Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Blokersi niech jeżdżą elektryczną komunikacją miejską a nie robią korki swoimi passerati w TDI- ku...

 

apropos TDIkow , szczegolnie tych nowych :

 

"Podczas eksperymentów wykonanych w Instytucie im. Paula Scherrera w Szwajcarii wykazano, że "samochody benzynowe emitują do atmosfery średnio 10 razy więcej pyłów zawieszonych w temperaturze 22 stopni Celsjusza i 62 razy wyższe w temperaturze minus 7 stopni Celsjusza w porównaniu do samochodów z silnikami wysokoprężnymi"."

 

http://www.geekweek.pl/news/2017-07-20/nowe-diesle-truja-nas-o-wiele-mniej-niz-benzyny_1662270/

 

a tu inne zrodlo :

 

"Wiele słyszy się ostatnio odnośnie samochodów z silnikiem wysokoprężnym. Kilka państw chce zakazać jego sprzedaży w niedługiej przyszłości z uwagi na środowiskową szkodliwość. Okazuje się jednak, że twierdzenia, jakoby diesel emitował więcej spalin od silników benzynowych mogą być bezzasadne, np. w obliczu badań przeprowadzonych przez Patricka Hayesa, naukowca z Uniwersytetu w Montrealu."

 

https://swiatoze.pl/diesel-bardziej-ekologiczny-benzyny/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Były takie obietnice ale nie wchodzę w politykę.

 

Jazda EV buspasem ma się zakończyć w Norwegii. Ulgi też mają zniknąć.

Przywileje i ulgi są tylko na początku. Tylko wtedy kiedy to mało kosztuje i nie dezorganizuje komunikacji.

 

Czy PV się opłaca czy nie to głównie zależy od kosztu instalacji.

Np. zużywam rocznie 4.000 kWh to przy bieżącym zużyciu 25% potrzebuję instalację która wyprodukuje rocznie 1.000 kWh + 3.000 kWh/0,80 = 4.750 kWh.

Przy uzysku na poziomie ok 900 W z 1000 Wp potrzebuję instalację 5.30 kWp.

Koszt 1kW = ~0,52 PLN co daje rocznie 2.080 PLN za energię i przesyła bez stałych opłat niezależnych od poboru prądu.

Przyjmując koszt instalacji PV o wartości 4.000 PLN x 5,300 kWp = 21.300 PLN / 2.080 PLN = ponad 10 lat

Przyjmując koszt instalacji PV o wartości 5.000 PLN x 5,300 kWp = 26.500 PLN / 2.080 PLN = prawie 13 lat

 

Przy uldze podatkowej zwraca się wcześniej i wygląda lepiej.

W tej bardzo prostej kalkulacji nie ma uwzględnionego wpływu wzrostu kosztów prądu, spadku wydajności paneli, odsetek od kapitału itp.

 

Juz pisalismy o tym , od reki mam instalacje w cenie 4,3 k PLN za 1kWp (jeden z kolegow osiagnal nawet ~3,5k)

Po drugie mój NAJGORSZY uzysk to ponad 900kWh z 1 kWp (podlkreslam NAJGORSZY) - a ja nie mam doskonalych warunków.

Po trzecie dobierajac w dwutaryfowych umowach mozna obnizyc koszty samego pradu (produkcja pokrywa 1 taryfe w cenie 0,71 zł za 1kWh) a placimy tylko zuzycie w taniej ( u mnie 0,39 zl za 1kWh)

Do tego jak napisales jest ulga ktora dla kogos kto jest w wyzszej stawce podatku daje 32% obniżki (1/3 kosztow inwestycji!).

Dla powyzszego dla mnie czas zwrotu skrocil sie do 6 lat i to wszystko nie uwzglednia wzrostu kosztow pradu , a to jest nieunikonione przy polityce karania za wytwarzanie pradu z wegla jak jest u nas.

Znajdz mi prosze inwestycje (legalną) ktora przyniesie w 6 lat 100% zwrotu z zainwestowanego kapitału ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropos TDIkow , szczegolnie tych nowych :

 

"Podczas eksperymentów wykonanych w Instytucie im. Paula Scherrera w Szwajcarii wykazano, że "samochody benzynowe emitują do atmosfery średnio 10 razy więcej pyłów zawieszonych w temperaturze 22 stopni Celsjusza i 62 razy wyższe w temperaturze minus 7 stopni Celsjusza w porównaniu do samochodów z silnikami wysokoprężnymi"."

