robieniem pakietów li-ion ale finalnie cena jest powalająca...

Kwasiaki można już na starcie sobie darować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniacie takie zabezpieczenie akku https://youtu.be/_WpBVusf5sY?t=455 ;)

 

Koleś wychwala instalację jak to mu działa już od 1,5 roku a tak naprawdę to zasila nią tylko żarówki...

Cała reszta odbiorników czyli tych robiących największe obciążenia jest dopiero w planach...

 

To nie jest instalacja która zasila cały dom a jedynie jego oświetlenie i ewentualnie jakąś lodówkę ...

Do zasilania całości jeszcze daleka droga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie przetwornice solarne ,jedną Volt sinus 3000s a druga nowsza Volt spirit 5000 dało się zasilać z tego cały dom ...

Ta nowsza przetwornica ma naprawdę wiele możliwości i tym twoim zbieranym klockom jeszcze daleko do niej...

 

No widzisz, moje klocki obecne mają wydajność tylko 2.5kWh i oczywiście im daleko do firmowych nie mają kolorowych wyświetlaczy, bo nie mają żadnego softu, niema co tam ustawiać, niema co się zepsuć. Dziś puszczałem je na samym słońcu a twoje też tak mogą? A gdybym chciał zwiększyć moc instalacji do 50kWh, to dołożyłbym kolejne klocki a gdym się rozmyślił to je zdemontował i dał gdzie indziej. Albo odsprzedał. A twoje super inwertery tak mogą? Albo, teraz mam na jednej fazie wszystko a gdybym tak zechciał na 4f ojj i tak też mogę a TY? A do twoich inwerterów też można podłączyć dowolną ilość grup różnych paneli? O, chyba nie bardzo, co? No cóż, twoje inwertery ładne są ale jak się okazuje są ograniczeni do nie przeskoczenia.

Co stary volt 3000 już nie dawał rady i musiałeś dokupić kolejny? Gdybyś był moim klientem, to wymieniłbyś słaby moduł na większy za drobną dopłatą albo dołożył kolejny taki jaki potrzebujesz na teraz. Moja instalacja jest uniwersalna można ją układać w zależności od potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Jastrząb z Tobą znowu rozmowa jak w kominkach. Klapki na oczach i nie dopuszczania do świadomości czegoś innego niż twoje. Tak musi się opłacać dlatego używam tego inaczej niż wszyscy. CZas zwrotu akumulatorów około 3 lata. Jedak problem jest wielo płaszczyznowy czego Ty nie widzisz.

Ja rozumiem dlaczego ludzie mają ON i wiem kiedy sam go złoże. Tylko widzisz mało kto rozumie dlaczego mam off. A ty wybitnie nie rozumiesz tego. Tak jak nie rozumiałeś poco mam kominek,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, moje klocki obecne mają wydajność tylko 2.5kWh i oczywiście im daleko do firmowych nie mają kolorowych wyświetlaczy, bo nie mają żadnego softu, niema co tam ustawiać, niema co się zepsuć. Dziś puszczałem je na samym słońcu a twoje też tak mogą? A gdybym chciał zwiększyć moc instalacji do 50kWh, to dołożyłbym kolejne klocki a gdym się rozmyślił to je zdemontował i dał gdzie indziej. Albo odsprzedał. A twoje super inwertery tak mogą? Albo, teraz mam na jednej fazie wszystko a gdybym tak zechciał na 4f ojj i tak też mogę a TY? A do twoich inwerterów też można podłączyć dowolną ilość grup różnych paneli? O, chyba nie bardzo, co? No cóż, twoje inwertery ładne są ale jak się okazuje są ograniczeni do nie przeskoczenia.

Co stary volt 3000 już nie dawał rady i musiałeś dokupić kolejny? Gdybyś był moim klientem, to wymieniłbyś słaby moduł na większy za drobną dopłatą albo dołożył kolejny taki jaki potrzebujesz na teraz. Moja instalacja jest uniwersalna można ją układać w zależności od potrzeby.

 

Takie pisanie o "zaletach" które do niczego nie są potrzebne...

 

Wiem Twoje jest najtwojsze...

Wcześniej czy później dorośniesz do etapu baterii i całodobowego zasilania całego domu a w tedy już żadne dodatkowo dokładane klocki ci nie pomogą bo wyłożysz się na tym że nie masz z kąd wsiąść energii w okresie zimowym...

 

Wiem...

Jak nie ma słońca to będziesz zasilał z sieci energetycznej...

Ale bycie OFF nie polega na podpieraniu się energią z zewnątrz...

 

 

Obrałeś bardzo podobną ścieżkę rozwoju co ja więc będę czekał z niecierpliwością na rozwój wydarzeń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Jaskowe doświadczenia idą na marne.

 

Jeżeli chcemy aby ilość wytwarzanej energii bilansowała całkowite zużycie to tylko on-grid może podołać.

 

Baterie, a w szczególności nie litowo-jonowe prędzej czy później doprowadzą do upadku projektu i/lub frustracji inwestora.

 

Można ewentualnie wycenić sobie za granicą baterie płynne, przywożą taki kontener i przelewają między zbiornikami :)

 

Trwałość wieczna, tylko taki kontener trochę kosztuje więc trzeba skrzyknąć się w kilku i komuś go na posesji postawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem waszą zagorzałość w temacie of. Ja zawsze i wszędzie mówię, że trzeba obstawiać hybrydowe rozwiązania. Taniej i łatwiej wspomagać piec gazowy jakąś grzałką która odbierze zbędne kilowaty niż inwestować w piec elektryczny. Mam dostęp do technologii którą mogę dostosować do swoich wizji, wy nie macie nabywacie to co jest na rynku i używacie zgodnie z instrukcją. Akumulatory mnie są potrzebne przede wszystkim jako bufor w ciągu dnia i również do ciągnięcia domu do godziny drugiej taryfy, a jak dadzą rady to do rana. Jeżeli się nie sprawdzą to nie będę żałował i zawiozę je na złom odzyskując kasę.:)

Zobaczymy jakie będą wyniki jak na razie wasze wróżby nie mają żadnego poparcia w śród faktów. Bo żaden z was nie używał akumulatorów rozruchowych w takich ilościach ani je nie ładował ani rozładowywał, ja tak i mówię wam że wszystko działa.

Mój kocioł elektryczny będzie wyglądał tak. Będzie zainstalowany na obiegu kotła gazowego i będzie go zastąpywał bądź wspomagał:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...