Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ja muszę oczywiście trzymać się sprzętu dedykowanego, ale jego wielkość czy moc nie musi powalać, raczej dawać jak najwięcej możliwości.

 

Co do zeszytów to może je osobiście zweryfikuje tylko luźniejszy dzień potrzebny

 

Jak masz ochotę przewieźć swoje cztery litery to wiesz gdzie mieszkam...

Gniazdo siłowe do ładowania E auta też się znajdzie...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzień dobry

Jestem nowy na Forum , więc proszę o wyrozumiałośc jak cos żle napiszęc. Przymierzam sie do zamontowania insstalacji fotowoltaicznej . Moje roczne zużycie prądu to ok. 5500 kWh rocznie, mam dach ok. 60 m2 na budynku z dachem jednospadowym ustuowany na południowy zachód, dach jest przykryty papą , ale bedzie niedlugo blacha trapezowa T-18 . Poproszę Kolegów o informację na co zwraca uwagę przy wyborze instalacji , czego unikac , itp, ewemtualnie dobra firmę. montującą zestawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Jestem nowy na Forum , więc proszę o wyrozumiałośc jak cos żle napiszęc. Przymierzam sie do zamontowania insstalacji fotowoltaicznej . Moje roczne zużycie prądu to ok. 5500 kWh rocznie, mam dach ok. 60 m2 na budynku z dachem jednospadowym ustuowany na południowy zachód, dach jest przykryty papą , ale bedzie niedlugo blacha trapezowa T-18 . Poproszę Kolegów o informację na co zwraca uwagę przy wyborze instalacji , czego unikac , itp, ewemtualnie dobra firmę. montującą zestawy

 

Było o tym dziesiątki razy: Cena i jakość będziesz miał wyceny to wrzuć na forum ocenimy i podpowiemy. Przy zużyciu rocznym 5kWh celuj w okolice 6,6-7kWp a cena powinna być w okolicach 25k PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Jestem nowy na Forum , więc proszę o wyrozumiałośc jak cos żle napiszęc. Przymierzam sie do zamontowania insstalacji fotowoltaicznej . Moje roczne zużycie prądu to ok. 5500 kWh rocznie, mam dach ok. 60 m2 na budynku z dachem jednospadowym ustuowany na południowy zachód, dach jest przykryty papą , ale bedzie niedlugo blacha trapezowa T-18 . Poproszę Kolegów o informację na co zwraca uwagę przy wyborze instalacji , czego unikac , itp, ewemtualnie dobra firmę. montującą zestawy

 

Blacha T18 nie może być za cienka. O grubości 0,4 mm i cieńsze odpadają. Po prostu wyginają się przy pracach na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję połozyć blache Plannja Poliester Matt , ma 0,5 mm i chyb niezle powłoki , bo daja 30 lat gwarancji i 10 lat gwarancji na powłoke zewnętrzną , Ale to chyba najmniej ważne bo i tak ok. 90 % dachu bedzie pod panelami.

 

Mam ofertę z jednej firmy na zestawy z Froniusem Symo 6.0 - 3-M i panele : Boviet 300 w Mono 24,500 , Boviet 270 Poli - 23800 zł , Longi 310 Mono -24800 zł , ceny podobne , falownik ten sam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej co będzie wydajniejsze te 200kg ni fe czy 50 kg li ion...?

A jakie parametry...?

Też zależy, co znaczy "wydajniejsze"? Zakładam, że w obu przypadkach tak się dobiera, by było wystarczające do potrzeb domu.

 

Parametry... LiIon projektowane było pod gadżety.

Czyli miały być przede wszystkim lekkie i małe (o czym było już wyżej). Smartfon ma być leki a auto szybkie (ergo lekkie). Dom nie musi.

Niska temp. pracy pod obciążeniem. Nie chciałbym mieć przy uchu piecyka. Utrzymanie temp. pokojowej jest kosztowne. W domu możnaby zastosować technologie, które przewidują prace na dużo wyższych temp. Ludzie en masse są przyzwyczajeni, do kotłów na wungiel, mogą wiec trzymać w kotłowni piecyk magazynujący prąd.

