Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam,

Wczoraj dowiedzieliśmy się że w naszej gminie trwa nabór osób do budowy ogniw fotowoltaicznych w celu wytwarzania energii elektrycznej, wyłącznie na potrzeby własne. Projekt jest dofinansowany z EFS, a wpłata ma wynosić do 5 tys zł. Żadnych szczegółów jeszcze nie znamy. Projekt dopiero został zaakceptowany. Zastanawiamy się czy w tej cenie warto się zgłosić? Widzieliśmy że wycena na 5kwh wynosi po 30 tys zł, więc w cenie 5 tys zł chyba warto i zwrot inwestycji nastąpi szybciej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podłączam się do pytania. Jestem w podobnej sytuacji i muszę zdecydować do jutra czy składam wniosek.

Projekt ma być realizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Działania 321 „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” w zakresie budowy mikroinstalacji prosumenckich

 

Warunki wydają się dość przejrzyste. Piszą że inwestor ma mieć przygotowane 5 tys (ciekawe czy finalnie kwota ta nie pójdzie ostro do góry?)

 

Czy realizował ktoś taki projekt z tego źródła?

Czy kwestia podłączenia takiej instalacji do tradycyjnej jest skomplikowana?

Czy tego typu instalacje są opłacalne? Nie liczę na zyski ale bardziej na oszczędności + ewentualna możliwość odsprzedaży nadwyżki energii

Piszę z południa Polski więc zgodnie z filmem http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229935-Filmy-z-do%C5%9Bwiadcze%C5%84-W%C5%82asne-baterie-s%C5%82oneczne-na-domu-WARTO szlaki są przetarte u mojego dostawy prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt jest dofinansowany z EFS, a wpłata ma wynosić do 5 tys zł. Żadnych szczegółów jeszcze nie znamy. Projekt dopiero został zaakceptowany. Zastanawiamy się czy w tej cenie warto się zgłosić? Widzieliśmy że wycena na 5kwh wynosi po 30 tys zł, więc w cenie 5 tys zł chyba warto i zwrot inwestycji nastąpi szybciej?
Dać im zbudować sobie PV 5kW za te 5tys. pln, a następnie zdjąć graty z dachu i opchnąć po promocyjnej cenie 25 tys pln. Zwrot i zysk niemal natychmiastowy:) Żartuję oczywiście. Jeśli namawiają zwłaszcza na szybką decyzję i wpłatę kasy, a szczegółów nie podają, to doradzam wzmożoną czujność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczoraj dowiedzieliśmy się że w naszej gminie trwa nabór osób do budowy ogniw fotowoltaicznych w celu wytwarzania energii elektrycznej, wyłącznie na potrzeby własne. Projekt jest dofinansowany z EFS, a wpłata ma wynosić do 5 tys zł. Żadnych szczegółów jeszcze nie znamy. Projekt dopiero został zaakceptowany. Zastanawiamy się czy w tej cenie warto się zgłosić? Widzieliśmy że wycena na 5kwh wynosi po 30 tys zł, więc w cenie 5 tys zł chyba warto i zwrot inwestycji nastąpi szybciej?

Na pewno warto. Ruszył pewien projekt, który jest finansowany z resztek pieniędzy pozostałych z programu PROW 2007-2013, czyli dotyczy to tylko obszarów wiejskich. Gminy mogą liczyć na 90% dofinansowania więc Twoje 17% wkładu własnego jest jak najbardziej realne. Pytanie czy mówimy o tym samym projekcie.

Trochę informacji na ten temat znajdziesz tutaj: http://gramwzielone.pl/trendy/16061/dotacje-na-mikroinstalacje-na-wsi-startuja-nabory-wnioskow

Edytowane przez mt-instalacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nachylenie dobre? Jeśli za małe, to potrzebny stelaż i siłą rzeczy więcej się zmieści

Instalacja odgromowa ma być? mniejsze bądź większe odstępy od brzegów dachu

Wygląd mocno się liczy? Jak tak, to CIGS-y i mniejsza moc, jak nie to "poli" (większa moc),a jak jest dużo forsy to i "mono"( jeszcze więcej mocy).