 

http://www.geekweek.pl/news/2017-07-20/nowe-diesle-truja-nas-o-wiele-mniej-niz-benzyny_1662270/

 

a tu inne zrodlo :

 

"Wiele słyszy się ostatnio odnośnie samochodów z silnikiem wysokoprężnym. Kilka państw chce zakazać jego sprzedaży w niedługiej przyszłości z uwagi na środowiskową szkodliwość. Okazuje się jednak, że twierdzenia, jakoby diesel emitował więcej spalin od silników benzynowych mogą być bezzasadne, np. w obliczu badań przeprowadzonych przez Patricka Hayesa, naukowca z Uniwersytetu w Montrealu."

 

https://swiatoze.pl/diesel-bardziej-ekologiczny-benzyny/

 

A co to za różnica czy benzyna czy LPG czy diesel...

Wsadź sobie któregokolwiek z nich rurę wydechową do chałupy i powiedz że teraz to fiołki wylatują...

 

Trzeba też pamiętać że ropka benzynka czy LPG w dystrybutorze na stacji benzynowej to tylko czubek góry lodowej bo trzeba najpierw wydobyć surowce za pomocą specjalistycznego sprzętu który też trzeba wyprodukować a więc najpierw wydobyć surowce na ten sprzęt, przetransportować za pomocą innego sprzętu który też trzeba wyprodukować...

Itd itp...

Aby zatankować sobie swoje passerati w TDI-ku to trzeba zużyć wielokrotność energii jaką jest potrzebna do jego napędu a w większości przypadków to paliwko spalane jest stojąc w korkach...

 

A te wszelkiej maści badania i opinie to można sobie darować bo zależy która strona je sponsoruje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz pisalismy o tym , od reki mam instalacje w cenie 4,3 k PLN za 1kWp (jeden z kolegow osiagnal nawet ~3,5k)

Po drugie mój NAJGORSZY uzysk to ponad 900kWh z 1 kWp (podlkreslam NAJGORSZY) - a ja nie mam doskonalych warunków.

Po trzecie dobierajac w dwutaryfowych umowach mozna obnizyc koszty samego pradu (produkcja pokrywa 1 taryfe w cenie 0,71 zł za 1kWh) a placimy tylko zuzycie w taniej ( u mnie 0,39 zl za 1kWh)

Do tego jak napisales jest ulga ktora dla kogos kto jest w wyzszej stawce podatku daje 32% obniżki (1/3 kosztow inwestycji!).

Dla powyzszego dla mnie czas zwrotu skrocil sie do 6 lat i to wszystko nie uwzglednia wzrostu kosztow pradu , a to jest nieunikonione przy polityce karania za wytwarzanie pradu z wegla jak jest u nas.

Znajdz mi prosze inwestycje (legalną) ktora przyniesie w 6 lat 100% zwrotu z zainwestowanego kapitału ?

 

Instalacja instalacji nie jest równa.

Tak samo możesz mieć nowy samochód za 50 kzł jaki za 65 kzł.

Podaj mi namiary na instalatora montującego 16 paneli ok. 320-330 Wp na czterech połaciach w dwóch kierunkach świata z przechodzącym zacienieniem po wszystkich połaciach.

Zaokrąglając do 4.500 PLN za 1 kWp moja instalacja 16 x 330 Wp = 5.280 kWp powinna kosztować

23.760 PLN z montażem i na 8% VAT.

Odliczę jest ulgę podatkowa np. 18% i będzie kosztować tylko 19.500 PLN.

To mi się "zwróci" już po 9 i pół roku.

Brzmi to zachęcająco.

Proszę, prześlij namiary na PW.

Moja firma podała mi prognozowany uzysk 860 kWh z 1 kWp a zaokrągliłem to w górę do 900 kWh.

 

Nie każdy może wykorzystać ulgę 32%, nie każdy też ulgę 18%.

A rolnik może odliczyć z podatku rolnego?

Nie wiem.

Ulga dotyczy

„Art. 26h. 1. Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma

prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku,

więc mieszkający w tzw. blokach pewnie nie może odliczyć od podatku instalacji PV

Tym samym nici z pseudo darmowego zasilania EV "darmowym" prądem z PV.

