Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ja u siebie mam taki sterownik...

https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-grzalek-mppt-panele-sol-a-v-t-7828863692

I podwójną grzałkę w bojlerze zamiast standardowej...

Jeden obwód grzejny jest do fotowoltaiki a drugi podłączony do sterownika sieciowego...

Proste jak budowa cepa i działa zawsze...

 

Czyli do takiego można podłączyć maks. 3kWp paneli o ile dobrze rozumiem? A jakbym chciał podłączać np. te panele GS-50, one mają takie parametry:

image;s=644x461

Jeżeli chciałbym podłączyć ich np. z 7kWp, dałoby rady, czy na stringi jakoś nie trzeba by tego podzielić? (pomijam koszt montażu takich paneli na dachu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja u siebie mam taki sterownik...

https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-grzalek-mppt-panele-sol-a-v-t-7828863692

I podwójną grzałkę w bojlerze zamiast standardowej...

Jeden obwód grzejny jest do fotowoltaiki a drugi podłączony do sterownika sieciowego...

Proste jak budowa cepa i działa zawsze...

 

Albo czegoś nie rozumiem, albo jest mało przydatne, bo musisz wydzielić panele tylko dla grzałki. Jest to dobre gdy mamy maksymom słońca, gdy nie to się marnuje prąd bo ledwo grzejąca grzałka niczego nie nagrzeje. Mając instalację 5-10kWp można albo grzać wodę albo co innego zasilać choćby klimę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napięcie pracy - 160V-350V DC

max prąd obciążenia - 11A

 

350V / 43V = 8 panela

8 panela * moc panela 50W = 400W

 

ile to będzie stingów?

3000 / 400 = 7,5 stingów po 8 paneli

 

EDIT: źle policzyłem dla V=62V a nie 43V

poprawki uwzgędnione

 

Marcin raczej nie więcej jak 5-6 paneli w szeregu bo znacznie przekroczysz napięcie pracy standardowych grzałek...( 230v...)

Obciążone panele będą dawały 215-258v...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo czegoś nie rozumiem, albo jest mało przydatne, bo musisz wydzielić panele tylko dla grzałki. Jest to dobre gdy mamy maksymom słońca, gdy nie to się marnuje prąd bo ledwo grzejąca grzałka niczego nie nagrzeje. Mając instalację 5-10kWp można albo grzać wodę albo co innego zasilać choćby klimę:)

 

No właśnie czegoś nie rozumiesz...

Mam wydzielony obwód tylko do grzania wody...

CWU grzeję prądem cały rok na okrągło więc ten obwód jest używany dzień w dzień przez cały rok...

Cała energia dostępna z paneli jest zamieniana w ciepło ..., jak widać jest to bardzo skuteczne rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do takiego można podłączyć maks. 3kWp paneli o ile dobrze rozumiem? A jakbym chciał podłączać np. te panele GS-50, one mają takie parametry:

 

Na każdy string musiałem dać diodę schotki, bo się gryzły. Chyba, że masz nówki. Jam mam 6 szt w stringu co daje na biegu jałowym 320V. Przy obciążeniu MPPT dają 200-280V 2-3A. 600W maksymum jaki udało się wyciągnąć z 1800kWp. Raczej tym wody nie zagrzejesz.

A po ile masz te panele, wezmę pół tira.

Edytowane przez pkorol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie po złotówce, działają, bo sprawdzałem parę razy, nic się nie grzeje. Mam poodcinane konektory i założone zwykłe złączki wago. Jezeli zależy na konektorach to możesz kupić diodę w konektorze, albo bezpiecznik w konektorze i go wymienić na diodę, gdzieś widziałem po 25 zł.: https://allegro.pl/oferta/dioda-schottky-sb560-5a-60v-sr560-6942394044?snapshot=MjAxOS0wMS0wNlQxMzoxMjo1NC45OTZaO2J1eWVyOzM5NGU3NjIxOGMxMDFlZjMwNTNmYzlmMmU1NjViMDQ5NmUzNDkyMGNmM2ZkMzgzOTgwNzYyNGIxYWY2MWE4ZGE%3D Edytowane przez pkorol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szukam na 300V, te są na 60V...... Ale dzięki przynajmniej wiem jak to zabezpieczyć tymczasowo.

 

A ja mam 320V:) i góra 1A pewnie dla tego się nie przepalili. Dałem parę na 330V i 2A i kaput. Do zabezpieczenia się nie nadają bo działają na zwarcie, do zabezpieczenia bezpieczniki. Albo te prostownicze oni chyba się przepalają jakby co.

