Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapewne wiesz jak jest sugerowana przez producenta żywotność tych pakietow Li-ion.

Z pewnością nie jest to 30 lat.

Ale znowu, jak temat nie odpowiada to merytoryczność wypowiedzi się kończy.

 

Mi temat jak najbardziej odpowiada tylko nie bardzo wiem jakiej merytorycznej odpowiedzi oczekujesz...?

 

Przy akumulatorach ni fe też jest podawana żywotność...

I co z tego...?

 

Tak wiem bateryjka li ion jest bee bo nie chce przeżyć wbijania w nią gwoździ czy okładania młotem na kowadle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Raczej zmierzałem do tego że w moim przypadku pieniądze pójdą na dalsze obniżanie kosztów życia lub trwałe ponoszenie jakości życia a nie na przeżarcie tipsy i sripsy. Rozumiem że rozdają "moje" pieniądze ale po równo nie zabierają a te pieniądze można różnie wydac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie pytanie taka odpowiedź...

 

Widzisz gdzieś problem z żywotnością akumulatorów w np Tesli...?

 

Jak już napisałem wcześniej...

"Strach ma wielkie oczy"...

 

A co chcesz tu wszystkim wmówić że kupisz Aku. od tesli aby być niezależny KPINA z Forumowiczów Cyt. "Strach ma wielkie oczy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podasz tą żywotność akumulatora Tesli S, czy będziesz tak tańczył koło tego pytania bez podania konkretów?

Ja nie pytam czy ta bateria wytrzyma wbijanie gwoździ czy okładanie młotem na kowadle.

Ile lat wytrzyma, poza samochodem, do momemtu spadku pojemności do 75%, przy wykorzystywaniu pełnej jej pojemności?

P.S

BMS-ów nie ma w poszczególnych pakietach z Tesli S. W nich są tylko "paluszki".

 

A ja mam to wiedzieć...?

Może poczekamy aż zaczną się sypać...

 

W czym przeszkadza mi spadek pojemności o te 25%...??

Z np 100kWh zostaje 75kWh...

Co...?

Mam wyrzucić bo zamiast 10 dni autonomii w chałupie zapewni mi "tylko" 7 dni...???

 

Rozumiem że ten super akumulator ni fe nie zmniejsza pojemności wraz z ilością cykli ...( Skoro jest napisane że można regenerować to znaczy że jednak z biegiem czasu zmniejsza swoją pojemność..., No chyba że użytkownicy rozbierają je i regenerują tak dla kaprysu...)

 

Jak dla mnie to takie trochę na siłę szukanie zalet w ni-fe i trochę usilne szukanie wad w li-ion aby uzasadniać słuszność wyboru...

 

Tak na marginesie to ja nie jestem jakimś specjalnym zwolennikiem li ion tylko dziwnie wygląda to " stare to było super a teraz te nowe to do doopy"...

 

Edit.

Każdy pakiet tesli składający się z "paluszków" ma płytkę zabezpieczającą podpiętą do takiej białej długiej wtyczki od strony "+" i "-" pomiędzy wyjściami rurek chłodzenia, jak nie ma to ktoś po prostu odłączył...

A czy to zabezpieczenie będzie przydatne przy używaniu pojedyńczego pakietu to już inna sprawa..

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podasz tą żywotność akumulatora Tesli S, czy będziesz tak tańczył koło tego pytania bez podania konkretów?

Ja nie pytam czy ta bateria wytrzyma wbijanie gwoździ czy okładanie młotem na kowadle.

Ile lat wytrzyma, poza samochodem, do momemtu spadku pojemności do 75%, przy wykorzystywaniu pełnej jej pojemności?

P.S

BMS-ów nie ma w poszczególnych pakietach z Tesli S. W nich są tylko "paluszki".

 

Sprawdź w papierach żywotność Tesla Powerwall, będziesz wiedział czego się spodziewać.

 

Ja mam 4-letniego elektryka, przebieg ponad 45k, stan baterii 99%, ilość cykli grubo ponad 1500. A to jest bateria ze 3 generacje za baterią z Tesli S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem jak jest żywotność PowerWall-a Tesli.

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20342/pierwsza-w-polsce-prezentacja-systemu-magazynowania-tesla-powerwall

 

Ja pytałem o żywotność pakietu z Tesli S, który jest tutaj przez @Jasiek71 proponowany jako magazyn dla domu.

 

 

Ja nie neguję tego że w dzisiejszym e-samochodzie bateria starcza na n.p. 250 tyś kilometrów przy 20 tyś rocznego przebiegu.

Tylko te baterie, aby wydłużyć ich życie nigdy nie są w 100% naładowane i nigdy nie są rozładowywane poniżej 30% pojemności.

Dodatkowo Twoja bateria, jak sam piszesz, jest 3 generacje nowsza od tej z Tesli S.

 

Nie, moja bateria jest 3 generacje "za" baterią tesli i ma jedynie nędzny wentylator do jej chłodzenia, a nie ja w Tesli obieg cieczy do "klimatyzacji" baterii.

 

Poza tym, bateria w samochodzie to ma wyjątkowo ciężki żywot w porównaniu do domowego magazynu, tak z 10 razy gorzej (patrząc po ilości zdarzeń i różnic żądanego napięcia czy kierunku pracy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem jak jest żywotność PowerWall-a Tesli.

