Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

miloszenko - powiedz gdzie tankujesz i ile zapłaciłeś i jak to się ma co cen spalinowych samochodów.

Jako pojedyncze przypadki elektryki są dobre.

Jako zastąpienie spalinowych jeszcze nie.

Nie ta technologia.

Problemem jest czas tankowania, zasięg i liczba punktów tankowania.

Do tego dochodzi większy ciężar i mniejszy bagażnik.

Duża zaleta to lokalna czystość i prostota działania silnika elektrycznego.

 

Najlepszy to ten "mniejszy bagażnik"...

 

Jak zwykle...

Robienie sztormu w szklance wody...

 

Trochę to tak jak czyszczenie kanałów wentylacyjnych przez osoby które nawet nie widziały wentylacji mechanicznej...

Pompy ciepła nie są w stanie zagrzać domów tylko u tych którzy ich nie posiadają...

Auta elektryczne są nic nie warte tylko dla tych którzy ich nawet na oczy nie widzieli...

Itd itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do cen , zasięgu , czasu ładowania i przyspieszeń...

 

 

Samochód elektryczny z Chorwacji ? 1924KM ? 415 kmh ? 0-300 W 11 sekund ? nie to niemożliwe ?

https://www.tabletowo.pl/rimac-concept-two-elektryczny-super-samochod/

(autem tej firmy rozwalił się Hammond)

 

 

Jak zapłacić więcej , za mniej -15 milionów złotych za silnik elektryczny o mocy 162KM ? Ależ owszem , czemu nie

https://moto.rp.pl/parking/23309-aston-martin...ziej-ekstremalny-supersamochod-jaki-powstanie

 

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/aston-...pil-supersamochod,4983508,artgal,t,id,tm.html

 

 

Ale nie ma to jak stare dobre benzyniaki

https://noizz.pl/moto/bugatti-la-voiture-noire-najdrozszym-nowym-samochodem-swiata/nwv2sjg

 

 

 

 

 

 

No dobra zejdzmy na ziemię

 

"Dotychczas rekordowym czasem ładowania baterii było "tankowanie" 200 km zasięgu w 8 minut. Inżynierowie marki Piëch przesuwają te granice dość znacznie, bo ich ogniwo oferuje możliwość doładowania 80% baterii w zaledwie 4 minuty i 40 sekund. W Coupe tej marki przekłada się to na możliwość przejechania aż 390 km " ale to dopiero w 2022r

https://www.se.pl/auto/nowosci/piech-mark-zer...ynku-aut-elektrycznych-aa-DGbA-MLMe-3daf.html

 

 

 

 

 

 

 

W Polsce mamy też od niedawna 1 auto wodorowe , którego zarejestrowanie trwało 8 miesięcy.

 

https://www.se.pl/auto/testy/pierwsze-auto-na-wodor-jest-w-polsce-ale-tankowac-trzeba-w-niemczech-walka-o-rejestracje-mirai-trwala-8-miesiecy-aa-ZAam-6Lgb-JGCf.html

 

https://wysokienapiecie.pl/17436-samochody-wodorowe-w-polsce-ceny-tankowanie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do trwałości baterii

https://elektrowoz.pl/porady/nissan-leaf-w-goracym-klimacie-354-tysiace-kilometrow-bateria-wymieniona/

 

https://teslablog.pl/zywotnosc-baterii-tesla-motors

 

 

 

Perypetie związane z posiadaniem Tesli (Poznaniak auto z rejestracją PO DPRAD , ostatnio dawno go nie widziałem - może znowu walczy z serwisem :rolleyes:)

https://elektrowoz.pl/auta/kupilem-tesle-i-czuje-coraz-wieksze-rozczarowanie-tesla-p0d-prad/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczby - ceny - wynikają z moich rachunków za EE.

 

To nie wiem jak to policzyłeś bo u mnie przy instalacji 6kWp mam bieżące zużycie na poziomie 50% (po pierwsze), co więcej dzięki pokryciu zuzycia w pierwszej taryfie koszt 1kWh wychodzi mi 0,39 zł za 1kWh (łączne koszty) - to po drugie

Po trzecie 860kWh/kWp to jakoś naprawde strasznie słabo ustawione (pól roku cień?) , ja pomimo tego że mam zacienione miałem w najgorszym roku powyzej 910kWh/kWp (w listopadzie do stycznia praktycznie cały czas cień) .

