Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Zobaczy tu:

 

https://virtech.pl/magazyny-energii/akumulatory-lfp-lifepo4

 

2.5 kWh daje praktycznie zerowe zużycie w szczycie na cele bytowe, a dość długo w weekend w słoneczną pogodę można lecieć tylko z baterii :)

 

Ze swojej instalacji kożystam wczasie słońca. Za zeszły rok kiedy instalacja była mocno nie kompletna udało się uzyskać na bytowych 76% w taniej. Należy pamiętać że obcina to nie tylko drogą ale również tanią weekendy święta.

Zużycie w stosunku do zeszłego roku spadło o 400kWh i kupę CWU. Zużcie rok do roku jednak może być niemiarodajne. Założony trawnik i podlewanie zmiana TV i dokupienie kilku sprzętów.

W szczycie sezonu zużycie w drogiej wynosiło średnio 1kWh (wszyscy latem w domu). Nie mam całej budy pod UPS podłączonej więc 0kWh się nie da i nie zawsze latem świeci.

 

Akumulatory to najtańsze możliwe AGM

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Uwaga na firmę Freevolt!!! Nabrali za dużo zleceń i teraz mają straszne opóźnienia w realizacji. Mi zamówienie z czerwca zrealizowali dopiero w pod koniec stycznia. Najpierw wzięli zaliczkę na realizację 25% wartości. Potem nie mogłem się*doprosić, żeby cokolwiek zrobili. Dwukrotnie prolongowali mi termin realizacji.

Przy czym jak postraszyłem sądem dopiero zaczęli mnie słuchać.

UWAGA na zapisy w ich umowach. Przeczytajcie dokładnie zapis o karach umownych. Mają taki zapis, że niezależnie od przyczyny rozwiązania umowy czy wypowiedzenia i tak mają*dostać 20% wartości inwestycji w przypadku wypowiedzenia umowy, niezależnie która ze stron wypowie. Nie gódźcie się*na taki zapisy - to totalne przegięcie.

Myślałem przez pewien czas, że wpadłem w ogole w łapy jakichś oszustów. Bo zaproponowali mi, że jak im w ogole wpłacę całą wartość za instalację*to mi ją*szybko wykonają.

Prezes tej spółki to tragedia. Miły jak mu zależy na tym, żeby wyciągnąć kasę od klienta. Sam ma świadomość, że zawalił na całej linii, Ale jak klient zgłasza, że ma chwilowy poślizg w płatności, bo akurat chwilowo nie ma płynności to straszy karami, wpisami do KRD itp itd. Obraża klientów, szantażuje...

Nie będę*tutaj używał na forum wulgarnych określeń, ale cisną*się n usta słowa na ch,. i s....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wprowadzaj czytelników w błąd. Najtańsze akumulatory ze szrotu rozruchowe. Jak ktoś chce zaoszczędzić to tylko takie. Już nie długo odpalę swoje 5kWh w akumulatorach i zobaczymy ile wytrzymają.

 

Najtańsze AGM jakie szło kupić tzn stosunek ceny do Ah nie mówię o złomie.

 

Nie sądzisz że z jakiegoś powodu te akumulatory znalazły się na złomie?

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie sądzisz że z jakiegoś powodu te akumulatory znalazły się na złomie? "

 

Różnie bywa...

Ogólna zasada w unii jest taka, ze jak się coś "skończy" to trzeba to utylizować.

MUSI więc być kwit ze złomu na np. baterię od jakiejś maszyny sprzątającej z marketu co już się nie nadaje, czy wózka widłowego wycofanego z eksploatacji.

Nie jest ważne, że bateria była wymieniona na nową przy ostatniej naprawie sprzętu...

Także serwisy samochodowe wykonujące naprawy gwarancyjne to kopalnia dobrych aku.

Przywloką autko gwarancyjne z padniętym alternatorem.

Wymiana alternatora I AKUMULATORA (bo rozładowany i nie kręci) i odjazd po godzinnej naprawie.

A aku na złom, bo już i tak jest "rozliczony".

Ja kupowałem takie, które nie miały nawet roku od wyprodukowania.

 

Nie wszystko, co ma sens jest wiec wykonywane.

Często liczy się czas i biznes.

No i kretyńskie przepisy unijne.

 

 

Do kupowania aku w takich miejscach trzeba mieś odrobinę wiedzy o akumulatorach i miernik ich sprawności.

MOŻNA ocenić stan nawet bardzo rozładowanego akumulatora.

-Czy po naładowaniu da, czy nie da spodziewanego prądu.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wanadowymi akumulatorami to meczą się już jakiś czas...

Na małe, domowe, na razie się nie zanosi...

