Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jak zwykle...

KASA...

A świat może poczekać...

" A po nas to choćby i potop..."

 

Wiesz ..... nikt za mnie nie nakarmi moich dzieci (ale dziękuje że się martwisz). Własnie kupiłem Honde CRV za 28k (diesel) taki PHEV to 2,5 - 3 razy droższy. Różnice inwestuje w PV (ekologicznie) i jeszcze mi zostanie na elewacje (bo nie było kasy na dokończenie w końcu to forum budowlane :) ). Rozumiem idealistyczne podeście i naprawdę dopinguje wszystkim planującym zakup, ktoś ma kase i zaparcie niech inwestuje (naprawde dopinguje!) .

Ja juz dla środowiska zrobiłem tyle na ile mnie stać (PC+ PV + .... żarówki energooszczędne).

 

P.S.

 

BTW proponuje żebyś z akcją ewangelizacyjną ruszył również do tego działu :

 

https://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?332-Kot%C5%82y-na-paliwa-sta%C5%82e

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak czułem że kolega od Mitsumaniaków i nawet nick ten sam ;)

Nick ten sam od '95 ;)

 

Pozdrawia właściciel : "kopcącego" Outlandera 2 i Pajero i....... PC w końcu też Mistubishi :)

Ale ponownie, ja rozumiem że nie wszystkim EV podchodzą -- bo oczywiście mają swoje ograniczenia. Do tego niektórzy jeszcze lubią jak warczy i kopci z rury, lubią się potaplać w błocie itp. Ale ogół potrzebuje samochodu głównie do kręcenia się wokół latarni i spokojnie by się zadowoliło nawet paździochami typu imiev. Jak moja żona. Ale nie chciała imieva -- znaczy fakt, ten co nim jeździłem testowo to miał ewidentnie zdupione akumulatory bo w zimie miał zasięg "całe" 50km. Ale jeździłem tym z bananem na gębie.

 

Bo uzyski nieadekwatne do mocy i/lub ekspozycji.

To wygląda na dopasowywanie danych do spodziewanych wyników.

 

Raczej wielbiciel Elona Muska i Tesli...

No nie, wtedy zamiast kończyć dom kupiłbym Teslę zamiast Outlandera PHEV. W sumie wystarczyło dołożyć 50% jego wartości. :p Acz w cholerę żądają za ubezpieczenie Tesli i to mnie głównie zniechęcało. :p Też staram się aby wszystko miało ręce i nogi. Jeżdżę średnio 30km dziennie, na cholerę mi Tesla z zasięgiem 400km za takie chore pieniądze.

 

Ja jestem wielbicielem własnego portfela :) , jak bedzie mine stac to kupie do jazdy Outlandera PHEV głownie po miescie z mozliwoscia wyjazdu w dalsza trase (i tylko dlatego ze mam PV i bede praktycznie ladowac go "za darmo" albo inaczej mowiac zwroci mi sie wczesniej instalacja PV) .

To widzisz, ja zacząłem trochę od drugiej strony, do EV będę powoli dokładać panele.

 

Na bardzo długie trasy (np. narty we Włoszech) jeszcze chwile potrzymam swojego diesla ktory mi spalil w tym roku na 1500 km z pelnym obciazeniem 4 osob , bagazami i boxem dachowym na narty ....... 6,6l (jazda przepisowa jak 90 to 90 , jak 130 to 130 itd).

W tym roku drałowałem do Włoch Outkiem PHEV (4 os. + starutki w ogóle nie opływowy box). Wyszło 9L, mniejsze spalanie o 2L niż odpowiednikiem spalinowym (w zeszłym roku jechałem identycznym rocznikiem, tylko spalinowym benzyniakiem). Prędkości podobne czyli do 120/h. Mimo tego że warunki w tym roku były dramatyczne (10-20cm śniegu na drodze przez blisko 200km). Wiadomo, do diesla się nie umywa, ale też nie jest to auto autostradowe a właśnie podmiejskie. Po przeliczeniu pruntu w 2T na benzynę + benzynę jaką zużywa, wychodzi mi że pali 3-4L/100km Jednak Outka lubię najbardziej za wbudowane elektryczne ogrzewanie postojowe i klimę postojową. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ładujesz PHEV z gniazdka czy z "siły" ? Czy zdarza się ładowąc prosto "ze słońca" czy raczej 2T ?

