Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Śledzę tu dyskusję szanownych Kolegów. Jest merytoryczna i konstruktywna...

 

Ja po prostu chcę się pochwalić.

Wczoraj po raz pierwszy w tym roku miałem nadwyżkę energii oddanej do sieci w stosunku do pobranej. Było tego zaledwie 4,72 kWh po uwzględnieniu haraczu. Może nie wiele, ale zawsze...

W ubiegłym roku "dołek" w produkcji wystąpił pod koniec marca, co nie omieszkał się wykorzystać mój Sprzedawca i wystawił fakturę. Oczywiście faktura (zawyżona) wystawiona z podliczeniem zużycia metodą stosowaną przez innych Operatorów tylko w przypadku uszkodzenia licznika (metoda "proporcjonalna").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ś

Ja po prostu chcę się pochwalić.

Wczoraj po raz pierwszy w tym roku miałem nadwyżkę energii oddanej do sieci w stosunku do pobranej.

:-)

Ja nie mam smart licznika w falowniku, wiec nie wiem ile energii zuzyłem, widze tylko produkcje. Ale panele pykneły wczoraj 48KWh, wiec pewnie nadyżka była bo ogrzewanie nie chodzi przy tych temperaturach i słońcu. Zreszta luty jest wyjątkowo słoneczny, zwłaszcza koncowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)

Ja nie mam smart licznika w falowniku, wiec nie wiem ile energii zuzyłem, widze tylko produkcje. Ale panele pykneły wczoraj 48KWh, wiec pewnie nadyżka była bo ogrzewanie nie chodzi przy tych temperaturach i słońcu. Zreszta luty jest wyjątkowo słoneczny, zwłaszcza koncowka.

 

Ja założyłem najtańsze podliczniki po 21 zł (wysyłka w promocji gratis) oraz program E-licznik z ZE, więc po podliczeniu "słupków" wiem jaki mam bilans.

Na ostatniej fakturze (stan na koniec roku) było 1110 kWh nadwyżki (do wykorzystania w czasie 365 dni), teraz zostało nieco powyżej 400 kWh. Będę się starał wykorzystać do końca roku.

Mam 4 klimy z funkcją grzanie, więc chyba nie powinno nic przepaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie...

Ja mam ok 115 kWh z niecałych 2kWp do wspomagania CWU...

Dlatego pytam o kierunek paneli i region kraju. Chciałby się dowiedzieć z czego wynika rezultat o 50% lepszy niż mam ja: z mojego kierunku odsuniętego od południa, z lepszej pogody w danym obszarze kraju czy bajkopisarstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam o kierunek paneli i region kraju. Chciałby się dowiedzieć z czego wynika rezultat o 50% lepszy niż mam ja: z mojego kierunku odsuniętego od południa, z lepszej pogody w danym obszarze kraju czy bajkopisarstwa.

 

Tak jak napisałem dane z instalacji 3,3kW region nieopodal Kępna (90km do Wrocka)

To że w stopce mam napisane 5kW oznacza tylko tyle że jedna instalacja ma 3,3kW a kolejna 1,7kW

.

EDIT:

3,3kW

pv.jpg

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200* pd-zach

z instalacji 1,7kW zrobiło się do 24.02 85kWh i stronka producenta się "popsuła" i nie zlicza danych.

 

@Jastrząb a Ty skąd?

Stolyca.

200* to praktycznie południe. Statystyczne w lutym tracisz 2% względem wystawy południowej. Ja jestem raptem 40* dalej na zachód i w lutym względem wystawy południowej trace juz 25%. Wrozław jest generalnie ładniejsza pogoda. Znowu, modele pokazuje 12 procent wieksze uzyski. Jak bylo w tym lutym, to by trzeba się przegrzebać przez stacje pogodowe jakies.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego kawałka 3,3 kWp na chwilę obecną mam za luty ok. 208 kWh, panele odchylone ok. 20° na wschód ale dosyć płasko położone - myślę, że ok 25°...

Lokalizacja podobno w najbardziej słonecznym powiecie Polski - okolice Busko-Zdrój.

produkcja to te fioletowe słupki, pomarańczowe to nadmiar do sieci.

PS.jpg

Edytowane przez Slak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego kawałka 3,3 kWp na chwilę obecną mam za luty ok. 208 kWh, panele odchylone ok. 20° na wschód ale dosyć płasko położone - myślę, że ok 25°...

Lokalizacja podobno w najbardziej słonecznym powiecie Polski - okolice Busko-Zdrój.

Jakbys je podniosl do 45 stopni to byś zyskał raptem 3%.

Jakbyś je przekręcił na południe, też zysk byłby podobny.

 

Straty w produkcji w procentach w roznych miesiacach względem paneli ustawionych na południe. Panele pod katem 45stopni.

Jak jest sie kawalek od poludnia duuzo się dostaje zimą procentowo. Latem, prawie bez roznicy. Kierunekl 200 stopni, to praktycznie południe.

 

Miesiac 240* 200*

1 33% 4%

2 26% 3%

3 19% 3%

4 11% 1%

5 4% 0%

6 2% 0%

7 3% 0%

8 9% 1%

9 16% 2%

10 26% 3%

11 32% 3%

12 24% 2%

 

 

Dane za http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?lang=en&map=europe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy to była solidna produkcja...

 

A co teraz się zmieniło? Polikryształ ten sam, monokryształ też. skoro dają gwarancję 25 lat na 80% to nie mam w planach wymiany ogniw, owszem wiadomo że kiedyś ich sprawność wzrośnie i z 1 panela o standardowych wymiarach będzie moc na poziomie 800W kiedy teraz dochodzi do 350W ale to będzie kiedyś. My mamy tę energię już teraz. Ceny pewnie pozostaną na zbliżonym poziomie, a nasza konsumpcja prądu zbyt drastycznie się nie zmienia nawet po instalacji pompy ciepła tak czy siak 10kWp większości z nas wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)

Ja nie mam smart licznika w falowniku, wiec nie wiem ile energii zuzyłem, widze tylko produkcje. Ale panele pykneły wczoraj 48KWh, wiec pewnie nadyżka była bo ogrzewanie nie chodzi przy tych temperaturach i słońcu. Zreszta luty jest wyjątkowo słoneczny, zwłaszcza koncowka.

 

Przecież nie jest ten licznik potrzebny by wiedzieć zużycie własne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...