Po czwarte opłaty stałe jakie płace to 7,7 zł/ miesiąc (opłata sieciowa stała) i 6,5 zł / miesiac opłata przejściowa , nie mam pojęcia skąd Tobie wyszło 325 zł (abonament place 0,8 zł za miesiac) . Masz strasznie drogie te opłaty stałe,

Tak czuje ze te dane tak dobrałeś aby nie wyszło :) (przynajmniej pierwszy i drugi punkt). Mi zwrot wychodzi po ok. 7,5 roku , ja nie znalazlem lokaty ktora dałaby mi 100% po 7,5 roku bez wiekszego wysilku, ale moze jestem doopa nie inwestor ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje nowy a ile kosztuje używany samochód elektryczny?

Nie mówimy o hybrydzie tylko o pełnym elektryku.

 

A dlaczego pełny elektryk , PHEV (plugin) do 50 km daje rade jako elektryk, a w dluzsza trase wlacza silnik - obecnie optymalne rozwiazanie. Taki uzywany PHEV z napedem na 4 kola (Mitsubishi Outlander) to wydatek ~60k zł. Te silniki nie są wyżyłowane bo one pracuja w cyklu atkinsona , oczywiscie do sprawdzenia same baterie ale mysle ze jeszcze troche pojezdza.

W przypadku dojazdow do pracy <50km i uzywania drugiej taryfy oraz PV to bardzo dobre zestawienie. Ja mam gniazdo silowe w garazu , ale gdybym kieds chcial takie dwa ;) to juz mam problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wiem jak to policzyłeś bo u mnie przy instalacji 6kWp mam bieżące zużycie na poziomie 50% (po pierwsze), co więcej dzięki pokryciu zuzycia w pierwszej taryfie koszt 1kWh wychodzi mi 0,39 zł za 1kWh (łączne koszty) - to po drugie

Po trzecie 860kWh/kWp to jakoś naprawde strasznie słabo ustawione (pól roku cień?) , ja pomimo tego że mam zacienione miałem w najgorszym roku powyzej 910kWh/kWp (w listopadzie do stycznia praktycznie cały czas cień) .

Po czwarte opłaty stałe jakie płace to 7,7 zł/ miesiąc (opłata sieciowa stała) i 6,5 zł / miesiac opłata przejściowa , nie mam pojęcia skąd Tobie wyszło 325 zł (abonament place 0,8 zł za miesiac) . Masz strasznie drogie te opłaty stałe,

Tak czuje ze te dane tak dobrałeś aby nie wyszło :) (przynajmniej pierwszy i drugi punkt). Mi zwrot wychodzi po ok. 7,5 roku , ja nie znalazlem lokaty ktora dałaby mi 100% po 7,5 roku bez wiekszego wysilku, ale moze jestem doopa nie inwestor ;)

 

1. opłaty stałe - taryfa G11 ENEA

Poprawnie jest 8,93 (opłata handlowa) 4,65 (opłata stała sieciowa 3-fazy) + 6,50 (opłata przejściowa > 1200 kWh) + 1,92 (opłata abonamentowa) = 22,00 zł netto czyli 27,06 zł brutto / m-c , co daje 324,72 zł rocznie.

Ale to nie ma wpływu na kalkulację bo to zawsze się płaci.

2. Koszt 1 kWh wynosi 0,2408 (energia) + 0,0125 (opłata jakościowa) + 0,1629 (opłata zmienna sieciowa) = 0,4162 zł/kWh netto = 0,5119 zł/kWh brutto.

3. 860 kWh/kWp - taki ma uzysk roczny podany w ofercie. Dlaczego mam to kwestionować?

Policzone w programie przez firmę instalacyjną.

Poszczególne połacie mają uzysk roczny 930, 805, 850 i 910 kWh/kWp.

4. Mam cztery połacie z panelami PV, z których w okresie wiosennym i jesienny, każda będzie częściowo przesłonięte przez drzewa sąsiadów przez ileś czasu dziennie.

5. Bieżące zużycie 50% w skali jest praktycznie nieosiągalne.

Nie widziałem obliczeń z przyjętym bieżącym zużyciem o wartości 50% . Generalnie przyjmuje się ok. 30%.

3-4 miesiące w roku PV prawie nic nie produkuje a w tym okresie mam największe zużycie w skali miesiąca.

W okresie listopad - styczeń - luty generalnie PV prawie nic nie produkuje więc

6. Nie mam dwóch taryf ani taryfy weekendowej.

7. Reszta obliczeń chyba jest dobrze wykonana.

8. Bierzesz pod uwagę straty roczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, niech darmo dają. Więcej 500 plus to już nikomu się nie będzie chciało robić, bo i po co.

 

Nie chodzi o to czy daja darmo (bym przytulił) bo to był żart.

Polaków i innych generalnie nie stać na samochody elektryczne i tyle w temacie.

Gdyby nie dopłaty i ulgi to by nie było tech elektryków w np. Norwegii.

Ile jest w Polsce elektryków? 2.500 -3.500 sztuk na 15.000.000 pozostałych?