Ładuję z 230V z oryginalnej ładowarki. To jest raptem 3kW po sprawności. Głównie 2T, ale czasami za wolno idzie w dziennym okienku i zarywam 1T, albo ładuję w ogóle poza oknem. I tak wychodzi taniej niż na paliwie pomimo drogiej taryfy. Ładowarkę 3F mi "elektryk" wycenił na 2kzł (bez zabezpieczeń) więc kupię dopiero do nowego domu. Bezpośrednio słońca też nie pakuję bo nie mam paneli. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ..... nikt za mnie nie nakarmi moich dzieci (ale dziękuje że się martwisz). Własnie kupiłem Honde CRV za 28k (diesel) taki PHEV to 2,5 - 3 razy droższy. Różnice inwestuje w PV (ekologicznie) i jeszcze mi zostanie na elewacje (bo nie było kasy na dokończenie w końcu to forum budowlane :) ). Rozumiem idealistyczne podeście i naprawdę dopinguje wszystkim planującym zakup, ktoś ma kase i zaparcie niech inwestuje (naprawde dopinguje!) .

Ja juz dla środowiska zrobiłem tyle na ile mnie stać (PC+ PV + .... żarówki energooszczędne).

 

P.S.

 

BTW proponuje żebyś z akcją ewangelizacyjną ruszył również do tego działu :

 

https://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?332-Kot%C5%82y-na-paliwa-sta%C5%82e

 

;)

 

Daj spokój tu nie chodzi nawet o jakieś EV czy inne pierdoły...

 

Nie mam zamiaru nikogo nawracać...

Każdy ma swój rozum i nawet do sracza z nim chodzi więc powinien go używać...

 

Śmieszy mnie tylko w tej całej ekologii segregowanie papierków i inne tego typu pierdoły a jednocześnie trzeba się "pokazać" i spalić beczkę ropy aby sobie na nartach pojeździć czy polecieć samolotem do Australii na wakacje bo było "tanio"...

 

Tak naprawdę to nie wiem po co próbować robić cokolwiek skoro wiadomo że to jest bez sensu...

 

Świat jak Titanic idzie na dno coraz szybciej a muzyczka gra do końca...

Bawmy się...

Ps nie odbieraj tego osobiście bo ja tak ogólnie a nie per osoba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[..]a jednocześnie trzeba się "pokazać" i spalić beczkę ropy aby sobie na nartach pojeździć czy polecieć samolotem do Australii na wakacje bo było "tanio"...

 

hmmm... chyba nie zrozumiałem co chciałes przez to napisać, choć czuje ze wchodzimy w obszar dyskusji ideologicznej.

 

Jeśli chodzi o mnie to moim wyborem była PV i PC zamiast np. podjazdu (z czego żona nie jest zachwycona). Teraz długo szukałem właśnie PHEV bo moje Pajero wchodzi w pełnoletność (już byłem blisko zakupu) ale wybór padł na "brudną" Honde CRV i ......rozbudowę PV (znowu!). Czy lepiej bym się przysłuzył światu kupując elektryka za 70k zamiast kolejnych paneli PV ?

Panele będę miał jakieś 25 lat , samochód może 10 lat , czy dobrze zrobiłem ? sam nie wiem .....

 

Ps nie odbieraj tego osobiście bo ja tak ogólnie a nie per osoba...

 

Spoko , mnie naprawdę ciężko obrazić, szczególnie przez internet :), osobiście to co innego gdybyś np. napluł mi na buty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę 2/70cm nawet przemiennik mam na chałupie. Zaczynałem z CB jednak licencja ma wiele swoich plusów

 

Mi czasu braknie na to wszystko , a w domu jest co robić (właśnie montowałem monitoring oparty o Netgear Arlo). Nie ma kiedy włączyć radia nie mowiac o innych hobby (przez ostatnie 4 lata moim hobby jest dom ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi czasu braknie na to wszystko , a w domu jest co robić (właśnie montowałem monitoring oparty o Netgear Arlo). Nie ma kiedy włączyć radia nie mowiac o innych hobby (przez ostatnie 4 lata moim hobby jest dom ;) )

 

Kilka lat temu kupiłem AHD fullHD kablowe dobre pieniądze i doskonała jakość na moje podwórko starcza. Jeśli chodzi o alarmy i wszystko inne tylko Sonoff.

Docelowo w dobudówce wszystko spinam skrętką do jednej serwerowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wybór padł na "brudną" Honde CRV i ......rozbudowę PV (znowu!). Czy lepiej bym się przysłuzył światu kupując elektryka za 70k zamiast kolejnych paneli PV ?