 

"Nie uwzględnia kosztów wzrostu prądu" ok, a uwzględnia spadek sprawności paneli i możliwy zysk z lokat takich np. ok. 1,5%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za różnica czy benzyna czy LPG czy diesel...

Wsadź sobie któregokolwiek z nich rurę wydechową do chałupy i powiedz że teraz to fiołki wylatują...

 

Trzeba też pamiętać że ropka benzynka czy LPG w dystrybutorze na stacji benzynowej to tylko czubek góry lodowej bo trzeba najpierw wydobyć surowce za pomocą specjalistycznego sprzętu który też trzeba wyprodukować a więc najpierw wydobyć surowce na ten sprzęt, przetransportować za pomocą innego sprzętu który też trzeba wyprodukować...

Itd itp...

Aby zatankować sobie swoje passerati w TDI-ku to trzeba zużyć wielokrotność energii jaką jest potrzebna do jego napędu a w większości przypadków to paliwko spalane jest stojąc w korkach...

 

A te wszelkiej maści badania i opinie to można sobie darować bo zależy która strona je sponsoruje...

 

Produkcja prądu z elektrowni lub z PV nie potrzebuje żadnych surowców, żadnych surowców do produkcji sprzętu do wydobycia węgla, do produkcji maszyn kopalnianych, do budowy huty stali dla tych maszyn.

Samochody EV i panele PV i konstrukcja pod PV, opony, szyby i akumulatory do EV produkuje się z niczego i są zero-energetycznie. :D

Firma która montuje też jeździ tylko na EV i używa elektronarzędzi ładowanych z PV.

Populista, romantyk, marzyciel czy niedouczony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkcja prądu z elektrowni lub z PV nie potrzebuje żadnych surowców, żadnych surowców do produkcji sprzętu do wydobycia węgla, do produkcji maszyn kopalnianych, do budowy huty stali dla tych maszyn.

Samochody EV i panele PV i konstrukcja pod PV, opony, szyby i akumulatory do EV produkuje się z niczego i są zero-energetycznie. :D

Firma która montuje też jeździ tylko na EV i używa elektronarzędzi ładowanych z PV.

Populista, romantyk, marzyciel czy niedouczony?

 

Na "ciemnogród" który widzi tylko auta na węgiel nie ma rady...

Cały problem w tym że przez takich "douczonych" do usranej śmierci będziemy narzekać na SMOG, spaliny, hałas i inne zdobycze cywilizacji...

 

Że człowiek taki głupi i wymyślił sobie dom na prąd zasilany własną czystą energią zamiast palić wszelkim syfem jak sąsiedzi...

Że chce jeździć cichym i nie smrodzącym EV zasilanym z własnej elektrowni fotowoltaicznej zamiast jakimś starym trupem w TDI przywleczonym od Niemców ...

 

Przecież lepiej zdychać w śmietniku który sami sobie zgotowaliśmy i nic z tym nawet nie próbować zrobić chociażby dla własnego lepszego samopoczucia a jedynie srać we własne gniazdo bo tak prościej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "ciemnogród" który widzi tylko auta na węgiel nie ma rady...

Cały problem w tym że przez takich "douczonych" do usranej śmierci będziemy narzekać na SMOG, spaliny, hałas i inne zdobycze cywilizacji...

 

Że człowiek taki głupi i wymyślił sobie dom na prąd zasilany własną czystą energią zamiast palić wszelkim syfem jak sąsiedzi...

Że chce jeździć cichym i nie smrodzącym EV zasilanym z własnej elektrowni fotowoltaicznej zamiast jakimś starym trupem w TDI przywleczonym od Niemców ...

 

Przecież lepiej zdychać w śmietniku który sami sobie zgotowaliśmy i nic z tym nawet nie próbować zrobić chociażby dla własnego lepszego samopoczucia a jedynie srać we własne gniazdo bo tak prościej...

 

Grubo, ale tak niestety jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były takie obietnice ale nie wchodzę w politykę.

 

Jazda EV buspasem ma się zakończyć w Norwegii. Ulgi też mają zniknąć.

Przywileje i ulgi są tylko na początku. Tylko wtedy kiedy to mało kosztuje i nie dezorganizuje komunikacji.

 

Czy PV się opłaca czy nie to głównie zależy od kosztu instalacji.