Niedawno liczyłem instalację dla sportu i najkorzystniej cenowo wyszły polikryształy 245W SHARP, a potem 130W CIGS-y z TSMC

Edytowane przez strusp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zgłosiliśmy się, zgodnie z zaleceniami będziemy czujni :)

Ciekawa jestem czy pod wytworzony przez panele prąd można podpiąć wszystkie urządzenia, czy tylko niektóre mogą być nim zasilane? na stronie sun track są takie małe zestawy do fotowoltaiki i tam pisze że można podpiąć telewizor, lodówkę, ale pralki, piekarnika już nie. Ale chyba mylę zagadnienia... bo to będą elektrownie słoneczne do domu.

Edytowane przez paulaz0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans Kloss, narzekałeś, że obecna ustawa o OZE jest nieczytelna dla zwykłego obywatela. Niestety, myliłeś się. Wtedy to był jasny i przejrzysty tekst ustawy. Dopiero teraz Ministerstwo (anty)Gospodarki szykuje zapisy, dzięki którym wytwarzający prąd będą mogli się poczuć jak w "Ściganym". Inspektorzy, kontrolerzy, bojówki... A jak zobaczyłem zapis promujący stare panele z Niemiec, to naprawdę zacząłem się zastanawiać nad budową domu pasywnego i odłączeniem się od sieci energetycznej. Powiedziałbym, co naprawdę myślę o tym, ale żal klawiatury i admin by skasował...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto. Ruszył pewien projekt, który jest finansowany z resztek pieniędzy pozostałych z programu PROW 2007-2013, czyli dotyczy to tylko obszarów wiejskich. Gminy mogą liczyć na 90% dofinansowania więc Twoje 17% wkładu własnego jest jak najbardziej realne. Pytanie czy mówimy o tym samym projekcie.

Trochę informacji na ten temat znajdziesz tutaj: http://gramwzielone.pl/trendy/16061/dotacje-na-mikroinstalacje-na-wsi-startuja-nabory-wnioskow

 

Nie wiem pewno bo mnie to nie interesuje, ale korzystając z tego wsparcia nie można oddawać energii do sieci. Kto chce z niego skorzystać niech poczyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans Kloss, narzekałeś, że obecna ustawa o OZE jest nieczytelna dla zwykłego obywatela. Niestety, myliłeś się. Wtedy to był jasny i przejrzysty tekst ustawy. Dopiero teraz Ministerstwo (anty)Gospodarki szykuje zapisy, dzięki którym wytwarzający prąd będą mogli się poczuć jak w "Ściganym". Inspektorzy, kontrolerzy, bojówki... A jak zobaczyłem zapis promujący stare panele z Niemiec, to naprawdę zacząłem się zastanawiać nad budową domu pasywnego i odłączeniem się od sieci energetycznej. Powiedziałbym, co naprawdę myślę o tym, ale żal klawiatury i admin by skasował...
Ależ nigdy nie twierdziłem, że nie można stworzyć jeszcze większego gniota:) Czy możesz zapodać jakiś dogodny link do tekstu tegoż wysmrodka? Jeszcze nic nie czytałem z tego, ale jak już Tobie się zbiera na epitety to musi być niezły kalafior:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeśli chodzi o dotacje PROW to z tego co wiem jest tak przynajmniej u mnie . 10 % wkładu własnego , 90 % dofinansowania . Po założeniu instalacji jej właścicielem jest gmina my tylko udostępniamy dach . Energia wyprodukowana ma być skonsumowana na potrzeby własne a ewentualne nadwyżki wpompowane do sieci za darmo . Tak ma być przez okres 5 lat po tym okresie instalacja przechodzi na nas . Pytanie co przy tej okazji z podatkiem dochodowym ? I co będzie po pięciu latach tego nie wie nikt . Ale moim zdaniem warunki dobre . Ja startuje na 5 kw. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz zapodać jakiś dogodny link do tekstu tegoż wysmrodka?

