Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja z chęcią zaoszczędzę syfu ale niech mi ekologi za to zapłacą.

To nie ma być tak że za nie robienie syfu" wokół siebie ktoś ma Tobie (czy innej osobie) płacić.

Żyjemy we wspólnym środowisku i samu musimy dbać o to środowisko.

Nieodpłatnie i dla własnego i dla cudzego zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że miloszenko użytkuje dwa pojazdy EV.

Jeden to Nissan E-NV200 (chyba kilkuletni) i drugi to bliżej nieokreślony model.

miloszenko chyba nie podał nazwy modeli i firmy.

Chyba jednak czytałem posty z należytą uwagą.

" HA HA :p "??

Czytasz ze zrozumieniem tekst pisany ?

Gdzieś napisałem o tym że miloszenko jeździ jednym EV ?

Może wniosek z mojego któregoś postu ?

 

 

Porada językowa dotycząca użycia spójnika

 

Źródło: https://obcyjezykpolski.pl/iz/

 

 

Cyt. 2. Samochód EV

Nie wiem co masz bo nie powiedziałeś.

Może chronisz taką informację w ramach RODO

Musi masz jakiś dobry bo ma zasięg min. 300 km.

 

Co tak kozaczysz? Samochód to to chyba 1szt liczba poj.---Skończ śmiecenie i pisz na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D7D:

"Przy uzysku na poziomie ok 900 W z 1000 Wp potrzebuję instalację 5.30 kWp.""

 

Ty:

"Jak byś dokładnie czytał moje uzyski z PV to byś głupot nie powielał odnośnie produkcji z PV. Skąd masz takie dane? bo tak piszą?"

 

 

Rozumiem,, ze od dobrze zrobionego projektu produkcja wzrosnie, jesli ktos ma wystawę zachodnią?

I pokaz kto konkretnie tu narzeka na mała produkcje, z powodu nieoptymalnego kierunku?

 

Nie chodzi o małą produkcję tylko o to ,że montując PV i płacąc za to trzeba się pogodzić z faktem że uzyski będą mniejsze i zwrot dłuższy

 

Rozważając zakup inwentera w ch--ach trzeba brać pod uwagę że może być różnie . Pisali że się wyłącza jak zbyt wysoka temp np. czerwiec ,lipiec ,napięcie startowe za wysokie i późno startuje PV z tych powodów kilka razy za dnia awarie inwentera co skutkuje mniejszą produkcją . Jeszcze raz Rozwaga przy inwestycji i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo produkcja z wsytkich instalacji na pvmonitorze wynosi średnio 800KWh. Jeśli jest ich tam 500, to te wsystkie instalacje produkuję XX KWh. Jak umiesz ta liczbę do czegoś wykorzystać to wykorzystasz. Jak chce pisać o przypadkachg zakopywania pod ziemią, Twoj wola. Ze ślepym sie o okolorach nie podyskutuje.

 

Pisałem dawno że monitor zaniża uzyski o ok 15---do 20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt. 2. Samochód EV

Nie wiem co masz bo nie powiedziałeś.

Może chronisz taką informację w ramach RODO

Musi masz jakiś dobry bo ma zasięg min. 300 km.

 

Co tak kozaczysz? Samochód to to chyba 1szt liczba poj.---Skończ śmiecenie i pisz na temat.

kozaczysz

Już tak masz, że musisz "czepiać się" ?

Taki poziom reprezentujesz? Takie późne gimnazjum?

 

Jeden samochód PV był omawiany jako środek służący do transportu na trasie Kraków - Sopot.

Jedna sztuka. Druga sztuka nie była omawiana.

Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem dosyć prostego tekstu.

A "kozczysz" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kozaczysz

Już tak masz, że musisz "czepiać się" ?

Taki poziom reprezentujesz? Takie późne gimnazjum?

 

Jeden samochód PV był omawiany jako środek służący do transportu na trasie Kraków - Sopot.

Jedna sztuka. Druga sztuka nie była omawiana.

Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem dosyć prostego tekstu.

