Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Zużywam rocznie około 8000kWh i płacę za nie około 3000zł. Jeżeli zamontuję instalację 3kW to rachunki mi zmaleją w ten sposób:

Jako że latem zużywam dużo mniej pradu, za to stosunek drogiej taryfy do taniej jest większy, na własne potrzeby zużyje około 1000kW w drogiej taryfie i 500 w taniej (G12). Resztę odsprzedam po 0,75gr.

Wychodzi na to, że zużyję prądu na 800zł mniej i dostanę za nadprodukcję 1125zł. Czyli mój roczny rachunek powinien wynieść niewiele ponad 1000zł.

Fajnie liczę? :D

 

Nie. To znaczy tak. Fajnie liczysz, ale źle :lol2:

 

MG ma to jeszcze doprecyzować w nowelizacji, ale FiT przysługuje za nadwyżkę, nie za całość produkcji. Tj. jeśli zużyjesz w szczycie 1000 kWh, a instalacja wyprodukuje 1500 kWh, to dostaniesz wg FiT za 500 kWh. Ale jeśli wyprodukujesz mniej to nici z FiT. Generalnie nie licz na FiT, jeśli Twoja instalacja wyprodukuje rocznie mniej energii, niż zużywasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Generalnie nie licz na FiT, jeśli Twoja instalacja wyprodukuje rocznie mniej energii, niż zużywasz.

 

Rozliczenia mają być półroczne (pytanie jakie, kalendarzowe czy wybrane przez inwestora). Gdybym liczył na FiT, wybrałbym okres kwiecie-wrzesień i reszta. Gdybym nie liczył, wybrałbym styczeń-czerwiec i reszta.

Gdybajni ciąg dalszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie liczę? :D
W poście 709 w tym wątku na symbolach i wzorkach opisałem, jak wyglądają rozliczenia wg nowego gniota OZE. Jak pisał mitch, przy instalacji produkującej netto mniej energii PV, niż zapotrzebowanie delikwenta, o quasi gwarantowanych FiT można sobie tylko pośnić. Oczywiście co innego wynika z propagandy szerzonej naokoło, jak to dobrzy posłowie, walcząc z przeciwnościami, załatwili nam fajne taryfy:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście 709 w tym wątku na symbolach i wzorkach opisałem, jak wyglądają rozliczenia wg nowego gniota OZE. Jak pisał mitch, przy instalacji produkującej netto mniej energii PV, niż zapotrzebowanie delikwenta, o quasi gwarantowanych FiT można sobie tylko pośnić. Oczywiście co innego wynika z propagandy szerzonej naokoło, jak to dobrzy posłowie, walcząc z przeciwnościami, załatwili nam fajne taryfy:)

 

No nadal wróżymy z fusów, ale nawet jakbym się rozliczał półrocznie bez FiT, oszczędności powinny być u mnie na poziomie 1500zł rocznie. Jeżeli biorąc kredyt, spłacam go z oszczędności na prądzie, to nie ma dla mnie różnicy gdzie płacę.

Dla mnie pytanie jest jeszcze jedno. Jak długo realnie taka instalacja popracuje. Bo jeżeli spłacałbym 10 lat a wytrzymała by 20, to tak na prawdę zyskuję tylko połowę. Ale to i tak lepsze niż nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście 709 w tym wątku na symbolach i wzorkach opisałem, jak wyglądają rozliczenia wg nowego gniota OZE. Jak pisał mitch, przy instalacji produkującej netto mniej energii PV, niż zapotrzebowanie delikwenta, o quasi gwarantowanych FiT można sobie tylko pośnić. Oczywiście co innego wynika z propagandy szerzonej naokoło, jak to dobrzy posłowie, walcząc z przeciwnościami, załatwili nam fajne taryfy:)

 

ale zapotrzebowanie chwilowe czy całkowite... jeśli będzie instalowany licznik 2-kierunkowy, to będzie on naliczał naszą produkcję z PV tylko gdy PV wytworzy więcej energii niż my w danej chwili zużyjemy na bieżące potrzeby. dobrze rozumuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście 709 w tym wątku na symbolach i wzorkach opisałem, jak wyglądają rozliczenia wg nowego gniota OZE. Jak pisał mitch, przy instalacji produkującej netto mniej energii PV, niż zapotrzebowanie delikwenta, o quasi gwarantowanych FiT można sobie tylko pośnić. Oczywiście co innego wynika z propagandy szerzonej naokoło, jak to dobrzy posłowie, walcząc z przeciwnościami, załatwili nam fajne taryfy:)

 

Dobrze FIT nie mam a za oddaną energię z PV do sieci płacą 100% średniej ok 30 gr- TAK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowałbym w 18-20 groszy, minus podatek.

 

Mitch .Teraz to już mam zamęt w głowie. Produkuję mniej /rok niż zużywam FIT-ni ma ,produkuję więcej /rok niż zużywam mam FIT za nadwyżkę. Obecnie PV 4kWh by wystarczyła ale jak dołożę pompę ciepła -TO MAŁO. Dla mnie wykorzystywanie własnej energii na grzanie wody np. 1000L (bufor) to lekka przesada skoro wystarcza mi 200L. Co mam włączyć silnik elektryczny żeby sobie latał?. Oczywiście pralka zmywarka itd. jest OK.

