Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

No i stało się, całą okolica nima prądu. Na szczęście świeci słońce wiec u mnie wszytko śmiga bez zmian. Jaka różnica dla sąsiada czy ma prąd z atomówki czy z farmy PV ano nima żadnej, bo niema żądnego prądu. No i która instalacja ma więcej szans śmigać i cieszyć konsumenta?:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Łooo panie jak Ty nam zaimponowałeś w tej chwili, niby taki Karków a prąd wyłączają z czego wy tam kable macie też ze szrotu ? U mnie też coś się dzieje prąd jak był tak jest ale u mnie wiocha zabita dechami więc prąd w wiadrach dostarczają do domów.

Jak już włączą prąd za godzinę daj znać która instalacja ma więcej szans śmigać i bawić sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie zależy od okolicy mocno. Zgaduje ze u spalaczy opon/wungla i hodowców kur to z reguły musi trochę czasu upłynąć żeby się okazało że panele nie gryzom, a kury się nie przestanom nieść i ze nie ma musu nachajcować żeby ciepło było. W terenach podmiejskich pewnie jest lepiej.

 

.

 

burak z ciebie nie z tej ziemi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczę się od najlepszych, przykładowo z tekstów typu: "ja tam palę węglem, bo mi tak najtaniej . Mam filtry w rekuperatorze. Wali mnie co wąchają moi sąsiedzi".

 

Ahahaha ale mu dojechał, pewnie to samo twoi sąsiedzi kulibob myślą i palą śmieci. Ciekawe co na to twoje dzieci w drodze do szkoły i z powrotem może jakieś spacerki w ramach rekreacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łooo panie jak Ty nam zaimponowałeś w tej chwili, niby taki Karków a prąd wyłączają z czego wy tam kable macie też ze szrotu ? U mnie też coś się dzieje prąd jak był tak jest ale u mnie wiocha zabita dechami więc prąd w wiadrach dostarczają do domów.

Jak już włączą prąd za godzinę daj znać która instalacja ma więcej szans śmigać i bawić sąsiadów.

 

Ja już wiem, że zrobię mały zestaw 500 W z baterią litową. Od 1 w nocy nie ma prądu na południu Krakowa, łącznie 150 000 osób bez zasilania. Do godz. 20 może potrwać naprawa. Bateria 2 kWh pozwoliłaby mi nie wyrzucać wszystkiego z lodówki i podtrzymać CO/CWU do jutra rana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wiem, że zrobię mały zestaw 500 W z baterią litową. Od 1 w nocy nie ma prądu na południu Krakowa, łącznie 150 000 osób bez zasilania. Do godz. 20 może potrwać naprawa. Bateria 2 kWh pozwoliłaby mi nie wyrzucać wszystkiego z lodówki i podtrzymać CO/CWU do jutra rana.

Przy domu 55kWh/m2 to do 20-tej to niezauważysz spadku temperatury w domui bez ogrzewania. Jakby awaria była gruba, taka tygodniowa, to wtedy albo większa bateria akumulatorów albo generator jakiś. Ale przy planowaniu na cośtakiego w ciemno stawiam, że mały generator wyjdzie lepiej cenowo niż sporo akumulatorów. Zwłąszcza że przy długim braku prądu, to może być zima i śnieżyca, gdzie panele Ci po prostu nie ruszą z produkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem agregatu prądotwórczego, mam co prawda aku 100Ah i panel 20W ale to się do niczego nie przyda. Więc mnie takie zabawy w ogóle nie kręcą.

 

Zestaw off-grid z baterią można złożyć za 3-4 z baterią żelową jako UPS lu za 8-9k z baterią litową jako zasilanie awaryjne na dłużej, a w parze z PV jako poprawienie autokonsumpcji i minimalizację zużycia w szczycie (dzisiaj to żadna oszczędność ale już za rok/dwa może to być mocno opłacalne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy domu 55kWh/m2 to do 20-tej to niezauważysz spadku temperatury w domui bez ogrzewania. Jakby awaria była gruba, taka tygodniowa, to wtedy albo większa bateria akumulatorów albo generator jakiś. Ale przy planowaniu na cośtakiego w ciemno stawiam, że mały generator wyjdzie lepiej cenowo niż sporo akumulatorów. Zwłąszcza że przy długim braku prądu, to może być zima i śnieżyca, gdzie panele Ci po prostu nie ruszą z produkcja.

 

Ogrzewania to nigdy nie zastąpi, ale już wieczór i noc bez światła, prądu w ogóle czy ciepłej wody to problem przy 2 małych dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewania to nigdy nie zastąpi, ale już wieczór i noc bez światła, prądu w ogóle czy ciepłej wody to problem przy 2 małych dzieci.

Zależy jakl małe dzieci. Dla takich paroletnich latarki i brak kąpieli to akurat atrakcja. Jak niemowlaki to zgoda.

 

Ja właśnie trochę chyba sobie pluje w brodę żę nie wziąłem hybrydowego inwertera na zapas. CHoc nie wiem jaka roznica w cenie. Ja bym nad tym myślał jakby akumulatory staniały 2-3 razy badz zrobuiły się 2-3 razy bardziej żywotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw off-grid z baterią można złożyć za 3-4 z baterią żelową jako UPS lu za 8-9k z baterią litową jako zasilanie awaryjne na dłużej, a w parze z PV jako poprawienie autokonsumpcji i minimalizację zużycia w szczycie (dzisiaj to żadna oszczędność ale już za rok/dwa może to być mocno opłacalne).

 

Można też kupić agregat prądotwórczy z sąsiadem na spółkę a nie wydawać 8-9k na baterię która przyda się raz na rok. Żadna argumentacja nie przekona mnie do zabawy w jakieś offgridy. Przyszedł rachunek za prąd okres 2.12.18-1.02.19 w magazynie zostało 240kWh z datą wprowadzenia 1.10.18 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też kupić agregat prądotwórczy z sąsiadem na spółkę a nie wydawać 8-9k na baterię która przyda się raz na rok. Żadna argumentacja nie przekona mnie do zabawy w jakieś offgridy. Przyszedł rachunek za prąd okres 2.12.18-1.02.19 w magazynie zostało 240kWh z datą wprowadzenia 1.10.18 :)

 

Ja to chciałbym zrobić przy planowanym montażu on-grida. Zrobię 0.5 kWp jako instalacja albo dopięta do inwertera hybrydowego albo wyspowa. Wiem, że to nie będzie najlepsza możliwa stopa zwrotu ale niech to sobie lata bez mojej ingerencji i spalin za bardzo u mnie już się nie toleruje na podwórku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewania to nigdy nie zastąpi, ale już wieczór i noc bez światła, prądu w ogóle czy ciepłej wody to problem przy 2 małych dzieci.

Akurat dla dzieci to żaden problem. :D Brudne dzieci to szczęśliwe dzieci. :p

 

Czy ktoś już zanotował spadki cen paneli instalowanych przez firmy po uwolnieniu z cła antydumpingowego, czy jeszcze firmy się nie wystrzelały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nie będzie najlepsza możliwa stopa zwrotu ale niech to sobie lata bez mojej ingerencji i spalin za bardzo u mnie już się nie toleruje na podwórku :)

 

Coś ty, nic nie wiesz. Jak dobrze że mam panele anie kuźwa jakieś wirtualne papierki na giełdzie, d.. bym tym nie zagrzał a instalacją owszem. Czuje się jak człowiek we własnym domu wszystko działa. Właśnie tu i teraz moja instalacja się spłaciła całkowicie no i słońce dopisało! A na wieczór odpalę akumulatory i dalej będę się cieszył z trafionej na 100% inwestycji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...