 

Więc ta dyskusja i przyszłości elektryków w Polsce jest bajką.

Kupiłeś i używasz to pięknie ale nie wmawiaj innym, że nie powinni używać spalinowych bo trują nasze dzieci.

 

Czym jeździłeś wcześniej (przed elektrykiem) i gdzie tankujesz prąd ?? :)

Edytowane przez d7d
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za herezja ped....ka. Ja dostaję 500+ a zaperniczam po 14h, jak mało kto. I co da się?!

Nie lubię wchodzić w takie dyskusje, ale co to ma do rzeczy? 500+ sumarycznie tworzy więcej szkody niż pożytku. Ci co nie pracowali przed 500+, to teraz już na pewno nie będą pracowali, a i część co pracowała, teraz już nie pracuje (kobiety głównie).

Każdy, ale to każdy program socjalny jest zły, zwłaszcza jeżeli daje komuś coś za darmo. Daje jednemu 100 zł, by innemu zabrać 150 zł. Państwo nie ma swoich pieniędzy. I najlepsze, że karani są głównie uczciwi, zaradni, dorabiający się własną pracą ludzie, bo cwaniaki, sobie poradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to czy daja darmo (bym przytulił) bo to był żart.

Polaków i innych generalnie nie stać na samochody elektryczne i tyle w temacie.

Gdyby nie dopłaty i ulgi to by nie było tech elektryków w np. Norwegii.

Ile jest w Polsce elektryków? 2.500 -3.500 sztuk na 15.000.000 pozostałych?

 

Więc ta dyskusja i przyszłości elektryków w Polsce jest bajką.

Kupiłeś i używasz to pięknie ale nie wmawiaj innym, że nie powinni używać spalinowych bo trują nasze dzieci.

 

Czym jeździłeś wcześniej (przed elektrykiem) i gdzie tankujesz prąd ?? :)

 

Wzrost rynku EV jest w wielu miejscach mierzony w skali logarytmicznej. Tak, u nas jest bida, słaba waluta, drogie samochody, ale jednak nawet te najdroższe się sprzedają.

 

Ładowarek w tym roku przybędzie dobre 500 sztuk, elektryków - zobaczymy, wchodzi trochę nowych modeli, rynek się mocno rozwija.

 

W takim tempie za 10 lat będzie ich kilkadziesiąt tysięcy, może 100k, w innych krajach będzie to już znaczny procent rynku, a po którymś roku będą sprzedawane jedynie hybrydy, pluginy i elektryki, tak więc odwrotu nie ma.

 

Ja się poświęcam dla was, szybciej dzięki temu to wszystko potanieje :) Na razie rynek ciągną firmy, a ich świadomość rośnie na tyle szybko, że i sprzedaż się rozpędza.

 

Za 3,4 lata będą setki tysięcy używanych EV z EU czy USA, to jeszcze bardziej rynek pogoni.

 

W tamtym roku zainstalowano ok. 50k instalacji EV, to jest ogromny skok, wygląda na to, że w tym roku może być jeszcze większy.

 

Pomału, pomimo tego, że nam się nie pomaga idziemy do przodu.

 

I na koniec - nie każdy na dziś potrzebuje EV - auta te mają swoje ograniczenia (zasięg i cena). Ale w wielu przypadkach brak znajomości tematu blokował tą opcję.

 

Być może za parę lat wszystko tak się zmieni, że nikt już na własność auta kupować nie będzie, pozostanie najem, leasing, car sharing, wtedy koszty spalania będą miały kluczowe znaczenie (bo wszystko inne będzie kosztować tak samo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co nie pracowali przed 500+, to teraz już na pewno nie będą pracowali, a i część co pracowała, teraz już nie pracuje (kobiety głównie).

 

Ja również jestem za tym że zamiast dawać komuś gotową rybę należy dać mu wędkę aby sam sobie tę rybę złowił. Kiedyś 500+ cofną a wszystkie "madka i tateł " będą protestować że ktoś im zabiera to co im się należy. Że pracy nie ma bo bezrobocie.

Podobnie z tymi wszystkimi strajkami nauczyciele, górnicy i wszystko inne co na państwowym jak mnie się robota nie podoba to szukam innej lepiej płatnej, a nie żebrzę o pieniądze u coraz to nowej władzy.

To samo rolnicy po kiego blokować przejazd na autostradzie ja Wam ustalam cenę skupu czy może ci z Wiejskiej to im zablokujcie wjazd i wyjazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. opłaty stałe - taryfa G11 ENEA

Poprawnie jest 8,93 (opłata handlowa) 4,65 (opłata stała sieciowa 3-fazy) + 6,50 (opłata przejściowa > 1200 kWh) + 1,92 (opłata abonamentowa) = 22,00 zł netto czyli 27,06 zł brutto / m-c , co daje 324,72 zł rocznie.