Np. zużywam rocznie 4.000 kWh to przy bieżącym zużyciu 25% potrzebuję instalację która wyprodukuje rocznie 1.000 kWh + 3.000 kWh/0,80 = 4.750 kWh.

Przy uzysku na poziomie ok 900 W z 1000 Wp potrzebuję instalację 5.30 kWp.

Koszt 1kW = ~0,52 PLN co daje rocznie 2.080 PLN za energię i przesyła bez stałych opłat niezależnych od poboru prądu.

Przyjmując koszt instalacji PV o wartości 4.000 PLN x 5,300 kWp = 21.300 PLN / 2.080 PLN = ponad 10 lat

Przyjmując koszt instalacji PV o wartości 5.000 PLN x 5,300 kWp = 26.500 PLN / 2.080 PLN = prawie 13 lat

 

Przy uldze podatkowej zwraca się wcześniej i wygląda lepiej.

W tej bardzo prostej kalkulacji nie ma uwzględnionego wpływu wzrostu kosztów prądu, spadku wydajności paneli, odsetek od kapitału itp.

 

Jak byś dokładnie czytał moje uzyski z PV to byś głupot nie powielał odnośnie produkcji z PV. Skąd masz takie dane? bo tak piszą? TYLE I TYLKO TYLE POWIEM W TYM TEMACIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś dokładnie czytał moje uzyski z PV to byś głupot nie powielał odnośnie produkcji z PV. Skąd masz takie dane? bo tak piszą? TYLE I TYLKO TYLE POWIEM W TYM TEMACIE

 

Może trudno jest zrozumieć taki fakt - jedni mają lepsze uzyski a drudzy mają gorsze uzyski bo mają zupełnie różne warunki nasłonecznienia.

Rożne strony świata, rożne kąty pochylenia połaci dachu, rożne położenie geograficzne, różne zacienienia w czasie i na różnych powierzchniach.

Mają też lepsze i gorsze panele.

 

Nie pisz więc swoich głupot widząc tylko swój punkt siedzenia.

Jedni mają uzysk 850 kWh z 1 kWp a inni mają 1000 lub 1100.

Twój uzysk jest tylko i wyłącznie twoim uzyskiem w twoich uwarunkowaniach.

Masz panele REC, kąt dachu 35 stopni i kierunek południowy.

Zmień panele na gorsze, przesłoń połać, zmień kąt pochylenia dachu i kierunek względem południa.

Jeżeli uzyskasz tyle samo kWh z 1 kWp co obecnie, to przyznam Tobie rację.

Jakie masz teraz uzyski i w jakiej lokalizacji geograficznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz przekonaj 99% że się opłaca

Myślę że Tobie trudno to sobie wyobrazić, ale na szczęście jest więcej niż 1% ludzi który nie myślą wyłącznie kategoriami opłacalności, planują dalej niż od pierwszego do pierwszego, czy od jajka do jajka i rozumieją długofalowe konsekwencje róznych działań. Ludzi którzy wyjdą przed szereg nie licząc na to że nieprzekonani im kiedyś podziękują lub chociaż przyznają rację. Przyznawanie racji się przecież nie opłaca, a czekanie aż "frajerzy" odwalą brudną robotę - tak!! Ludzie którzy mają jaja, godność, empatię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz teraz uzyski i w jakiej lokalizacji geograficznej?

Między Suwałkami a Legnicą jest statystycznie rocznie około 10% róznicy w uzyskach dla identycznie położonych paneli.

 

Kierunke W-E to kolejne kilkanascie procent. MIędzy najlepszymi miejscami w kraju na Pd i najgprszymi na zachód spokojnie może być i 25% róznicy. I to bez uwględnienia jakiś lokalnych warunków typu połamany dach czy zacienienia a jedynie montaż i pogoda.

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi się wydawało że myślę długo falowo. ale co ja tam wiem przecież nie budowałem się na kredyt.

Tą odpowiedzią potwierdzasz dokładnie to co napisałem. Jeśli nie rozumiesz dlaczego, to nie grzech. Bywa. Jeśli nie chcesz zrozumieć, cóż Twój wybór. Inni, jeśli zdążą, odwalą za Ciebie robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między Suwałkami a Legnicą jest statystycznie rocznie około 10% róznicy w uzyskach dla identycznie położonych paneli..

