Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Mój inwerter mówi : a ile biedaku dwa razy do roku wygeneruje takie auto CO2? 8 ton?

 

Dalej widzę pijesz do zabawy i samoumeczania. Życie jest wystarczająco krótkie abym umartwiał się w zaciszu swojego zeroenergetycznego domu podziwiając na podwórku kupiony za ostatnie pieniądze samochód elektryczny.

Jeśli dla Ciebie jest ważny ECO boost to właśnie PV daje ta szansę , podobnie jak PC.

Jeśli PV traktujesz jako hobby doceniam z, ale to że się Tobie nie zwraca nie oznacza że nikomu na świecie się to nie kalkuluje. Mi przy moich założeniach zwraca się w ok 7 lat a pisalem wcześniej , ja nie znalazłem lokaty która daje 100% zwrotu w 7lat

Co więcej uniezależniam się od cen prądu które tylko patrzeć jak ruszą do góry( każda kolejna ekipa będzie się musiała z tym zmierzyć).

Czy uważam że ratuje świat ? Nie bo kupując PV nie było to głównym czynnikiem. Argument o ratowaniu podsunalem bo to dla Ciebie ważne jak rozumiem.

I odniose się o ostatniego: czy w związku z tym mam wyłączyć korki i w nocy korzystać ze świeczek? Coś czuję że w swoim eko terroryzmie zapedziles się trochę za daleko.

Powylaczalbys ludziom lodówki bo zużywają prąd z elektrowni węglowych.

Żyj i daj żyć innym :)

 

Widzę że jak zwykle...

"Chłop o gruszce a baba o pietruszce"...

 

Samo określenie kogoś "biedaku" czy stwierdzenie " życie jest zbyt krótkie" mówi wystarczająco dużo ...

 

A żadnym ekoterrorystą nie jestem i nie mam zamiaru być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Policzyłeś ile CO2 poszło na produkcję tych paneli i innych rzeczy do montażu?

Któreś kraje wymagają papierów na to, ile CO2 wygenerowałą produckcja paneli. O ile mnie pamięć nie myli limit to bylo 500kg na 1KWp paneli. Bardzo szybko panele to "odrobią".

 

Policzyłeś ile węgla trzeba spalić, aby oddać to co zmagazynowałeś w sieci?

Jak ktoś chce to znajdzie dziurę w całym patrząc tylko na kawałek układanki. 1MWh wygenerowana z paneli, wymaga 1MWh mniej wyprodukowanej w tym kraju głównie z węgla. Bez wwzględu na to czy ten prąd zuzycjesz Ty , czy zuzyje ją Twój sąsiad.

 

Lub inaczej. To co Ty "odbierzesz z sieci z produkcji węglowej" wcześniej nie pobrał Twój sąsiad który pobierał prąd fizycznie z Twojego PV. I bilans wychodzi jaki ma wyjść.

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłeś ile CO2 poszło na produkcję tych paneli i innych rzeczy do montażu?

Policzyłeś ile węgla trzeba spalić, aby oddać to co zmagazynowałeś w sieci?

 

Źle do tego podchodzisz, bardzo źle.

 

PV to jeden z najbardziej efektywnych sposobów aby redukować emisję, nadrabiamy to co przy produkcji poszło bardzo szybko, a same panele będą pracować ponad 25 lat !!!

 

Znasz inną porównywalną technologię?

 

To co oddajesz do sieci nie idzie do żadnego magazynu, ta energia jest zużywana na bieżąco jako źródło energii lub stabilizacja parametrów sieci, w najgorszym wypadku gdzieś trochę trzeba "upuścić". Docelowo powinno wszystko iść w kierunku minimalizowania zużycia w godzinach szczytowego zapotrzebowania, i tutaj zarówno po stronie sieci jak i odbiorcy baterie przejmą na siebie większość ciężaru tej operacji.

 

W Europie na skalę masową zaczyna się stawiać baterie przepływowe, takie kontenery, oczywiście także litowe ale one głównie będą się opłacać tam, gdzie gęstość energii ma znaczenie.

 

A jeżeli przy budowie nowego domu rozpatrujemy kwestię wytwarzania ciepła i prądu to należy w pierwszej kolejności wszystko elektryfikować gdyż inny wybór niestety blokuje poprawianie efektywności budynku na dziesiątki lat a prędzej czy później trzeba będzie modernizować.

 

Wybór PC i PV jest wyborem idealnym na dziś i na całą żywotność budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłeś ile węgla trzeba spalić, aby oddać to co zmagazynowałeś w sieci?

 

Przecież gdyby to był taki problem zmienili by prawo i skupowali energię a nie po cenie produkcji 17gr/kWh tylko jak jak my kupujemy prąd z ZE u mnie w Energa to 0,6PLN/kWh. Poza tym odbieramy nasz prąd w zimę kiedy sprawność ZE jest największa (woda w rzekach zimna). A generujemy go w okresach kiedy mogą występować problemy z dostawami prądu (rzeki ciepłe sprawność mniejsza).

Zerkam na inwerter i widzę że ukręcił już 10,5MWh ile to węgla.

 

Niezależnie od tego elektrownia musi produkować więcej prądu niż aktualnie jest pobierane z sieci policz ile na to idzie węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Któreś kraje wymagają papierów na to, ile CO2 wygenerowałą produckcja paneli. O ile mnie pamięć nie myli limit to bylo 500kg na 1KWp paneli. Bardzo szybko panele to "odrobią".