Wg mnie jeden i ten sam koń. IMHO panele są za drogie, tak samo jak zbyt drogie są EV. Gdzieś mi mignęło że pisałeś o zwrocie paneli w 6 lat, ale nie mogę namierzyć. Muszę to jednak przeanalizować, bo mi nijak takie wartości zwrotu nie chcą wyjść, szczególnie przy G12w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co liczysz w G12W? Równie dobrze ja mogę liczyć koszt dojazdu do firmy zakupionym EV i nigdy mi się nie zwróci.

Teraz korzystam z sieciowego, nie grzeję domu prądem, a w G12W mi wychodzi średnio kWh za 0,47 zł brutto czyli mniej niż w G11. To czemu mam nie liczyć grzania domu w G12?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, bo mi nijak takie wartości zwrotu nie chcą wyjść, szczególnie przy G12w.

 

No tak , co wiecej przy G12W wychodzi jeszcze lepiej jak pokrywasz zuzycie z pierwszej taryfie (u mnie wychodzi 0,71 zł za 1kWh w 1T).

Tak na szybko , instalacja 6,35kWp za 28k (taka mam oferte ale widzialem oferty za forum za 3,5k zl za 1kWp !!). Do obliczeń przyjmemy ze wyprodukuje 900kWh /1kWp = to jest 5715kWh rocznie.

Dalej zakłądam ze połowe tego jestem w stanie zuzyc na bieżąco (to są dane faktyczne z mojegu zyżycia - kazdy musi to oszacowac!), czyli 5717kWh/2 = 2858,5 kWh. Aby nie utrudniac obliczeń (ale zaraz do tego wrócimy) przyjme moją stawkę 0,51 zł za 1 kWh w G11 - to daje 1457,8 zł. Dalej załóżmy że pozostała połowe musimy oddać więc 0,8 mozna odebrać : 1166,27zł. Czyli instalacja przyniesie nam 2624,1zł rocznie. Koszt instalacji to 28k wiec po odliczeniu ulgi podatkowej (bez innych dofinansowań!) daje nam 19k (stawka 32%) . Czy prosty czas zwrotu to ~7 lat. Powyższe ma bardzo wiele założeń które nie muszą być prawdziwe (możesz nie zuzywac polowy na wlasne potrzeby jak ja - ja mam 3 lodowki , rekuperator i oczyszczalnie ktora pracuje caly czas). Ponadto nie uwzgledniam potencjalnych wzrostow pradu oraz spadku wydajnosci (choc przy 7 latach nie bedzie mialo istotnego znaczenia, ale wzrost cen juz tak) .

Jeśli załozymy ze chcemy tak dobrac instalacje aby pokrywala nam tylko 1 taryfe (idealnie sie nie da) to mozemy zalozyc ze aby placic za prad w cenie 2T musimy pokryc 1T ktora jest w cenie (u mnie) 0,71 zł/kWh. Wiec aby nie utrudniać zakłądam ze nic nie zuzywamy wiec cala produkcje oddajemy i pobieramy 0,8 z tego (to tez zalozenie bo cos czasem wpadnie w 2T -ale nie chce komplikowac i pierwsze zalozenie ze nic nie zuzywamy na wlasne potrzeby ma rekompensowac to ostatnie). To daje rocznie 3246 zł i prosty czas zwrotu ~6 lat. W tym ostatnim przypadku zyskujemy benefit ze za pozostały pobrany prad placimy koszt tylko 2T (ja tak mam u siebie)

Powyzsze jest jedynie sygnalizacją wyliczenia i kazdy powinen dobrac sobie instalacje/taryfe/zuzycie/stope podatku wg wlasnego uznania . Moze sie ten czas wydluzyc poniewaz:

1. Lokalnie stawki za prad moga byc znacznie nizsze od tego co mam u siebie

2. Konsumpcja biezaca moze byc inna

3. Stawka podatku moze byc nizsza (czynnik indywidualny)

4. Stawki pozczególnych taryf moga byc inne (zalezy od regionu)

5. Uzysk z instalacji moze byc ponizej tego co mam u siebie (mierzone empirycznie)

6. Lokalny ZE nie rozlicza wektorowo tylko algebraicznie

7. Mamy super lokate lub wujka handlujacego towarami niedozwolonymi (lub kręci wałki na VAT) - tutaj nie ma sensu inwestować w PV , lepiej oddac wujkowi do obrotu ;)

 

Dlatego kazdy sobie musi policzyć bo zalezy od wielu czynników.

