Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Specjalnie dla ciebie to nagrałem. Czy twoje zabawki też tak mogą?

 

Filmik trzeba było przyciąć bo po 1 s od odłączenia aku prąd w aku się skończył :p

Jeszcze chciałbym spytać o to sprytne manipulowanie faktami że dom bierze wszystko co dają panele w off grid? Czym to się różni od inwertera on 1f i chałupy przepiętej na 1f? W tym przypadku dom bierze połowę a resztę dobiera z sieci?

Jak dla mnie jak w off dom weźmie więcej niż panele dają mamy black out :)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie znam się na tym, nigdy nie zgłębiałem tematu ale brat ma kolegę który na temat pompy ciepła pisał jakieś prace magisterskie czy doktorskie. Swoją drogą muszę go kiedyś poprosić żeby mi przesłał(chodziło chyba o wychłodzenie gruntu po jakimś czasie, krótszym niż zwrot z inwestycji czy coś), w każdym razie stanowczo odradził mu PC.

Są jeszcze piece elektryczne akumulacyjne, ciekawe czy ktoś użytkuje w połączeniu z FV w nowym domku o powierzchni ok. 100-120 m2.

 

To ten kolego chyba oblał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym, nigdy nie zgłębiałem tematu ale brat ma kolegę który na temat pompy ciepła pisał jakieś prace magisterskie czy doktorskie. Swoją drogą muszę go kiedyś poprosić żeby mi przesłał(chodziło chyba o wychłodzenie gruntu po jakimś czasie, krótszym niż zwrot z inwestycji czy coś), w każdym razie stanowczo odradził mu PC.

Są jeszcze piece elektryczne akumulacyjne, ciekawe czy ktoś użytkuje w połączeniu z FV w nowym domku o powierzchni ok. 100-120 m2.

 

Może nie pisał, ale przepisywał - a to jest duża różnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik trzeba było przyciąć bo po 1 s od odłączenia aku prąd w aku się skończył :p

Jeszcze chciałbym spytać o to sprytne manipulowanie faktami że dom bierze wszystko co dają panele w off grid? Czym to się różni od inwertera on 1f i chałupy przepiętej na 1f? W tym przypadku dom bierze połowę a resztę dobiera z sieci?

Jak dla mnie jak w off dom weźmie więcej niż panele dają mamy black out :)

 

Ja nie wiem czym się różni, nie znam zasad pracy inwerterów. Dom zabiera wszystko z PV a resztę dobija z sieci ZE. Odłączyłem akumulatory od MPPT by nie ładował w pierwszej kolejności akumulatorów a nadwyżkę oddawał do domu. Akumulatory zabierają z MPPT tyle energii ile chcą zgodnie z jakimś prawem chyba Kirkocha. Gdy idzie nadprodukcja to nie problem, bo prądu starcza i na akumulatory i na dom.

 

Nie rozumiesz zasady działania mojego OFF, dom bierze ile chce, OFF dolewa energię ze słońca jak ją ma. I nic nie robi jak jej nie ma. Żadnej katastrofy nie widzę?

Edytowane przez pkorol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem czym się różni, nie znam zasad pracy inwerterów.

Ale idę w zaparte że off jest lepszy. Bo w akumulatorach tracę około 40% energii które tak skrupulatnie każdy 1W upychałeś, dalej strata na przetwornicy 12-> 230V kolejna strata około 10% i w ten sposób okazuje się że w off zanim zasilimy żarówkę 230V już straciliśmy 50%. I jak to się ma do straty 20% na rzecz ZE?

 

Ale już tłumaczę czym różni się mój on grod od twojego off. U mnie w tej chwili działa klimatyzacja gdyby chciała działać ze słońca słońce musiało by dawać około 1kW stara na przetwornicy 10% mamy 900W daje mi to w 100% zasilenie klimy ze słońca. A jak działa on grid moje 5kWp dziś dają może 200W klima chodzi przejada całe 100% z PV a resztę dobiera z sieci. W Off gridzie albo działasz na sieci z ZE albo na akumulatorach + PV obsługowe urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnej ponieważ jej nie potrzebuję, co wyleci do sieci ZE musi mi w 80% oddać czy chce czy nie chce. Jeśli ja nie będę chciał go wziąć to mi po roku przepadnie. W ten oto sposób nawet po zachodzie słońca mój dom bierze mój oddany prąd do sieci i traktuje go jako "swój".

Pytanie skoro chciałbyś równolegle pracować na on i off to po co pakowałeś się w off grid?

 

Dobra my tu gadu gadu a na mnie budowa czeka , muszę coś roboty popchnąć. Wrócę za trochę na kawę.