Żywotność. Resurs smartfona to średnio 2 max 5 lat. Samochodu 10? Pomijam patologie, gdzie na ulicach co drugi to 20-letni gulf z Niemiec. A domu?

Ogólna wygoda. NiCd w komórkach czy wkrętarkach to zawsze była porażka. NiFe nawet nie wyobrażam w takich zastosowaniach, ale w domu wystarczy co parę lat dolać elektrolit. Za to LiIon to najlepsze co mam w smartfonie.

Można by tak jeszcze długo...

 

Tak szczerze to mam trochę takich " bateryjek" wyszydzanych tu przez co niektórych i jakoś ciężko mi jest znaleźć słabe strony tego...

 

Bo to wszystko jest funkcją jakość/cena. Jakość w sensie poziomu zaspokojenia wymagań.

NiFe ma potencjał technologiczny by być znacznie tańszy od LiIon. NiFe byłoby wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem dla domu. Przy obecnych cenach jest tylko ledwo zadowalającym. Gdyby cena LiIon i NiFe była taka sama, to pewnie wybrałbym LiIon.

 

Ale nie wybiorę. Litówki dostosowane są do dużych obciążeń (szczególnie w motoryzacji), w domu nigdy tego nie doświadczą, więc PO CO mi taka DROGA technologia?

 

Gigafactory zalewa teraz świat względnie tanimi litówkami (względnie; one tanie nigdy nie będą), co dość skutecznie blokuje rynek dla innych technologii - technologii pomyślanych pod mikroinstalacje (ale i dla tradycyjnych elektrowni), więc uwolnionych od tych ograniczeń, które determinowały projektownanie litówek - mogłyby być DUŻO tańsze (nawet bez masowości Gigafactory) - dostępne nie tylko dla tego mitycznego Niemca.

 

Ale NiFe też nie wybiorę. Te wszystkie technologie są o kant pupy.

Nienadanżają, bo nadążyć immanentnie nie potrafią za PV.

PV tanieje i tanieć jeszcze długo będzie, bo jest robione z piachu. Aku wprost przeciwnie.

Dla mnie opieranie off-grid na obecnych akumulatorach (jako część systemu fotowoltaicznego) jest absurdalne. Ci co nie muszą, wybierają on-grid. Bo to sensowniejsze.

Do czasu, bo ten grid też cierpi na brak sensownych akumulatorów. Musieliby tam pobudować kilka dodatkowych elektrowni wodno-pompowych, ale tego nie zrobią, bo trzeba by utopić parę drzewek, a tego żaden ekoterrorysta przecież nie przeżyje... ale że tysiące wiatraków dewastuje krajobraz to OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechały panele tym razem w wersji "all black" 280W każdy z 5kW zrobi się 7kW dokładnie to 6,68kW. Brakuje konstrukcji montażowej i można stawiać.

[ATTACH=CONFIG]427380[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]427381[/ATTACH]

 

Sorry za "burdello bumbum" ale jak to na budowie :)

 

Ściana z porothermu na zaprawie, bleeeeee :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zależy, co znaczy "wydajniejsze"? Zakładam, że w obu przypadkach tak się dobiera, by było wystarczające do potrzeb domu.

 

Parametry... LiIon projektowane było pod gadżety.

Czyli miały być przede wszystkim lekkie i małe (o czym było już wyżej). Smartfon ma być leki a auto szybkie (ergo lekkie). Dom nie musi.

Niska temp. pracy pod obciążeniem. Nie chciałbym mieć przy uchu piecyka. Utrzymanie temp. pokojowej jest kosztowne. W domu możnaby zastosować technologie, które przewidują prace na dużo wyższych temp. Ludzie en masse są przyzwyczajeni, do kotłów na wungiel, mogą wiec trzymać w kotłowni piecyk magazynujący prąd.

