Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Tylko ja offgridem zbijam dość mocno drogą taryfę i obcinam trochę z taniej. Rocznie płacę za prąd 1000-1200zł za 2500kWh.Po odliczeniu opłat stałych co z On mam roczną oszczędność 700-900zł a 3kW muszę dać na dach.Przy obecnych cenach prądu i zużyciu bez sensowne. Rozważam to dopiero po zmianie ogrzewania no i zobaczymy jak to biedzie z piekarnikiem i indukcją ale szacuję że taniej jak na butli.

Podejrzewam że po podwyżkach cen prądu instalacje zaczyna drożeć i ze zwrotem będzie podobnie jak teraz. Poza tym jestli sporo Polaków płaci na rok 1500-2000zł i ma to rozbite na raty to nie myśli o tym.

 

Każdy ma swoje przeliczenia dot. amortyzacji PV. Ty jako jeden z nielicznych jesteś w komfortowej sytuacji, że nie tylko umiesz liczyć i przewidywać (czyli logicznie myśleć), i Ty sam sobie zmontowałeś PV.

 

W Twoim przypadku podłączenie do ZE, na chwile obecną to "grosze". Jeśli w to nie wchodzisz, to na pewno masz swoje racje.

 

Co do indukcji - nie liczy się koszt eksploatacji, lecz komfort użytkowania... Zadowolenie swojej Kobiety bezcenne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A Ty nie jesteś zadowolony że nie musisz skrobać przypalonych eksperymentów kulinarnych? :)

 

Jestem zadowolony, że Ona jest zadowolona i to mi w zupełności wystarcza.

A tak na marginesie - mam od 29.11.2018 r. gaz z rury, sporadycznie jest używany wyłącznie do dogrzewania domu w okresie przejściowym.

Przed 2017 był z butli w kuchni. Nawet nie próbowałem reanimować kuchni gazowej, co świadczy o przewadze indukcji..

 

Co do definicji "okresu przejściowego" - dotyczy to w moim przypadku temperatur poniżej - 5 s.C. Przy wyższych temperaturach zewnętrznych grzeję lub chłodzę prądem który został kiedyś tam wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam takie inwertery Samil power 2600TL czy jakoś tak...

W paczkach są tylko takie książeczki instrukcje ...

Co ja potrzebuję aby te inwertery zgłosić do rejonu energetycznego...?

 

Poszukaj w internecie "zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci ZE". U ciebie chyba PGE. Musisz je wypełnić (poprawnie).

Do inwerterów dołącz karty katalogowe i certyfikat dopuszczający do sieci w języku polskim ( dla Samil jest chyba też dostępny po polsku). To samo dotyczy paneli.

Do tego jeszcze schemat instalacji i podpis osoby z uprawnieniami, np SEP. Mogą być najprostsze, takie uprawniające do wymiany żarówek w biurze.

Składasz papiery i czekasz na wymianę licznika.

Jak mój znajomy oddawał (pod Przemyślem) to chyba coś im nie pasowało, że nie ma możliwości zdalnego odłączenia. Ale się "odczepili", bo jeszcze nie ma takiego wymogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w internecie "zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci ZE". U ciebie chyba PGE. Musisz je wypełnić (poprawnie).

Do inwerterów dołącz karty katalogowe i certyfikat dopuszczający do sieci w języku polskim ( dla Samil jest chyba też dostępny po polsku). To samo dotyczy paneli.

Do tego jeszcze schemat instalacji i podpis osoby z uprawnieniami, np SEP. Mogą być najprostsze, takie uprawniające do wymiany żarówek w biurze.

Składasz papiery i czekasz na wymianę licznika.

Jak mój znajomy oddawał (pod Przemyślem) to chyba coś im nie pasowało, że nie ma możliwości zdalnego odłączenia. Ale się "odczepili", bo jeszcze nie ma takiego wymogu.

 

No właśnie chodzi o te certyfikaty i karty katalogowe inwerterów...

Gdzie tego szukać bo ja nic takiego w paczce nie widzę...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: ze akumulatory podłączył pod kontroler ładowania w miejsce panela i produkcja idzie. Jak Ty nam w tej chwili zaimponowałeś!

 

Nie mam kontroler ładowania, mam sterownik grzałki. Akumulatory podpięte na stałe jako dodatkowy string.

Tu macie opis: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3525251.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kontroler ładowania, mam sterownik grzałki. Akumulatory podpięte na stałe jako dodatkowy string.

Tu macie opis: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3525251.html

 

Biorę taki falownik...

IMG_20190302_222916.jpg

Podłączam akumulatory a wtyczkę wkładam do pierwszego lepszego gniazdka obwodu który chce wspomagać i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW : Indukcja nie ratuje przed przypaleniem :)

 

Inteligencja Kobiety chroni ją przed przypaleniem. Zgodzę się, że przez pierwsze kilka dni może zdarzyć się przypalenie. Potem to raczej potrawa może wystygnąć.

Kobieta ma inteligencję nie tylko wrodzoną, ale i nabytą. Wie że jak dzwoni koleżanka, to trzeba zrobić użytek z ikonki zegara. Co najwyżej po zakończeniu rozmowy podgrzeje jeszcze raz potrawę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam takie inwertery Samil power 2600TL czy jakoś tak...

W paczkach są tylko takie książeczki instrukcje ...

Co ja potrzebuję aby te inwertery zgłosić do rejonu energetycznego...?

Mam dwa nowe samil power 3000TL za 2000zł.

Kartę katalogową i certyfikat masz na stronie samil power. Wystarczy wydrukować pliki.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa nowe samil power 3000TL za 2000zł.

Kartę katalogową i certyfikat masz na stronie samil power. Wystarczy wydrukować pliki.

Jeśli ktoś szuka inwerterów w dobrej cenie to pisać.

Do jednego zakupu dorzucili mi 3 KW Solax z nieznanym uszkodzeniem. Dałem do naprawy i potrzebny okazał się schemat, bo spaliło jeden z tranzystorów tak, że nie da się odczytać. Napisałem więc do chińczyków w tej sprawie a oni w odpowiedzi wysyłają mi nowy inwerter na prywatny adres. Nawet nie było żadnych pytań o dowód zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś szuka inwerterów w dobrej cenie to pisać.

Do jednego zakupu dorzucili mi 3 KW Solax z nieznanym uszkodzeniem. Dałem do naprawy i potrzebny okazał się schemat, bo spaliło jeden z tranzystorów tak, że nie da się odczytać. Napisałem więc do chińczyków w tej sprawie a oni w odpowiedzi wysyłają mi nowy inwerter na prywatny adres. Nawet nie było żadnych pytań o dowód zakupu.

 

To być może da się z nowego odczytać jaki to tranzystor i go "postawisz na nogi". Powodzenia!

 

p.s.

 

10.01.2019 r. wysłałem Ci schemat rozbudowy instalacji PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...