A na dodatek to zuzycie jesli wzrośnie ze względu na np. PC lub EV :) ( o którym powyzej) to spowoduje ze tez bedzie miało wplyw na ostateczne wyliczenie.

 

No i nie policzalne : mamy +10 pkt do ECO sławy ;) i zbawiamy świat aby nie było "po nas choćby i potop" (licencia poetica ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , co wiecej przy G12W wychodzi jeszcze lepiej jak pokrywasz zuzycie z pierwszej taryfie (u mnie wychodzi 0,71 zł za 1kWh w 1T).

Tak na szybko , instalacja 6,35kWp za 28k (taka mam oferte ale widzialem oferty za forum za 3,5k zl za 1kWp !!). Do obliczeń przyjmemy ze wyprodukuje 900kWh /1kWp = to jest 5715kWh rocznie.

Dalej zakłądam ze połowe tego jestem w stanie zuzyc na bieżąco (to są dane faktyczne z mojegu zyżycia - kazdy musi to oszacowac!), czyli 5717kWh/2 = 2858,5 kWh. Aby nie utrudniac obliczeń (ale zaraz do tego wrócimy) przyjme moją stawkę 0,51 zł za 1 kWh w G11 - to daje 1457,8 zł. Dalej załóżmy że pozostała połowe musimy oddać więc 0,8 mozna odebrać : 1166,27zł. Czyli instalacja przyniesie nam 2624,1zł rocznie. Koszt instalacji to 28k wiec po odliczeniu ulgi podatkowej (bez innych dofinansowań!) daje nam 19k (stawka 32%) . Czy prosty czas zwrotu to ~7 lat. Powyższe ma bardzo wiele założeń które nie muszą być prawdziwe (możesz nie zuzywac polowy na wlasne potrzeby jak ja - ja mam 3 lodowki , rekuperator i oczyszczalnie ktora pracuje caly czas). Ponadto nie uwzgledniam potencjalnych wzrostow pradu oraz spadku wydajnosci (choc przy 7 latach nie bedzie mialo istotnego znaczenia, ale wzrost cen juz tak) .

Jeśli załozymy ze chcemy tak dobrac instalacje aby pokrywala nam tylko 1 taryfe (idealnie sie nie da) to mozemy zalozyc ze aby placic za prad w cenie 2T musimy pokryc 1T ktora jest w cenie (u mnie) 0,71 zł/kWh. Wiec aby nie utrudniać zakłądam ze nic nie zuzywamy wiec cala produkcje oddajemy i pobieramy 0,8 z tego (to tez zalozenie bo cos czasem wpadnie w 2T -ale nie chce komplikowac i pierwsze zalozenie ze nic nie zuzywamy na wlasne potrzeby ma rekompensowac to ostatnie). To daje rocznie 3246 zł i prosty czas zwrotu ~6 lat. W tym ostatnim przypadku zyskujemy benefit ze za pozostały pobrany prad placimy koszt tylko 2T (ja tak mam u siebie)

Powyzsze jest jedynie sygnalizacją wyliczenia i kazdy powinen dobrac sobie instalacje/taryfe/zuzycie/stope podatku wg wlasnego uznania . Moze sie ten czas wydluzyc poniewaz:

1. Lokalnie stawki za prad moga byc znacznie nizsze od tego co mam u siebie

2. Konsumpcja biezaca moze byc inna

3. Stawka podatku moze byc nizsza (czynnik indywidualny)

4. Stawki pozczególnych taryf moga byc inne (zalezy od regionu)

5. Uzysk z instalacji moze byc ponizej tego co mam u siebie (mierzone empirycznie)

6. Lokalny ZE nie rozlicza wektorowo tylko algebraicznie

7. Mamy super lokate lub wujka handlujacego towarami niedozwolonymi (lub kręci wałki na VAT) - tutaj nie ma sensu inwestować w PV , lepiej oddac wujkowi do obrotu ;)

 

Dlatego kazdy sobie musi policzyć bo zalezy od wielu czynników.

A na dodatek to zuzycie jesli wzrośnie ze względu na np. PC lub EV :) ( o którym powyzej) to spowoduje ze tez bedzie miało wplyw na ostateczne wyliczenie.

