Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Stawiaj na bloczkach fundamentowych zawsze będziesz mógł przestawić.

Już moim poprzednicy napisali, jak się może to skończyć ;) Konstrukcja może być albo wbijana albo będą stopy fundamentowe. Natomiast chodzi o to, w jakiej minimalnej odległości może być postawiona. Czy obowiązują jakieś konkretne odległości typu 3-4 metry, czy też można w odległości 1 m od ogrodzenia postawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd taka zmiana jakiś czas temu bodajże TY---- byłeś za taryfą (G12as)

Pomyliłeś mnie z kimś. Od zawsze korzystam z G12W, taką taryfę planowałem i nadal planuję w nowym domu. Raczej nie polecałem G12AS bo wymaga szczególnych warunków startowych i nie zawsze się opłaca. Co więcej, coś mi się kołacze że przy panelach chyba nie można zeń korzystać.

 

Sorry, Adam, ale dochodzę do wniosku że Ty zwyczajnie chory jesteś. Proste pytanie: czemu kiedyś CO2 było mniej a teraz jest wiecej a ten w odpowiedzi sru swoje teorie spiskowe. I Teorie spiskowe to domena ludzi głupich, niewykształconych. A że Ty czasem coś z sensem potrafisz napisać to zostaje wyłączeni jakiś rodzaj choroby :-/

Zdrowia więc życzę!

To nie jest prawda. Inteligentny i wykształcony też może być podatnym na teorie spiskowe. Zresztą mam takiego wujka, konstruktor (drogi projektuje), wiedzę ogólną ma taką, że pewnie nie jeden turniej by wygrał, a też wierzy np. w powszechne porwania ludzi celem kradzenia im organów i w ogóle nie dopuszcza możliwości że ktoś popełnia samobójstwo, że ucieka z kraju i się ukrywa. Po prostu wszyscy zaginieni w nieokreślonych okolicznościach to dawcy organów i koniec. Trochę przydługie, ale w tle można puścić i posłuchać :p -->

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mało to dachów posiada konstrukcję na bloczkach fundamentowych i jakoś z dachów nie spadają na ludzi? Ale tę na gruncie to do sąsiada przestawi cuda Panie cuda. Waga 1 bloczka to około 25kg

 

Mało w życiu jeszcze widziałeś. Ja widziałem latające garaże na bloczkach fundamentowych. Panele jak żagiel. Oj latałby po "somsiadach":lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zapytaj sąsiada co myśli na ten temat.

Jak się niezgodzi na Twoją propozycję to dopiero wtedy szukaj pomocy w prawie.

Co sąsiad sądzi, to nieistotne. Takie rzeczy robi się zgodnie z przepisami, bo sąsiad dziś się zgodzi, a jak przyjdzie nowy właściciel za 3 lata to będę oczami świecił. Dlatego pytam jak jest w przepisach. Cholera, za każdym razem trzeba robić research, bo oczywiście w starostwie nikt nic nie wie (pozwolenie na budowe mi kazali złożyć, pacany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że ludzie są porywani i zabijani dla organów to wiedza powrzechna.

Jedynie z Twoim wójkiem się trudno zgodzić że wszyscy zaginieni zostali porwani dla organów.

No toć właśnie o ten szczegół się rozbijało -- ale nie sposób było przekonać że ludzie po prostu czasem wyjeżdżają bez słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjdzie nowy właściciel to obowiązywać go będą ustalenia (na piśmie) z poprzednim sąsiadem. "Widziały gały co brały".

Nawet jak zbudujesz zgodnie z przepisami to nie zabezpieczysz się przed łażeniem po sądach jak sąsiad będzie pieniaczem.

Ale jak będzie przepis mówił, że mam rację, to koszty zastępstwa procesowego i tak pokryje sąsiad. A jak niezgodnie z przepisami, to powinieneś wiedzieć, co mogę sobie z tym ustaleniem na piśmie zrobić.