PS. tak jak podałeś to jest teraz 16gr. Idzie dostać szajby. Trzeba kupić wiatrak 600W i napędzić go wentylatorem (dmuchawą) od pieca CO 300 watowym i będzie 300 W gratis .Takie OZE ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitch .Teraz to już mam zamęt w głowie. Produkuję mniej /rok niż zużywam FIT-ni ma ,produkuję więcej /rok niż zużywam mam FIT za nadwyżkę. Obecnie PV 4kWh by wystarczyła ale jak dołożę pompę ciepła -TO MAŁO.

Tak jak przedstawiłeś. A instalację zawsze możesz rozbudować.

 

PS. tak jak podałeś to jest teraz 16gr. Idzie dostać szajby. Trzeba kupić wiatrak 600W i napędzić go wentylatorem (dmuchawą) od pieca CO 300 watowym i będzie 300 W gratis .Takie OZE ;)

Cena energii spada. Cena przesyłu rośnie. Rachunek #BigEnergy musi się zgadzać ;) Nie licz na cenę energii rzędu 30 groszy, jak na razie na to się nie zanosi. Ty lepiej trzymaj kciuki, żeby nie wprowadzili "specjalnych" taryf dla prosumentów, takich w których cena za przesył całkowicie zniesie sens instalowania PV. A znając powiązania rządu z energetyką, wszystko może się zdarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znając powiązania rządu z energetyką, wszystko może się zdarzyć.
Spokojnie, do jesieni mamy spokój. Wszak to rok wyborczy. Będą nas karmić bełkotem o gwarantowanych FiT i super turbo mega postępową nowelizacją gniota OZE, nad którym pracowano ostatnie 3 lata.

A w praktyce będzie tak jak z obwodnicą Inowrocławia. Poszukajcie wideo z ustawką, o pardon, gospodarską wizytą Pą Prezidą na placu budowy obwodnicy - tej co to ją obiecał na początku kadencji. Toż to Bareja w szczytowej formie:)

A jak gdzieś w mediach zobaczycie el Prezidente lub jakąś Kopacz (na metr wgląb) na tle wiatraków i paneli PV wspomnijcie J-23, który już teraz Wam donosi, jak się kiwa frajerów:)

Chcecie OZE? Pogonić cwaniaków i następnych dobrze pilnować. Obecnej władzy naprawdę na nic więcej już nie stać.

Edytowane przez Hans Kloss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam dachówek i przypadkiem trafiłem na to, co sądzicie ?

http://www.monier.pl/produkty/systemy-solarne/energia-elektryczna/braas-pv-indax.html

 

Zawsze odpada koszt zakupu dachówek i ich montażu, pytanie tylko jak ma się cena takich paneli zastępujących pokrycie dachowe do standardowych paneli montowanych na dachówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wiedzieć jak zamierzasz ich pilnować, bo przez ostatnie 25 lat żadnemu Kowalskiemu się nie udało :mad:
Bo Kowalski musi się zmienić. Dlaczego Kowalski ledwie 5 lat po upadku komuny wybrał na prezydenta komucha - i to na 2 kadencje? Dlaczego Kowalski po 4ech latach nic nie robienia rządu Tuska zaufał mu po raz kolejny (ściślej PO + PSL)? Ba, ufa mu nadal, patrząc na sondaże. Kowalski musi zacząć kojarzyć fakty i widzieć, że ktoś go robi w trąbę. Powiem tak - jeśli po 25ciu latach demokracji (przynajmniej przeważnie) mamy taką władzę, jaka mamy, to znaczy, że na taką zasługujemy. Ja jestem w wieku jeszcze dobrze pamiętającym komunę. Ustawki z maszynami w tle, dymiącymi kominami, dzieci witające wodza z odpowiednimi chorągiewkami, dobrze pamiętam.

Mnie byle uśmiechnięta łachmyta łatwo nie oczaruje. OZE to m.in. sztandarowy przykład manipulowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Kowalski musi się zmienić. Dlaczego Kowalski ledwie 5 lat po upadku komuny wybrał na prezydenta komucha - i to na 2 kadencje? Dlaczego Kowalski po 4ech latach nic nie robienia rządu Tuska zaufał mu po raz kolejny (ściślej PO + PSL)? Ba, ufa mu nadal, patrząc na sondaże. Kowalski musi zacząć kojarzyć fakty i widzieć, że ktoś go robi w trąbę. Powiem tak - jeśli po 25ciu latach demokracji (przynajmniej przeważnie) mamy taką władzę, jaka mamy, to znaczy, że na taką zasługujemy. Ja jestem w wieku jeszcze dobrze pamiętającym komunę. Ustawki z maszynami w tle, dymiącymi kominami, dzieci witające wodza z odpowiednimi chorągiewkami, dobrze pamiętam.

Mnie byle uśmiechnięta łachmyta łatwo nie oczaruje. OZE to m.in. sztandarowy przykład manipulowania.

 

A powiedź mi jaką Kowalski na alternatywę dla PO. Może Kowalski boi się PIS-u i uważa to za mniejsze zło. Może Kowalski ma dość juz polityki, przekrętów, nepotyzmu, cwaniactwa itp. I na koniec może nie ma ochoty walczyć z wiatrakami.

A tak odnośnie tematu to na |BOŚ ogłosił duże zainteresowanie dotacjami do Prosumenta. Ciekawi mnie jak dają sobie ludziska wciskać głupotę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...