 

No i nie policzalne : mamy +10 pkt do ECO sławy ;) i zbawiamy świat aby nie było "po nas choćby i potop" (licencia poetica ;) )

 

No to policzymy moje 12,5 kkWh w taniej 4125 PLN plus 2,5kkWh w drogiej 1750 PLN razem 5875 PLN rocznie...

Jaka instalacja fotowoltaiczna i kiedy realny czas "zwrotu"...

Mi wychodzi bliżej dwudziestu lat niż sześciu...

 

Eco sławy do tego nie mieszaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to policzymy moje [..]

 

 

 

Tak, Tobie się nie opłaca

 

'

 

Masz jakiegoś Wujka ?

 

'

 

;)

 

Eco sławy do tego nie mieszaj...

 

Jak mówią Rzymianie : WHY ??

 

Kto to napisał :"" A po nas to choćby i potop...""

 

Bo mój inwerter "mówi do mnie" :

 

PC1.JPG

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Tobie się nie opłaca

 

'

 

Masz jakiegoś Wujka ?

 

'

 

;)

 

 

 

Jak mówią Rzymianie : WHY ??

 

Kto to napisał :"" A po nas to choćby i potop...""

 

Bo mój inwerter "mówi do mnie" :

 

[ATTACH=CONFIG]428273[/ATTACH]

 

Wiesz ...

Wybrałem brak dymiącego komina 18 lat temu a mogłem komin i jakiegoś śmiecucha bo na pewno było by taniej...

Tak samo obecnie cały czas dokładam fotowoltaiki i nie liczę PLN a kWh ...

Fotowoltaiką zainteresowałem się bo uważam że to jest słuszny kierunek działania i wcale nie oczekuję że ma mi się to jakoś szybko zwrócić...

Traktuję to jako hobby...

 

A co Twój inwerter mówi do ciebie jak spalasz beczkę ropy jadąc przez pół Europy aby się pobawić...?

Uważasz że jak coś tam się tobie wyświetli to ratujesz świat...?

A wyświetla się ile wyleciało z komina elektrowni aby ci oddali to co twoja instalacja generowała w okresie kiedy ta energia nie była ci potrzebna...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co liczysz w G12W? Równie dobrze ja mogę liczyć koszt dojazdu do firmy zakupionym EV i nigdy mi się nie zwróci.

 

Należy liczyć w najbardziej opłacalenjj taryfie dla siebie a przynajmniej w takiej w takiej z którje korzystamy.

Ja przynajmniej uwżam że dla większości najbardziej opłacalna będzie G12W.

 

Ostatnia faktura ok 2mc 183zł za 366kWh (125droga 241 tania same bytowe) jakoś nie widzę opłacalności instalacji paneli ON.

Może założenie ich poprawiłoby komfort zmywarka, pralka,,,, poza taryfą ale specjalnie mi to nie robi.

 

Jakąś opłatę ko generacyjną dorzucili świnie

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Twój inwerter mówi do ciebie jak spalasz beczkę ropy jadąc przez pół Europy aby się pobawić...?

 

Mój inwerter mówi : a ile biedaku dwa razy do roku wygeneruje takie auto CO2? 8 ton?

 

Dalej widzę pijesz do zabawy i samoumeczania. Życie jest wystarczająco krótkie abym umartwiał się w zaciszu swojego zeroenergetycznego domu podziwiając na podwórku kupiony za ostatnie pieniądze samochód elektryczny.

Jeśli dla Ciebie jest ważny ECO boost to właśnie PV daje ta szansę , podobnie jak PC.

Jeśli PV traktujesz jako hobby doceniam z, ale to że się Tobie nie zwraca nie oznacza że nikomu na świecie się to nie kalkuluje. Mi przy moich założeniach zwraca się w ok 7 lat a pisalem wcześniej , ja nie znalazłem lokaty która daje 100% zwrotu w 7lat

Co więcej uniezależniam się od cen prądu które tylko patrzeć jak ruszą do góry( każda kolejna ekipa będzie się musiała z tym zmierzyć).

Czy uważam że ratuje świat ? Nie bo kupując PV nie było to głównym czynnikiem. Argument o ratowaniu podsunalem bo to dla Ciebie ważne jak rozumiem.

I odniose się o ostatniego: czy w związku z tym mam wyłączyć korki i w nocy korzystać ze świeczek? Coś czuję że w swoim eko terroryzmie zapedziles się trochę za daleko.

Powylaczalbys ludziom lodówki bo zużywają prąd z elektrowni węglowych.

Żyj i daj żyć innym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...