Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Genearalnie wypowiedzi zwolenników EV jako jedynie słusznych pojazdów, wskazują na całkowite oderwanie od rzeczywistości.

Nie wiem jak zacytować Twoje zagnieżdżone komentarze, więc cytować nie będę. Powtórzę tylko, że tutaj zdecydowana większość ludzi buduje nowe domy, tak samo jak pojazdy elektryczne są dla tych co kupują nowe samochody spalinowe. Moja żona zaś ma spaliniaka, EV nie chciała, bo się bała że stanie w polu, nigdzie też dalej nie pojedzie. Rzecz w tym że nigdzie dalej nie jeździ. Ale auto dalej jeżdżące mieć musi. Nawet jak nigdy nie pojedzie. I tak ma większość ludzi. Dlatego ludzie pakują nadal smrody spalinowe do domu (jeszcze przewymiarowane), bo przecież kiedyś może być -30sC, ba, a nawet -40 i wtedy wszyscy co mają pompy ciepła ZAMARZNĄ, a oni nie. Mój PHEV, w stosunku do spaliniaka "zwróci" się w 4 lata. I to tak późno tylko dlatego, że niestety baterie ma irytująco małe (9kWh użytecznych) i zarywam paliwo, a czasem jeżdżę na drogim prądzie (co i tak wychodzi taniej niż paliwo, ale jednak jest drożej niż by mogło być), jak chcę szybciej pojechać to też paliwo żre, i jak jest zimniej to też ICE się załącza, co mnie doprowadza do szewskiej pasji. :p Zaś co do zwrotu kosztów, emisji, to obejrzyj sobie audycje EE, bardziej rzetelnych wyliczeń się już zrobić nie da -> https://www.youtube.com/user/EngineeringExplained/search?query=EV

 

Przy okazji zapomnieli czym jeździli kilka lat wcześniej :)

Ale co było kilka lat wcześniej? NIC. Jak ja kupowałem swojego klekota w 2007 to porządny cywilny samochód elektryczny jeszcze nawet nie był w planach. W tym jest największy problem, że koncerny zlały kompletnie temat. Tajemnicą poliszynela jest dlaczego. Ale gdyby prace, choć powoli, były prowadzone 20 lat wstecz nad akumulatorami w takim tempie jak prowadzone są obecnie, to pewnie dzisiaj o normach emisji spalin nikt by nie myślał. I to jest smutne. Dlatego lubię Móska, bo namieszał w końcu w tym syfie spalinowym i jak widać idzie mu całkiem nieźle. Bo już chyba tylko Toyota się kurczowo trzyma swoich hybryd "no smog" i nawet w planach nie ma EV. Literalnie, skończą jak Nokia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JOtóż tak nie jest,---na pewno tak nie mówiłem lecz podkreśliłem że trzeba się zastanowić jak się ma zakładać PV . Dobry projekt. wyliczone uzyski na podstawie lokalizacji dzienne, miesięczne ,roczne. dopiero decyzja .zakładam czy nie. Jak zakładam to później nie narzekam .

.

 

D7D:

"Przy uzysku na poziomie ok 900 W z 1000 Wp potrzebuję instalację 5.30 kWp.""

 

Ty:

"Jak byś dokładnie czytał moje uzyski z PV to byś głupot nie powielał odnośnie produkcji z PV. Skąd masz takie dane? bo tak piszą?"

 

 

Rozumiem,, ze od dobrze zrobionego projektu produkcja wzrosnie, jesli ktos ma wystawę zachodnią?

I pokaz kto konkretnie tu narzeka na mała produkcje, z powodu nieoptymalnego kierunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zaprezentować na forum kalkulacje tego "zwrotu" ?

 

Po co przecież po 4 latach będzie kosztował tyle samo co w salonie, pozostałe opłaty jak ubezpieczenie, przeglądy, serwisy zapłaci kupiec po 4 latach czyt. Niemiec bo do Polski przyjedzie po samochód EV. Radosna twórczość niektórych mnie przeraża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię o jednostce, tylko o całej PL. Więc teraz przedstaw ile statystycznie Polacy mają nóg jak wychodzą na ulicę. Ja wiem że statystyka doskonała nie jest, ale jednak jest to jakaś średnia.
Trzeba po prostu rozumieć statystyke i wiedzieć do czego służy i do czego ją można wykorzystać. Młotkiem rosołu nie ugotujesz, czyli co młotek jest zły? Statystyka jak każde narzędzie ma swoją domene zastosowania. Nikt rozsądny nie kupi sobie 3 butów na spacery z psem. Takoż nikt rozsądny nie odrzuca statystyki, bo idiotyczny przykład z psem daje bezsensowne i nie dające się zastosować do niczego wyniki. Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiami jak ludzie się posługują pojeciami któych nie rozumieją. Ja z moim ulubionym drzewem w ogrodzie mamy średnio 1 nogę.

 

Widzę że ktoś szkołę omijał szerokim łukiem.

Jedna Pani z NBP zarabia 50k PLN inna na kasie w biedrze 2k PLN więc średnia krajowa wynosi 4k PLN.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że ktoś szkołę omijał szerokim łukiem.

Jedna Pani z NBP zarabia 50k PLN inna na kasie w biedrze 2k PLN więc średnia krajowa wynosi 4k PLN.

Dokładnie, ktoś omijał szkołe - z dwóch wartości obliczył średnią krajową.

 

A teraz powiedz, czy z tej idiotycznej średniej krajowej, da się oszacować ile wszyscy polacy mają pieniędzy do wydania co miesiąc.....Nie gotuj młotkiem rosołu tylko go uzyj do wbijania gwożdzi i okaże się czasem całkiem przydatny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ktoś omijał szkołe - z dwóch wartości obliczył średnią krajową.

 

Powiedz to GUS.

No ale ty z Myjkiem to ze skrajności w skrajność średnia produkcja z PV w Polszy to 800kWh/kWp. Jak jeden ma instalację na trakerze ma 1500kWh/kWp a jak ktoś się pomylił i zakopał panele pod ziemią ma 0kWh/kWp statystycznie się zgadza mają po 750kWh/kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknijcie sobie na pvmonitor.pl i zbierzcie tam statystyki. Średni uzysk w PL wynosi 800kWh/kWp/rok.

Jak udało Ci się wyliczyć wiarygodną średnią, skoro sami administratorzy podawali, że w systemie są nieaktualne dane dotyczące mocy instalacji? Do tego nakładają się np. instalacje z nieoptymalnym układem. Sam planuję taki - ekspozycja na zachód. Akurat statystyka w oparciu o te dane jest o kant kuli potłuc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to GUS.

No ale ty z Myjkiem to ze skrajności w skrajność średnia produkcja z PV w Polszy to 800kWh/kWp. Jak jeden ma instalację na trakerze ma 1500kWh/kWp a jak ktoś się pomylił i zakopał panele pod ziemią ma 0kWh/kWp statystycznie się zgadza mają po 750kWh/kWp.

Bo produkcja z wsytkich instalacji na pvmonitorze wynosi średnio 800KWh. Jeśli jest ich tam 500, to te wsystkie instalacje produkuję XX KWh. Jak umiesz ta liczbę do czegoś wykorzystać to wykorzystasz. Jak chce pisać o przypadkachg zakopywania pod ziemią, Twoj wola. Ze ślepym sie o okolorach nie podyskutuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...