No i... nie są tanie.

 

Adam M.

Zdaje się, że sprzedają też na żelazie. Taniej niż wanad. Ale cała reszta pozostaje na tyle droga, że mniejszych aku jak kontener i tak nie opłaca się robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dwa problemy. Główne. Marna wartość naszej waluty to raz, dwa brak przepisów abyśmy mogli mieć jedną większą baterię na kilka domów.

 

Taki Niemiec sobie kupi baterię za jedną średnią pensję !!! A u nas trzeba średnich czterech. Jemu jeszcze do tego dopłacają.

 

Ja pisałem o trzecim problemie: braku komercyjnie dostępnej odpowiedniej technologii.

To co jest powszechnie dostępne (czy to stare kwasowe aku czy nówki Li-Ion) bazuje i jest rozwijane praktycznie wyłącznie na potrzeby motoryzacji a nie na potrzeby domu. Jak samochód musisz ładować na stacji przez 30 min, żeby wrócić do domu to porażka (prąd ma być szybko - nie dłużej niż zatankowanie benzyny - i gęsto upakowany, a że przy okazji cena rośnie to trudno). To samo dla domu, żeby mógł działać przez noc to już rewelacja (nie musi być szybko i gęsto, lecz tanio i żeby z aku nie trzeba było się cackać, bo się rozleci po pół roku). Póki co zatem stosunek jakość/cena jest fatalny nawet dla tego przysłowiowego Niemca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja nie po polsku piszę?

Wiele razy pisałem, że optymalne do buforowania energii elektrycznej w domu pozyskiwanej z PV, agregatu czy taniej taryfy są akumulatory TRAKCYJNE żelazowo-niklowe.

Ładować je można nawet spawarką!

Spokojnie połykają prądy 100-150A

Można je "odstawić" w DOWOLNYM stanie.

Trakcyjne mogą dawać naprawdę duże prądy rozładowania.

Normalnooporowe dają tylko spore prądy rozładowania.

Nie boją się przeładowania.

Są bardzo trwałe. (przy wymianie elektrolitu co 3 lata).

Nie boją się niskich temperatur.

 

Stosowane były (i nadal gdzieniegdzie są) w kolejnictwie, do rozruchu lokomotyw spalinowych.

(Cholernie trudno się o nie dopytać, a w sieci jest prawie nic na ich temat).

Wymieniane (wyrzucane) były jak pękła któremuś w pakiecie obudowa.

Pakiety były zwykle po 5 sztuk w drewnianej obudowie. Pojemności miały raczej z tych dużych i to przy skromnych gabarytach.

Bardzo dobre do odzysku, tylko gdzie ich szukać jak ZNTK popadały...

 

Nówki kosztują naprawdę spore pieniądze.

 

Edison, jak je produkował, to celował w napęd aut elektrycznych, których wtedy a Ameryce było więcej jak spalinowych!

O jakichś panelach PV wtedy nikomu się nawet nie śniło.

Okazuje się, że DZISIAJ nadają się do PV prawie idealnie.

Tylko aut elektrycznych, takich jak kiedyś, to już nie ma - więc i takich jak kiedyś akumulatorów się nie produkuje (mało się produkuje i są drogie).

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja nie po polsku piszę?

Po polsku... niestety nie zmienia to, że aku NiFe nie spełnia kryterium dostępności... Off-grid nadal tylko dla hobbystów i tych którzy niezbędnie potrzebują większego UPSa.

Edison, jak je produkował, to celował w napęd aut elektrycznych, których wtedy a Ameryce było więcej jak spalinowych!

O jakichś panelach PV wtedy nikomu się nawet nie śniło.

Okazuje się, że DZISIAJ nadają się do PV prawie idealnie.

Tylko aut elektrycznych, takich jak kiedyś, to już nie ma - więc i takich jak kiedyś akumulatorów się nie produkuje (mało się produkuje i są drogie).

 

Adam M.

 

Ot przewrotność historii...

Technologia pomyślana do napędzania aut, na dłuższą metę nie była tam perspektywiczna (m.in. waga, pomijam kwestie celowego ubicia tego rozwiązania), ale do PV pasuje i mogłaby dać kopa, leży de facto odłogiem...

Tymczasem technologię lepiej nadającą się do aut (po prawdzie to najlepiej nadająca się do gadżetów), wpycha się na siłę do PV i gdzie się da...

 

Ale... pomijając kwestie dostępności na rynku.

Mimo tego, że w tym słonecznym temacie NiFe wyprzedza o kilka długości LiIon, obie i tak rozbijają się o ten sam mur...

Dlaczego PV ma wielkie perspektywy przed sobą?