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20342/pierwsza-w-polsce-prezentacja-systemu-magazynowania-tesla-powerwall

 

Ja pytałem o żywotność pakietu z Tesli S, który jest tutaj przez @Jasiek71 proponowany jako magazyn dla domu.

 

 

Ja nie neguję tego że w dzisiejszym e-samochodzie bateria starcza na n.p. 250 tyś kilometrów przy 20 tyś rocznego przebiegu.

Tylko te baterie, aby wydłużyć ich życie nigdy nie są w 100% naładowane i nigdy nie są rozładowywane poniżej 30% pojemności.

 

Policz może jakie obciążenie ma pojedyńcza "bateryjka w pakiecie jak obciążamy go np 2kW...?

 

Taka bateria z samochodu zastosowana do zasilania domu miała by po prostu rajskie życie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I miałaby zawsze ciepło, jakieś 20 stopni na plusie, a nie jak w aucie od -30 do plus 45...

 

Największym problemem jest wysoka temperatura bo ona przyśpiesza degradację ogniwa...

Przy zastosowaniach domowych nie mamy tak dużych obciążeń zarówno przy ładowaniu jak i rozładowywaniu które powodują wzrost temperatury...

Tutaj skala ilości ogniw powoduje że na jedno przypada niewielkie obciążenie...

Im większa bateria to tym dłuższe i spokojniejsze są same cykle a więc ogniwa się nie grzeją...

 

Zimno nie ma negatywnego wpływu na żywotność ogniw a wręcz zaleca się je przechowywać w lodówce kiedy mają być nie używane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym problemem jest wysoka temperatura bo ona przyśpiesza degradację ogniwa...

Przy zastosowaniach domowych nie mamy tak dużych obciążeń zarówno przy ładowaniu jak i rozładowywaniu które powodują wzrost temperatury...

Tutaj skala ilości ogniw powoduje że na jedno przypada niewielkie obciążenie...

Im większa bateria to tym dłuższe i spokojniejsze są same cykle a więc ogniwa się nie grzeją...

 

Zimno nie ma negatywnego wpływu na żywotność ogniw a wręcz zaleca się je przechowywać w lodówce kiedy mają być nie używane...

 

Ale zimno nie pozwala korzystać z pełnej mocy, bo zimna bateria tego nie zrobi.

 

Znalazłem coś co chciałem na start do swoich analiz:

 

https://www.youtube.com/watch?v=rSdoQCusOMo

 

Teraz muszę mieć możliwość wprowadzania danych do takiego typu wizualizacji, ktoś coś? Naskrobać samemu? W excelu czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zimno nie pozwala korzystać z pełnej mocy, bo zimna bateria tego nie zrobi.

 

Znalazłem coś co chciałem na start do swoich analiz:

 

https://www.youtube.com/watch?v=rSdoQCusOMo

 

Teraz muszę mieć możliwość wprowadzania danych do takiego typu wizualizacji, ktoś coś? Naskrobać samemu? W excelu czy jak?

 

A do czego ta analiza...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego ta analiza...?

 

Plan jest taki, aby oszacować minimalną wielkość systemu on-grid z baterią, który w zależności od potrzeb użytkownika:

 

- minimalizuje zużycie energii w drogiej taryfie,

 

- maksymalizuje auto-konsumpcję,

 

- może działać jak zwykły UPS,

 

- system z możliwością regulacji czasu i warunków ładowania baterii/oddawania do sieci/rozładowania baterii.

 

Zupełnie nie chodzi o całkowitą niezależność, raczej o minimum, które daje maksimum możliwości, a rozbudowa systemu będzie szła w kierunku poprawy konkretnych parametrów.

 

Będę za chwilę miał do rozgryzienia jak to zrobić w domach, gdzie wszystko będzie na prąd a będzie tam wszystko co możemy dzisiaj kupić, od kabli grzewczych po wszelakie PC i auta elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest taki, aby oszacować minimalną wielkość systemu on-grid z baterią, który w zależności od potrzeb użytkownika:

 

- minimalizuje zużycie energii w drogiej taryfie,

 

- maksymalizuje auto-konsumpcję,

 

- może działać jak zwykły UPS,

 

- system z możliwością regulacji czasu i warunków ładowania baterii/oddawania do sieci/rozładowania baterii.

 

Zupełnie nie chodzi o całkowitą niezależność, raczej o minimum, które daje maksimum możliwości, a rozbudowa systemu będzie szła w kierunku poprawy konkretnych parametrów.

 

Będę za chwilę miał do rozgryzienia jak to zrobić w domach, gdzie wszystko będzie na prąd a będzie tam wszystko co możemy dzisiaj kupić, od kabli grzewczych po wszelakie PC i auta elektryczne.

 

To mniej więcej to samo o czym ja myślę od dłuższego czasu...

Myślę że analiza moich zeszytów a nawet tego fotowoltaicznego wspomagania CWU i potraktowania zbiornika jako akumulator który ma cykle ładowania i rozładowania bardzo dużo by pomogła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mniej więcej to samo o czym ja myślę od dłuższego czasu...

Myślę że analiza moich zeszytów a nawet tego fotowoltaicznego wspomagania CWU i potraktowania zbiornika jako akumulator który ma cykle ładowania i rozładowania bardzo dużo by pomogła...

 

Ja muszę oczywiście trzymać się sprzętu dedykowanego, ale jego wielkość czy moc nie musi powalać, raczej dawać jak najwięcej możliwości.

 

Co do zeszytów to może je osobiście zweryfikuje tylko luźniejszy dzień potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...