 

Po co chodziłeś do starostwa?

Na panele nie trzeba nawet zgłoszenia.

Ja to wiem, że nie trzeba. Zadzwoniłem do starostwa, bo naiwnie sądziłem, że może przypadkiem ktoś ma pojęcie o przepisach. No co, każdy ma gorsze chwile ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"oddziaływanie" :lol2: to tak szerokie pojęcie ,że szkoda gadać . Niedawno czytałem o oddziaływaniu wiatraków na środowisko , że " ogrzewają atmosferę" :rotfl:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od sąsiada dziali mnie płot 1.6m.

Mogę po swojej stronie posadzić tuje i przycinać je na wysokości np 1.8m ?

Mogę ustawić panele o wysokości 1.6m (pochylone pod kątem 35 stopni to jakieś 1.2.) ?

 

Co będzie miało większe oddziaływanie na jego działkę ?

 

Pytam, bo faktycznie jest tak, że mamy płot 1.6m, a on ma za nim tuje o wysokości 2m (absolutnie mi to nie przeszkadza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że ludzie są porywani i zabijani dla organów to wiedza powrzechna.

Jedynie z Twoim wójkiem się trudno zgodzić że wszyscy zaginieni zostali porwani dla organów.

Proceder porywania dla organow jest powszechny w Ameryce południowej.

W Izraelu ciała zabitych młodych Palestyńczyków wracają do rodzin opróżnione z organów. Często ci młodzi ludzie "umierają" w więzieniach izraelskich.

W Chinach więźniowie są zabijani dla organów.

 

Przeczytaleś w nim coś na temat PV?
bo ja nie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mało to dachów posiada konstrukcję na bloczkach fundamentowych i jakoś z dachów nie spadają na ludzi? Ale tę na gruncie to do sąsiada przestawi cuda Panie cuda. Waga 1 bloczka to około 25kg

 

Mam solary DIY na bloczkach.

A przez rok miałem 3-4 PV postawione na ziemi bez przytwierdzenia do czegokolwiek kąt 20* tylko zabudowane do okolą aby nie podwiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sąsiad sądzi, to nieistotne. Takie rzeczy robi się zgodnie z przepisami, bo sąsiad dziś się zgodzi, a jak przyjdzie nowy właściciel za 3 lata to będę oczami świecił. Dlatego pytam jak jest w przepisach. Cholera, za każdym razem trzeba robić research, bo oczywiście w starostwie nikt nic nie wie (pozwolenie na budowe mi kazali złożyć, pacany).

 

Ja zgłosiłem altanę ogrodową ok 25m2 i odpisali że takie obiekty nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia. A na altanie 6 paneli:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszych sądach i tak wygrywa ten który sędziemu więcej zapłaci.

Moje dotychczasowe doświadczenia mówią coś innego. Ale to nie na ten temat.

 

Od sąsiada dziali mnie płot 1.6m.

Mogę po swojej stronie posadzić tuje i przycinać je na wysokości np 1.8m ?

Mogę ustawić panele o wysokości 1.6m (pochylone pod kątem 35 stopni to jakieś 1.2.) ?

Co będzie miało większe oddziaływanie na jego działkę ?

Pytam, bo faktycznie jest tak, że mamy płot 1.6m, a on ma za nim tuje o wysokości 2m (absolutnie mi to nie przeszkadza)

 

I to jest dla mnie ciekawy argument.

 

Ja zgłosiłem altanę ogrodową ok 25m2 i odpisali że takie obiekty nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia. A na altanie 6 paneli:)

 

Na zgłoszenie budowy ławy betonowej w gruncie (4m3) pod solar tracker odpisali, że nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia.

No ale Panowie, ja doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że konstrukcja naziemna PV nie wymaga pozwolenia/zgłoszenia. Natomiast chciałbym się dowiedzieć, w jakiej minimalnej odległości można ją postawić (i najlepiej w oparciu o jaką podstawę prawną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...