A "kozczysz" :)

 

Odbijam Cyt.kozaczysz

Już tak masz, że musisz "czepiać się" ?

 

 

Zamykam z tobą dialog na ten temat . Ktoś musi być mądrzejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to GUS.

No ale ty z Myjkiem to ze skrajności w skrajność średnia produkcja z PV w Polszy to 800kWh/kWp. Jak jeden ma instalację na trakerze ma 1500kWh/kWp a jak ktoś się pomylił i zakopał panele pod ziemią ma 0kWh/kWp statystycznie się zgadza mają po 750kWh/kWp.

No właśnie, ani jeden ani drugi przypadek nie zdarzają się często. Dlatego jest statystyka i się wyciąga średnią. I to nie ja biorę skrajne przypadki, ale właśnie Ty.

 

Jak udało Ci się wyliczyć wiarygodną średnią, skoro sami administratorzy podawali, że w systemie są nieaktualne dane dotyczące mocy instalacji?

Znaczy źle były wprowadzone przez użytkowników?

 

Do tego nakładają się np. instalacje z nieoptymalnym układem. Sam planuję taki - ekspozycja na zachód. Akurat statystyka w oparciu o te dane jest o kant kuli potłuc.

No ale skąd założenie że wszyscy będą mieli idealną ekspozycję? Oczywiście można założyć, że wszyscy mają złą ekspozycję, ale chyba jednak jak ktoś instaluje PV to robi to najlepiej jak tylko może by nie tracić kasy.

 

Pisałem dawno że monitor zaniża uzyski o ok 15---do 20%

Z powodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy źle były wprowadzone przez użytkowników?

Albo nie uaktualnione.

No ale skąd założenie że wszyscy będą mieli idealną ekspozycję? Oczywiście można założyć, że wszyscy mają złą ekspozycję, ale chyba jednak jak ktoś instaluje PV to robi to najlepiej jak tylko może by nie tracić kasy.

Zachodnia ekspozycja nie jest zła, co najwyżej nieoptymalna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo nie uaktualnione.

Skoro są nieuaktualnione to skąd wiedzą że nastąpiła zmiana?

 

Zachodnia ekspozycja nie jest zła, co najwyżej nieoptymalna ;)

Niemniej większość dąży do najlepszej możliwej, więc bez sensu zakładać że wszyscy mają złą, czy tam nieoptymalną. To tak na logikę. Zaś na mój dach wchodzi 3kWp na południe, 10kWp tylko z obłożeniem połaci wschodniej i zachodniej. Także optymalnej ekspozycji mieć nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro są nieuaktualnione to skąd wiedzą że nastąpiła zmiana?

 

 

Niemniej większość dąży do najlepszej możliwej, więc bez sensu zakładać że wszyscy mają złą, czy tam nieoptymalną. To tak na logikę. Zaś na mój dach wchodzi 3kWp na południe, 10kWp tylko z obłożeniem połaci wschodniej i zachodniej. Także optymalnej ekspozycji mieć nie będę.

 

Tak się zastanawiam głośno ile faktycznie gorzej jest dać PV w proporcjach 25% wschód - 50% południe - 25% zachód lub po połowie wschód/zachód.

 

Jeżeli maksimum dziennej produkcji (a więc i największy wpływ na średnią roczną efektywność) przypada na środek lata, to chyba lepiej mieć zysk od samego wschodu słońca ( o ile nic go nie zasłania) kiedy panele się jeszcze w południe nie gotują i w ogóle widzą słońce).

 

W południe wszystkie panele pracują ale tym od południa jest trudniej bo im gorąco :)

 

I tak mi wychodzi, że panele wschód/zachód w okresie letnim mają łagodniejsze warunki pracy i wydłużają czas pracy w ogóle (choć zdaje sobie sprawę iż ciężko mieć z każdej strony odsłonięty teren).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam głośno ile faktycznie gorzej jest dać PV w proporcjach 25% wschód - 50% południe - 25% zachód lub po połowie wschód/zachód.

.