Polecam też takie, działają i się nie grzeją: https://allegro.pl/oferta/50hfr120m-dioda-prostownicza-50a-1200v-7157666416?snapshot=MjAxOC0wOS0wM1QwNzo0NTo1MC4wMzRaO2J1eWVyO2M3MDQ1MTIzNWI3YTFkOWE2ZDhkZDIxYzM2MDIyMTVjYzcxOWU2MzkzYTlmNjIzYjdhNjEyNGJjODhlZDk0OTI%3D

 

JEŚLI POMOGŁEM KLIKNIJ GWIAZDKĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś moja instalacja pracowała 8h i skonsumowała 600Wh, gdyby nie akumulatory, to żadna instalacja ongrid nawet by nie ruszyła bo nie starczało na odpalenie inwertera.:)

 

Co ty wypisujesz .Mam 3 lata i się nie zdarzyło by nic nie wyprodukowała nawet jak jest śnieg na panelach . Nie znam się na tym na tyle by dyskutować lecz jak czytam że nie wystartowała bo zbyt małe napięcie -nie znam tego. Uważam że to zależy od projektu i właściwego doboru paneli względem inwentera. jak i samego inwentera. Chcecie tanio to macie tanio .Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, moja instalacja na razie nie działa automatycznie, nie było słońca więc szło na akumulatory, tyle wzięli akumulatory, miernik rejestruje tylko odbiór. Może tego było i więcej ale i tak niema co odbierać prądu oprócz lodówki. Dziś był gość od klimatyzacji będzie coś co odbierze prąd i go spożytkuje:) Zabieram się do zrobienia kotła elektrycznego jak u jaśka. Nie wszystko na raz:)

 

Ja zrobiłem sam i steruje tym salus bezobsługowo . Jest super lecz rachunki UUUUUUUUUUUUUUUUFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF. Tak że powodzenia co by ci włosy nie posiwiały od zużycia dziennego. Jadę 3-ci rok na grzałkach z COP=1 i zmieniam na PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty wypisujesz .Mam 3 lata i się nie zdarzyło by nic nie wyprodukowała. Chcecie tanio to macie tanio .Coś za coś.

 

Zobaczmy czy powiedzonko CO tanio to Drogo się sprawdza w praktyce.

Dobra, to porównajmy nasze instalację, żeby zrozumieć o co chodzi.

Moja 1800Whp panele mają 10 lat, sprawność 80%, czyli faktycznie mam 1500Whp koszt całej instalacji 4 tys. Moja instalacja ofgrid hybrydowy, czyli: współpracuje z siecią, pracuje też autonomicznie. Według danych statystycznych pokrywa w 30% zapotrzebowanie na prąd. Załóżmy, że te 600Wh co zaobserwowałem, jest jej mocą maksymalną. Na razie nie jestem wstanie tej energii zużywać na bieżąco bo nie mam takich odbiorników, gdy dorobię grzałkę czy klimę to będę mógł te 600Wh spożytkować w całości. Za prąd płacę 2 tys rocznie, 30% to 600 zł. Czas zwrotu 6 lat. Nie biorę pod uwagę to, że za twój licznik zapłaciłem ja również 2000 zł czy 3? Czyli moja instalacja w pierwszym roku użytkowania całkowicie się zwróci jeżeli dostanę od ciebie wyrównanie za nie instalację u mnie licznika. Rozumiemy się?

Opisz swoją instalację to sobie je porównamy. Jeżeli zainstalowałeś dodatkowe grzałki itp po uruchomieniu PV to proszę wciągnąć ich koszta również, bo musiałeś za nie zapłacić by wykorzystać w pełni instalację PV.

 

p.s Każdy przechwalający na tym forum osiągami takie porównanie może teraz dla nas sporządzić.

Edytowane przez pkorol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczmy czy powiedzonko CO tanio to Drogo się sprawdza w praktyce.

Dobra, to porównajmy nasze instalację, żeby zrozumieć o co chodzi.

Moja 1800Whp panele mają 10 lat, sprawność 80%, czyli faktycznie mam 1500Whp koszt całej instalacji 4 tys. Moja instalacja ofgrid hybrydowy, czyli: współpracuje z siecią, pracuje też autonomicznie. Według danych statystycznych pokrywa w 30% zapotrzebowanie na prąd. Załóżmy, że te 600Wh co zaobserwowałem, jest jej mocą maksymalną. Na razie nie jestem wstanie tej energii zużywać na bieżąco bo nie mam takich odbiorników, gdy dorobię grzałkę czy klimę to będę mógł te 600Wh spożytkować w całości. Za prąd płacę 2 tys rocznie, 30% to 600 zł. Czas zwrotu 6 lat. Nie biorę pod uwagę to, że za twój licznik zapłaciłem ja również 2000 zł czy 3? Czyli moja instalacja w pierwszym roku użytkowania całkowicie się zwróci jeżeli dostanę od ciebie wyrównanie za nie instalację u mnie licznika. Rozumiemy się?

Opisz swoją instalację to sobie je porównamy. Jeżeli zainstalowałeś dodatkowe grzałki itp po uruchomieniu PV to proszę wciągnąć ich koszta również, bo musiałeś za nie zapłacić by wykorzystać w pełni instalację PV.