 

 

Jak ktoś chce to znajdzie dziurę w całym patrząc tylko na kawałek układanki. 1MWh wygenerowana z paneli, wymaga 1MWh mniej wyprodukowanej w tym kraju głównie z węgla. Bez wwzględu na to czy ten prąd zuzycjesz Ty , czy zuzyje ją Twój sąsiad.

 

Lub inaczej. To co Ty "odbierzesz z sieci z produkcji węglowej" wcześniej nie pobrał Twój sąsiad który pobierał prąd fizycznie z Twojego PV. I bilans wychodzi jaki ma wyjść.

 

Co mnie obchodzą jakieś papiery. Tak transport statkiem, tirami, busami też jest w to wliczony. :eek: Chodzi o to co "mówi inwerter", bo to takie naciąganie. Tak to co nie jest odebrane w elektrowni węglowej to idzie w powietrze. BTW sieć to nie magazyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ...

Wybrałem brak dymiącego komina 18 lat temu a mogłem komin i jakiegoś śmiecucha bo na pewno było by taniej...

 

Chwala ci za to, dobrze byćvTwoim sąsiadem, jednak przez te 18 lat przez Twój dom wyemitowalo sie tyle CO2 z paliw kopalnych, co przez dom z PC wyemituje się przez 54 lata.

Malo tego, dom opalany gazem też wyprodukuje 3-4x mniej CO2, przy okazji mniej np PM10.

 

Jeśsli chodzi o bilans CO2, to nawet z tym śmieciuchem byłbyś lepszy, bo jego sprawnośc w produkcji i dostarczaniu kWh jest wyzsza, niż sprawność systemu energetycznego w PL.

No, ale tu dochodzą inne, niewyfiltrowane zanieczyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież gdyby to był taki problem zmienili by prawo i skupowali energię a nie po cenie produkcji 17gr/kWh tylko jak jak my kupujemy prąd z ZE u mnie w Energa to 0,6PLN/kWh. Poza tym odbieramy nasz prąd w zimę kiedy sprawność ZE jest największa (woda w rzekach zimna). A generujemy go w okresach kiedy mogą występować problemy z dostawami prądu (rzeki ciepłe sprawność mniejsza).

Zerkam na inwerter i widzę że ukręcił już 10,5MWh ile to węgla.

 

Niezależnie od tego elektrownia musi produkować więcej prądu niż aktualnie jest pobierane z sieci policz ile na to idzie węgla.

 

PV to fajna sprawa, ale prawo powinno być inne. Tak i elektrownia to silnik EC, którym można łatwo sterować w zakresie 10-100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłeś ile węgla trzeba spalić, aby oddać to co zmagazynowałeś w sieci?

BTW sieć to nie magazyn.

 

Policzyłeś ile CO2 poszło na produkcję tych paneli i innych rzeczy do montażu?

Około 500kg na kWp.

Co mnie obchodzą jakieś papiery.

 

 

No i to tyle jeśli chodzi o konstruktywną dyskusję z kolegą noszącą znamiona trolowania :-(

Zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekłamane dane z PV monitora mówią że w tej chwili moc instalacji zarejestrowanych PV to 2,498MW, i od rana a jeszcze nie ma 10 a już ukręciliśmy 4,68MWh.

Akurat produkcja w wartościach bezwzględnych nie powinna byc tam przekłamana. Przekłamana będzie produkcja per zainstalowan moc aka sprawność w %, bo czesc instlalacji nie wysyła danych, częśc została rozbudowana a nie zaktualizowana w Pv montitor. To co zostało wyprodukowane i zaraporotowane w KWh powinno się dosyć dobrze zgadzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat produkcja w wartościach bezwzględnych nie powinna byc tam przekłamana. Przekłamana będzie produkcja per zainstalowan moc aka sprawność w %, bo czesc instlalacji nie wysyła danych, częśc została rozbudowana a nie zaktualizowana w Pv montitor. To co zostało wyprodukowane i zaraporotowane w KWh powinno się dosyć dobrze zgadzac.

 

 

Bardziej chodziło mi o to że mając PV wcale nie musimy wysyłać danych na pvmonitor. Np. u mnie dziś skrypt na serwerze się powiesił i nie wysyłam statystyk w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dzisiaj stwierdzić, że mamy technologię aby w 90% zredukować emisję nowego budynku względem budynku spełniającego WT 2021.

 

Można powiedzieć, że budynek zero-emisyjny już dziś jest osiągalny, a Ty chcemy taki zbudować i czy nas stać jest kwestią dyskusyjną.

 

Jeśli mam do wyboru większy wygodniejszy budynek, który jednak będzie obciążeniem emisyjnym powinienem zrobić wszystko, żeby mój dzisiejszy komfort nie przełożył się na tragedię klimatyczną, która już moje dzieci może dotknąć.

 

Ja przez ostatnie dwa lata zredukowałem emisję z dwóch aut o 100% lokalnie i jakieś 70% w bilansie całkowitym. Po dołożeniu PV zredukuje emisyjność budynku o 50%.

 

I nie oczekuję dopłat i czy super zwrotu w czasie, oczekuję, aby kto tylko ma w planach wydanie kilkuset tysięcy złotych pomyślał nie tylko o sobie, ale także o swoich potomnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wysyłasz na bieżąco to po odzyskaniu połączenia to się uaktualni czy już nie?

Trzeba by zajrzeć do wysylanego pliku. Jeśli wysyłany jest łączny plik z danego dnia a nie jednorazowa próbka, to tak. Ale raczej nie wyśle się dani nastepnego. Inwertery mają ograniczoną pamięć wewnętrzna i po przekręceniu dnia maja juz tylko zagregowane dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...