Myślę że różnica może być większa ale OK zobaczy jak to wyglądała, okolice Kępna 80km od Wrocka

 

Instalacja 3,3kW. pd-zach 200* panele pod kątem 23*

Ten rok: Styczeń: 49,7kWh (15kWh/kWp)

Luty: 204,1kWh (61,8kWh/kWp)

Marzec do dziś: 136kWh (41,2kWp/kWp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między Suwałkami a Legnicą jest statystycznie rocznie około 10% róznicy w uzyskach dla identycznie położonych paneli.

 

Kierunke W-E to kolejne kilkanascie procent. MIędzy najlepszymi miejscami w kraju na Pd i najgprszymi na zachód spokojnie może być i 25% róznicy. I to bez uwględnienia jakiś lokalnych warunków typu połamany dach czy zacienienia a jedynie montaż i pogoda.

 

No to jednak mogą być różne uzyski dla tych samych paneli?

Np. od 1100 kWh do 825 kWh z 1 kWp licząc różnicę w uzysku -25%.

Dlaczego więc niektórym wydaje się że mają monopol na jedną tylko wiedzę?

Bo u Nich jest 1000 więc jak u kogoś jest 900 to ten inny kłamie i jest niedouczonym głupkiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że różnica może być większa ale OK zobaczy jak to wyglądała, okolice Kępna 80km od Wrocka

 

Instalacja 3,3kW. pd-zach 200* panele pod kątem 23*

Ten rok: Styczeń: 49,7kWh (15kWh/kWp)

Luty: 204,1kWh (61,8kWh/kWp)

Marzec do dziś: 136kWh (41,2kWp/kWp)

Kiepska statystyka z 3 miesięcy i jednej instalacji :-/

Ja mówie o modelach powstałych z wieloletnich pomiarów pogody i połozenia słońća przez cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jednak mogą być różne uzyski dla tych samych paneli?

Np. od 1100 kWh do 825 kWh z 1 kWp licząc różnicę w uzysku -25%.

Dlaczego więc niektórym wydaje się że mają monopol na jedną tylko wiedzę?

Bo u Nich jest 1000 więc jak u kogoś jest 900 to ten inny kłamie i jest niedouczonym głupkiem ?

To napisz voymar'owi żeTwój szwagier w Australii ma takie same panele jak Ty, i robi po 1400KWh z 1KWp, wiec jest to On niedouczonym głupkiem.

Albo zakończ bezsensowaną wymianę zdań. Kto ma wiedzieć ten wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie może PV nie jest za bardzo opłacalne (w sensie tzw. "zwrotu") ale z pewnością jest EKO więc ma zamiar zainwestować w panele.

Niestety zamiast potanieć to zdrożały. Może dlatego że ulga podatkowa się pojawiła?

Może gogush podeśle mi namiary na dobrego i w miarę taniego instalatora dobrych PV.

 

Jestem i za EV i za PV ale nie każdy może je posiadać.

EV jest daleką przyszłością.

Może za 5-10 lat będzie to bardziej praktyczne rozwiązanie.

W zasadzie posiadanie dwóch samochodów, jeden EV a drugi Pb, LPG, CNG lub ON załatwia sprawę zasięgów, ładowania i wakacji.

Tylko kto może sobie na to pozwolić

W zasadzie dla dwóch osób jadących do pracy samochodem w różnym czasie w różne miejsca potrzeba 2 x EV + jeden "zwykły" do dalszych wyjazdów. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie może PV nie jest za bardzo opłacalne (w sensie tzw. "zwrotu") ale z pewnością jest EKO więc ma zamiar zainwestować w panele.

Niestety zamiast potanieć to zdrożały. Może dlatego że ulga podatkowa się pojawiła?

Ale o zmianie ceny w jakim czasie piszesz? Bo jak spojrzysz na ostatnie 2 lata to staiały o 100%. Od zeszłego miesiąca mogło podrożeć, ponoć w chinach jakiś ruch w interesie się zrobił w związku z ogłoszonymi inwestycjami. NIezłe panele mono 320W kupisz poniżej 700PLNB brutto. Ja przed zniesieniem cen płąciłęm po prawie 800, wiec spadek jest. Do tego zwrot podatku. Wzgledem tego co kupowłem w połowie 2018 to jest 25% taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...