Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Taa...

Trzeba jeszcze wiedzieć gdzie szukać...

Chyba jestem jakiś "wczorajszy" bo nie mogę znaleźć albo nie umiem szukać...

 

Karta katalogowa:

http://www.samilpower.com/uploadfiles/product/NewDatasheet_SR-S_PL_001.pdf

 

Certyfikat:

http://www.samilpower.com/uploadfiles/product/EFSH15082088-IE-14-V01Encrypted.pdf

 

Dziwne, że karta katalogowa jest w języku polskim a certyfikat w angielskim.

Te inwertery zdjęli z produkcji i może gdzieś się zapodziało polskie tłumaczenie. Napisz do nich, zapewne gdzieś mają. Zawsze to dodatkowe oszczędności na tłumaczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta katalogowa:

http://www.samilpower.com/uploadfiles/product/NewDatasheet_SR-S_PL_001.pdf

 

Certyfikat:

http://www.samilpower.com/uploadfiles/product/EFSH15082088-IE-14-V01Encrypted.pdf

 

Dziwne, że karta katalogowa jest w języku polskim a certyfikat w angielskim.

Te inwertery zdjęli z produkcji i może gdzieś się zapodziało polskie tłumaczenie. Napisz do nich, zapewne gdzieś mają. Zawsze to dodatkowe oszczędności na tłumaczeniu.

 

Wielkie dzięki...:D

 

Tak swoją drogą gdzie można kupić elementy konstrukcyjne do montażu instalacji naziemnej...? , ( Jedyne miejsce na którym mogę zmieścić instalację to tyły mojej działki...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że najlepiej wyjdzie kilka wbetonowanych stalowych słupów np. z profila zamkniętego. Na szczycie każdego słupa ucho do przykręcenia profila pv poprzez śrubę młotkową. Na dole każdego słupa dospawane ramię o odpowiedniej długości aby uzyskać wymagany kąt. Na końcu każdego ramienia również uchwyt do przykręcenia profila pv poprzez śrubę młotkową. Takie coś w rozsądnej cenie zrobi każdy zakład ślusarski. Można dać w ocynk i będzie gites. Przy każdym słupie trawkę wykosisz a jak zrobisz zasieki z alu to będziesz klął ile wlezie.

Stosując odpowiednie profile można zminimalizować liczbę słupów:

https://www.olx.pl/oferta/profile-aluminiowe-montazowe-cnc-systemowe-bosch-rexroth-CID628-IDxnEJn.html#9f2dd717f4

 

Profile nr 9 i 10 wyglądają konkretnie.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze konsole z HDPE, obciążanie bloczkami fundamentowymi, używane w bezinwazyjnych montażach na dachach płaskich.

Łatwe w przestawieniu, jakby coś wyrosło, albo sie wybudowało :)

 

A teren pod konstrukcją kratową można wysypać żwierem (klińcem) i zapomnieć o koszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moich przyłączach 1-fazowych liczniki z ZE liczą prawidłowo.

Mam dodatkową kontrolę na podlicznikach.

Koszt takiego 1-fazowego podlicznika to zaledwie 21 złotych, a ma się praktrycznie pełną kontrolę przepływu energii.

 

Nie ma róży bez kolców, zużycie własne energii takiego licznika to około 1 W.

Jak się ma takich zabawek z 5 sztuk, to w skali roku uzbiera się kilkadziesiąt kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vr5 jeśli licznik bierze 1W to rocznie zjada 8kWh a to żadna ilość energii ;)

 

Sharp polikrystaliczny o mocy katalogowej 275W ma moć praktyczną ok 200W. :)

Oczywiście ZE bierze do obliczeń mocy instalacji te 275W.

 

Może i moc praktyczną ma 200W, ale zdarzają się sytuacje że ten panel faktycznie daje 275W. U mnie w tej chwili jeci 1,7kW więc /12 paneli = 140W z każdego panela ale jeszcze południa nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sharp polikrystaliczny o mocy katalogowej 275W ma moć praktyczną ok 200W. :)

Oczywiście ZE bierze do obliczeń mocy instalacji te 275W.

Jakieś nowe pojęcie. Moc praktyczna :-) Podzielisz się definicją?

ZE na liczniku mierzy a nie liczy. Więc jakby Twoje panele miały "moc praktyczna" to licznik energii (zakjładając że nie jest uszkodzony) też dobrz zmierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak daje ale może przez minutę dziennie. :)
Jeśli tylko przez minute dziennie miałeś promienioweanie 1000W/m2 i słońce pod odpowiednim kątem, to co w tym takiego dziwnego? Chcesz mieć odpowiedz, kup se jakiś ksalibrowany czujnik poziomu nasłonecznienia. Wtedy będziesz mógł wyciągąc wnioski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co to są normy STC i NOCT?

Panel ma moc 275W wg normy STC i 204W wg, normy NOCT

Na norma NOCT wlaśnie dotyczy takich realnych (praktycznych) warunków naświetlenia.

Wiem co to jest, najwyrażniej w przeciwieństwie do Ciebie. Twój panel ma 270W przy owych 1000W/m2, które rzadko wystepują w naszym klimacie i szerokości geograficznej.

Narzekanie, że Ci panel nie produkuje 270W cały czas lub jest jakiś zły jest wyrazem braku zrozumienia tematu. Zanieś ten panel na kasprowy wierch i się okaże że mam "moc praktyczną" 350W.

 

Rozumiem, że czułbyś się lepiej, gdyby STC było zdefiniowane dla 500W/m2, wtedy byś się cieszył że panel masz lepszy niż w katalogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zakładasz coś o czym nie możesz mieć żadnej wiedzy i na tej podstawie wyciągasz wnioski?

Dobre wnioski wyciągam. Panel produkuje tyle co w katalogu, to promieniowanie musi być w okolicach "katalogowych".

To ty zakładasz bez skalibrowanego pomiaru promieniowania, że moc panelu spada chwile po przejsciu chmury. Rozumiem, że oczami potrafisz odróznić 1000W/m2 od 900W/m2. Brawo Ty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te panele to są firmy Sharp ND-RB275?

 

A jakie to ma znaczenie że niby te panele inne standardy STC i NOCT? Moc mają identyczną a przecież takie warunki prawie nigdy nie występują!

Zresztą tu masz drugą moją instalację dają zgodnie z Twoimi normami 200W

12 paneli

Przechwytywanie.PNG

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego mam się odnieść?

To nie o te panele mi chodzi.

 

Odnosisz się do norm które są wyznaczone dla wszystkich paneli a jak pokazuje jakie normy mają moje i że produkują więcej niż NOCT mówi piszesz że to nie te panele. Chłopie weź się prześpij troszkę bo jakby to powiedziesz zachowujesz się jak dziecko we mgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...