Ale to nie ma wpływu na kalkulację bo to zawsze się płaci.

2. Koszt 1 kWh wynosi 0,2408 (energia) + 0,0125 (opłata jakościowa) + 0,1629 (opłata zmienna sieciowa) = 0,4162 zł/kWh netto = 0,5119 zł/kWh brutto.

3. 860 kWh/kWp - taki ma uzysk roczny podany w ofercie. Dlaczego mam to kwestionować?

Policzone w programie przez firmę instalacyjną.

Poszczególne połacie mają uzysk roczny 930, 805, 850 i 910 kWh/kWp.

4. Mam cztery połacie z panelami PV, z których w okresie wiosennym i jesienny, każda będzie częściowo przesłonięte przez drzewa sąsiadów przez ileś czasu dziennie.

5. Bieżące zużycie 50% w skali jest praktycznie nieosiągalne.

Nie widziałem obliczeń z przyjętym bieżącym zużyciem o wartości 50% . Generalnie przyjmuje się ok. 30%.

3-4 miesiące w roku PV prawie nic nie produkuje a w tym okresie mam największe zużycie w skali miesiąca.

W okresie listopad - styczeń - luty generalnie PV prawie nic nie produkuje więc

6. Nie mam dwóch taryf ani taryfy weekendowej.

7. Reszta obliczeń chyba jest dobrze wykonana.

8. Bierzesz pod uwagę straty roczne?

 

Ad.1 Masz w takim razie drogo

Ad2.Swoje koszty za 1kWh podałem brutto

Ad.3 Proponuje popytać praktyków z okolicy którzy maja instalacje

Ad4 No to się może akurat nie opłacać , choć też mam zacienienie

AD5 Bieżące użycie jest PRAKTYCZNIE osiągalne , podałem wynik swojej instalacji , różnica jest taka że ja mam a Ty się zastanawiasz

Ad6 PV umożliwia pokrycie drogiej i obniżenie kosztów , tak mam u siebie

Ad8 w okresie zwrotu pomijalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem 6kWp z prognozami produkcji na 5300kWh - sporo cienia i i odchylenie na zachód . Instalacja po 10 miesiącach zrobiła 4900 , liczę ,że zrobi z 5500 do 5600 kWh . Owszem byłoby lepiej gdyby zrobiła jak innym o idealnej wystawie na południe- 6500 , ale jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma . Nie chcę czekać w nieskończoność i się zastanawiać czy teraz , czy później... Założyłem , instalacja już pracuje na siebie i daje mi lepszy zwrot niż lokata w banku ( nieraz o tym pisałem , by zyskać w granicach 3 tysięcy , musiałbym włożyć do banku 180 tyś - piszę tu o rocznych zyskach . Więc myślę , że nawet gdyby instalacja kosztowałaby 100 tyś to i tak lepszy zwrot niż z banku . Liczę 3 tyś zł, bo tyle kosztowało mnie 5 MWH prądu z Eneii .

 

Edit

 

Za jakieś 2-3 lata dołożę 4 kWp , ' tymi ręcami' i jest też plan przejścia na PC

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ cuuube dobra decyzja ja też zaczynałem od 3,3 kW rok później dokładka 1,7kW, i teraz panele i inwerter już leżą pod domem i czekają aż wezmę się za ich instalację. Do czasu aż nie będzie gotowa konstrukcja na grunt panele będą leżakowały na trawie wraz z inwerterem zapięte do prądu.

Też docelowo PC ale najwcześniej za 2-3 lata są inne wydatki. Zresztą trzeba zrobić OZC do domu i dobudówki dzieli je prawie 70 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na wiosnę też chyba machnę koło 5kW na dach. Muszę jeszcze tylko dogadać z wykonawcą elewacji (który też dachy robi ) żeby mi konstrukcje i panele na dach położył i za ile najważniejsze. Rusztowania będzie miał rozstawione to mu będzie łatwiej a jak poleci z dachu to na rusztowaniu się zatrzyma :D :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym od razu machnął 5kW ale za czasów kiedy ja zakładałem do 3kW mieli płacić 75gr/kWh a 31.12.16 r wszystko się zmieniło ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Z perspektywy czasu radzę Wam załóżcie więcej oczywiście jeśli gotówka na to pozwala bo darmowy prąd zupełnie zmienia postrzeganie jego zużycia - znacząco wzrasta zaraz po instalacji. 3,3kW starczało 3 lata temu, później 5kW starcza prawie na 0 w magazynie na 2.02.19r było tylko 240kWh do odebrania, jak te 2kW dołożę znów starczy na max 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...