Żywotność. Resurs smartfona to średnio 2 max 5 lat. Samochodu 10? Pomijam patologie, gdzie na ulicach co drugi to 20-letni gulf z Niemiec. A domu?

Ogólna wygoda. NiCd w komórkach czy wkrętarkach to zawsze była porażka. NiFe nawet nie wyobrażam w takich zastosowaniach, ale w domu wystarczy co parę lat dolać elektrolit. Za to LiIon to najlepsze co mam w smartfonie.

Można by tak jeszcze długo...

 

 

 

Bo to wszystko jest funkcją jakość/cena. Jakość w sensie poziomu zaspokojenia wymagań.

NiFe ma potencjał technologiczny by być znacznie tańszy od LiIon. NiFe byłoby wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem dla domu. Przy obecnych cenach jest tylko ledwo zadowalającym. Gdyby cena LiIon i NiFe była taka sama, to pewnie wybrałbym LiIon.

 

Ale nie wybiorę. Litówki dostosowane są do dużych obciążeń (szczególnie w motoryzacji), w domu nigdy tego nie doświadczą, więc PO CO mi taka DROGA technologia?

 

Gigafactory zalewa teraz świat względnie tanimi litówkami (względnie; one tanie nigdy nie będą), co dość skutecznie blokuje rynek dla innych technologii - technologii pomyślanych pod mikroinstalacje (ale i dla tradycyjnych elektrowni), więc uwolnionych od tych ograniczeń, które determinowały projektownanie litówek - mogłyby być DUŻO tańsze (nawet bez masowości Gigafactory) - dostępne nie tylko dla tego mitycznego Niemca.

 

Ale NiFe też nie wybiorę. Te wszystkie technologie są o kant pupy.

Nienadanżają, bo nadążyć immanentnie nie potrafią za PV.

PV tanieje i tanieć jeszcze długo będzie, bo jest robione z piachu. Aku wprost przeciwnie.

Dla mnie opieranie off-grid na obecnych akumulatorach (jako część systemu fotowoltaicznego) jest absurdalne. Ci co nie muszą, wybierają on-grid. Bo to sensowniejsze.

Do czasu, bo ten grid też cierpi na brak sensownych akumulatorów. Musieliby tam pobudować kilka dodatkowych elektrowni wodno-pompowych, ale tego nie zrobią, bo trzeba by utopić parę drzewek, a tego żaden ekoterrorysta przecież nie przeżyje... ale że tysiące wiatraków dewastuje krajobraz to OK.

 

Czyli co...?

Największą wadą li ion przy zastosowaniach domowych jest jego mała masa ...??

Jak komuś to przeszkadza to zawsze można owinąć je dodatkowo ołowianą blachą...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co...?

Największą wadą li ion przy zastosowaniach domowych jest jego mała masa ...??

Chyba nie...

Wadą nie jest mała masa tylko KOSZT jakim uzyskano małą masę. Po wuja mam dopłacać za małą masę w domu? OK, tonowy kloc w kotłowni to byłaby lekka przesada... ale czy jeśli wszystkie klocki ważą razem 50kg czy 200kg, to właściwie jaka to różnica? Więc po co przepłacać. Z pozostałymi parametrami/właściwościami podobnie.

No! Taki jest sens mojej pisaniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie...

Wadą nie jest mała masa tylko KOSZT jakim uzyskano małą masę. Po wuja mam dopłacać za małą masę w domu? OK, tonowy kloc w kotłowni to byłaby lekka przesada... ale czy jeśli wszystkie klocki ważą razem 50kg czy 200kg, to właściwie jaka to różnica? Więc po co przepłacać. Z pozostałymi parametrami/właściwościami podobnie.

No! Taki jest sens mojej pisaniny.

 

Ta masa nie może być zbyt duża nawet do domowego magazynu energii. Ja u siebie tesla powerwall mam gdzie powiesić, ale 10 aku żelowych postawić już nie mam gdzie :(

 

Domowych magazynów jest już trochę modeli ale jak wspomniano, nas na to za bardzo nie stać.