Bo tam prąd robi się... z piachu i ze słońca. Jednego i drugiego mamy po kokardę.

Niestety niklu jest mniej więcej tyle co litu. Żadne "gigafaktory" tu nie pomoże. Tak się wielu zachwyca Gigafactory, jaki to nie jest skok w nowoczesność, a cofa nas o ćwierć wieku. Bo tyle liczy komercyjne rozwinięcie litowych technologii - w sensie, kto się nie rozwija ten się cofa. A ta hamerykańska fabryczka raczej nie otwiera pola dla NiFe.

No OK, nikiel jest łatwiej dostępny niż lit. Kolejny punkt przewagi dla NiFe. I tyle. I tylko tyle.

Chyba, że Musk ma już gdzieś schowaną technologię TANIEGO (na miarę elektrolizy aluminium) pozyskiwania litu z oceanów... no to niech mu będzie, że jest jakimś wizjonerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48V z którym już coś sensownego da się zrobić to:

10 x ( 4KPH220 ) = 40 sztuk po 1,2V

Napięcie ładowania nie więcej jak 1,9V /celę czyli 76V

PO NAŁADOWANIU (krótko po...) mają 1,35V/celę czyli taka bateryjka ma 54V.

NORMALNIE ma 1,2 do 1,22V/celę (jak postoi pół dnia nie dotykana) czyli bateryjka ma wtedy 48 do 48,8V

Tak może sobie stać tygodniami...

 

"Łatwa" jak widać, to ona nie jest...

Po czym poznać, że jest już naładowana?

- Bo napięcie na niej SPADA o jakieś trochę.

"Dajemy" jej 1,9V o ona bierze ile umie. (normalnie około 29A)

Odłączamy ładowanie i mierzymy napięcie...

- Rośnie... Znaczy - ładować dalej.

- SPADŁO! ... Znaczy KONIEC ładowania.

(można, ale to już tylko strata prądu...)

I tak co , powiedzmy 5 sekund...

 

Kapryśna bestia...

Ale i tak je lubię!

Umiem się z taką dogadać!

 

48V i 220Ah to pojemność około 10650 VAh (Wh) czyli 10,65 kWh.

Ciekawostka...

DA SIĘ z niej wyjąć TYLE A NAWET WIĘCEJ bo można ją rozładować do ZERA V.

Bez szkody dla niej!!!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DA SIĘ z niej wyjąć TYLE A NAWET WIĘCEJ bo można ją rozładować do ZERA V.

Bez szkody dla niej!!!

 

Adam M.

 

No i przebudził się dawny Adam M , na chwilę czy na dłużej ?

 

kto to napisał :

"Obawiam się, że to nie przejdzie.

Za dużo w tym zysku dla szarego narodu a za mało dla banku i rządu. "

 

Więc szkoda aby wiedza przepadła , może warto jednak tak dla potomnych ? dla "szarego narodu" ? pieniedzy z tego nie bedzie ale chwała jak najbardziej ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może wkleić link do strony, na której sprawdzić z można przewidywany uzysk z PV, biorąc pod uwagę położenie geograficzne, kąt nachylenia i odchylenia ?

Gdzieś tu to było, ale nie zapisałem

 

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

Po wyborze lokalizacji

Trzeba wybrać PVGIS-ERA5

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przebudził się dawny Adam M , na chwilę czy na dłużej ?

 

kto to napisał :

"Obawiam się, że to nie przejdzie.

Za dużo w tym zysku dla szarego narodu a za mało dla banku i rządu. "

 

Więc szkoda aby wiedza przepadła , może warto jednak tak dla potomnych ? dla "szarego narodu" ? pieniedzy z tego nie bedzie ale chwała jak najbardziej ....

 

Słyszałeś, aby ktoś u nas zaczął produkcję tanich Ni-Fe ?

- Bo ja nie słyszałem.

A że są dobre, to sobie będę chyba musiał takie sam zrobić, jak czas pozwoli.

 

Nie ma inwertera, który mógłby z takich aku korzystać puki cokolwiek dają.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałeś, aby ktoś u nas zaczął produkcję tanich Ni-Fe ?

- Bo ja nie słyszałem.

A że są dobre, to sobie będę chyba musiał takie sam zrobić, jak czas pozwoli.

 

Nie ma inwertera, który mógłby z takich aku korzystać puki cokolwiek dają.

 

Adam M.

 

Czyli albo nasza waluta się wzmocni z dwa razy i domowe magazyny staną się dostępne albo trzeba będzie jeszcze przez długie lata korzystać z baterii "sieciowej".

 

Żeby nam dopłacili do nich to nawet nie liczę, słaby z nas elektorat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...