 

EDIT: Kup sobie 2,5kW inwerter za 500 PLN zgłoś to do ZE i będziesz robił równolegle, ale nie z własnych aku. Chyba że będziesz miał inwerter hybrydowy.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak działa on grid moje 5kWp dziś dają może 200W klima chodzi przejada całe 100% z PV a resztę dobiera z sieci. W Off gridzie albo działasz na sieci z ZE albo na akumulatorach + PV obsługowe urządzenie.

 

Nu tak, mój OFFgrid działa dokładnie tak samo jk twój ON, uffff nareszcie urodziła się płaszczyzna do zrozumienia. Niema żadnych akumulatorów ile powtarzać. Omawiamy mój OFFgrid czy sąsiada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem robisz to co ja bym chciał. Czyli praca równoległa sieci i PV z priorytetem PV. Jaką masz gwarancję że niem prądu zwrotnego do sieci?

 

Niema i nie może być, bo i PV i ZE zasilają jedną powiedzmy inwertor który zasila rozdzielnię elektryczną. Gdyby prądy się spotkali ZE i PV to będzie boom, jedna z instalacji eksplodowała gdy się spotkali fazy ZE i inwertera:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem

Gotują nas powolutku, jak tą żabę.

Przyzwyczaimy się niedługo do zliczania ile srajtaśmy poszło i kiedy.

(no, aby dla wygody uchwyt zamówił ja w lokalnym sklepie)

Są przecież jakieś granice!

No, ale aby je zobaczyć to trzeba mieć ROZUM a nie srajfona i TV z dostępem do sieci...

I nich mi kto udowodni, ze solidne offgrid jest złe....

 

Adam M.

 

Chłopie zejdź na ziemię od 3 lat ci tłumaczę że OFF nie jest złe jest rewelacyjne lecz tylko i wyłącznie do drobnych rzeczy. Zapytam cię setny raz już: potrzebuję 60kWh dziennie- jaki magazyn muszę mieć aby zgromadzić taką ilość energii ,ile on będzie kosztował i kiedy mi się zwróci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję 60kWh dziennie- jaki magazyn muszę mieć aby zgromadzić taką ilość energii

Jesteś skazany na sieć jak większość użytkowników PV. Ale ja też idę w off grid na wiosnę z garażu wyjmę te lampki z panelami PV i postawie w ogrodzie i będę zużywał 100% energii którą wytwarzają panele!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką informację dostałem od gościa który zajmuje się fotowoltaiką w naszym ZE...

 

Licznik co 15 min wysyła aktualne obciążenia każdej fazy i jakieś inne pierdoły które pokazują czy nic nie idzie do sieci..

Przekroczenie jakiejś wartości powoduje że nakładane są kary...

Ja nie wiem jak to działa a jedynie powtarzam co usłyszałem...

 

Z tymi karami to chyba bujda .Mój przyłącz to 12kW ,a wielokrotnie (prawie co dzień) jest obciążany mocą 13 a nawet 14kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie zejdź na ziemię od 3 lat ci tłumaczę że OFF nie jest złe jest rewelacyjne lecz tylko i wyłącznie do drobnych rzeczy. Zapytam cię setny raz już: potrzebuję 60kWh dziennie- jaki magazyn muszę mieć aby zgromadzić taką ilość energii ,ile on będzie kosztował i kiedy mi się zwróci?

 

Zabierasz się do problemu "z dupy strony".

Jak nie zrobisz sobie dobrego układu off "tymi ręcami" to Ci się nie zwróci, bo zysk zabiorą ci, którzy Tobie to postawią.

Za darmo mają to zrobić - bo Tobie potrzebne?

Jakie moce chwilowe i maksymalne są potrzebne?

100kW ?

Bez akumulatorów mało realne...

10kW ?

Każdy kogenerator pędzony spirytusem sobie poradzi...

Wtedy akumulatorów nie potrzeba.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś skazany na sieć jak większość użytkowników PV. Ale ja też idę w off grid na wiosnę z garażu wyjmę te lampki z panelami PV i postawie w ogrodzie i będę zużywał 100% energii którą wytwarzają panele!

 

Zgadza się że 100% ,ale z jakiej mocy?(1kw) Rozbudowuję swoją do 10kW .ja nie jestem w stanie w lecie zużyć wytwarzanej energii.W okresie grzania CO już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabierasz się do problemu "z dupy strony".

Jak nie zrobisz sobie dobrego układu off "tymi ręcami" to Ci się nie zwróci, bo zysk zabiorą ci, którzy Tobie to postawią.

Za darmo mają to zrobić - bo Tobie potrzebne?

Jakie moce chwilowe i maksymalne są potrzebne?

100kW ?

Bez akumulatorów mało realne...

10kW ?

Każdy kogenerator pędzony spirytusem sobie poradzi...

Wtedy akumulatorów nie potrzeba.

 

Adam M.

 

Szkoda z tobą gadać .Zadałem pytanie więc odpowiedz :jaka moc ,czas zwrotu itd. To co mam jeszcze spirytus robić? CZŁOWIEKU WYCHAMUJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...