 

Jakby się pojawiła dopłata w wysokości np. 5000 zł wtedy byłoby inaczej. Kwota dopłaty w sumie mała, a w godzinach szczytu odcinamy cały budynek.

 

W Niemczech w 2018 roku sprzedali ponad 50 000 domowych magazynów, robi wrażenie, ale tam inna siła nabywcza.

 

Ja w ramach programu "czyste powietrze" dopłacałbym do każdego nowego budynku żeby miał pompę ciepła, PV i magazyn energii, w perspektywie kilku lat mocno by rynek energii odetchnął - rocznie stawiamy ponad 70 000 budynków jednorodzinnych, to są rodziny, które przenoszą się z innych lokali, który mogłyby przejść na "net zero house".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie...

Wadą nie jest mała masa tylko KOSZT jakim uzyskano małą masę. Po wuja mam dopłacać za małą masę w domu? OK, tonowy kloc w kotłowni to byłaby lekka przesada... ale czy jeśli wszystkie klocki ważą razem 50kg czy 200kg, to właściwie jaka to różnica? Więc po co przepłacać. Z pozostałymi parametrami/właściwościami podobnie.

No! Taki jest sens mojej pisaniny.

 

No do mnie jakoś bardziej przemawia niewielki " plecak" na ścianie w garażu niż ogromny regał z bateriami i plątaniną przewodów...

 

Druga sprawa to zakup od razu odpowiedniej ilości akumulatorów ni fe bo przy zasilaniu 48v potrzeba 40 szt drogich cel 1,2v...

W przypadku li ion łatwo jest uzyskać takie napięcie i w prosty sposób można do woli powiększać pojemność dokładając tylko niewielkie klocki z BMS...

Taki pakiecik 14s 4p daje nam ok 0,5 kWh pojemności , wystarczy podłączyć go do przetwornicy i już można zasilać np oświetlenie LED w całym domu...

Dokładając kolejne klocki stopniowo robimy zasilanie dla lodówki, telewizji...

Odpowiednia przetwornica solarna z jednym pakietem zasilającym i kilkoma panelami fotowoltaicznymi na start a później stopniowo dokładanie kolejnych klocków...

 

Wydaje mi się że tym sposobem można w rozsądnej cenie zrobić taką częściową autonomię dla domu i maksymalnie wykorzystać fotowoltaikę do bieżącego zasilania budynku...

 

Oczywiście przy obecnym sposobie rozliczania prosumentów to nie jest konkurencyjne ale w razie "W" może być sensowne...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak właśnie zrobione na małe "W" tylko na razie na AGM-ach. Kuszą mnie moduły z baterii Leaf'a bo wystarczy ich 7 i jest bateryjka 48 V, którą można rozbudowywać. Mam w domu konieczność zasilania bezprzerwowego kilku "urządzeń". Ale jednocześnie jestem "niezadowolonym" prosumentem (trochę za mało mam kWp w panelach i za drugie półrocze 2018 zapłaciłem ponad 500 zł co kontrastuje z 46 zł za pierwsze półrocze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechały panele tym razem w wersji "all black" 280W każdy z 5kW zrobi się 7kW dokładnie to 6,68kW. Brakuje konstrukcji montażowej i można stawiać.

[ATTACH=CONFIG]427380[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]427381[/ATTACH]

 

Sorry za "burdello bumbum" ale jak to na budowie :)

 

Mam prawie identyczne 290W - mają po cztery ścieżki na ogniwo... ale stoją oparte o komin, czekam na warunki, żeby zamontować...

Po ile zapłaciłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o dopłatach...

Po ile zł miesięcznie jesteście skłonni się "opodatkować" aby komuś można było dopłacić?

Pieniądze to nie kapusta. Na grządce nie rosną...

Wszystko, co robicie ma na celu - jak najmniej płacić.

 

Jakby dotowali np. takie cuda...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Radioizotopowy_generator_termoelektryczny

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...