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12272506/12290006/12290007/dokument164044.pdf

gniot jest niezły, najlepszy jest wzór ze strony 8. Bardzo dobrze widać że rząd się boi i robi co może, żeby zniechęcić prosumentów i zablokować rozwój takich instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gniot jest niezły, najlepszy jest wzór ze strony 8. Bardzo dobrze widać że rząd się boi i robi co może, żeby zniechęcić prosumentów i zablokować rozwój takich instalacji.
Jak już tu kiedyś pisałem - tej władzy naprawdę już na nic więcej nie stać. To banda gamoni i pętaków lub energetycznych lobbystów. Zachęcam do refleksji już w najbliższą niedzielę wyborczą. Wybór mało skomplikowany, bo teraz tylko 3 możliwości (włącznie z nie pójściem na wybory lub oddaniem nieważnego głosu). Jak ktoś chce głosować na tego, co tam latał po krzesłach w Japonii, to niech go łapie dziś (piątek) na mieście. Ostatni dzień kampanii. On teraz załatwia ustawy w try miga. Jak go dorwiecie i będzie jakaś kamera w pobliżu, załatwi Wam taryfy jakie tylko chcecie. Jak tego nie zrobicie, oleje was na następne 5 lat. Jak wam się uda... też Was oleje, nieco potem, ale przez jakiś czas będziecie mieli dobre samopoczucie:)

Jak wygra ten drugi, to oczywiście krowy przestaną dawać mleko w dusznej atmosferze IV RP, ale przynajmniej teoretycznie jest nadzieja na jakiekolwiek zmiany (może i na OZE).

 

PS: Wzór na stronie 8 doprecyzował bym jeszcze jakimś rachunkiem całkowym lub różniczkowym z elementami rozkładu prawdopodobieństwa zdarzeń pogodowych. Co! Fornal prosument se myśli, że se kupi parę bateryjek na dach i darmowego prundu sie zachciewa?! A taki ..j!!!

Edytowane przez Hans Kloss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12272506/12290006/12290007/dokument164044.pdf

gniot jest niezły, najlepszy jest wzór ze strony 8. Bardzo dobrze widać że rząd się boi i robi co może, żeby zniechęcić prosumentów i zablokować rozwój takich instalacji.

 

Ja jestem totalnym antypisiorem. Ale sobie pomyślałem, że jak wygra plastykowy KEN to wszystko będzie wetował. Tak więc może aktualna koalicja do wyborów w październiku nie będzie miała okazji wprowadzić tego ustawowego antyprosumenckiego gniota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem totalnym antypisiorem. Ale sobie pomyślałem, że jak wygra plastykowy KEN to wszystko będzie wetował. Tak więc może aktualna koalicja do wyborów w październiku nie będzie miała okazji wprowadzić tego ustawowego antyprosumenckiego gniota.
A ja oczekuję, że "pastykowy KEN" zawetuje właśnie m.in. gniota OZE. Unikniemy kolejnej straty czasu na kontestowanie takiej legislacji. Gdyby obecny "strażnik żyrandola" zachowywał się inaczej, niż notariusz rządowy, już dawno powinien pokazać środkowy palec koalicyjnym pętakom, produkującym takie buble. Jak wygra Bul to już Wam nakreślę, co będzie. Nadchodzi jesień, gniot przechodzi przez sejm, Bul poświadcza notarialnie i tadaaa!!! Załatwiliśmy OZE! Zdjęcia, ustawki na tle tych paru PV co mamy w Polsce pokazane w TVP, TVN, opisane w GW.

O tym, że to kolejny wysmrodek, jeszcze gorszy od poprzedniego, będzie wiedzieć tylko wąskie grono z małymi szansami na oddźwięk medialny. Szary prosument odczuje to dopiero po wyborach. Temat grany już wielokrotnie. Pamiętacie Króla Europy obiecującego gaz z łupków na tle jakiegoś komina? Pewnie ogień z tego komina podawali z ruskiego gazu ziemnego, byleby w TV dobrze wyglądało, że to niby tak nam łupki z ziemi wybijają:)

Edytowane przez Hans Kloss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to miałem na myśli.
No jak to: Czyżby Polska "racjonalna" chciała głosować na Polskę "radykalną" pogrążoną w "politycznej frustracji" i "odmętach szaleństwa"?:) Żartuję oczywiście, bo taki podział to jest po prostu bełkot. Niezależnie od tego, co kto wyznaje politycznie, widzimy, co i kto jest problemem np. w OZE.

PS: Ja nie jestem ani pisior, ani antypisior tylko Prawica. Czyli m.in. honor i szacunek dla innych i dla siebie. Nakłamałeś? Nie dotrzymujesz obietnic? Nie umiesz/nie chcesz robić tego, co do ciebie należy? Fora ze dwora i kolej na następnego. Gdyby każdy obywatel stosował te proste kryteria, już dawno pętaki poszłyby na szczaw, a kolejni by wiedzieli, że trzeba się starać, bo nie ma zmiłuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...