 

średnio ekspozycja wchód-zachód może być gorsza o ok 10% (choć niektorzy twierdza ze jest taka sama : https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/fotowoltaika-ustawienie-wschod-zachod-czy-poludnie.html )

 

Dużo zalezy jak funkcjnujesz w domu (zuzycie) bo u mnie w poludnie to nikogo nie ma ale rano i wieczorem to mam tłumy ;) WIęc zuzycie rano i wieczorem wieksze a przez to wieksza samokonsumpcja tego co wyprodukujesz nie oddajesz wiec 0,2 za darmo choc mniej teoretycznie produkujesz (produkcja moze byc mniejsza ale zuzycie wieksze powinno sie zbilansowac). Ja bede miał dokładnie jak Ty :) (bo teraz mam tylko pa poludnie) , czyli 25% wschod , 50% poludnie i 25 zachod. Uwazam ze to najbardziej optymalne rozwiazanie. Dodalbym jeszcze ze postawilbym to na panelach POLI ktore lepiej sobie radza w naszych warunkach ze swiatlem rozproszonym ( ja mam zacienienie i to nie male ktore wczesniej pokazywalem i póki co miałem rocznie zawsze powyzej 900kWh/1kWp)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czułem że kolega od Mitsumaniaków i nawet nick ten sam ;)

 

Pozdrawia właściciel : "kopcącego" Outlandera 2 i Pajero i....... PC w końcu też Mistubishi :)

 

Raczej wielbiciel Elona Muska i Tesli...

Tak swoją drogą to ja także kibicuję gościowi bo dzięki niemu coś drgnęło i całe to " towarzystwo wzajemnej adoracji" ruszyło dupska i przestanie udoskonalać w nieskończoność "kamienne siekierki" ( silniki spalinowe...) a świat może doczeka się dzięki temu wydajnych i przystępnych cenowo magazynów energii...( Choć szczerze w to wątpię bo zaraz znajdzie się jakaś wpływowa grupa którym nie będzie się opłacał taki kierunek rozwoju i dokonają wszelkich starań aby im się opłacało a nie światu i środowisku bo przecież najważniejsze jest koryto...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wielbiciel Elona Muska i Tesli...

 

Ja jestem wielbicielem własnego portfela :) , jak bedzie mine stac to kupie do jazdy Outlandera PHEV głownie po miescie z mozliwoscia wyjazdu w dalsza trase (i tylko dlatego ze mam PV i bede praktycznie ladowac go "za darmo" albo inaczej mowiac zwroci mi sie wczesniej instalacja PV) .

Na bardzo długie trasy (np. narty we Włoszech) jeszcze chwile potrzymam swojego diesla ktory mi spalil w tym roku na 1500 km z pelnym obciazeniem 4 osob , bagazami i boxem dachowym na narty ....... 6,6l (jazda przepisowa jak 90 to 90 , jak 130 to 130 itd).

Ekstrawagancje ekologiczną umiescilem w PC i PV , na tyle obecnie mnie stać :)

 

 

P.S.

mam jeszcze zarowki energooszczedne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem wielbicielem własnego portfela :) , jak bedzie mine stac to kupie do jazdy Outlandera PHEV głownie po miescie z mozliwoscia wyjazdu w dalsza trase (i tylko dlatego ze mam PV i bede praktycznie ladowac go "za darmo" albo inaczej mowiac zwroci mi sie wczesniej instalacja PV) .

Na bardzo długie trasy (np. narty we Włoszech) jeszcze chwile potrzymam swojego diesla ktory mi spalil w tym roku na 1500 km z pelnym obciazeniem 4 osob , bagazami i boxem dachowym na narty ....... 6,6l (jazda przepisowa jak 90 to 90 , jak 130 to 130 itd).

Ekstrawagancje ekologiczną umiescilem w PC i PV , na tyle obecnie mnie stać :)

 

 

P.S.

mam jeszcze zarowki energooszczedne ;)

 

Jak zwykle...

KASA...

A świat może poczekać...

" A po nas to choćby i potop..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...