 

p.s Każdy przechwalający na tym forum osiągami takie porównanie może teraz dla nas sporządzić.

 

Dzielenie skóry na niedźwiedziu...

 

To ile w końcu ma ta instalacja...??

1800, 1500 czy 600wp...???

4000zł : 600zł = 6,6 a nie 3-4 lata...

 

Tak naprawdę to nic nie trzyma się kupy...

Liczysz zyski czegoś co nie działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzielenie skóry na niedźwiedziu...

 

To ile w końcu ma ta instalacja...??

1800, 1500 czy 600wp...???

4000zł : 600zł = 6,6 a nie 3-4 lata...

 

Tak naprawdę to nic nie trzyma się kupy...

Liczysz zyski czegoś co nie działa...

 

Nie ważna opisz instalację a wnioski zrobię:)

30% to są dane statystyczne. Twoja instalacja w nie konkurenci, bo jest dedykowana. of i on zasilają wszystko. Of bez akumulatorów może pokryć 30% zapotrzebowania w energię elektryczna, of 100%.

Cena of jest mniejsza co najmniej o cenę licznika, ceny papierków, ceny urządzeń elektrycznych które trzeba doinstalować by zbilansować energię elektryczną. Można nic nie robić i zostać przy tym co jest. Czyli w moim przypadku zbilansować 2000 zł. Powiedzmy instalacja 2kWp kosztuje 10 tys. Czas zwrotu 5 lat.

OF-6 lat.-4 tys

ON-5 lat. -10 tys+cena licznika.

Of można zainstalować za dwie pensji. Na On trzeba haratać pół roku:). Bilans inflacji inwestycji nie policzę bo nie umiem.

Of jest instalacją rozwojową, można zaciąć od jednego panela i sukcesywnie zwiększać moc instalacji, również można przejść na on.

ON lipa musisz mieć wszystko by wystartować. Możesz przejść na of ale okres spłaty wydłuży się 3 krotne. A jeżeli doinwestowałeś w urządzenia elektryczne to d.. jesteś uwiązany:)

 

Moim zdaniem żadne z rozwiązań nie przoduje, jest dedykowane do różnych grup.

Masz kasę i obstawiasz prąd zdecydowanie ON.

Nie masz kasy a chcesz PV, to nie jest źle bo jest OF na które cię stać. Jak widać efekt końcowy obu instalacji podobny.

Edytowane przez pkorol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szukam na 300V, te są na 60V...... Ale dzięki przynajmniej wiem jak to zabezpieczyć tymczasowo.

 

Szukaj na Ali expres

https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20190212213611&SearchText=dioda+mc4

 

Taniej niż u nas za jakieś 9zł powinieneś znaleźć w korpusie z mc4 z dostawą

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważna opisz instalację a wnioski zrobię:)

30% to są dane statystyczne. Twoja instalacja w nie konkurenci, bo jest dedykowana. of i on zasilają wszystko. Of bez akumulatorów może pokryć 30% zapotrzebowania w energię elektryczna, of 100%.

Cena of jest mniejsza co najmniej o cenę licznika, ceny papierków, ceny urządzeń elektrycznych które trzeba doinstalować by zbilansować energię elektryczną. Można nic nie robić i zostać przy tym co jest. Czyli w moim przypadku zbilansować 2000 zł. Powiedzmy instalacja 2kWp kosztuje 10 tys. Czas zwrotu 5 lat.

OF-6 lat.-4 tys

ON-5 lat. -10 tys+cena licznika.

Of można zainstalować za dwie pensji. Na On trzeba haratać pół roku:). Bilans inflacji inwestycji nie policzę bo nie umiem.

Of jest instalacją rozwojową, można zaciąć od jednego panela i sukcesywnie zwiększać moc instalacji, również można przejść na on.

ON lipa musisz mieć wszystko by wystartować. Możesz przejść na of ale okres spłaty wydłuży się 3 krotne. A jeżeli doinwestowałeś w urządzenia elektryczne to d.. jesteś uwiązany:)

 

Moim zdaniem żadne z rozwiązań nie przoduje, jest dedykowane do różnych grup.

Masz kasę i obstawiasz prąd zdecydowanie ON.

Nie masz kasy a chcesz PV, to nie jest źle bo jest OF na które cię stać. Jak widać efekt końcowy obu instalacji podobny.

 

Odnoszę wrażenie że Ty nawet sam siebie nie rozumiesz...

 

Czy ty widziałeś kiedykolwiek inwerter sieciowy...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty widziałeś kiedykolwiek inwerter sieciowy...?

Pewnie pokaże kontroler ładowania :)

 

Powiedźcie jak to jest zrobić off grida za 2 pensje? Panele GS50 ustawione na gruncie do tego sterownik ładowania + 2 akumulatory ze szrotu? A za grzałkę robi jak w pierdlu żyletka zawieszona na 2 kabelkach:) Instalacja rozwojowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...